Oldal: 1 / 141 123451151101 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (1408) összesen

Téma: Szabalyozas magyarorszagon

Administrator Dudkin logója
    Hely
    Mount Vernon, New York
    Hozzászólás
    2.200

Szabalyozas magyarorszagon

Kedves Raid!

Ugy erzem, hogy mindannyian nyitottak lennenk a lenti szabalyok itthoni bevezetesere. hiszen tenyleg ezek a szabalyozasok biztositanak mindannyiunk nyogodt moellezeset. DE

- sajnos itthon nagyon keves olyan repter van _meg_ amelynek infrastrukturaja megengedne pl. a radiok kezeleset, vagy a jol szeparalt depo/kifuto teruleteket.. Addig amig a tulajdoni viszonyok nem rendezettek ezeken a teruleteken, addig bizony nagy fal elott allunk.

- A biztositas temahoz egyedul annyit tudok hozzaszolni, hogy nekem meg egyik biztositani ugynok sem volt kepes olyan biztositasi konstrukciot ajanlani, amely jo lehet az en modellezesi baleseteim fedezesere. Ennek oka lehet az, hogy meg itthon nem jottek ra a biztositok arra, hogy valaha volt/lesz modellezo elet m.o.-on

- A vizsga utani repulest teljes vallszelesseggel tamogatom, de ehhez kell a klub, kell a kinevezett oktato, aki mondjuk ugy oktat, hogy annak bevetele a klub kasszajaban csorog... - utopia -

- Frekvenciaellenorzes. ADNA AZ EG hogy legyen.. en lennek a legnyugodtabb, hogy nem vagyok okolhato egy bekobvetkezett balesetben amit mas okoz..

-

Senior Member
    Hozzászólás
    974

Kedves Dudkin!

"De".....
    Amit leírtam a külföldi "repülőterekről", abban nem az a lényeg, hogy van
    infrastruktúrájuk, hanem az, hogy tiszteletben tartják EGYMÁST!
    Mindenféle eszköz nélkül, egyenként repülnek.......és "egyforma" időt
    biztosítanak egymásnak. Automatikusan kialakul, "nap-mint-nap", egy
    sorrend, érkezési idő- vagy udvariasság alapján. Természetesen egy
    termikelő vitorlás(vagy akár több) minden további nélkül repkedhet.
    Csupán(?) leszállási szándékát jelzi, ezt a többiek figyelemmel respek-
    tálják, szabadon hagyják a pályát!
    Autónál természetesen (pálya-kötött) az a jó, ha több gép van a "ringen",
    ha van ilyen........ide már nagyon hiányzik az infrastruktúra!
    "De".....
    A vizsga, nem egy írásos okirat. Az oktató keresete nem folyik "bele" a
    klubb kasszájába! Mivel, nem a klubb biztosítja az eszközöket (rádió,
    tanuló-eszköz, üza.) De nagyon jó a klubbnak, mert "képzetté" teszi a
    pilótákat.......Az oktatóknál nem az anyagi bevétel a legfontosabb, mert
    ez evidens. Az együttélésből is példát mutat!
    Legfontosabb, azokban a klubbokban, hogy a pilóta megtanuljon ZÁRT,
    kijelölt légtérben mozogni, valamint tudomásul vegye a repülési idő-
    határokat: reggel 8 vagy 9 órától, délután 18 óráig Pl. ! Nagyon fontos, hogy a szélirány nem forgatja a repülési irányt!!
    Magyarországon, sok helyen jártam, ahol nagyon klassz "rend" uralkodik.
    Íratlan szabályok alapján.Pl.: Debrecen, Eger, őcsény, Taszár, Szombathely, Kecskemét, Kiskunfélegyháza, Tatabánya, Csákvár......
    Kíváncsi lennék, a helisek hogyan csinálják ezt a témát? Már én is sokat
    gondolkoztam azon, hogy elkezdem ezt a kategóriát........állítólag nem
    egyszerű!.......
    üdv.: Raid
    Raid F16-1:6,B300 32Kg tolóerő<br />Ami Valakinek még kisérlet, az lehet, hogy már Valakinek a múlt.

Junior Member
    Hozzászólás
    1

Kedves dudkin!

Én úgy tudom, hogy Matyiföldön eddig nem volt semmiféle jogi szabályozás, szegény raid csak elmondta külföldi tapasztalatait ( felteszem, van neki, az írásából itélve ). Ezzel azt akarta hangsúlyozni, hogy magyar országon is jó volna, ha lenne valami szabály, ami védené a modellezőt, a közveszélyes alakoktól. Néhányan felismerik, hogy mit lehet mit nem, mi veszélyes mi nem, de sokan úgy viselkednek mint az általános iskolás gyerekek, nem fogják fel, hogy egy repülő, helikopter, stb. milyen kárt tud okozni egy emberben. Mert elsősorban nem az anyagi érték számít (persze az is), hanem a testi épség. A modellezésnek az íratlan szabályaira mindenkinek saját magának kellene rájönnie. De Matyiföldön nem ez a helyzet. Sokan vannak ugyanis akik kijönnek, és eszetlenül repkednek mások testi épségét veszélyeztetve.( autók fölött repkednek, persze, ha véletlen egyszer-kétszer arra téved oké, de ha direkt arra repül és még élvezi is az elég gáz)
    Másik dolog sokan olyan rádióval jelennek meg a terepen, hogy az tragédia (volt aki 3 csatornát lefedett). Persze nehogy valaki is félreértse nem kell megvenni a drága rádiót, csak jó legyen az olcsón is lehet kapni jó rádiót!
    Itt elsősorban azokra az emberekre, gondolok akik tuningolják a rádiókat (szaktudás hiányában „csavarok egyet ezen a potméteren egy kicsit, jobb lett, hé haver énis rátekerek enyém is jobb lesz” ezzel rögtön el is foglaltak 3-4 csatornát). És ezek csak a legdurvább dolgok.
    Én pl. azt nem értem meg, hogy miért kell állandóan felszállni egyes embereknek, ha valaki más repül és azt zavarja. Persze erre azt mondhatja mindenki, hogy közterület azt csinálok amit akarok, hát erre azt tudom tenni, hogy amikor ilyen ember megjelenik a reptéren nem repülök. De vannak rajtam kívül még sokan akik szintén szeretnének maguk repülni mindössze 10 percet, mert esetleg zavarja öket, ha más repülő a levegőben van. Úgyhogy nagyon szép, hogy a hilti megnyitotta a matyiföldet( eddig be volt zárva?), de semmi nem fog változni, mert ott sajnos a társadalom széles skálája megtalálható. Ezért vannak olyan emberek akik ezt nem tudják megérteni, és elrontják mások játékát. A szomorú az, hogy az új embereket is erre szoktatják.

Hely
    Mount Vernon, New York
    Hozzászólás
    2.200

Kedves Kave11!

Nagy vonalakban tokeletesen igazad van abban, amit leirtal, de mi megprobalunk valtoztatni ezen. Ennek egy modja van csak, es az nem az, hogy falhoz allitunk mindenkit es egy laza sortuzzel leteritjuk, csak azert mert azokat a szabalytalansagokat koveti el nap mint amit mastol is latott..
    Nem fog ez a dolog egyik naprol a masikra megvaltozni, ezt mindannyian tudjuk, de olyan apro lepesekkel, mint pl az eddig elhanyagolt frekitablazat ujrabevezetese, parkolasi rends, "repterrendezesi terv" stbstb. pici pici lepesekben el tudunk erni egy pozitiv valtozast. Az csatornathallast merlegelni nekem nem feladatom, ugyanis ehhez a szakmahoz sajnos nem ertek, de ha erre van barmilyen szakhatosag.. /feltetelezem HIF/ en nagyon szivesen latom oket kezemben a radiommal, hogy merjek le. mert mint korabbi hozzaszolasomban is irtam, az en erdekem is, hogy ne szorjon a radiom. De ez fel fog vetni egy kerdest. milyen szabvanyok szerint fog tortenni ez a meres? mert gondolom, ahogy a repulesbiztonsagi szabalyzat sem letezett eddig itthon, ugy tureshatar sincs lefektetve egy ilyen radio eseteben /ez csak sajat gondolat, inkabb csak kerdes/. Lehet, hogy Hilti kollega "ujra megnyitott matyasfold" kijelentese kicsit tulzo, de mindenkeppen azt probalja ereztetni, hogy el szeretnenk indulni egy jo iranyba vezeto uton, es ennek a vegere el is szeretnenk erni. Rossz pelda mindig a nyugati mintat felhozni, de ott az utolso kukoricasban keszitett irtasban is komolyabb szabalyzas van mint itthon. Mindenkit kerdezek, nem lenne jobb rendezett korulmenyek kozott repulni? csak az oromert?

Senior Member
    Hozzászólás
    919

Kedves Kave11!

Amit irtál igaz és valós és nagyon köszönöm.
    Teljesen jól látod a gondunkat, olyan helyen kell rendet csinálni ahol egyszerüen nehéz, mondhatni lehetetlen, mivel közterület. :cry:
    Arra probálom rávezetni az embereket, modellező társakat, hogy a szabályok nem ellenségeink hanem arra vannak, hogy segitsenek.
    Abban is igazad van, hogy matyiföld sohasem zárt be, és azon is dolgozunk, hogy a modellezök miatt ne is zárjon be. Azért használtam az "új" szót, mert nagyon sokan mentek el az össze-vissza repülésektöl, a rengeteg géptöl ami a levegöben volt egyszere, na ennek kéne, hogy vége legyen, ez zárjon be és jöjjön az új. Remélem, hogy az a mondat, nem sértett meg senkit, és bizom abban, hogy kifogtok hozzánk jönni és majd saját szemetekkel tapasztaljátok a változásokat.
    Mivel nincs példa a magyarországon a jó szabályozásra, ezért külföldi anyagból és modellezö társaink megkérdezésével (már aki hagyta) jutottunk el egy beta verzioig, amire azt tudjuk mondani, hogy kész.
    Ezt most megmutatjuk az MMSZ-nek, Önkormányzatnak stb.
    Gyerekcipő ez még, de fel kell vegyük mert a sült galamb effektus nem müködik. Kérek mindenkit aki tud segitsen, várom a pozitiv és negativ épitő kritikákat.

Üdv

Challenger:
    Frekvenciagazdálkodási Intézet = HIF egyik főosztálya :idea:

HIF-es mérőkocsit ki lehet kérni, ki is jönnek díjtalanul, akkor is, ha feltételezett idegen zavarforrásra lehet gyanakodni, amely a modellrepülést zavarja.

A több csatornát lefedő rádiók elsősorban nem a tuning által jönnek létre, hanem attól, hogy pl egy márkás rádióba egy ötszáz forintos noname és nem a belevaló, márkaazonos kvarcot teszik. Megjegyzem, a hatósugár is leesik a felére-harmadára. Amikor pedig leesik a csóka modellje, mert kirepült a hatósugárból mondja: Né' mááá' basszus, zavar van! Zavar van!! (rosszabb esetben: ki volt azz!!!???)
    - ops: ez kicsit gáz.
    Kvarchoz még annyit, hogy egy jó kimenő HF modul és jó alaptechnika esetében is a kvarctól élet-halál függ: találkoztam már olyan márkás (!) kvarccal is sajnos, ami nyomán a kimenő jel cirka 1/3 csatornával volt odébb, a HIF-es kocsi bemérés alapján. Ez az eggyel felette lévő csatornát is zavarhatja, főleg ha csak PPM-ben repül a másik, és a térerő-viszonyok kedvezőtlenek.

1. Erősen javaslom a HIF bevonását MF bevizsgálásába. Jó lenne tudni, hogy milyen az éter, mennyire tiszta, és hol kell vigyázni (pl. a nyugati oldalon elég érdekesek azok a mikrohullámú tornyok) Ekkor be lehetne vizsgálni valamennyi megjelent ember rádióját, minden kvarcával egyenként, és erről írásos dokumentumot is kiadnak. 8)

2. A szabályzathoz annyit, hogy meglehetősen ergyának érzem azt a pilótatudást, amelynél már problémát jelent egy második vagy harmadik modell a légtérben . Emiatt egyetlen gépre korlátozni a repülést - ezt nevetségesnek érzem. Vitorlaversenyen van hogy tízen repülnek egyszerre, néha egymástól 5-10 méterre, és mégsem történik ütközés vagy baleset. Lehet persze mondani, hogy az más mint a motoros üzem, de távolról sem igaz. :!:
    Egy cirka 2 négyzetkilométeres légtérben játszva elfér 4 műrepülő modell - ez a véleményem.

Üdv: pb

Challenger,
    mit jelent, hogy HHH-n rendet csináltak? :?:
    - Mesélj erről ha tudsz valamit.

Igen, az ergyát jól érted. Ez független mindenféle európaiságtól, az EU rizsa szerintem nem ide tartozik, és a hülyeségeket sem kell feltétlnül elvtelenül lemásolni. Lehet, hogy némely klubban külföldön ez hogy megy, mert fél tucat külföldi helyet tudok neked mondani, ahol másképp megy. Ott a tagok állapodnak meg tudásszinttől függően, hogy ki repül egyszerre. Ha kezdő, akkor OK, legyen egyedül. Vagy 2 kezdő együtt, ha van hely. A menőbbek többen egyszerre- ha van hely. Ez szakmai kérdés, szakmai szempontok szerint. Kíváncsi lennék arra, hogy mit szólnál ahhoz, hogy huszadmagaddal mindig csak minden 20. startkor repülhetnél ?.... Ez egy nap alatt lenne max fél óra, mondjuk. Ja, és kint voltál egész nap. Nos, ha ezt akarod, én nem szólok bele.

Kiszámíthatóbb vitorla: ezt nem kommentálnám. Szerintem mindenkinek kell tudnia tervezni a térben, tudva és ismerve az akadályokat, olyanokat is, amelyek folyton mozgásban vannak és esetleg a háta mögött. Ez nem csoda, hanem kifejleszthető készség, és szerintem alapvető.

A gyorsabb repülés és a figurázás nem zárja ki a kiszámíthatóságot. Sajnálom, hogy az F3A Mo-n gyakorlatilag nem létezik: az a műrepülő kategória, a motoros repülés csúcsa- modellben. Ott, ha "kiszámíthatatlanul" viselkedsz, ezért szakció jár (mindenki dobozban repül. ) - Tény persze, hogy hétvégi repüléskor az ember szeret össze-vissza szaladgálni, ezt nem vitatom, de ennek is meg kell találni a módját. :roll:

A lassúságot illetően pedig érdemes a vitorla versenyeken körülnézned. Olyan 60-120 között mennek az F3B vitorlák üzemszerűen (az F3J-k valóban lassúbbak) F3B-ben a "C" sebességi feladatban 250-140 között hasítanak. :twisted:

Szeri Bandi: minden tiszteletem az övé, de az tény, hogy maga sokat ütközött. Momentán 3 alkalom jut az eszembe, amikor mid-air-collisionben vállalt vezető szerepet. :roll: Amúgy igen jó pilóta, ex-F3B.

Mekkmesterek érdekelnek, kit kell elkerülni!
    Továbbá a HHH ügy.

Hely
    Mount Vernon, New York
    Hozzászólás
    2.200

Kedves hozzaszolok!

Nyugodtan lamazzatok le ops: de valamiert a topic elso kozel 1/3 elveszett. Rmelem ez nem okoz a megerthetosegben nagy hibat. A meglevo adatbazismentebol most keresem elo a regi hozzaszolasokat.. a hiba feltetelezett oka az lehet, hogy egybizonyos felhasznalo hozzaszolasanak id ja vmiert -1 es erteket vesz fel.. tenyleg rajtavagyok, es rem cink ops: hogy ebben a jol meno topicban jon ez mindig elo..

Próba!
    :roll: :x :evil: :twisted: :?: :!:

Úgy látom működik.

Challenger,
    úgy látom elveszett az előbbi hozzászólásom.

1. Miről van szó? Nem értem.
    2. nem az EU-ra értettem, te is tudod
    3. mint 1.
    4. mint 1.
    5. Elhiszem
    6. erről mondj valamit.
    Szeri B miért ne lenne jó a J-ben? Ezt a többivel együtt már kötekedésnek érzem.
    7. ő és mi
    8. 6-7 versenyen pár év alatt. Többet mint bárki más.
    9: várom.

Oldal: 1 / 141 123451151101 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve