Oldal: 137 / 138 ElsőElső ... 3787127133134135136137138 UtolsóUtolsó
Eredmény: 1.361 - 1.370 (1374) összesen

Téma: Szabalyozas magyarorszagon

Senior Member
    Hozzászólás
    376

Kék szalag 2018

Index -tech-drónkáosz a Balaton felett. Keressetek rá

Senior Member
    Hozzászólás
    110
    Sziasztok,

Kb. 6-7 éve nem repülőztem. Költöztem is időközben. A kisebbik lányom ahányszor látja a garázsban a repcsiket, nyaggat, hogy ki akarja próbálni. Azt már megemésztette, hogy irányítás az nem úgy megy, hogy odaadom és kész, úgy is jó, ha én irányítom (legalábbis most azt mondja :-), csak rüljön máááár...
    Van két LiPo akksim, amire időnként rátöltöttem és úgy néz ki a kapacitásuk jó még. Viszont, felmerült a kérdés, hogy légtér engedély ... és nézem, hogy amit szabályozás van az nem csak drónokra vonatkozik ! ? Ez a repcsi 300g körül van. Most akkor ha ki akarok menni a határba, erre is légtér engedély kellene ? Vagy mivel nem rendelkezik "autonóm repülési képességgel", így nem kell?
    Persze, ha erre újra rákapok, akkor kell biztosítás (Zalaegerszeg közelében tudtok kulbot/egyesületet?), de ez a légtér engedély dolog nagyon remélem nem kell.

Köszönöm,
    ÜDV JG

Senior Member smith_hun logója
    Hely
    Pécs
    Telefon
    06-húsz-négy négy 42 - nulla 52
    Hozzászólás
    2.677
    A rossz hír az, hogy a jog jelenlegi állása szerint kell a légtérengedély, és a biztosítás is...a tapasztalat azt mutatja, hogy ezzel a kisméretű repcsivel, ha kimész a határba, és biztonságosan repteted, akkor a kutya sem foglalkozik a reptetéssel...innen kezdve a döntés a tiéd...

Senior Member
    Hozzászólás
    110
    Köszönöm :-(((
    Ez nagyon gáz. Gondolom ti ezt már évekkel ezelőtt átrágtátok és kellően csuklottak sokan, de én most realizálom, ha újra akarom kezdeni, nem egyszerű annyira mint gondoltam. Persze, értem, hogy a kutya sem foglalkozik majd velem, de azért mégis, nem szeretek illegálba menni.

Jól látom, hogy klubhoz kellene csatlakozni és annak a légterét akármikor tudom használni éves klubtagsát fejében? Tudtok ilyet Zalaegerszegen?

Amit találtam a piac mögött, a bolt is már régen bezárt, de ami mögötte van sem úgy tűnik mintha működne.

ÜDV JG

Senior Member keril logója
    Hely
    Bp. XVIII.
    Hozzászólás
    2.426
    Kár ezen problémázni egy ilyen könnyű géppel.
    Ha nincs közelben reptér, katonai létesítmény, ember, vagyontárgy, a terület tulajdonosát nem zavarja, akkor nem fog senki piszkálni.
    Maga a törvényalkotó szerint is hülyeség ez a szabályozás, de a már kész tervezet bevezetését, ami élhető lett volna nekünk is, politikai okokból megtorpedózták, ezért van ez, és én ezért nem vagyok hajlandó foglalkozni vele. Majd ha állampolgárnak tekintenek, akkor esetleg.
    Mi oda szoktunk kijárni ahol a TEK is gyakorlatozik a drónjával. Csak annyit kértek hogy ne repkedjünk feléjük, de ez meg alapvető egy modellezőnek.
    Utoljára módosítva: keril által : 2018-08-18 09:09
    Kéri Laci
    Heli:Tarot 450Pro FBL/Quad: ZMR250-RCX2205/Repülő: Olympic 650/Autó: BSR BZ-444pro 17,5T/Rádió: Spektrum DX8g2

Senior Member
    Hozzászólás
    1.419
    Idézet giordano eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Tudtok ilyet Zalaegerszegen?
    Amit találtam a piac mögött, a bolt is már régen bezárt, de ami mögötte van sem úgy tűnik mintha működne.
    Zalaegerszeg Városi Modellező Klub
    Elérhetőségek: https://www.facebook.com/zalaegerszegvmk/

Ha Keszthely esetleg közelebbi, akkor ajánlom magunkat:
    https://www.facebook.com/CserszegtomajModellrepter/

Üdv.
    Tamás

Senior Member
    Hely
    Vasalja
    Hozzászólás
    1.311
    Idézet smith_hun eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Előtted a lehetőség...lépj be egy egyesületbe, és legyél illetékmentes...Az idei évre az üzemanyag és telefonköltségen kívül az ügyintézésem egy forintba sem került! Nem értem mi nem tiszta...

Éljenzem a mostani állapotot? Nem hiszem. Nekem még rémlik az ezelőtti olyan törvényes(!) reptetési lehetőség, ahol ugyan nem kellett volna légterezni régebben, de a memókártyákkal együtt sok mindent át kellett volna adni a HM-nek ellenőrzésre...

Az eseti légtér amit kérhet az egyesület jelenleg illetékmentes, mert a szabályozás lehetővé teszi. Az, hogy abban az esetben mennyi az illeték mértéke, ha zárt légteret, vagy valami hasonlót kérsz...nem tudom, mert minket a jelenlegi állapotok alapján nem érint. Mint ahogy azt sem tudom, hogy egy nyergesvontatót mennyiért műszakiztatnak le, mert csak sima autóm van...

Ha a szabályozás, és az eljárás olyan lenne, hogy beadom a papírt, és megkapom az esetit oda ahová kérem (ha megfelel az előírásoknak), én kifizetném akár a havi 3000HUF-ot is az eljárásért, mert akkor ott zavartalanul tudnék reptetni...valószínűleg ott csúsztál el, hogy elkerüli a figyelmed az a tény, hogy az eseti légteret egy terület fölé akár 30 napra is megkérheted...akkor pedig a havi 3000HUF egyéni igénylőként nem is olyan sok...

Nyilván ez szarul érinti az önjelölt filmes DJI Mavic egynapos tulajokat, mert kényük-kedvük szerint nem filmezhetnek ott ahol kedvük szottyan...tudod mit? Már nem is bánom...A sok barom, aki a szabályok ellenére tömeg felé repül be, és publikálja is a videóját...megérdemelne egy vizsgálatot...mert a szaros 1 nap youtube-os hírnév hajkurászása miatt sok-sok modellező jogi lehetőségének tesz keresztbe...
    Hááát! Nem az FPV-sek lobbizták ki maguknak az eseti légtérhasználatot, meg hogy a megfelelő jogi szabályok közt repülhessenek több km-eket?
    Csak, mivel a hülye megélhetési politikus olyan kalapács, amelyik mindent szegnek néz, jól megszívatta a többi, nem FPV modellezőt is.
    A Mavic Air-emhez meg, minek kellene eseti légtérhasználati? Az meg, hogy néha rakok fel YT, FB -ra videót, képeket, még nem ebből élek. Különben, a kereskedelmi koptereseket megkülönböztetik ott is ahol van már szabályozás.

Senior Member smith_hun logója
    Hely
    Pécs
    Telefon
    06-húsz-négy négy 42 - nulla 52
    Hozzászólás
    2.677
    Nem az FPV-sek lobbizták ki ezt a rendszert, hanem a Drónpilóták Országos Egyesületének jogelődjei (ugyanaz a kör, csak a közmegvetésnek örvendő régi nevet megváltoztatták)...Szerintem egyik FPV-s modellező sem olyan hülye, hogy ezt akarta volna...CSVZS pedig már 2014-ben azt hangoztatta, hogy ő szigorú keretek közé, meg vizsgához, meg biztosításhoz, meg egy csomó egyébhez kötné az FPV-s reptetést, különösen a vállalkozásokat...

Ehhez partner volt egy politikus rokonsága, és a többi már a jelen...nem véletlen az, hogy nagyjából kihagyták az összes szakmai fórumot, és a közmeghallgatáson is az egyesület volt jelen, és képviselt "mindenkit", leginkább a vállalkozások érdekeit, akik amúgy is felelősségbiztosítás meglétéhez voltak kötve...

Az egy más tészta, hogy ez a változtatás a jogrendszer jellegzetéssegei miatt nem tud (bár lehetne) különbséget tenni a vállalkozások reptetései, és a hobbi célú, vagy szabadidős tevékenységű reptetések között...

Ez van.

SZERK:
    Amcsiban emlékeim szerint nem tesznek különbséget...regisztráció van (nálunk nincs), biztosítás van (nálunk is), működő online térkép - légterek és forgalom- van (nálunk nincs)...Németországban még rosszabb a helyzet, mint nálunk...

Nemrégiben belefutottam egy 100-300 oldalas EU légtérhasználati tervezetbe...nem rossz, de lesznek benne érdekes dolgok, pl. integrálni kell minden légijárművet a légiirányítási rendszerbe (kisrepülő, sárkányrepülő, modellek, drónok (itt az 5kg feletti, valóban drónt értem)...de a szabványosítás még kérdéses, valszeg a jelenlegi transzpondert kell integrálni...na az szopás lesz...viszont komolyabb, mint az amerikai...

Senior Member
    Hely
    Vasalja
    Hozzászólás
    1.311
    Régebben követtem az FPV topikot, az eseti légtérhasználat előtti időkben eléggé illegál volt ez a tevékenység. Most kvázi legálisan végezheti akinek ilyenre van ingere.
    Tény ami tény: "A DOE elődjét, a Magyar FPV Egyesületet azok a hobbisták alapították, akik Magyarországon úttörőként járultak hozzá a kisméretű merevszárnyú és multirotoros pilótanélküli légi járművek terjedéséhez és népszerűsítéséhez."
    Legalább tudjuk kiket kell szidni. Más kérdés, hogy nem érünk vele semmit.

Vizsgát lehet követelni, de az sincs ingyen és ki vizsgáztat?
    Pont nemrég panaszkodott az egyik kalandparkos, hogy régen nem volt semmi előírás a tevékenységükhöz. Aztán előbb csak pár 10ezerbe került az engedélyeztetés, most meg már milliós költségnél tartanak évente. A felülvizsgálatot végzők meg sehol nincsenek szakmailag, csak a pénzt szedik be. Aki mindenféle vizsgát akar az ezt erőlteti itt is, gondolkodni kéne.

Magyarországon nincs olyan biztosítás, ami magánszemély számára elérhető. Legalábbis számomra nincs.
    Éppen az előbb kértem árajánlatot, úgy néz ki egyedül a UNIQA nyújt ilyet 25ezer/év horror áron. A lakásbiztosítás olcsóbb. 50 ezer az önrész. A kizáró tényezők se tisztázottak, ha valami miatt mégsem fizetne, akkor kidobott pénz.
    Az számomra ki van zárva, hogy a DOE-n keresztül kössek, ez elvi kérdés. Igaz így "csak" 15 ezer lenne, de még ez is sok, és nem vagyok jótékonysági intézmény, hogy az összeg 1/3-át lenyúlja egy köcsög maffiaközeli, szarkavaró egyesület.
    A többi biztosító meg csak vállalkozásoknak kínál felelősségbiztosítást.

Mindazonáltal, egyre inkább elterjed a kopteresek körében az a SZVSZ tévhit, hogy megkötik a DOE-n keresztül a biztosítást, hogy ha a rendőr vegzálja, akkor a tagságit és a biztosítást virítani tudja, hátha így elkerüli a felelősségre vonást és a büntetést. Érdekes egy fejlemény, a szarkavarás következménye.

Németországban miért rosszabb a helyzet? Van dróntörvény, és ha jól emlékszem regisztráláshoz kötött, illetve rá kell ragasztani a kopterre a tulajdonos elérhetőségét.

Remélhetőleg az EU-s szabályozásba olyan országoknak is lesz beleszólásuk, akiknél már van megfelelő törvény. Az 5kg feletti kategória engem, meg szerintem a civil kopteresek 99%-át nem érdekli.
    1kg alatt meg a transzponder, a plusz súly miatt baromság.
    Utoljára módosítva: bla által : 2018-08-24 11:43

Senior Member keril logója
    Hely
    Bp. XVIII.
    Hozzászólás
    2.426
    Illetve azt felejtitek el, hogy a tökéletesen ártalmatlan, és szabályozott körülmények között reptető mezei FPV mentes modellezőkkel is kiszúrtak ezzel, miközben ugyan úgy repkednek a DJI klónok a tömeg felett.

A kalandparkosoknál is úgy kezdődött hogy volt egy komoly baleset, ahol ordas nagy hiányosság derültek ki.

Ráadásul az a baromság ott, hogy mutatványosokhoz vannak besorolva, így a körhinta felügyelet ellenőrzi totálisan dilettáns egy alpin technikai felszerelést, amit meg még külön alpin technikai szabályok szerint is engedélyezni és ellenörizni kell, tehát két hatóság is lehúzza őket ugyan azért, pedig szimplán elég lenne az amúgy nem egyszerű ipari alpinra való törvények, csak ugye a meglévő bevételt nem akarják elengedni.
    Utoljára módosítva: keril által : 2018-08-25 12:15
    Kéri Laci
    Heli:Tarot 450Pro FBL/Quad: ZMR250-RCX2205/Repülő: Olympic 650/Autó: BSR BZ-444pro 17,5T/Rádió: Spektrum DX8g2

Oldal: 137 / 138 ElsőElső ... 3787127133134135136137138 UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva