Oldal: 2 / 143 ElsőElső 1234561252102 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 11 - 20 (1430) összesen

Téma: Szabalyozas magyarorszagon

Junior Member
    Hozzászólás
    7

Szabalyozas magyarorszagon

Szevasztok! Ebben a témában lenne 1 kérdésem. A TI TRF6903 típusú adóvevőjével szeretnék készíteni egy digitális megoldást. Megnéztem a HIF Frekvenciagazdálkodási táblázatát, de nem vagyok benne biztos, hogy a 300 Mhz körüli tartományokban szabad-e modellirányítást végezni, vagy pedig a digitális adatátvitel kategóriába tartozna-e ez az alkalmazás?

Senior Member
    Hozzászólás
    1.954

Amugy tenyleg kivancsi leszek mikor lesz jogi szabalyozas a modellezes temakoreben.
    Egy hatteranyaggal szolgalni tudok, az alkalmazas teruletrol,szerintem elerkezett az ido,es minden meg van mar hozza.
    Hajra jogalkotok ne lazsaljatok.
    udv

Jogi szabályozás, avagy okos ember tanuljon más kárán

Sziasztok!

Nemrég kóstoltam bele a modell repülés "ízébe". Vásároltam egy Wing Dragon Sportster repülőt a Zenn-től és boldogan reptettem. Mostanáig. Elkezdett érdekelni, hogy mennyire törvényes az, amit csinálok és az összeszedett információkat bemásolom ide, mert valószínűleg értelemszerűen ezt itt fogják keresni ("Jogi szabályozás").

Átkerestem a teljes magyar hatályos joganyagot és csak a hozzászólásom végén található szabályozást találtam (aminek a lényege az, hogy hatósági nyilvántartásba kell venni minden repülőmodellt). Aki esetleg tud ennél többet, bővebbet szívesen fogadnám!

Megkerestem a Nemzeti Hírközlési Hatóságot is, ahol azt az elszomorító információt kaptam, hogy az általam birtokolt modellt semmiféleképpen nem reptethetem Magyarországon jogszerűen. Ugyanis én a 40,770 MHz-et használom, amit nem tehetnék (gyárilag így kaptam összeszerelve). Nálunk CSAK ÉS KIZÁRÓLAG a 34,995 - 35,225 MHz közötti tartományt lehet repülőgépmodellezésre használni. Továbbá modellezéshez használhatóak még a 40,665 MHz, 40,675 MHz, 40,685 MHz és a 40,695 MHz frekvenciák, de NEM repüléshez (hanem autó, hajó, stb.). Erről a 346/2004. (XII. 22.) Korm. rendelet rendelkezik. Végképp elszomorító, hogy hiába cserélnék kristálypárt, az sem oldaná meg a helyzetet, mert az Art-Tech (az én cuccom gyártója, de gondolom ide sorolható még a többi kínai import is) nem bejegyzett cég a Hatóságnál, az adó és a vevő nincs bemérve (egy ilyen bemérés százezer forint körül van, ezt a gyártónak kell kérni forgalomba hozatal előtt). Tehát gyakorlatilag lehet olyan modelleket kapni Magyarországon, amik csak szobadísznek jók, mert a törvény szerint nem lehetne reptetni (érdekes, hogy erre vásárlásnál senki nem hívja fel a figyelmet és a mellékelt leírásban sincs erről szó...). Vonatkozik ez azokra az egyedi építésű gépekre is, aminek az adója/vevője nincs bemérve és jegyzékbe véve (itt is az számít, hogy a gyártó bemérette-e, a jegyzékbe természetesen a modellezőnek kell felvetetni, mert az névre szól).

Ezt a problémát nem oldja meg a klubtagsággal együtt járó modellbiztosítás, a repítésem még akkor sem lenne törvényes, ha a klub saját repterén történne is.

VIGYÁZAT!!!
    Mielőtt bárki modellt, vagy adót/vevőt vásárol, a vásárlás ELőTT érdeklődjön a Hírközlési Felügyelet Rádiószolgálati osztályán (1051 Budapest, Ostrom u. 23-25., tel.: 375-7777) arról, hogy a gyártó az adott terméket bemérette-e, mert hiába tűnik jónak a megadott frekvencia, bemérés nélkül azt nem fogadják el. Egy esetleges baleset, károkozás után, vagy eljárás során el fogják kérni a hatósági engedélyt.

Összegezve: számomra az a lehetőség maradt, ami jogilag tiszta, hogy kristályt cserélek és saját költségemre beméretem az adót (mint említettem, kb. 100 000 Ft - és még kérdéses, hogy a csatornaszélesség megfelelő lesz-e). Valószínűleg így járt mindenki, aki be nem mért (jellemzően kínai származású) modellt vagy alkatrészt vett. Kuka vagy illegalitás, vállalva a következményeket. Sajnos.

[size=8px]
    1995. évi XCVII. törvény

A magyar légtér igénybevétele
    Lt. 6. § (5) Az illetékes légiközlekedési hatóság engedélyével repülhet a magyar légtérben az a légi jármű, amely vezető nélküli repülésre alkalmas, továbbá a jogszabályban meghatározott repülőmodell, illetve repülőeszköz.

Lt. 20. § (1) A polgári légi járművön, repülőmodellen, valamint a légiközlekedési tevékenység és légi közlekedéssel összefüggő tevékenység során rádióberendezés - a külön jogszabály alapján kiadott rádióengedély megléte esetén - a légiközlekedési hatóságnak a hírközlési hatósággal egyetértésben kiadott engedélyével és feltételeivel tartható üzemben.

Lt. 74. § E törvény alapján rendeletben állapítja meg
    f) a miniszter a 6. § (5) bekezdésében említett repülőmodellek és repülőeszközök körét;

Repülőmodell, ejtőernyő egyéb repülőeszközt nem kell lajstromba venni, ezekről a járművekről a hatóság nyilvántartást vezet. Magáncélra használt polgári légi jármű üzemben tartásához nem kell üzemben tartási engedély. Nyilvános repülőrendezvény megtartásához, gazdasági célú tevékenységhez a légiközlekedési hatóság engedélye szükséges.
    1995. évi XCVII. tv. 12. §, 17. §, 19. §, 22. §, 33. §, 141/1995. (XI. 30.) Korm. r.

122/2004. (X. 15.) GKM rendelet
    a villamosmű biztonsági övezetéről

Tilalmak a biztonsági övezetben
    11. § (1) A nagy- és a kisfeszültségű föld feletti szabad vezeték biztonsági övezetében tilos:
    g) sárkányeresztés, repülőmodellezés
    [/size]

Senior Member
    Hozzászólás
    1.420

Tanulságos. Számomra biztosan az. A villamosmű biztonsági övezetétől
    azonban nem kell megijedni:

" A gazdasági, és közlekedési miniszter 122/2004. (X. 15.) GKM rendelete
    a villamosmű biztonsági övezetéről:

A biztonsági övezet terjedelme (7. §)

Nagyfeszültségű föld feletti szabadvezeték esetén:

* 500 kV-ot meghaladó névleges feszültségszint fölött 40 méter
    * 300 - 500 kV névleges feszültségszint között 28 méter
    * 200 - 300 kV névleges feszültségszint között 18 méter
    * 100 - 200 kV névleges feszültségszint között 13 méter

1 -35 kV névleges feszültségszint között 5 méter, de a vezeték azon
    szakaszán, amely belterületre és fokozott biztonságra vonatkozó
    előírásainak megtartásával létesült, 2,5 méter.

Nagyfeszültségű föld feletti burkolt vezeték esetén
    Legfeljebb 25 kV legnagyobb feszültségig 2,5 méter, illetőleg 25 méter a
    vezeték azon szakaszán, amely a szabvány belterületre és legalább
    fokozott biztonságra vonatkozó előírásainak megtartásával létesült.

1000 V alatti kisfeszültségű föld feletti csupaszvezeték esetén 1 méter"

Aki a feszültségszint ismerete nélkül, csupán józan meggondolás
    hiányából a fenti távolságokon belül repült eddig, annak hozhatnak
    bármilyen törvényt, rendeletet, klubszabályozást.

Junior Member
    Hozzászólás
    1

De igazabol mit kell azon problemazni hogy torvenyes-e vagy nem? Ugyis altalaban a torvenyhozok nagyon hulyek es csak ahhoz nem ertenek amit szabalyoznak (gondolok az ilyenekre mint pl. a fegyver toveny, nem pl. a bunteto jog mert ahhoz monnyuk nem is ertek :? ) Igy akkor elvileg nagyon sok geppel n em is lehetne repulni... De ha ugyse nezi senki, meg a jaror sztem leszarja hogy te nem 35MHz-n hanme 40MHz-n repulsz... Viszont az lenne a kerdesem hogy az en helim 75 MHz. Van olyan amit ez zavarhat? Vagyis hogyha esetleg bevizsgalassal se lehetne hasznalni? Amugy inne nem tom felhivni ezt az akarmit, azert kerdezem. Szal csak akkor nem hasznalnam ha tom hoy zavarok vele valami radiot vagy ilyesmit... Koszonok minden jellegu valaszt!

Senior Member
    Hozzászólás
    1.830

rádió

Endeavour!
    Párszor már kivesézték a fórumon a frekvenciaelosztást.
    Nem kell ezen problémázni, tudomásul kell venni és betartani.
    Keress rá hogy milyen frekiket használhatsz, és igyekezz ennek megfelelő rádiót beszerezni, vagy olyan helyen repíts ahol még véletlenül sem okozhatsz kárt, vagy sérülést.
    Egyenlőre (igen nagy szerencsénkre) senki nem szállt rá a modellrádiók ellenőrzésére, de attól tartok hogy ha megtennék, bizony nagyon rápacsálnánk!
    Nem érdemes jogvitát indítani arról hogy kinek a felelőssége a kereskedelmi forgalomban kapható rádiók bevizsgáltatása, de én úgy sejtem hogy egyetlen tipus sincs hivatalosan bevizsgálva és engedélyezve kishazánkban.
    Kivéve a régebbi HIF-matricával ellátott, egyedileg bevizsgált és engedélyezett rádiók.
    Az meg külön kuriózum, hogy egyes modllboltok 35 MHz-es rádióval adnak etetőhajót. Erre pont nekik kéne odafigyelni, ha ők nem teszik meg, akkor mi várható el a "mezei" felhasználótól?
    Egy esetleges szabálysértési eljárás elég kellemetlen anyagi következményekkel járna, reménykedjünk hogy nem foglalkozik velünk senki, hiszen rádióinkat lakott területtől és utaktól távol használjuk.
    under a reboot

Senior Member
    Hozzászólás
    1.830

Hatóság, bírság, stb.

Némi kutatást végeztem az esetleges frekvenciagazdálkodással kapcsolatos szabálysértésekkel kapcsolatban, és amit találtam most megosztom veletek.
    Mindenki értelmezze önmaga részére, véleményem szerint nem az egyszerű felhasználókkal foglalkozik a jogszabály, viszont a boltoknak célszerű lenne utánanézniük hogy nem sértik-e a törvény betűjét a vastagított szövegrészlet miatt:

2003. évi C. törvény
    az elektronikus hírközlésről
    III. Fejezet
    A NEMZETI HÍRKÖZLÉSI HATÓSÁG FELADATAI ÉS FELÉPÍTÉSE
    A Nemzeti Hírközlési Hatóság
    h) hivatalból vagy kérelemre eljár az elektronikus hírközlésre vonatkozó szabály megsértése miatt, illetve szerződéskötéssel kapcsolatos jogviták esetén indított eljárásokban;
    IV. Fejezet
    A HATÓSÁG ELJÁRÁSÁRA VONATKOZÓ ÁLTALÁNOS SZABÁLYOK
    Az államigazgatási eljárás általános szabályainak alkalmazása
    28. § (1) Az elektronikus hírközlésre vonatkozó szabályba ütköző magatartás észlelése, illetve a jelentős piaci erővel rendelkező szolgáltatóra vonatkozó kötelezettség megállapítására vagy felülvizsgálatára okot adó jelentős körülmény esetén, akinek jogát vagy jogos érdekét az ügy érinti, továbbá az, akit elektronikus hírközlésre vonatkozó szabályban meghatározott jogaival összefüggésben sérelem ért, vagy ennek közvetlen veszélye áll fenn, valamint fogyasztói érdekek képviseletét ellátó társadalmi szervezet a hatósághoz címzett bejelentéssel élhet (a továbbiakban: bejelentő).
    33. § (1) A hatóság az elektronikus hírközlésre vonatkozó szabály és az általános szerződési feltételek megsértőjével szemben a jelen § keretei között bírságot alkalmazhat. A hatóság a kiszabott bírság összegét a jogsértésnek az elektronikus hírközlési piacra gyakorolt hatására, a jogsértéssel személyhez fűződő jogában vagy vagyonában sértett vagy veszélyeztetett felhasználók számára, az érdeksérelem mértékére, valamint az elektronikus hírközlési szolgáltató, illetve frekvenciahasználó által a jogsértéssel elért vagyoni előnyre tekintettel állapítja meg, figyelembe véve, hogy a kiszabott bírság alkalmas legyen a jogsértést elkövető vagy más személy további jogsértéstől való visszatartására.
    (2) A bírság összegének felső határa
    a) a 68. § (3) bekezdésének a), b), d) és e) pontjai szerinti esetekben a jogsértő árbevételének 0,25%-a;
    b) a szabálytalanul forgalomba hozott, forgalmazott elektronikus hírközlési berendezés minden darabja után a nettó beszerzési érték ötszöröse;

c) szabálytalan vagy engedély nélküli frekvenciahasználat esetén a fizetendő frekvencia díj tízszerese;
    d) árprésre vonatkozó tilalom megsértése esetén a jogsértő árbevételének 0,5%-a;
    e) referenciaajánlat-tervezet benyújtására, a számviteli nyilvántartások elkülönített vezetésével és a hálózati szolgáltatások költségszámításával kapcsolatos adatszolgáltatásra, továbbá a jelentős piaci erővel rendelkező szolgáltató számára határozatban megállapított egyéb kötelezettség teljesítésének elmulasztása, illetve késedelmes vagy nem megfelelő teljesítése esetén a jogsértő árbevételének 0,5%-a; illetve
    f) az V. fejezet szerinti egyéb ügyekben, elektronikus hírközlésre vonatkozó szabály megsértése esetén a jogsértő árbevételének 0,1%-a.

Engem érzékenyen érintene ha egy ilyen bírság miatt közel az összes modellbolt becsődölne/bezárna Magyarországon!
    Akkor hol vásárolnánk?
    under a reboot

Senior Member
    Hozzászólás
    1.420

Re: Hatóság, bírság, stb.

Idézet Füligjimmy eredeti hozzászólása
    Engem érzékenyen érintene ha egy ilyen bírság miatt közel az összes
    modellbolt becsődölne/bezárna Magyarországon!
    Akkor hol vásárolnánk?
    Necsak téged, mindanyiunkat. De a 33§ első bekezdése miatt ettől azért nem
    kell félni.

Ellenben a másik témában leírt véleményemet most is fenntartom. Azaz
    nehogy a modellboltok kényelme miatt mi fizessük a kárt! Az is igaz, hogy
    ennek sem túl nagy a valószínűsége.

Senior Member
    Hozzászólás
    444

Re: Szabalyozas magyarorszagon

A hatóság az elektronikus hírközlésre vonatkozó szabály és az általános szerződési feltételek megsértőjével szemben a jelen § keretei között bírságot alkalmazhat.
    na de mi a szabály?????????????????????
    NaSa<br />+36 20 W EG NO 11

Támogató f27 logója
    Hely
    Aba --30/8339397
    Hozzászólás
    918

Re: Szabalyozas magyarorszagon

a szabály igen egyszerű!
    reptesen mindenki ott ahol tud ahol akar! mindenki döntse el képes e a saját gépét kordába tartani ,és mer e közönség elött repkedni! ha nem menjen egyedül mezöre ha igen akkor felelőségteljesen modelezen csapatba! iratlan szabály szerintem az ha kárt okozol más vagyonába fizesd meg lényegtelen hogy a te hibád vagy müszaki hiba okozta azt! amenyiben bebizonyitható hogy más baromsága miat csináltál kárt/bajt ki kel fizetettni vele minden kárt és ha nem tetszik neki orba gyürni! egyre több modelező bujkál szerteszét reptetni mert a szabályzatoktól félnek! és egyre kevesebb versenyző lesz a versenyeken mert félve száll fel a modelleivel! és még egy príma szabályzat totál aláaknáz a modellező világnak!
    viszont!
    ha valaki versenyezni kíván nagy közönség elött produkálja magát!nagyobb tömeg / néző közönség elött,abban teljesen egyet értek hogy valami vizsga "jogosítvány" legyen neki hogy ő igen is bármien helyzetből kihozza a gépet ha nem müszaki hiba van! és ezt jópár vizsgabizos előtt vizsgáztatnám! mert akit én nézek hogy repked ne atól keljen félnem hogy tehetetlen csak erőlködik,hanem biztos lehesen minden néző hogy jogosítványal rendelkezik! a jogositványt pedig olyan modon tenném elérhetővé hogy legyen tapasztalt! minimum 1 év modeleési idővel rendelkezen! a jogositvány kb 10óra vizsgáztató elött történő repülés után lehesen megkapni! a vizsgafeladatnak nem az lenne a lényege hogy 3D zen hanem az alapok ,minden iránybol tudja kezelni a gépet !
    aki meg csak szorakozik a modelek az repüljön ott ahol akar a saját közöségük szabályának betartásával! vagy magányosan egy eldugott helyen!
    nekem ez nagyából a véleményem!
    ----Ha hibásan írom,olvasd helyesen!-----
    1:8 HPI TRUGGY 4.6

Oldal: 2 / 143 ElsőElső 1234561252102 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve