Oldal: 1 / 14 1234511 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (134) összesen

Téma: M class hajó építése a kezdetektől...

Senior Member
    Hozzászólás
    131

M class hajó építése a kezdetektől...

batali már indított hasonló témát, de Ő inkább a "minél olcsóbban, minél egyszerűbben jó hajó építése" témakört boncolgatta, amiből nagyon sok információt nyertem én is.
    Én most inkább a "nem túl drágán, lehetőleg jó hajó építése" témakörrel foglalkoznék.
    Mint ahogy neki is, nekem is az első hajómról van szó, így legelőször a szerszámok, építési anyagok beszerzéséről írnék.
    Előre is elnézést kérek mindenkitől, ha nem a megfelelő szakszót használom valamely elemre, még tanulom őket

Terveim szerint egy meglévő tervből (Vitorlás hajók modellezése, szerző: Tóth István, Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 1988) fából építenék hajót.
    A terv tartalmaz minden szükséges méretet, a könyv pedig sok segítséggel szolgál mind az építés, mint az anyagválasztás terén. Emellett tapasztalt, megbízható, nagyon szépen dolgozó asztalos segítségét kértem a faanyagok kiválasztásánál.

Anyagok:
    gerinc: a terv szerint 3 db 5x5-ös fenyőlécből kellene összeragasztani, én a 15x5-ös Meranti (víz és főzésálló rétegeslemez) mellett döntöttem. Merevségben ugyanolyan jó, elkészíteni viszont lényegesen könnyebb (ár: 2440x1220x5-ös lemez ára 6200 HUF, de ebből legalább 3 hajó építhető...sajnos kisebb méretben nem találtam)
    borda: 5 mm-es Meranti (víz és főzésálló rétegeslemez)
    merevítők: 5x5-ös abachi, mert kellően rugalmas az íves felületekhez, viszont a nagyon sűrű szálai miatt jóval szilárdabb, mint a fenyőléc. Súlyban pedig nincs lényeges különbség (ár: 3000x100x20-as léc ára 6500 HUF, ebből vágok le 5x5-ös léceket)
    palánk: 3 mm-es balsa (1070x100x3-as könnyű (120g-os) lemez ára 750 HUF)
    árboc, baum-ok: aluminium vagy karboncső (ez még majd eldöntés tárgya)
    uszony: terveim szerint vmi műgyanta lesz, de még ez is a jövő zenéje.

Az anyagok tekintetében a következő szerszámok megvásárlása és használata mellett döntöttem (bolt neveket szándékosan nem mondok, nehogy reklámnak minősüljön, ha valakit érdekel, privátban elküldöm):
    Dremel 4000 minidrill: beszerezhető az interneten is. Ebay-en kb 36000 HUF körül már kapható
    Szikék: balsa illetve papír vágáshoz használom elsősorban (2-4000 HUF körül már egész jó kapható jó sok pengével)
    Balsaszeletelő: 3490-ért vettem, 0-30 mm széles balsa szeletek készítésére jó
    csipeszek: 4 db kerül kb 600 huf-ba, ragasztásnál jön jól, a ragasztandó elemek összefogására (pl borda, palánk)
    papírok, ceruzák, fogók, derékszög: ezek mindig jól jönnek

Ezek mellett tervezem majd még balsagyalu beszerzését, illetve kölcsön kaptam egy szalagcsiszoló gépet, és természetesen a festékek, és egyéb anyagok majd az adott helyen és időben kerülnek tárgyalásra

Jelenleg a bordák megrajzolása fázisban tartok. Kicsit lassan haladok, mivel dolgozom is, tetőt cserélek, szóval nem sok szabadidőm van.
    A tervben a bordák rajza csak féloldalasan volt meg, így első lépésben bescanneltem a tervet és egy képszerkesztő progival (gimp) letükröztem a bordarajzokat.
    első 13:
    hátsó 10:
    Kinyomtattam annyi példányban, amennyi borda van, most szikével ki kell majd vágjam papírból, és át kell rajzoljam a merantira. Ha ez megvan, jöhet a dekopírfűrész, majd a minidrill. Illetve a bordák külső élét a fejre fordított szalagcsiszolóval lehet könnyen és szépen lecsiszolni.
    A bordák könnyítését a minidrillel fogom végezni, asztallapra egy kis lyukat vágva, melyen átfér a marófej, alulról rárögzítem a minidrillt, az asztallap tetején pedig csúsztatva lehet kimarni a könnyítést. Szerintem így az egyik legegyszerűbb és legpontosabb módja szabad kézzel a kivágásnak.

Továbbiakat majd később.

Senior Member
    Hozzászólás
    131

Re:M class hajó építése a kezdetektől...

Mint mondtam, lassan haladok az időhiány miatt. Ennek eredménye, hogy még csak kivágtam papírból a bordákat.
    Ellenben időközben gvandor küldött át pár anyagot és ajánlotta, hogy gerinc és bordák nélkül csináljam meg a külhéjat. Az ötlet tetszik, de akkor mit kezdjek 3 m2 merantival?
    Úgyhogy marad most az eredeti terv: gerinc+borda+palánkozás.

Ígérem, a következő hajónál már nem lesz se gerinc, se borda

Senior Member
    Hely
    Budapest, Újpest
    Hozzászólás
    2.170

Idézet homarember eredeti hozzászólása
    ...
    Dremel 4000 minidrill: beszerezhető az interneten is. Ebay-en kb 36000 HUF körül már kapható
    ...
    Szia!

Ha nem ragaszkodsz a márkához, akkor itthon 6-8 ezer forintért is lehet hasonló szettet vásárolni. Vagy itt van egy olcsóbb megoldás a kínaiaktól (igaz, most nincs raktáron): http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...idProduct=9393
    TT-01, TRF 416X, TRF 416 WE, Sakura Zero S, VRX Spirit

Senior Member
    Hely
    Budapest XXII, Edelény
    Hozzászólás
    724

Itthon a proxxon-t is lehet 20 000-ért, az elég jónak tűnik, és mégsem 36 000.

A hagyományos tokmányos fajtát vettem.

HUN 161Hajókról gyűjtemény: https://app.box.com/shared/h9nc1uoep3

Member
    Hozzászólás
    78

Idézet gvandor eredeti hozzászólása
    Itthon a proxxon-t is lehet 20 000-ért, az elég jónak tűnik, és mégsem 36 000.

A hagyományos tokmányos fajtát vettem.
    Nekem is az van, a Conrad-ban vettem, még talán 20e sem volt. Akár 20ezret is forog, nem is hangos, 220V-ról megy.
    Monsoon sailboot (2.4Ghz), Maverick Strada MT EvoS (2.4Ghz)

Senior Member
    Hely
    Budapest, Újpest
    Hozzászólás
    2.170

TT-01, TRF 416X, TRF 416 WE, Sakura Zero S, VRX Spirit

Senior Member
    Hozzászólás
    131

Köszi mindenkinek az infót, az igazság az, hogy már beszereztem azt a minidrillt, amit írtam.
    De eddig meg vagyok vele teljesen elégedve. Kiskanalat már szét aprítottam vele, majd szépen le is csiszoltam, nehogy valaki megsértse vele a kezét Tökéletesen vitte Fán és járólapon is kipróbáltam, ezekkel se volt semmi gond...izmos jószág.

Senior Member
    Hozzászólás
    131

Lehet, hogy beteg vagyok, de ma vettem egy lombfűrészgépet a P betűs kék-sárga bótban. 85W-os, szóval nem túl erős, de modellezni tökéletes.
    Kipróbáltam, egészen gyorsan lehet vele aprítani.
    Ellenben még valahogy meg kellene oldanom, hogy pontosan tudjam átmásolni a fára a puha papírból kivágott bordarajzokat.
    Esetleg valakinek valami ötlet?

Bordák a merantin:

Member
    Hozzászólás
    78

Indigó. Vagy kivágod papírból és körberajzolod.
    Monsoon sailboot (2.4Ghz), Maverick Strada MT EvoS (2.4Ghz)

Senior Member
    Hozzászólás
    131

Indigón már gondolkodtam, de már ki vannak vágva a bordarajzok papírból.
    A körberajzolás pedig elég nehézkes, mivel fénymásolópapírból vannak a bordarajzok, az meg elég puha, elmászik a papír.
    Azért meg fogom oldani vhogy

Oldal: 1 / 14 1234511 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve