Oldal: 1 / 28 1234511 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (278) összesen

Téma: FMS hab scale warbird gépek 1m feletti fesztávval.

Senior Member Vili logója
    Hely
    Szentes, Csongrád megye
    Telefon
    70/374-1773
    Hozzászólás
    2.175

FMS hab scale warbird gépek 1m feletti fesztávval.

Sziasztok!

Lehet nem a legjobb címet adtam a topicnak, de valahogy ez tűnt kézenfekvőnek. Azért külön elnézést kérek amiért az 1 m feletti fesztávú gépeknek indítottam ezt a topicot, de remélhetőleg sokak kedvet kapnak majd ezekhez a gépekhez is, ha másért nem is akkor a szépségükért és a relatíve olcsóságukért. Van már néhány kolléga biztosan aki repüli ezen gyártmány valamelyik termékét, de valahogy nem igazán akarja megosztani a kellemes vagy kevésbé kellemes tapasztalatait. Kivéve talán George kollégát aki már részben beszámolt az általa használt FMS Stukáról.

Nekem a mai napon érkezett meg az FMS legkisebb 1 m feletti gépe egy F6F Hellcat, érdekes módon ebben a méretben egymaga árválkodik a gyár katalógusában (tudomásom szerint), bár ugyanezt a típust gyártják 1,4 m fesztávval is. Beszámolnék a doboz bontásától a gép "száraz" összeállításáig észlelt pozitív és negatív tapasztalatokról, hál isten utóbbiból van a legkevesebb......de van. Valamint a saját értékítéletem alapján összehasonlítanám a közel azonos méretvilágú Parkzone F4U Corsairral. Megpróbálom képekkel is illusztráni, hátha kedvet kap valaki egy ikyen gép birtoklására. Azonnal hozzá is tenném, hogy én a HK-ról szereztem be a gépet valami hihetetlen módon ÁFA és VÁM nélkül, így 146 USD volt a gép a Schweighoffer 150 Eurós árához képest.

Néhány adat a Parkzone Corsair és az FMS Hellcat-ról:

Corsair Hellcat
    Fesztáv: 1118 mm 1100 mm
    hossz : 889 mm 880 mm
    repsúly: 910 g (valós, 2200/3s) 790 g (gyári adat, 1800/3s)

Mivel a Hellcat a valóságban kb. fél méterrel nagyobb fesztávval bírt, így nem igazán azonos lépték, de majd nem gondolok rá miközben reptetem őket. ;D

Először a doboz bontáskori kellemes benyomásról szeretnék beszámolni, roppant igényesen van csomagolva, ügyelve a sérülés minimalizálására a szállítás során. A képek minőségéért előre is elnézést kérek, telefonnal készültek:

A doboz lényegi tartalma:

Az apró alkatrészek, gyakorlatilag a ragasztóval bezárólag tartalmaz mindent, a gépbe csak vevőt és akksit kell tenni, nomeg persze beállítani a rádiónkhoz.

A vízszintes vezérsíkok és a póttartály:

A motor és a motorburkolat, kicsit tartottam tőle, de talán így habból strapabírobb lesz mint egy tejfölös pohár anyagú, mondjuk a Parkzone erre is igényes volt, mivel egy viszonylag vastag és strapa bíró vákuumozott motorburkolattal szerete a Corsairt.

És a motorburkolat nélkül:

A főfutók rögzítése bár szimpatikus, de remélem nem megy tönkre, mert a pótlásával azt hiszem gondban lennék:

A gyári főfutók 50 mm-es gyönyörű kerekei egyértelműen nagyon jó minőségű füves vagy inkább betonpályára méretezettek, így megkapta a Corsair-en már jól bevált de kevésbé scale 65 mm-es masszív szívacskerekeket.

Ez jobban összhangban is van a futóaknák takaró lemezeivel:

Az oldal és magassági kormányok szervóinak beépítsé, a Parkzone hab fészekbe ültetett szervó elhelyezése valamivel igényesebb a számomra.

Az FMS által használt EPO habanyag érezhetően masszivabb mint a Parkzone Z-foam habja, ez főleg a futóművek rögzítésénél jöhet majd jól ha keményebbre sikerül a leszállás. A szárny két félből csúsztatható a törzsbe, ez akár fixre ragasztható, de adja a lehetőséget a szétszerelhető kivitelre is. A gép minden porcikáján látszik, hogy azért gondolkodtak is a tervezők. Én a gép összeállításánál a gyári ragasztót szándékozom használni (a német tesztnél epoxy-t használtak), de csak a vízszintes lesz beragsztva, a szárnyakat szerelhetőre kívánom elkészíteni, ezt majd később képekkel is illusztrálom. Semmiképpen nem szabad szárnynál csak a hab passzentos illeszkedésre hagyatkozni. A póttartályt mágneses rögzítésüre tervezem, így nem kell hogy mindig rajta legyen, bár vele impozánsabb a gép. A gép szépen ki van egészítve az élethűbb hatás elérésére gépágyú és antenna imitációval. A panelvonalak és a szegecselés erősen eltúlzott, mondjuk a Parkzone-nál is, nade ez azért mégsem makett így elnézhető szerintem. A futók gyönyörűen ki vannak dolgozva, sokkal szebben mint a Parkzone gépein, strapabírásuk majd kiderül.

Alapvetően pozítív benyomásom van eddig a géppel kapcsolatban és remélem a levegőben is úgy fog viselkedni mint a videókon.

Néhány apróbb negatívum (néhány ismételve az összegzés kedvéért):

- A bal szárny kissé hajlott volt mikor beragasztotta a kis kínai a carbon lécet, így az kicsit kiáll a szárny alsó síkjától, szerintem
    orvosolható, de egyelőre ígyhagyom, mivel a földön és a levegőben sem látszik. Egyébként ha belegondolok mennyit kereshetnek
    szerencsétlenek rabszolga kizsákmányoló munkatempóval annak örülök, ha nem esik szét a levegőben.

- A gyári kerekeket a főfutón érdemes lecserélni ha nem tükör pályáról üzemeltetjük a gépet.
    - Specifikusan erre a gépre gyártott légcsavar, elforgás ellen ötletesen van védve, de ezért gondolom ha elakad könnyebben is törik.
    Ha nem gyárira cseréljük kis fejtörést okoz majd. Mellesleg 1 db légcsavart mellékeltek csak a géphez.
    - Az akkufedél roppant nehezen nyílik, a 2200-as akku még kérdéses hogy befér-e majd kényelmesen.......ha nem......faraghatok.
    - Az oldalkormány és a farokfutó egyeltalán nincs összehangolva.
    - Jóval szerényebb technikázottság mint a Parkzone gépekben. (pl. utóbbinál a farok szervók digit fémfogas szervók)
    - Bár még nem mértem a gépet, de már kézben tartva is kérdéses a 790g felszállósúly, szerintem símán eléri a Corsair súlyát majd.

Megítélésem szerint divatosan szólva a gép ár/érték aránya minden apróbb hibája ellenére kitűnő, még a Scweighoffer árával számolva is pláne ha összehasonlítjuk a jóval kisebb Alfa, Styro vagy akár a GWS modellekkel is. A HK-s áron a mostani dollár árfolyam mellett átszámolt (ÁFA+VÁM nélkül) 26.000-27.000 Ft-ot símán éri. A többit a levegőben meglátjuk, terveim szerint a berepülésről készül majd videó is.

És végül a két Japánok által rettegett Csendes óceáni ász kicsinyített mása egymás mellett:

Remélem rajtam kívül másnak is megtetszenek ezek a gépek, jövőre szándékozom beszerezni 1,4 m fesztávú FMS gépet, de egyelőre még kérdéses hogy Corsair vagy Hellcat lesz-e a befutó típus.

Üdv.: Vili

Az örök habozó!

Hely
    Szentes, Csongrád megye
    Telefon
    70/374-1773
    Hozzászólás
    2.175

Re:FMS hab scale warbird gépek 1m feletti fesztávval.

Gyorsban lemázsáltam a Hellcat-et vevővel akku nélkül, a döbbenet kiült az arcomra 850g!! Vevővel, akkuval várható repsúly 1050g, persze nem vagyok ettől a súlytól sem megijedve, de azért a gyári repsúly vagy talán üres súly (utána néztem) 740g!!! Hiába, mint írtam az anyaga sűrűbb és masszívabb................csak azt tudnám a kínaiak mivel mérték? : ;D
    Az örök habozó!

Senior Member
    Hozzászólás
    702

Szia Vili !

Nagyon szépek a kékek,, ;D

Legalább annyi szép repülést és landolást az új cicával mint a Corsairal,,, Ami még feltünt nekem, hogy a kék motor
    burkolat alatt még a motor is KÉK ;D Pedig általában rózsaszinűen szokott ocsmányul viritani ;D
    Szóval még erre is odafigyeltekvolna ??

A sulyán szerintem ne aggódj,a valamikori 20A is tökéletesen vitte,sőt még a gyengébb kefés változattal sem maradt szégyenben hát akkor ezzel a kis "bika" motorral még egy kis condenzcsikra is futja ;D
    Azt is nagyon jó dolognak tartom hogy a szárnyakat akár szétszedhetőre is hagyatja az ember(héha nagyon jól jön)
    csak előtte jól át kell gondolni,mert ha a későbbiekben egy kis "virgonckodásra" kényszerited,nehogy kevés legyen a
    terhelésbirása.
    Nem szabad elfelejteni hogy ezeket a gépeket inkább a nyugisabb (medium) pilótáknak készitették, akik nem terhelik
    olyan extrémen mint egy jól tapasztalt mindenhájjal megkent öregebb róka,

Üdv, Willy

Hely
    Szentes, Csongrád megye
    Telefon
    70/374-1773
    Hozzászólás
    2.175

Szia Willy!

Köszönöm a jókívánságot, a Corsair-ban eddig 191. start ment bele és még zuhanásmentes, szinte gyári állapotú. Multkor az egyik cimbi mondta, hogy nem sok gép van a csapatunkban ami ilyen statisztikával bír. ;D ;D Remélem nem kiabáltam el.

Hát nem tudom hogy a motor kék színének mivolta minek köszönhető, de jobban mutat mintha rózsaszín lenne, mindenesetre akkor a lányom kedvence lenne biztosan. ;D ;D De gyorsan átpingálnám, így nem zavaró. Ami egy kicsit zavar az a motor helyének a kialakítása, nem sok lehetőséget ad más kialakítású motor beépítésére ha szükség lenne rá. A videók szerint a motornak (kb. 80g körüli lehet a súlya és 900 KV-s) elégnek kellene lennie még ehhez a súlyhoz is.........hacsak nem egyedül nekem gyártották sűrűbb anyagból a gépet. :

Tegnap próbáltam ráhelyezni a Corsair 3 tollú gyári légcsavarját..............sajna az is felejtős ugyanis nem lehet meghúzni a csavart rajta, remélem a HK-n kapható 11x6 légcsavar használható lesz hozzá. De a biztonság kedvéért rendelek majd légcsavar felfogatót is a HK-ról.

A szárny befogatását erősebb réteges lemezből gondoltam kivitelezni úgy, hogy a szárnyprofil hosszában PUREX-el beragasztok 1-1-et amik a géptörzsben egymás fölé csusszannak és ott körmös anyába műanyag csavarral szépen össze lehet csavarozni őket, gondoltam rugós összehúzatásra is, de arra túl szük a hely és nem is igazán bíznék benne. Ezzel szerintem kényelmesen ki kellene bírni az extrémebb repülést is...............ha lenne, de nem lesz, mert ha fetrengeni akarok a levegőben akkor annak a kockázatmentes kivitelezéséhez előveszem a Yodát. ;D Én is örülök neki hogy nem kell feltétlenül beragasztani a szárnyat, ugyanis előfordulhat hogy a szállításhoz ki kell venni.

Mihelyt ma lehet hozzáfogok a gép repkéssz összeállításához és talán a mai napon be is tudom repülni, de utóbbit nem ígérem biztosra.

Az örök habozó!

Senior Member
    Hozzászólás
    5.100

Szia Vili,

Én már elég sokat csaptattam a Stukával,jó kis termék.Sajna nem nagyon veszi a nép,nem tudom miért
    A külföldi fórumokon eszméletlen irodalma van az FMS gépeknek

Üdv.
    Acta est fabula...........

Hely
    Szentes, Csongrád megye
    Telefon
    70/374-1773
    Hozzászólás
    2.175

Hali George!

Örvendek hogy bekukkantottál, nálad a Stukán jelentkezett-e már valami probléma, minden gyári még benne? Milyen motyókkal szerelték a gépet? Ez utóbbi főként azért érdekel, mert ha jövőre belevágok én is egybe jó lenne tudni mire is számíthatok.

Nem nagyon csodálkozom rajta, hogy itthon nincsennek elterjedve ezek a gépek. Két okot is látok, az egyik hogy azért valljuk be nem túl egyszerű sokaknak kivágni a rávalót a mellény zsebből. Ráadásul az akkuzása valamivel drágább mint az 1-1.1 m fesztávú gépeknek.
    A masik okot abban látom hogy jobbára a 3D a menő, sokak tartanak a scale kialakítású gépektől, talán ez köszönhető a GWS-nek és más silányabb minőséet produkáló gyártóknak is. Tévhit az hogy ezek a gépek milyen irdatlan nagy sebességet igényelnek a leszálláshoz. Nyílván a kialakítása miatt nagyobb a szokásosnál, de nem kell tőle félni.

A cicust lemértem, a fesztáv 1120mm a hossz pedig 870mm. Remélem csak az írott dolgok nem stimmelnek a géppel. ;D A legnagyobb gond, hogy eddig úgy néz ki faraghatom a 2200-as akkunak a helyet. :

Vili
    Az örök habozó!

Hely
    Szentes, Csongrád megye
    Telefon
    70/374-1773
    Hozzászólás
    2.175

Sziasztok!

Tegnap előtt, 16-án este berepültem a pokoli cicust, videó sajna nem készült, mert nem volt senki aki csinált vólna, de remélem rövidesen tudom pótolni. Ha kicsit kipihentem magam beszámolok a tapasztalataimról annyit mindenesetre elárúlhatok, hogy vegyesek, de jó kis gép lesz ez.

Az örök habozó!

Senior Member
    Hozzászólás
    702

Hello !

A mindenit hát olyan gyorsan történnek itt a dolgok hogy észre sem vettem a berep hireket

Gratula,, ugyan arról nem irtál hogy miként értél talajt, 8) de a legjobbakban reménykedem ;D
    Várjuk a videót majd ha lessz,,

Üdv, Willy

Hely
    Szentes, Csongrád megye
    Telefon
    70/374-1773
    Hozzászólás
    2.175

Szia Willy!

A gép egészben van, de a baloldali futó sajnos kiszakad, hál isten úgy mintha be sem lett volna ragasztva. Persze az első két leszállás kissé erősre sikerült a kissé farnehéz súlypont miatt, de éppen csak el pattant a földtől a gép. Mondjuk a beazonosíthatatlan állattól származó nagyobbacska száraz biomassza, ami a pályán jószerével akad és az agyonrepedezett pálya sincs jótékony hatással a nagyobb gépek futóira sem, hát még erre. ;D A harmadik leszállás viszont csodaszépre sikeredett viszont ahogyan lassult a gép a baloldali futót elhagyta, erre a jobboldali meg megállás előtt becsuklott, mivel a rögzítése kipattan. Még a légcsavar sem tört el szerencsére.

A berepülésből ami kiderült:

- A motor és légcsavar tökéletesen elég a géphez a közel 1100g felszálló súly ellenére is. Eszméletlen dinamikusan gyorsul, de függőlegesbe emelve a gépet már hamar "elfárad". Hallatlan takarékos, most töltöttem meg az akkut és majd 9 perc repülés után szűk 1600 mAh ment vissza bele. Az orsót viszonylag "dobás" mentesen és ha kell gyorsan is csinálja és gyönyörű scale loopingra is elég a motor ereje bőven. Nagyon kellemesen repülhető a gép, de még van rajta mit beállítani mire olyan lesz amilyennek én szeretném. Közel sem lassítható ki a súlya miatt úgy mint a Corsair, de ugyanúgy nem átesős és borulós a gép

- Az akku és szabályzó elhelyezésétől kicsit tartottam, de nem melegedett jelentősen egyik sem. Viszont a kialakított helyével (alsó behelyezésű) elég nehéz lesz megbarátkoznom. Viszonylag kevés faragással sikerült az akku helyét kialakítanom.

- A magassági és oldal kormány tolórúdjait meg kell vezetni a gépen kívül, mivel jelentősen hajlik tolásnál. Ettől függetlenül a kb. 10-12 mm kitérés a magasságin emelésnél hál isten elég volt. Az oldalkormány kitérése nem nagy, de ha nagyra tenném szinte helyben fordulna meg a gép a földön, ezért így marad.

- A gép súlypontját 65-70 mm-re adták meg, de nekem 30g plusz súllyal is csak olyan szűk 80 mm-re sikerült beállítani, ezért nagyon érzékeny a magasságira is és bizony fordulásnál rá kell tartani az oldalkormánnyal is viszonylag erősen. Még szerencse hogy nem hagytam rá és beragasztottam a reptérre menet előtt. Tehát még cirka 10-20g kell az orrába sajna. El sem tudom képzelni hogy a gyárilag ajánlott 1800-as akkuval, amekkorának a hely is van hogyan lehet beállítani a súlypontját a gépnek annélkül hogy ne rakna az ember egy csomó holt súlyt bele.

- A szárny befogatás megoldott gyárilag..........elkerülte a figyelmem : a kialakított helyen a csavarok amik behajtva egy gyűrűvel rászorítanak a csesztertonra.

- A futó megerősítésére még ki kell agyalni egy megoldást ami gyakorlatilag nem látszik majd meg a gépen.

- Az már inkább csak észrevétel, mivel scale a festése a gépnek, hogy mivel alul-felül egyszínű nem szabad nagyon messze engedi a gépet
    mivel gyorsan megtréfálhatja az embert.

Egyelőre ennyit sikerült leszűrnőm a 3 felszállásból, de határozottan az az érzésem hogy összefogunk barátkozni a cicámmal. Annyit viszont meg kellett állapítanom, hogy a Parkzone gépet fele, mit fele harmada melóval repkésszé tettem. Például ott a szervók azonnal szinte középen álltak, a kormányemelők a helyükön voltak és a magassági kivételével be is voltak kötve.

Az örök habozó!

Senior Member
    Hozzászólás
    702

Szia Vili !

A sulypontal kapcsolatosan,annyit tudok mondani hogy a hab gépek gyártói igen csak küzdenek,mivel az első pár 50-100
    legyártott gép alapján irják bele a manualba a mért adatokat.
    Sajnos a gyártás során nem minden öntés sikeredik egyforma sürüségűre,ezáltal a darabok sulya is más.Természetesen
    görcsösen próbálják az anyagsürüséget tartani, de az akkor is elmászik egy kicsit.
    Amint az előzőekben irtad hogy van egy olyan érzésed,mintha tömörebb lenne az anyag amiből készült könnyen lehet
    hogy ez a kis sulyfelesleg okozza a sulpont változást.
    Sebaj az előző tapasztalatokra hagyatkozva elöre kell hozni (még a plussz suly beépitése árán is)mert azt sem szabad
    elfeledni hogy a gyártók a "tapasztaltabb" modellezőkre számitva, legyintenek egyet és azt mondják : ugyis be állitják
    a fiúk mielőtt repülnek,,,(ami hellyel közzel igaz is )

További sok szép repülést és landolást

Üdv, Willy

Oldal: 1 / 28 1234511 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve