Oldal: 1 / 6 12345 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (53) összesen

Téma: Szélveszély!!!

mmormota
    Guest

Szélveszély!!!

elek mc gépe elveszett.

A következő történt:
    Élénk szél volt, de nem tűnt vészesnek. A WP azonban magasra volt állítva, és ott már sokkal erősebb volt a szél. A gép olyan erős ellenszélbe került, hogy nem tudott szél ellen haladni. Manuális módban is, RtH módban is távolodott. Kezdett aggasztóan messze kerülni, ezért a pilóta megpróbálta lekényszeríteni a földre. Ekkor már nagyon messze került, így kis magasságba érve kimaradt a rádiókapcsolat. A vevő fail-safe be, a robot RtH-ba váltott, és kezdte visszaemelni a gépet az előírt magasságba.
    Ez azzal a szerencsétlen következménnyel járt, hogy a gép tovább sodródott, egyre távolabb - vagyis a robot annak ellenére hogy csak a dolgát tette, súlyosbította a helyzetet.

Sajnos ez egy olyan helyzet, amire nem tudok tökéletes megoldást, kivéve a nyilvánvalót:
    Ne repüljetek olyan erős szélben, ami megközelíti a gép maximális sebességét!!!

Főleg ne hátszéllel eltávolodva.

Robot oldalon túl sokat nem lehet tenni, de valamit segíthet egy következő firmware verzióban a következő módosítás:

- az útvonal tervben meg kellene adni egy "maximális távolság" és egy ennél valamivel nagyobb "azonnali leszállás" távolság értéket
    - a maximális távolság elérésekor RtH-ba kapcsol és ha tud jön visszafelé
    - ha ez nem sikerül és elsodródik, eléri az "azonnali leszállás" távolságot, akkor a robot leteszi a gépet a lehető legrövidebb úton (meredek süllyedés, csak a legvégén kilebegtetve)

Ennek az lenne az értelme, hogy egyrészt nem sodródhat el akármeddig, másrészt az utolsó még látható koordinátáktól nem lehet nagyon messze a földön (a földön valószínűleg kimarad a video kapcsolat).

Támogató Daine logója
    Hozzászólás
    1.435

Re:Szélveszély!!!

Üdv!

Igen velem is hasonló történt tegnap csak még tetézte a bajt,hogy az akku megadta magát!

http://www.youtube.com/user/Daineization?feature=mhee

Senior Member
    Hozzászólás
    1.662

Mennyire segítene ha lenne rajta valami pitot csöves sebességmérő?
    Olyan leírást is láttam ahol egy kis motort forgatott meg egy kis légcsavar és a fordulat által gerjesztett feszültségből lehet sebességet számolni.
    Meg a robot is nehezen tud irányt találni ha a gépnek nincs sebessége, a múlt héten megcsináltam a saját osd-men hogy ha a műholdakat nem vesz zavar vagy bármi ok miatt vagy a sebesség <5kmh akkor az iránytű kijelzése átvált a gps által adott irány helyett a mágneses iránytű által adott értékre, így kis ügyességgel "iránytű" alapján is vissza lehet jönni.

Member
    Hozzászólás
    75

"a robot automatikusan leteszi a gépet..."
    ez nagyon tetszik.
    Meg lehetne oldani,hogy a gép akár a reptéren is-tehát nem csak vészhelyzetben-magától landoljon?

Moderátor
    Hely
    Gödöllő
    Hozzászólás
    1.012

Idézet GPeti eredeti hozzászólása
    Mennyire segítene ha lenne rajta valami pitot csöves sebességmérő?
    Olyan leírást is láttam ahol egy kis motort forgatott meg egy kis légcsavar és a fordulat által gerjesztett feszültségből lehet sebességet számolni.
    Hát légsegebességet mérni jó
    A földhöz képesti sebességből meg gondolom ki lehetne számolni akár a szembeszél sebességét is, de ez nem sokat segít a gépen, ha egyszerűen nem tud haladni szembeszélben.

Meg a robot is nehezen tud irányt találni ha a gépnek nincs sebessége, a múlt héten megcsináltam a saját osd-men hogy ha a műholdakat nem vesz zavar vagy bármi ok miatt vagy a sebesség <5kmh akkor az iránytű kijelzése átvált a gps által adott irány helyett a mágneses iránytű által adott értékre, így kis ügyességgel "iránytű" alapján is vissza lehet jönni.
    Iránytű alapján "hazatalálni" macerás, de szerencsére nem is kell, ha áll a gép a levegőben, akkor a gép iránya az ami kérdéses,
    ezt meghatározni pont jó az iránytű, csak ahhoz kell 1 magnetometer is a robotba Persze itt meg meg kell oldani, hogy a magnetometer ne zavarja semmi, pl motor, esc.
    Easy Glider Pro, ZephyrII FPV

Moderátor
    Hely
    Gödöllő
    Hozzászólás
    1.012

Idézet qpak eredeti hozzászólása
    "a robot automatikusan leteszi a gépet..."
    ez nagyon tetszik.
    Meg lehetne oldani,hogy a gép akár a reptéren is-tehát nem csak vészhelyzetben-magától landoljon?
    Igen, ez is tervbe van véve. Ha megnézed Daine videóját, már most is elég jól leszáll a robot
    A reptéren leszállás inkább abból a szempontból érdekes, hogy 1részt nem biztos hogy mindegy, milyen irányból közelítjük meg a leszállási pontot, másrészt ha már kiböktünk magunknak 1 leszállási pontot, akkor azt többé-kevésbé el is kéne találni.
    Aztán az sem biztos hogy mindegy, hogy milyen szögben közelít a gép, ha már távolabb is alacsonyan jön, akkor lehet hogy elkap 1 fát, vagy más tereptárgyat, ha meredeken, akkor meg túl nagy lesz a sebessége. Erre találták ki mmmormotáék, hogy csúsztathatná a robot a repülőt oldalkormánnyal.
    Easy Glider Pro, ZephyrII FPV

Senior Member
    Hozzászólás
    1.097

Robot oldalon túl sokat nem lehet tenni, de valamit segíthet egy következő firmware verzióban a következő módosítás:

- az útvonal tervben meg kellene adni egy "maximális távolság" és egy ennél valamivel nagyobb "azonnali leszállás" távolság értéket
    - a maximális távolság elérésekor RtH-ba kapcsol és ha tud jön visszafelé
    - ha ez nem sikerül és elsodródik, eléri az "azonnali leszállás" távolságot, akkor a robot leteszi a gépet a lehető legrövidebb úton (meredek süllyedés, csak a legvégén kilebegtetve)
    Sziasztok!

Meg lehet kövezni, igyekszem majd gyorsan futni.
    Tovább bonyolítva a kezelést (bár nekem ez lenne a legszimpatikusabb) egy 5. repülési mód a saveStab. Ezt aktiválva a robot nem engedné magát egyből RTH-ra kapcsolni (csak ha előtte más repülési módot kapcsolok).
    Így hasonló esetben ha kimarad is a jel lesiklik oda ahova tud.
    persze fogalmam sincs mennyire bonyolult a programozása a peremfeltételek miatt.

üdv:<br />Szarka Zoltán<br />harminc/488 19 31<br />MMSZ 4245

mmormota
    Guest

Idézet altima eredeti hozzászólása
    Tovább bonyolítva a kezelést (bár nekem ez lenne a legszimpatikusabb) egy 5. repülési mód a saveStab. Ezt aktiválva a robot nem engedné magát egyből RTH-ra kapcsolni (csak ha előtte más repülési módot kapcsolok).
    Így hasonló esetben ha kimarad is a jel lesiklik oda ahova tud.
    Tudnád kicsit pontosítani? Ha jól értem, ez tulajdonképpen egy olyan parancs lenne, amely leállítja a motort és siklásba állítja a gépet, továbbá nem engedik RtH-ba kapcsolni ha kimarad a vezérlés?
    A siklás hátránya, hogy komolyabb szélben vagy éppen termikben nagyon messzire elmehetne így.
    Esetleg az "azonnali leszállás" parancs lehetne helyette, az elv ugyanaz, motor ki, RtH tiltva, de nem egyszerűen siklana, hanem keményen lenyomott orral lemenne kis magasságba és csak ott venné ki a zuhanásból és állna siklópályára a leszálláshoz.

persze fogalmam sincs mennyire bonyolult a programozása a peremfeltételek miatt
    A logikailag pontosan megfogalmazható viselkedés programozása nem bonyolult, ha sikerül valami olyant kitalálni ami tetszik a többségnek, szívesen megcsináljuk.

Senior Member distvan52 logója
    Telefon
    06706030193
    Hozzászólás
    563

Én is kész vagyok a beépítéssel de a rossz idő miatt nem merem megröptetni.

Senior Member mcelek logója
    Hozzászólás
    3.045

CSak magamat okolhatom :'(
    A földön nem ennyire eszelősen fújt a szél
    Az út így nézett ki:

A képet az RcPilot.hu tárolja.

70km/h-val sodródott, 5 perc alatt érte el azt a pontot, a GPS-be már ezt a pontot ütöttem be, és pakoltam, hogy utólérjem
    Abban bíztam, hogy 6km-re, a sodródást követve még jelet veszek és újabb koordinátához jutok, de ez nem sikerült. Mivel több mint fél akku maradt, akár 10-15km-t is sodródhatott, mire kimerült és így akár Gödre, vagy akár tovább is sodródhatott.
    ???
    FPV, Skywalker; ThomasScherrer FF9; FrSky Taranis, GoPro3 Black on P1Bátraké a szerencse ;-)Styroman gépek

Oldal: 1 / 6 12345 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva