Oldal: 3 / 6 ElsőElső 123456 UtolsóUtolsó
Eredmény: 21 - 30 (53) összesen

Téma: Szélveszély!!!

Senior Member mcelek logója
    Hozzászólás
    3.045

Re:Szélveszély!!!

Szerintem ez a szélsőséges eset ne befolyásolja az elvárásaitokat, de amit Peck írt mmormota ötletéről az jólhangzik.
    Mivel végignéztem, hogyan sodródik a gép egyre távolabb, miután rájöttem, hogy magától nem képes visszajönni és a távolság már nem engedte földbenyomni, ez tűnik a legjobb lehetőségnek arra, hogy ne menjen mégmesszebb.
    Az előre behatárolt távolság is sokat segíthet, bár egy ilyen erős szél ki tudja meddig sodorhat egy irányítatlan gépet.
    Mivel a robot dolgozott, elmélet szerint a lehetséges nyomvonal mentén, persze jó széles sávban meglehet a gép. :P
    A robot jó a szél gonosz >
    FPV, Skywalker; ThomasScherrer FF9; FrSky Taranis, GoPro3 Black on P1Bátraké a szerencse ;-)Styroman gépek

Senior Member
    Hozzászólás
    1.097

Idézet Peck eredeti hozzászólása
    mmormotával beszéltünk erről délután, és kitalált 1 szerintem is életképes megoldást, ami nem igényel plusz módot, beállítást:
    RtH módban a robot pl. 20 másodpercenként megnézé, hogy csökkent-e a távolság a Home-hoz képest.
    Ha nem, akkor nyilván valami gubanc van, és így aktiválhatná a vészleszállást.
    Ez nagyon jó szerintem!
    Ez a tuti megoldás!
    üdv:<br />Szarka Zoltán<br />harminc/488 19 31<br />MMSZ 4245

mmormota
    Guest

Idézet n.james eredeti hozzászólása
    Szerintem az is egy egyszerű megoldás, ha a programban előre beállítható lenne hogy akarom-e manual módban az RTH-t vagy sem. Így egyik esetben a manual mód teljesen lekapcsolja a robotot, nincs RTH, de ha visszakapcsol stabilizált módba akkor már megint van RTH. Ez a "kecske és káposzta" viszonylag egyszerű megoldása lehet.
    Úgy érted, manual módból a kapcsolat megszakadása esetén sem válthatna RtH-ba? Ez egy másik problémát vetne fel, egy váratlan megszakadás esetén manual módban és a gép irányítatlanná válna. Ilyenkor már nem tudna átváltani a pilóta módba se mert nincs rádiókapcsolat.

Senior Member n.james logója
    Hely
    Tök
    Hozzászólás
    3.523

Úgy értettem, feltételezve hogy a manuál módot csak akkor használnánk ha "probléma" van a robottal.. Ebben az esetben persze fennáll az a rizikó hogy csak a vevő failsafe beállítása működik, mintha nem lenne robot a gépben. Viszont amíg még van kapcsolatod a géppel, Te magad választhatsz ki egy elfogadható helyet a kényszerleszállásra (persze amíg nem ment túl messzire), ahonnan majd összesöpröd a gép darabjait. ;D
    A robot nem biztos hogy jobban talál leszállásra alkalmas helyet Nálad. (Pl. erdőben egy magas fa lombjában, egy tó közepén, az autópályán, egy ház csukott ablakán berepülve, stb. )
    Itt nincs holtbiztos megoldás, a kérdés az, melyik ujjunkba harapjunk.

Moderátor
    Hely
    Gödöllő
    Hozzászólás
    1.010

A robot nem biztos hogy jobban talál leszállásra alkalmas helyet Nálad. (Pl. erdőben egy magas fa lombjában, egy tó közepén, az autópályán, egy ház csukott ablakán berepülve, stb. )
    Itt nincs holtbiztos megoldás, a kérdés az, melyik ujjunkba harapjunk.
    Ez igaz! Viszont a manual módot akármikor használhatod ha "probléma" van a robottal. A többit meg szintén arra alapozod, hogy van irányításod. Ha nincs irányításod, akkor szintén arra zuhan a géped, amerre akar, hiába "választottad" te ki a leszállóhelyet (ha nincs RtH-ba kapcsolás). De mmormota is, én is írtam, ha manual módban kapsz 1 failsafe-et (pedig lehet szél sincs, semmi sem indokolná hogy ne kapcsoljon RtH-ba a robot), akkor már megint 1 irányítatlan zuhanásnál tartunk.

Stab módban még elég nagy az esély, hogy egyben megússza a gép (még ha fára is akad), ezért hajlok inkább olyan megoldásra, hogy RtH-ban ha nem megy, akkor ne akarjon motorjárattal emelkedni a robot (hogy elkerüljük az elsodródást), amíg van irányításod, addig semmi gond, mert leszállhatsz manual vagy stab módban is vészhelyzetben, mert van irányításod.

A probléma mindenképp akkor jön elő, mikor már nincs irányításod, mert akkor RtH-ba kapcsol a robot, és repülni próbál nagy szélben is.
    Mi csak ezt szeretnénk kiküszöbölni.
    Easy Glider Pro, ZephyrII FPV

Hely
    Tök
    Hozzászólás
    3.523

amíg van irányításod, addig semmi gond, mert leszállhatsz manual vagy stab módban is vészhelyzetben, mert van irányításod.
    Ezért mondtam hogy nincs jó megoldás, mert amint elkezdesz leszállni (elég ha 2 km-re) és alacsonyra kerül a gép, megszakad az irányítás, a robot újra felviszi RTH magasságra (mint az adott esetben is), ahelyett hogy "irányítottan lezuhannál", és ez kezdődik előlről, jöhet az elsodródás.

Hely
    Tök
    Hozzászólás
    3.523

Mielőtt bárki félreértené, a célom nem mindenáron a robot kikapcsolása.
    A gondolatmenetem kiinduló szempontjai a következők voltak:

1. Ha a robot valamiért nem tud visszatérni a Home pozícióba (pl. szél, lemerült aksi) és még nem veszett el az irányítás, akkor úgy letenni a gépet hogy legyen esély megtalálni.
    2. A Robot programján lehetőleg ne nagyon kelljen módosítani.
    3. Maradjon meg a 4 mód választása, ne kelljen újabbakat bevezetni.

Ha a 2. és 3. ponttól eltekintünk, akkor az alábbiak jutnak eszembe:

- Ha megszakad a kapcsolat (FailSafe) és a robot nem tud valamiért visszatérni Home-ba, akkor a megszakadás előtti irányt és pozíciót tartva a legrövidebb úton szálljon le.
    - Ha a pilóta problémát észlel ami miatt meghiúsulhat a visszatérés (szél, aksi, stb.) akkor átvált SL (Safe Landing) üzemmódba és stabilizálva vezeti a gépet egy megfelelő leszállóhely felé, ha megszakad a magasság miatt a rádiókapcsolat, akkor a robot a megszakadás előtti irányt tartva a legrövidebb úton leszáll.

Ez az eddigi kívánalmak összevonása, feltételezi hogy a videónak nagyobb a hatótávolsága (vagy legalább annyi) mint az irányításnak és a megszakadás előtti pozíciót és irányt el tudjuk menteni. (van videó róla)
    Ebben az esetben talán könnyebben meg lehetne találni a gépet. (a buktatókkal most direkt nem foglalkoztam)
    (Ha a 3. pontot figyelembe veszem, akkor pl. manuál módban az RTH helyett lehetne az SL. Tudom ezért szintén kikapok. ;D)

Ha megnézed Daine videóját, már most is elég jól leszáll a robot
    Ezt viszont nem igazán értem, ha megszakad a kapcsolat, akkor a robotnak nem leszállni, hanem RTH magasságra emelkedni kellett volna ???, ha meg volt kapcsolat akkor nem a robot szállt le, Hanem a pilóta keresett egy megfelelő helyet és leszállt.

mmormota
    Guest

Ha megnézed Daine videóját, már most is elég jól leszáll a robot
    Ezt viszont nem igazán értem, ha megszakad a kapcsolat, akkor a robotnak nem leszállni, hanem RTH magasságra emelkedni kellett volna ???, ha meg volt kapcsolat akkor nem a robot szállt le, Hanem a pilóta keresett egy megfelelő helyet és leszállt.
    Lemerült az akku - ezt a hangból lehet tudni, volt két motor indítás amit azonnali leállás követett. A robot az alacsony áramfelvételből tudja hogy a gázadás ellenére sem megy a motor. Ilyenkor nem próbál emelkedni mert abból átesés lenne, hanem siklásba viszi a gépet. Így előbb-utóbb leér.
    Simán száll le ha rendesen be van állítva a siklószög, ezt többször próbáltuk RtH-ban addig körözve amíg ki nem fogy az akku.

mmormota
    Guest

A gondolatmenetem kiinduló szempontjai a következők voltak:
    Meggyőzően összefoglaltad, átgondoljuk. Abban teljesen igazad van hogy nincs tökéletes megoldás, hiszen ha a gép nem képes visszajönni akkor a baj már megtörtént, csak mérsékelni lehet a kárt, teljesen megakadályozni már nem. Mivel jól kombinálható az RtH-s elképzeléssel, bővíti a kármentés lehetőségeit.
    Eddig nem esett szó erről, de az is szempont, hogy a robot viselkedése könnyen érthető legyen a pilóta számára. Kevesen fognak elmélyedni a működési részletek tanulmányozásában. Vészhelyzetben gyorsan kell dönteni, ha nem értik pontosan hogy egyik vagy másik üzemmód kiválasztásának mi lesz az eredménye, akkor hiába találtuk ki a ravasz trükköket, befuccsolhat mert a pilóta nem az éppen optimális lehetőséget választja.

Hely
    Tök
    Hozzászólás
    3.523

Idézet mmormota eredeti hozzászólása
    akkor hiába találtuk ki a ravasz trükköket, befuccsolhat mert a pilóta nem az éppen optimális lehetőséget választja.
    Azért a sok automatizálásban nem árt a pilótát megtartani, mégiscsak Ő "játszik" ;D, övé a felelősség. (Bocs de eszembe jutott az az "elmés" gyerekjáték, ahol egy kacsa felmegy egy mozgólépcsőn azután lecsúszik egy csúszdán és kezdi előlről, a gyerek meg csak nézi : )

Oldal: 3 / 6 ElsőElső 123456 UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva