Oldal: 1 / 7 12345 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (65) összesen

Téma: A "Vihar" építése, keresztvitorlás (1m+)

Senior Member Reddragon84 logója
    Hely
    Budapest
    Hozzászólás
    692

A "Vihar" építése, keresztvitorlás (1m+)

Üdv Mindenki!
    Gyerekkoromban szerettem kalózkodni és tetszettek a régi hajók, így nekiláttam elkészíteni egyet.
    Úgy gondoltam jobb, ha tapasztaltakkal is megosztom a dolgot, hátha sok jó tanácsot kapok tőletek.
    Már egy jópár ötletet ellestem fórumról, amit köszönök utólag is! :

Lássuk a tervet:
    Elég merész ötletet vettem alapul, egy PC játékból (POTBS) "emeltem ki" egy hajót:

A terveket saját magam készítettem hozzá képek alapján.
    Bordázat tervét a Bountyról másoltam, kihagyva egy pár bordát és elcsúsztatva. (a végeredménytől eléggé féltem ??? )
    Hogy lássam előre mi lesz az eredmény, előre elkészítettem kartonból a bordákat, gerincet:

Mivel tetszetős lett, elkezdtem alapanyag után nézni.
    Végül 8mm-es 7 rétegű (feltehetőleg puhafából készült) rétegelt lemezből elkezdtem kialakítani szúrófűrésszel (sajnos eléggé felszakította néhol a felső réteget):

Majd a bordákat:

A bordák tervét indigóval másoltam át a fára. Elég hosszadalmas munka volt és bosszantó amikor kimaradt az indigó papír...
    A bordákat lomfűrésszel vágtam, ami elég fárasztó és hosszadalmas meló volt, viszont csak így tudtam pontosan vágni.
    Sok csiszolgatás után:

Ez után 2 kiló fölött volt még a hajó.
    Ez után jött a fedélzeti részek kivágása (szintén lomfűrésszel):

Mivel elég súlyosnak találtam így is az egészet, kitaláltam és megterveztem a könnyítését.
    Fúrót, dobozmarót, rezgővágót, lomfűrészt használtam hozzá és emellett elkészítettem az utolsó előtti bordát is a taton:

(közben befejeztem barátnőmnek az ajándékát is
    )

Mindez idáig 27 órámba került (takarítást és pihit is leszámítva). Január 2-tól 10-ig.

Eddigi adatok:
    Gerinc hossz 1 méter. 8mm rétegeltből, akár csak a bordák.
    1546g súly pillanatnyilag.
    Általam jósolt vízkiszorítás ideális merülésnél: 4-5 liter (kiló)

Terv:
    Árbócok beszerzése, alsó rész 12mm átmérőjű farúdból (boltban azt mondták lehet 2 hét még mire megjön ), 10mm-es középső és 6mm-es felső rész.
    Fedélzet 3,5 milis rétegelt. Nagy része leszedhető lesz, hogy a ballaszthoz és belső dolgokhoz hozzá lehessen jutni (ágyúk, elektronika, kapitány kabinja ).
    Vettem 2,5 milis balsa lapokat palánknak, felhelyezésük kihívás lesz, mert még sose csináltam hasonlót... :-\ Ebben szívesen elfogadok tanácsokat.
    Elkészülte után epoxi gyantával kenném le kívül-belül. Ha kell üvegszálas erősítést raknék az aljára 1 átlátszó rétegben.
    (Elektronika és ágyúk még a jövő zenéje. Viszont nem szeretnék segédmotort alkalmazni, kizárólag széllel hajtás.)

Kérdések:
    1. Epoxi gyantázásnál nem probléma-e, ha előtte fapáccal festem meg a fát?
    2. Palánkozás előtt vagy után kenjem le fapáccal a balsát?
    3. Ilyen 1 m hosszú, keresztvitorlás, 2-3 kiló súlyú hajónál elégséges-e a hajó aljában elhelyezett ballaszt és ha igen kb mennyi ballasztra lenne szükség?
    4. Palánkokat milyen vastagra vágjam az oldalán kezdésként? Ebben a témában nagyon kezdő vagyok. 1 centis darabokkal kezdenék.

Előre is köszönöm a válaszokat!
    Folyt. köv.

Moderátor
    Hozzászólás
    5.395

Re:A "Vihar" építése, keresztvitorlás (1m+)

Először is sok sokert a műhöz!

Ez nem lesz egyszerű feladat! A palánkozást le lehet pácolni gyantázás előtt is, csak arra kell vigyázni, hogy semmi zsíros, olajos anyagot nem szabad haználni (pl. lenolajkence és hasonlóak) mert akkor nem fog rá tapadni a gyanta.

Ezek a hajók a területszabály miatt úszásképtelenek modellméretben (sajnos) tehát mindenképpen uszony és tőkesúly kell rá. Ha indulni szeretnél versenyen is akkor cserélhető uszony kell, mert előszeretettel variálják az uszony maximális méretét. Tehát ami egyik helyen jó, azért a másikon kizárnak.

Ha nem teszel rá uszonyt és tősúlyt akkor az első vízretételkor el fog feküdni és lesz egy sűlyedő hajód.

A vitorlázat mozgatása már kacifántosabb, és időben el kell dönteni, hogy ragaszkodsz a valódi kötélvezetéshez, vagy egy egyéni megoldást választassz. Az utóbbi az egyszerűbb, de azért egy jó nagy nulla pont jár az értékelésen. Az megint egy jó kérdés, hogy mennyi kereszt és mennyi hosszvitorlázatot teszel fel, mert ha csak keresztvitorlázata lesz, akkor csak háromnegyed és hátszélben tud majd haladni, és ekkor mindenképpen kell a segédhajtás, vagy úszol utánna Balatonfüredtől Siófokig.

Még van jópár nehéz és eldöntendő kérdés egy ilyen teknőnél, de amúgy is rengeteg idő egy ilyet megépíteni így lesz időd rágódni ezeken.

Üdv.: SRY

Moderátor
    Hozzászólás
    5.395

Itt egy pár fotopélda a gyűjteményemből:

http://csibor.surmanzs.fotoalbum.hu/...ureid/17416538
    Itt két "csalás" is láthat: egyrészt torzított a hajütest, lefelé a gerinc irányában meg van nyújtva, másrészt a gerincre alulról egy jó vastag, és a teljes hosszon végigfutó álgerinc van felszerelve ballasztfémből. (alul az a jó 10 cm széles szürke sáv) Táadásul a vitorla is vissza van véve, mert nem használja a csúcsvitorlát.

http://csibor.surmanzs.fotoalbum.hu/...ureid/17416539
    Itt egy igazán szép darab, ezen már van keresztvitorlázat is, de nem használja, mert háromszög pályán futott a verseny és nagyon rövid volt a hátszeles szakasz. Máshol meg semmi haszna a keresztvitorlának.

http://csibor.surmanzs.fotoalbum.hu/...ureid/17416541
    Itt van az eb elföldelve. Plusz uszony, plusz tősúly, csökkentett vitorlázat (egyiken sincsenek fenn a csak a fővitorlák) nincs is túl vad szél és máris fekszenek a hajók!!! Ha nem lenne uszony meg tősúly az összes elmerült volna még a stég mellett vízretételkor!

http://csibor.surmanzs.fotoalbum.hu/...ureid/17416542
    És itt a mindent leleplező fotó! Masszív uszony (cserélhető) rajta méretes és súlyos tősúly, és mivel ezek a hajók elég nehezen irányíthatóak végszükség esetére ott a hajcsavar is !!!! Így néz ki egy korrekten megépített, jól működő élethű történelmi hajó !!!Nagyjából egy hasonlót kéne összehoznod!

Hely
    Budapest
    Hozzászólás
    692

köszi
    asszem feladom a belső ballasztos erőlködésemet
    viszont kéne tudni hol tudok olcsón normális ballaszthoz jutni, de ez még odébb van
    legszívesebben ahogy a legelső képen mutattad, a hajó alján végigmenő ballasztot alkalmaznám

belső balasztos hajóra példa:
    http://www.youtube.com/watch?v=y-bqo...ure=plpp_video
    és ugyanez erős szélben majdnem fekve:
    http://www.youtube.com/watch?v=WJwW1...eature=related
    sajnos az én hajóm feltételezem nehezebb alkatrészekből áll

a segédmotor beszerelését még mindig nagyon nem szeretném, de pórul járni sem akarok ???

kötélzet saját kialakítású lesz, ahogy könnyű megépíteni egyszerűen

versenyre egyáltalán nem terveztem menni, de nem tudom mit hoz a jövő :

ma a kormánylapáton dolgoztam és a galéria ablakain:

sajnos ahol az ablakelválasztó falécek pillanatragasztósak lettek, ott a fapác nem fogta be szépen, pedig igyekeztem hátulról ragasztani

Moderátor
    Hozzászólás
    5.395

Üdv.

Ha a teljes gerincre felfekvő "álgerinc" ballasztot alkalmaznád akkor a legolcsóbb és legjobb megoldás ha elmész egy gépműhelye és kivágatod kazánlemezből, vagy vastag vaslemezből, ez utóbbi a jobb megoldás. 10...20 mm vastag táblából két darabból megvan. Nem árt pontosan megtervezni mert utólag marha nehéz lesz bármit is csinálni vele (reszelni, gazítani). Két felet kivágatod, összehegeszted egy marógépen megformázod és kész is. A töcsavarokat, függesztőszemeket mindent rá lehet szerelni.

Meg lehet önteni ólomból is, de egyrészt az ólom irtó drága, másrészt az ólomöntés szakértelmet kívánó, balesetveszélyes munka. Különösen ilyen nagyméretű munkadaraboknál, szóval ha ebben nincs nagy rutinod inkább nem javasolnám.

Aztán ott van még a kvázi ólomöntéses módszerem, ez se olcsó, mert ólonsörét kell hozzá, a lehető legapróbb, de legalább teljesen veszélytelen. Arról van szó, hogy műgyantába annyi ólomsörétet keverünk, amennyit csak felvesz és ezzel a masszával egy fa, vagy kartonformába öntjük ki a kívánt tősúlyt. Kicsit nagyobb mintha tömör ólom lenne, viszont teljesen veszélytelen eljárás és semmi különösebb védőfelszerelés nem kell hozzá.

A tősúly mindenképpen legyen levehető, mert szárazon túlterheli a hajótest szerkezetét! Feltesed hajótartó állványra a hajót, rajta hagyod a tösúlyt, áll egy-két hetet a műhelyben-szobában és szépen elhúzza, elcsavarja a hajótestet, de van úgy, hogy mg is repeszti. Szállításkor pedig a kocsiban a rázkódás okozta gyorsulások miatt komoly kárt is tud tenni a tősúly a hajótestben. Szóval ezt a nagy és nehéz alkatrészt csak vízretétel előtt kell feltenni a hajóra.

Hely
    Budapest
    Hozzászólás
    692

A ballaszt még várhat asszem, egyenlőre egy bordát kellett javítanom ami túlságosan kiállt.

Vágtam 1 centi széles csíkot a 2,5 milis balsámból, azt is sikerült kicsit eltörni hajlításnál.
    Palánkozásnál 2,5mm-es balsát milyen szélesre vágjak?

Irányításnak lehet RC autóba való szervót fogok használni, és annak is most kell kialakítani a helyét, míg nem ragasztom be a bordákat.
    Ezzel kapcsolatban arra vagyok kíváncsi, hogy ezek a megoldásokat érdemes-e alkalmazni vitorlamozgatásra:
    http://www.youtube.com/watch?v=sJSQU...ure=plpp_video

(ennél 52 mp-től mutatja)
    http://www.youtube.com/watch?v=XkGh-...ure=plpp_video

Valamint van Pattex Palma Fa Expressz ragasztó, de nincs ráírva sehol, még csak nem is utalnak rá hogy vízálló. Szerintetek használható?
    Epoxi gyantával úgyis lekenek majd mindent, szóval gondolom nem gond.

Bükk rudakból lesz az árbóc, azt is le kell epoxizni?

Sok kérdés, de megköszönöm a válaszokat, és még valószínűleg lennének. (pirulószmájli)

Senior Member
    Hozzászólás
    131

A Pattex Palma Fa Expressz ragasztó szerintem nem vízálló egyáltalán.
    Én Pattex Palma Vízálló faragasztót használok, de még arra is azt mondják, hogy nem igazán vízálló...mondjuk a hajóm még nem volt vizen, így nem tudom, hogy tényleg az-e, de mivel úgyis üvegezni fogom a hajót, így jó eséllyel a ragasztót sosem fogja víz érni.
    Én az M-es hajómnál 3 mm-es balsa palánkozást terveztem, 8-9 mm széles léceket vágtam belőle. Szerintem 2,5-essel a 7-8 mm teljesen jó lehet.

Hely
    Budapest
    Hozzászólás
    692

akkor hozzácsatolom a kérdéseimhez azt is, hogy milyen ragasztót ajánlotok?
    most az UHU gél pillanatragasztón gondolkozok ezen a pattex palma fa expresszel amit leepoxizok

a 8 milis rétegelt bordák jó erősek, de van mit dolgozni vele, hogy íves legyen annyira hogy kellően felfeküdjenek a palánkok, ha valaha építek majd még hajót, tuti vékonyabb bordákat csinálok

Senior Member
    Hozzászólás
    131

Én 5 mm-es meranti lemezeket használok, és még ezek is túl vastagnak tűnnek, pedig M-es hajót építek, tehát a hajó hossza 127 cm így lényegesen kisebb görbületre van szükség, mint egy kisebb hajónál.

Hely
    Budapest
    Hozzászólás
    692

asszem megvan a ragasztó, tuti UHU gélt használok mert most ezt alkottam vele és nagyon megtetszett, a Vihar kormánykereke hulladékfából és hurkapálcikából:

ma még egy bordát ki kellett javítanom a formai elégtelensége miatt,
    a galériának az alján is kellett javítani a borda formára csiszolása miatt,
    sok helyen a 8 milis bordának kb 3-4 milijét fogja érinteni a palánk, de szerintem elégséges.. (elegem van a csiszolásból > és a szomszédnak is... )
    a palánkok 8 milisek lesznek, de még keresgélek módszereket, mert elég nehéz dolgom lesz néhány helyen és 0 tapasztalat

ja igen és még olvastam hogy az epoxi gyantával komolyan kell bánni, védőfelszerelés, kesztyű, esetleg maszk csiszolásnál, jól szellőző helyiségben dolgozni, kötni hagyni, szóval komolyan kell venni, mert elég mérgező, kézről nem oldószerrel hanem vízzel lemosni stb stb, aki használja, vagy fogja az mindenképp figyeljen erre és olvasson utána!!!

Oldal: 1 / 7 12345 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva