Oldal: 1 / 2 12 UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (14) összesen

Téma: Habvágás "izzított" (nem vörösen izzó) szállal!!:)

Member
    Hozzászólás
    47

Habvágás "izzított" (nem vörösen izzó) szállal!!:)

Sziasztok!

Az előző topicban olvastam, hogy nem is olyan elterjedt ez a módszer, ezért megosztom veletek a tapasztalataimat a témában.
    Én már nagyon rég óta dolgozok ezzel a módszerrel. Eddig csak szárnyat ill, vízszintest csináltam az alábbi módszerrel, de dolgozok egy tovább fejlesztett változaton amivel könnyen és gyorsan nagyon könnyű és merev szerkezetet lehet elő állítani.

A habszárny kivágása, építése: A hag anyagként AUSTROTERM höszegetelö agyagot használom. Ezt bármely tüzépen lehet kapni. A habot 1 négyzetméteres táblákban, különbözö vastagságban 2-5cm-ig és változó szemcse mérettel forgalmazzák. Célszerű a legvastagabbat megvenni (vágásnál előnyösebb) és a legnagyobb szemcse méretűt, ez a legkönnyebb.
    A tábla habból kivágod a két fél szárny alaprajzát, majd a tő és a végborda helyére gombostűkkel felerősíted a mintabordákat, persze ügyelve a két borda állásszögére(0 fok, de lehet lecsavarni is, ez gépfüggő). A tő-, ill. végbordákat én rétegelt lemezből vágom ki, a középvonal mentén kifúrkálom 5-10 helyen, méret függő, ide megy a gombostű. Célszerű a bordák ívét nagyon simára felcsiszolni kb 600 as papírral elég. A bordákat bevonalkázom mindkét oldalon a húrra merőlegesen, ügyelve a vonalak körzti távok arányára, majd meszámozod őket 1- x ig
    Ha ez meg van jöhet a vágás. KÉT EMBERES MELÓ!!
    A cekász két végét megfogja egy-egy ember és a két borda belépőjéhez illeszti, majd start az egyik számol, a vonalkák szerint, a másik követi a vonalak szerint. Ha minden jó, akkor egyszerre érkeztek ki. Nem szabad nagyon sietni, mert különben már rég kint vagytok a széleken és a közepén még mindig bent van a szál. Ezt alul felul megcsinálod és kész is a "mag". Célszerű mindig a belépőnél kezdeni.
    A negatívokat nem szabad eldobbni mert kell még a borításhoz!!
    Borítás: A torzió vastagsága méret függő, de egy 160 cm-es modellnek 10- mocival, tehát motoros műrepülőnek bőven elegendő a 2,5mm balsa torzió. A két félszárnyat egy közép bordához(lehet 5mm-es balsa) ragasztod, majd beborítod kb 10 cm-es, vagy amilyen széles a törzs, sávban üvegszövettel, ha esetleg nem lenne elég erős, (amit nem nagyon hiszek) tehetsz rá még egy réteg üveget szélesebb sávban.
    A cekász tul képpen úgy néz ki, mint egy keretes fafűrész, csak a fűrészlap helyén 0,3mm-es acél huzal van. Nekem van hozzá tápegységem, de meglehet csinálni egy, ahogy az előző topicban írták, egy szabályzóval is.

Nos, "röviden" ennyi
    Persze még sok trükk van ami kapcsolódna ehhez, de már nem érzem az ujjamat!
    Ha kérdés van szivesen válaszolok.

Üdv: Kishal63

Senior Member
    Hozzászólás
    1.365

Sziasztok!

Annyit tennék még hozzá, hogy a mintabordát én kb 3 mm-es balsából szoktam csinálni, lecsiszolom és olajjal vékonyan bekenem igy nem akad a szál. A bordát én rá szoktam ragasztani a habra vágáshoz, mert igy stabilabb de ez izlés kérdése.
    Ha "kék habból", styrofoamból nehezebb szárnyat lehet csinálni de merevebbet, erősebbet is.

üdv

Zs

Kiemelt fórum támogató
    Hozzászólás
    4.564

Sziasztok,

nem akarok "kedelyronto" lenni, de ezt a temat mar jonehanyszor (rajtam kivül) sokan masok is elöadtak mas topic-ban :-)

De mindig jo latni masok megoldasait is !!

Csak igy tovabb !! Igy tanul az ember fia !! :-)

Egyebkent ezen az oldalon meg illusztralva is megnezheted a temat !!

http://modellflug.aeolus.ch/tech/styro/#3

üdv,

cbruder

A cím félrevezető, mert a szál nem izzik. A kezdők ezt félreérthetik, aztán kellemetlen meglepetés éri őket. Légyszi javítsd ki.

Ez a módszer egyébként elterjedt, itt is féltucat topic van róla.
    Az acélszálnál sokkal jobb a citeraszál, vagy a konstantán huzal.

A balsaborda alkalmatlan, meg könnyen behorpad. Réteges lemez vagy NYÁK borda viszont megfelelő. Olajozás javasolt.

Borítás: számos módszer van rá (lásd műanyagos, anyagválasztós rovat) a balsafa vagy a koto (abachi) a legegyszerűbb és a leggyorsabb.

Üdv,
    pb

Senior Member
    Hozzászólás
    1.365

Szia Prudentbear!

Próbáltad a balsabordát? Ha nem pudvás a balsa akkor nem horpad be.
    Legalábbis nekem még nem horpadt be lehet, hogy kivételes helyzetben vagyok

üdv

Zs

Member
    Hozzászólás
    47

Szia Pb Sorry ha egy agyon csépelt témát hoztam elő!
    Szivesen változtatok a címen, ha megmondod hogyan, mert nem találtam meg a módját.
    "Hülye vagyok, ne bántsatok!" ops:
    Már meg is találtam!! Így jó?? :lol:
    Ja és ha már itt vagy Pb, akkor igazán beavathatnál abba, hogy hogyan kell habot üveggel borítani, hogy könnyű is és erős is legyen, például szárnynál!! Illetve Ha törzset akarok habból és üveggel borítva, akkor hogy járjak el, főleg a szövetezés érdekel!!
    Köszike!

Ez már döfi! Nem gondoltam hogy ijen profilokat is ki lehet igy vágni.Én eddig csak siik lapokat vágtam szükségböl mert sehol nem kaptam 3 4 mm es lapokat.Amiböl álmaim andnowját vagy nuttáját meg tudtam volna épiteni.

Kiemelt fórum támogató
    Hozzászólás
    4.564

Szia Kishal,

az egesz illusztralt üvegezesi folyamatot el tudnam neked küldeni, csak egy a bökkenö, hogy svabul van !! :-(

De ha megis erdekelne (a kepek egyebkent magukert beszelnek) szivesen elküldöm.

Irj legyszi ide ha erdekel:

cbruder@swissonline.ch

üdv,

Charles

Szia kishal63.

Szárnykészítés röviden:

1. Kivágod a magokat (pozitív mag) , leveszed róla a szöszöket, kiegyenlíted az összes felületi hibát (ha van) A belépő éleket eleve úgy kell megcsinálni a borda alakja folytán, hogy túllógjon egy kb. 2-4mm-vastag rúddal . Ezt később letöröd és óvatsoan becsiszolod, így lesz alakhű. A kilépőnél is elolvadna a vágás nyomán, ezért a szálat magasabban kella felső oldalon kifuttatni, kb. 3mm-el.
    Valamennyi főtartót, fakockát, belső erősítést, stb-t bele kell ragasztani és szintre kell glettelni microballonos gyantával v. hasonló könnyű de erős anyaggal.
    1.1 A kormánylap helyét előre kidolgozod. Erre több módszer is van, lényeg, hogy zárt, dobozos rendszer legyen, ergo csak ki kelljen fűrészelni a kormányfelületeket, ne kelljen a megnyitott dobozszerkezeteket utólag foltozgatni : ez lehet balsa, de lehet előre legyártott széncsöves laminát is, amit beragasztasz egy sliccbe (hasonlóan a főtartóhoz)
    1.2 Az összes habmagot összeragasztod a kívánt geometriára - a negatívot is.
    2. Megtervezed a rétegrendet, kivágod a szövet anyagokat precízen
    A szövet rétegzés 30..45 fokos legyen a szárnyon!
    3. Veszel 0,6-0,8mm-es vetítőfóliát, és abból is kivágod a szárny alakjára való formát

4. A fóliát bekened formaleválasztóval, majd 5-6 óra után felpolírozod, hogy cask egy kis fogpiszkáló karcolásával lásd ellenfényben, hogy van rajta valami
    5. Befested a fóliát inverz sorrendben a kíván színekre, hagyod megszáradni
    6. A fóliát begyantázod ecsettel, nagyon óvatosan, ráhelyezed egyenként a szövetrészeket a megfelelő sorrendben. Minden cm2-t végig kell dolgozni az ecsettel. Inkább legyen több a gyanta mint túl kevés! A végén ha nagyon sok van rajta, újságpapírral leitatod.

6.1 A kormányfelületek zsanírvonalára szitaanyagot teszel (matricagyártótól) ez lesz a zsanír a felső v alsó héjban, az első ~90g -os szövetréteg alatt

7. begyantázod a poz magokat. Kilépőélre és a kieg. erősítést igénylő élekre ráteszel egy szénroving csíkot beitatva (beáztatod egy pohárba, tunkolod, majd kesztűs ujjaid között kihúzod)
    Ráfordítod a fóliát. Vigyázat! Nagyon pontos helyezést igényel. Ráhengereled festő hengerrel óvatosan

8. Vákumozás: lásd
    http://forum.rcmodell.hu/viewtopic.php?t=84

9 Megkötés után kiveszed a darabokat, tisztogatod, levágod a kormányfelületeket
    10. megcsinálod a belépőélt. Erre több módszer van: függőleges mentén levágás, fenyőléc - primitív de hatásos. Szebb a kifutó laminálás, amelynél egy 1,5-2,5 mm-es nut van végig (kikaparod a habot). Ezt kitöltöd sűrített gyantával, majd fóliát feszítesz körbe (tükörsima lesz).

11. Fotózás

Képek: aerodesign.de

Member
    Hozzászólás
    47

Nagyon szépen köszönöm tanácsokat és ha elkészül a repcsim, majd beszámolok az eredményekről!

Még egyszer köszi mindenkinek!

Oldal: 1 / 2 12 UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve