Oldal: 48 / 58 ElsőElső ... 38444546474849505152 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 471 - 480 (572) összesen

Téma: Termikelés

Senior Member CamPac logója
    Hely
    Pécs
    Hozzászólás
    2.504

Re:Termikelés

lehet ebbe a hibába én is alkalmanként beleesek. Vagyis nem tudom ez annak minősül-e:
    mix nincs
    csűrővel termikelek
    alkalmanként befordul jobban mint kellene és ilyenkor elengedem a csűrőt és ellentétes oldalkormánnyal megpróbálom íven tartani.

Ez most hiba?
    Köszi:
    Isti

Senior Member
    Hely
    Kecskemét
    Hozzászólás
    2.688

Idézet F3X.hu2 eredeti hozzászólása
    " Oldalkormányra egy mix ellenkormányoz a csűrővel (Annyira hogy laposan tudjon fordulni)"

Ez durva. Ez honnan jött? Mitől jó az, ha csúszva fordul a gép?
    Nagyon megnő az ellenállása, többet merül, csúszik és ha nem fülezett tanulógép formájú lenne, azonnal menne dugóhúzóba is.

A mixet feltétlen fordítsd meg, de a legjobb, ha nincs, hanem kézzel vezeted.

Ha kicsi a gép sebességi tartománya és nem túl erős a szárnya, a dugóhúzós "lehozás" már a kora 70-es évektől megfelelő megoldás volt... sőt, a szárnygeometria alapján megelőlegezem, hogy majd úgy kell kézzel bent tartani, magától valószínűleg benne sem marad a dugóhúzóban. Tehát ha mindent elengedsz, várhatóan magától megáll a pörgés majd a mag kormány finom húzásával siklásba fel kell venni. FONTOS: dugóhúzóban ne engedd begyorsulni, tehát tartsd hasra húzva a magasságit. Ellenkező esetben begyorsulva a szerkezetet túlterhelheted.

Súlyponthoz röviden: kezdőként a helyes súlypont úgy néz ki, hogy a gép 45 fokos (oldalszeles vagy szélcsendben) megeresztésénél finoman magától "feljön" siklóhelyzetbe. Tehát nem durván, hanem lágy íven. Akkor jó. Ha durván felvágja az orrát, akkor egyrészt orrnehéz másrészt a közrezárt szög a vezérsík+szárny közt túl nagy. Mindkettőt csökkenteni kell. Ha nem jön fel lágy íven, hanem gyorsít, akkor fordítva: sp kicsit előre és pl szárny alápolcolással (0,5-1mm lapka a kilépő alá) hozzáigazítani a közrezárt szöget. Bár utóbbit egy ilyen gyári modellnél remélhetőleg jól belövik. Igaz, nem mindig.

...vagyis orrkönnyű.

A közrezárt szöget nekem utólag be kellett állítanom, mert a szárny Stok II volt, a törzs pedig Stork III. Meglepő milyen durván romlottak a gép reptulajdonságai a rossz közrezárt szög miatt.

Üdv;
    Dani
    "Könnyű, erős, olcsó.
    Kettőt választhatsz."

Senior Member
    Hely
    Kecskemét
    Hozzászólás
    2.688

Idézet CamPac eredeti hozzászólása
    lehet ebbe a hibába én is alkalmanként beleesek. Vagyis nem tudom ez annak minősül-e:
    mix nincs
    csűrővel termikelek
    alkalmanként befordul jobban mint kellene és ilyenkor elengedem a csűrőt és ellentétes oldalkormánnyal megpróbálom íven tartani.

Ez most hiba?
    Köszi:
    Isti
    Nekem sincs mix, méghozzá azért nincs, mert repülés közben adódik olyan szituáció, ahol az ellencsűrés káros. Mentésnél, hirtelen reakciónál egészen a gép töréséig mehet a dolog. Meg kell tanulni együtt vezetni a gépet oldalkormány+csűrővel. Egyrész folyamatos korrekciót igényel, hogy állandó oldalkormány állás mellett a termikben vízsinteshez tudd közelíteni a szárny síkját, másrészt ha hirtelen rá akarsz fordulni (mondjuk a termikre) akkor a kitérített csűrő és az oldalkormány egy irányba kell, hogy fordítsa a gépet, nem pedig ellentétesen.
    Én annyira rászoktam a oldalkormány + csűrő használatára, hogy olyan gépemen is húzom az oldalt, amelyiken nincs is. (Csupaszárny.)

Én úgy tanultam, hogy vitorlázónál oldalkormánnyal kell fordulni, hogy a szárny íveltsége lehetőleg ne változzon (vagy csak minimálisan). Ha a csűrő felfelé/lefelé tér ki, értelemszerűen csökken a hasznos szárnyfelület is.

Tehát oldalkormánnyal fordulok és annyit csűrök ellentétesen, hogy a szárny lehetőleg közelítsen a vízszinteshez. A felfelé áramló levegőt akkor használja ki legjobban a szárny, ha a lehető legnagyobb felület mutat az áramlás irányába (vagyis a szárny síkja merőleges az áramlásra). Ha a szárny vízszintes, akkor a legnagyobb a felület. Lehetőleg mindig az áramlásra merőleges legyen a szárny síkja.

Még egy dolog. A szárnyszelvény akkor a leghasznosabb, ha megfúvás éppen a haladás irányával párhuzamos. (Kissé kisarkítva; merőleges a szárnyra. De ez geomatriailag nem teljesen helyes!) Ha csak csűrővel fordul a gép, a farka megy a körív belseje felé, így a szárny megfúvása nem lesz optimális, csökken a rajta termelődő felhajtóerő. Az oldalkormyán éppen azért is kell, hogy fordulóban is optimálishoz közelítsen a megfúvás szöge. Én nem versenyzek, de ilyen apróságokon (is) múlhat, hogy alacsony termik-tevékenység mellett ki lehessen repülni a 10 (15) percet.

A vitorlázás lényege; a lehető legkissebb veszteséggel repülni. Ebből a szempontból még a forduló is "káros".

Üdv;
    Dani

"Könnyű, erős, olcsó.
    Kettőt választhatsz."

Senior Member CamPac logója
    Hely
    Pécs
    Hozzászólás
    2.504

Köszi a részletes útmutatást!

Természetesen nemcsak a csűrőre oldal kompenzálás hanem annak a fotdítottja is ekőfordzl. ( oldallal fordul, és csűrővel kompenzál) Mostanában az utóbbit eröltetem, de ezek szerint ezt helyesen.

A fix mixet tivábbra sem eröltetem.
    Üdv:
    I

Senior Member
    Hely
    Kecskemét
    Hozzászólás
    2.688

Idézet CamPac eredeti hozzászólása
    Köszi a részletes útmutatást!

Természetesen nemcsak a csűrőre oldal kompenzálás hanem annak a fotdítottja is ekőfordzl. ( oldallal fordul, és csűrővel kompenzál) Mostanában az utóbbit eröltetem, de ezek szerint ezt helyesen.

A fix mixet tivábbra sem eröltetem.
    Üdv:
    I
    Szívesen.
    Ha megszokod az oldal+csűrő együtt vezetését, később annyira utomatikus lesz, hogy nem is fog hiányozni a mix.
    "Könnyű, erős, olcsó.
    Kettőt választhatsz."

"Én úgy tanultam, hogy vitorlázónál oldalkormánnyal kell fordulni, hogy a szárny íveltsége lehetőleg ne változzon (vagy csak minimálisan). Ha a csűrő felfelé/lefelé tér ki, értelemszerűen csökken a hasznos szárnyfelület is.

Tehát oldalkormánnyal fordulok és annyit csűrök ellentétesen, hogy a szárny lehetőleg közelítsen a vízszinteshez. A felfelé áramló levegőt akkor használja ki legjobban a szárny, ha a lehető legnagyobb felület mutat az áramlás irányába (vagyis a szárny síkja merőleges az áramlásra). Ha a szárny vízszintes, akkor a legnagyobb a felület. Lehetőleg mindig az áramlásra merőleges legyen a szárny síkja."

Bocs, de ez megint tele van abszolút tévhitekkel. Ez a csúszkálós -autószerű- farolós "kanyarodás" leírása, elméleti részhez pedig be kéne helyettesíteni egy papírsárkányt (ezzel a megfúvásos dologgal) Abszolút fals, ne haragudj.
    - fordulásnál be kell dönteni a gépet
    - nem szabad se kifele sem befel csúsznia (vízszintes közeli szárny és "kanyarodik" = csúszik mint állat, kifelé!!)
    - akkor emelkedik a legjobban a termikben, ha nem csúszik és nem köröz a pilóta ésszerűtlenül szűk íven

Ebben a fórumban 2003 óta többször leírtam, hogy kell fordulózni, stb, most nincs időm újra leírni. Ha hamar megtalálom, belinkelem.
    A gyakorlati repülés elmélete nagyon fontos! Erre nézve elég jól használható a vitorlázórepülők tankönyve "gyakorlati repülés" kötete. Vaterán is fent van, de láttam már letölthető formában is (beszkennelve) valamelyik repklub oldalán. Elmélet nélkül marad ez a vak-vezet-világtalan folyamat, de ezt nagyon sajnálnám. Annak örülnék, ha mindenkinek jól menne. Szóval elmélet!

f3x(pont)hu

Hamar megleltem. Anno ezt írtam

http://forum.rcmodell.hu/index.php?topic=1002.0;wap2

nem tudom, működik-e a link. Bemásolom..

(1/10) > >>

prudentbear:
    Többek igényére, kiollóztam a vonatkozó hozzászólást a HLG vásárlása című témából. :idea:

Fordulózás 25-30 fok bedöntésig:

- Fordulóba bevitel: egyszerre csűrök-oldalazok (gépfüggő, kitapasztalni de az elején így) a bedőlés dinamikájának arányában visszaveszem a csűrőt alapba, míg az oldakormány kitérítést is nagymértékben csökkentem (negyedig kb...)

- Állandósult forduló: csűrő alapon vagy enyhe kontracsűrő (bal fordulóban jobbra kissé kitartva - függ a differenciálástól és a geometriától,,.- oldalkormánnyal vezeted az íven) Magassági kormánnyal tartod a sebességet. Csűrővel korrigálod a széllökéseket.

- Kivétel fordulóból: kontracsűrésből a kivétel irányába, oldakormánnyal megakadályozod a gép harántirányú megcsúszását. Magasságival adsz egy leheletnyi sebességet.

30 fok bedöntés felett:
    kezd a magassági kormány és az oldakormány szerepe felcserélődni (már csak ezért sem hagyhatod el a működtetését ) Itt már lényegében az oldakormánnyal kezded adagolni a sebességet (leléped az orrát finoman vagy vissza) és a magassági húzás-nyomásával tartod az íven, akadályozod meg a csúszást.

45 foknál a felcserélődés már 50%-os, 70 foknál szinte teljes, 90 foknál természetesen teljes.

A többit játsszad le fejben, jó sokszor. Ez nagyon hasznos.
    Nagyon fontos:
    - hogy az általad eldöntött bedöntéshez adagolod a szükséges oldakormány kitérítést és nem fordítva (különben áttesés, vagy pluszban dugóhúzó).

- Minél nagyobb a bedöntés szöge, annál nagyobb az átesési sebesség, annál nagyobb sebességgel kell indítani a manővert.

- Befelé megcsúszás: a gép merül mint a balta szárnyvégirányban csúszik meg - kevés az oldakormány (feltéve ha elég volt a sebesség - ha nem: bedöntést sürgősen csökkenteni) A befele csúszáskor a gép felgyorsul, magassági meghúzáskor fordulókörre vihető (ha toleráns a gép) és gyorsan normalizálható a helyzet.

- Kifelé megcsúszás: adott bedöntéshez túl sok oldakormány - következmény: farol a gép, lelassul, majd átesik. Nagyon kedvező feltételek egy dugóhoz, mert a kifelé lévő szárny leárnyékolódik, és az asszimetrikus lassítás miatt (oldalk) és az átesésközelség miatt minden feltétel könnyen összejön -> visszalépés+ gyorsítás egyszerre.

R_Zsolt:
    Igen!!! Erre voltam kíváncsi!

Lényegében tökéletesen egyértelmű az egész. Ennek a nehézsége (szerintem, aki még nem modellezett) hogy vajon egy esetleges kifelé csúszás esetén, mikor már a magasságival tartod íven, nem fogja -e a kezdő reflex szerűen mégjobban ráhúzni a magasságit? Mert akkor tuti hogy átesés lesz, és egy kis magassággal és szerencsével nem kell a gépért menni...

Lenne még egy-két ide tartozó kérdésem:

Ha egy forduló közben hátszélnek fordulok, mi a teendő? Én személyszerint húznék egy keveset a magasságin, számítva arra hogy a hátszél miatt csökkena levegőhöz képesti sebesség.
    Vagy forduló közben már a gép felgyorsul?
    A következő kérdésem pedig a kilebegtetés lenne. Kilebegtetés közben szoktak "játszani" a fordulatszámmal?

Üdv:

R_Zsolt

jomunkasember:
    Idézetet írta: "R_Zsolt"

Igen!!! Erre voltam kíváncsi!

Ha egy forduló közben hátszélnek fordulok, mi a teendő? Én személyszerint húznék egy keveset a magasságin, számítva arra hogy a hátszél miatt csökkena levegőhöz képesti sebesség.
    Vagy forduló közben már a gép felgyorsul?
    A következő kérdésem pedig a kilebegtetés lenne. Kilebegtetés közben szoktak "játszani" a fordulatszámmal?

Üdv:

R_Zsolt

Háát akkor én pl. be szoktam szarni.... :shock:
    estem már le így, de szerencse csak ca. 2 méterről.
    ...
    ha belehúzol rögtön leesel. Valószínüleg belenyomásra gondoltál, az indoklásod is erre utal.
    ...

kilebegtetés:

a vitorlában nincs fordulatszám...
    Motorosnál "szoktak" fűrészelni a gázzal bejövetelkor, de az nem elegáns: azt mutatja, hogy nem sikerül kiszámítani a megfelelő siklószöget.

nekem is sajna a fő problémám most a szép kilebegtetés és bejövetel.
    eddig még csak 1 szer sikerült igazán úgy, ahogy én akartam.

prudentbear:
    Idézet

- amikor hátszélbe fordulsz utazósebességgel (vitorlánál a v-min 1,2x-ese kb, motorosnál több), gyorsítani kell egy kicsit leengedve az orrát (picit impulzusszerűen nyomva a boton), és időt hagyni, hogy a gép alkalmazkodjon a megváltozott viszonokhoz.

A hátszeles alacsony fordulókban történik a legtöbb géptörés, egyébként főleg abból, hogy elégtelen sebességgel túldöntik. Sima utazósebességgel is lehet hátszeles fordulót, kis bedöntéssel és tiszta fordulótechnikával, de nagyon ügyelni kell a sebességre és nem szabad kapkodni.
    Ha van jelentős többletsebesség, akkor mindegy, legfeljebb műrepülésnél és talajközeli figuráknál érdekes. Pl. a lehető legszűkebb felvétel hátszélben jóval tovább tart és gyorsabban is megy a gép - talajhoz mérten, levegőhöz épp fordítva.

hilti:
    Zsolt!

Amit Prudentbear irt az teljesen igaz és tökéletes, de azt ne felejtsük el, hogy Ö elöbb tanult meg repülözni mint járni , tehát amit leirt, az még egy haladó "pilotának" sem egyszerü. Én azt mondom, hogy ha már a csürö és a magassági kombinácioja tökéletes akkor hozzá lehet venni az oldalkormányt és lehet pöcögtetni a gázt.
    Ezekkel a modell repülökkel (motoros) simán lehet repülgetni oldalkormány nélkül, van olyan vitorlázó amin nincs is oldalkormány. Tudom, hogy itt most ez a topic repülés elméleti dolgokról szól, én csak azt szeretném leirni, hogy leélheted a modellezö pályafutásod oldalkormány használat nélkül is.
    f3x(pont)hu

Senior Member
    Hozzászólás
    1.290

Köszönjük az infomációt! .
    Részemről nagyon tanulságos volt ugyanis szeretnék elhúzni jobban a vitorlázás felé .
    Bevallom és is lapos fordulóval szoktam forgolászni, de volt amikor bedöntve fordultam ,
    Ment mind a kettővel felfele, de sajnos mundig ki-be volt a termikből így amit nyertem magasság azt el i vesztettem mert átesett a gép.
    Egyértelműen az én tapasztalatlanságom miatt.
    (Ahol repülök nagyon erős a termik de a leáramlás is.
    5000m² es betonplatc , kamion terminál és ez egy kb 200hektáros fekete szántöföldön van , csupa termik az egész ,de a leáramlász szörnyű .... >
    A termik meg dobálja a gépet mint a rongyot .

Nemsokára kész a dlg-m és ki fogom próbálni , ugyhogy köszi mégegyszer!

Senior Member
    Hely
    Graben-Neudorf ,Germany
    Telefon
    0049/ 17670173806
    Hozzászólás
    498

Idézet Sn4k3 eredeti hozzászólása
    Üdvözlet

Teljesen új vagyok a vitorlázásban és vettem egy gépet Graupner Cumulus 2000
    Már pár órát a levegőben töltöttem vele és remélem megtaláltam a helyes súlypontot is.

Harmadik reptetésemre sikerült egy nagyon jó termiket kifognom és csak ment felfelé (Ekkor még örültem)
    1-2 perc termikben körözgetés után kezdet tudatosulni hogy már nem nagyon látom a gépet próbáltam emelés mentes helyet találni az égbolton de úgy láttam hogy egyre magasabbra megy.

Ekkor jutott eszembe hogy valahol hallottam vagy olvastam hogy ledöntő mozdulatokkal le lehet hozni, sikerült is csak sajnos nagyon begyorsult és elszakadt a fólia a szárny alatt innentől lett irányíthatatlan kb 10 perc küzdés után valahogy sikerült újra uralni és sikerült lehozni az égből egybe.
    Egyik ismerősöm megcsinálta de azóta nem repült, egészen máig megint sikerült termiket fognom de most hamarabb kapcsoltam és nem engedtem nagyon magasra.

Ide jön egy kérdés mivel nincs rajta fékszárny hogyan lehet biztonságosan lehozni? (Van valami tuti módszer?)

Pár beállítás: Csűrőim lefele kb 30% kal kevesebbet mozdulnak
    Oldalkormányra egy mix ellenkormányoz a csűrővel (Annyira hogy laposan tudjon fordulni)

Felteszek egy képet (Nem az enyém)

Szia .

Örömmen olvasom,hogy egyben maradt a madárka...
    Mivel 99%-ban szinte csak vitorlázó modellekkel repkedek,leírnék pár személyes tapasztalatot.
    Biztos lesz pár szakértő,aki esetleg hibát vél benne felfedezni,akkor előre bocsi.

Szóval a mixek....
    amit írtál,hogy a csűrők lefele kevesebbet térnek ki,az helyes. Ez a csűrő differenciál.
    Viszont,az a 30% szerintem kevés.
    Én általában olyan 70%-ra állítom. Kb harmada annyit tér ki lefelé,mint felfelé.
    Szerintem az oldalkormányra ellentétes csűrőt mixelni nagy hiba,mert fékező hatást érsz el vele,régebbi vitorlázóknál leszálláskor
    használták .(Csúsztatás) Pl Ka-8-assal
    Ha már mix,akkor inkább amit szoktam még használni,az a csűrőre mixelni az oldalkormányt.(én olyan 40-50% oldalkormányt használok mixben a csűrőhöz)

Valaki irta,hogy csak oldalkormánnyal fordulni,és ellencsűrni,hogy vizszintes maradjon a vitorlázó
    Ez nem drift autó
    Ha így szeretnél fordulni,csak kilassítod!!!
    Ellenben szoktam én is alkalmazni,de csak ha hirtelen szeretnék szűken fordulni,vagy direkt lassítani szeretném a modellt.
    Nem nagyon szeretek adatokat írni az utóbbi időben,mert néha belekötnek
    Viszont tegnap,és ma is kint voltam a DG-600 -assal tekerni.Ma nem sok babér termett,tegnap délután viszont 2x vontattak csak fel.
    Ebből az első körben,300-on oldottam,majd 810 méter után,inkább féklapokat nyitottam (fő a biztonság)lesüllyedtem 350-re,majd fék vissza,és fel ujra,viszont már 850-ig.Ezután ujra tele lett a gatyó,és inkább 500 és 600 m környékén tekertem.
    A teljes repidő,beleértve a bő 1 perces felvontatást,57 perc lett.
    A második már szerényebb volt,egyrészt ,nehezebben csíptem meg az emeléseket,lehet már fáradtabb is voltam,másrészt viszont megcsapta az orromat az időközben grillre tett husik illata,igy olyan 15-20 perc kóválygás után lefele vettem az irányt

Sok-sok örömteli repkedést kívánok a Cumulussal Jó kis gép az

Üdv:Béla
    Bowlus Baby Albatross 6,75m - ASW-15b 7,5m - Roma L-2 5,3m - épülőben R-07b Vöcsök 7,73m

Senior Member Stefi_ logója
    Hozzászólás
    632

Tudna valaki segíteni olyanba hogy lehetne variót használni a vitorlázón?
    Láttam ilyen PMR frekis barométert és egy PMR rádióval lehet fogni a csipogást, de elég drága.
    Valaki nem tud valami olcsóbb megoldást hogy ne csak vizuálisan lássuk hogy van emelés vagy nincs?
    Phoneix 5, Realflight RF7
    Újfehértó
    gyula.stefan@gmail.com

Oldal: 48 / 58 ElsőElső ... 38444546474849505152 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve