Oldal: 1 / 37 1234511 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (367) összesen

Téma: Segítséget kérnék, új vagyok

Junior Member
    Hozzászólás
    17

Segítséget kérnék, új vagyok

Sziasztok!

Nem tudom melyik topikba kéne írnom. A minap birtokomba jutott egy gyönyörű hajó, amin lenne némi meló
    Erről lenne szó:

Adatok:
    hossza: 105 cm
    magasság: 150 cm
    vitorla: 0,75 nm
    tőkesúly: 2,5 kg
    Mivel ez az első ilyen hajó ami a kezemben van, például komoly fejtörést okoz, hogyan kell a vitorla mozgató kötélzetet kialakítani. Az elektronika és a vezérlés, szervók megvannak, de mindezek elhelyezése.... Jó volna valakivel váltani pár szót, mit, hogyan tegyek, mire figyeljek.

Előre is köszönöm a segítséget.

Junior Member
    Hozzászólás
    17

Re:Segítséget kérnék, új vagyok

Akkor pontosítanék egy két kérdést.

A kormány szervót így célszerű elhelyezni?
    A vitorla mozgató kötélzetet milyen útvonalon kéne, hogy haladjon?
    Az akkukat hova lehet és hova célszerű elhelyezni? Akár az árboc alá, vagy a gerincre?

A piros nyilak lennének a fokvitorla mozgatásához a megfelelő pontok?
    Lehet, hogy a sárgával jelzett ponton kéne feljönnie a fedélzet alól a kötélnek?

Itt melyikek lennének a bekötési pontok?

Nem tudom eredetileg mire gondolhatott az építő?
    Gyanítom a 4-es pontot nem így tervezték eredetileg.

Senior Member
    Hely
    Budapest XXII, Edelény
    Hozzászólás
    724

Szia
    Én erre tippelek:

A fedélzetből kijövő görbe csövön jön ki a vitorla szervótól a fő kötélág. Van egy gumi is, azért, hogy ha a behúzó kötelek meglazulnak akkor se essen le a kötél a dobról, feszesen tart.
    Itt egy megvalósítás, kicsit nehéz a zsinórok között tisztán látni, a zöld a gumi a képen:

HUN 161Hajókról gyűjtemény: https://app.box.com/shared/h9nc1uoep3

Senior Member
    Hozzászólás
    1.704

Szia cápi!

Az shot elrendezése a Micromagic rendszeréhez hasonlít.
    A fockshot a fedélzet alól a hajlított csövön jön fel. Itt egy fedélzeti hurkon átbújtatva a fock-boomhoz kell kötni. Mindenképpen állíthatónak kell lenni, hogy a későbbiek során lehessen a shot hosszát változtatni.

A groszshot a hátsó hajlított csövön van kivezetve. Itt is egy fedélzeti fordíto hurkon át van vezetve és fel kell kötözni a grosz-boomra. Egy jobb rádióval a grosz-shot hossza beállítható, ezért itt nem kell állíthatónak lenni. A grosz beállítása után az előbb említett módon a fock a groszhoz igazítható ("dűzni")

A vitorla mozgatás kétkaros szervóval van gondolom, bár a képeken ez nem igazán látszik. A karon lévő csiga azért kell, hogy a shot mozgási hossza durván a kar elmozdulásának a duplája lehessen. A shotot a hajótest egy pontjához kell kötni. A szálat azután a csigán átfűzni, majd a csöveken kivezetve a boomokhoz lehet kötözni. A rendszer egykarosként is működik ha épp úgy van megoldva, de akkor fokozottabban össze tud gubancolódni.

Sajnos mivel a gvandor említette gumiszál itt nincs, ezért figyelni kell, hogy a vitorlázat tehermentesítésekor a shotok meglazulnak. Ilyenkor pedig beleakadhatnak valamibe.
    batali

Senior Member
    Hozzászólás
    530

Mivel karos szervo van, nem javaslom a gumit. Én már megjártam vele, a gyenge szervó nem tudta egy erősebb szélben a gumit is meg a vitorlát is behúzni, az erősebb pedig leette a hajamat.
    A fock és a grósz külön csövön jön ki, ezért sem jó a megoldás, amit gvandor javasol. Ez a kar elég rövid, így biztos, hogy áttételt kell alkalmaznod. Ha nem fér el a hajóban hoszabb kar, akkor legalább le kell felezni a schottokat. Van a schott szervo magasságában a deck alatt valami fül vagy fordító csiga? Van még egyéb csiga a hajóhoz? Ez alapján már lehet majd valami rajzot produkálni.
    Más:
    A Micro Magic két karos elrendezés valószínűleg nem fog elférni a deck alatt. Létezik ebben egy karos is, ezért kérdeztem, hogy mid van.

Senior Member skeleton logója
    Hozzászólás
    381

Üdv.

Akkor nézzétek meg ujra a belsejéről készült képet,mert ott a karon a csiga. A fehér dob mellet van egy kiálló csavar onnan indul ki a kötélzet,áthalad a csigán halad a dobfelé. Na itt vége mert nem látom hol vannak a kivezetések belül,a dob fukcioja is homájos. Cápi probáld meg szét fotozni a belsejét,csak rájövünk igy látatlanban.

Senior Member
    Hozzászólás
    530

Na ez az, hogy nem sok látszik. A fehér "dob" szerintem az árbóctalp lehet.
    Előre is kell húzni, meg hátra is. Ehhez szerintem dupla csiga fog kelleni, mint a képen.

Junior Member
    Hozzászólás
    17

Húúúú

Köszönöm az ötletelést, igyekszem még több infót adni a segítséghez.

gvandor:
    Köszi az ötletet. A rajz és magyarázat tökéletes, megértettem. Nekem a vitorla szervón egy csiga van és van még két csiga amit még kaptam a beüzemeléshez.

batali:
    Köszi neked is
    A fedélzet felett ok a dolog, illetve a bumm előtt a az 1-es vagy 2-es pont körül kéne egy fordítót beiktatni? Én elsőre a 2-re gondoltam de nem tudom, így mivel tudom a fock hátsó élét feszíteni????

A grosz esetén a kék vonal az alba, a piros a shot, a zöld ahol feljön a kötél. Nos a kérdés ugyan az: elegendő az alba lefelé húzása vagy a bumm alá kéne vinni egy fordító pontot? Talán már csak azért is mert a zöld karikában a csőnek egy kicsit forogni kéne egy hátszeles esetben attól függően, hogy jobb vagy bal csapáson vagyunk.
    Gond ha mozog ez a cső?
    Sima kétcsatornás adóm van.

Két karos megoldásnál gyakorlatilag ellentétesen van rögzítve a fock és a grosz shot fix pontja? A két vitorla egymáshoz képest minden esetben "párhuzamosan" mozog? Esetleg a két karos megoldásnál a csigákkal különböző hosszokat is be lehet állítani külön-külön a vitorlákra?
    A gubancra még nem is gondoltam >

tibusio:
    Köszi neked is. Egykaros és az említett csigák.

skeleton:
    A munkahelyemen híján voltam a képeknek most pótolom
    A hajó orrán és a taton jön ki egy réz csövön a fedélzet alól a kötélzet.

tibusio:
    Nézem a képeket de nem igazodok ki

Remélem segítenek ezek a képek.

Senior Member
    Hozzászólás
    530

Én így tudnám elképzelni.
    Mivel egy kar van, a grósz és a fock schott egyforma hosszú kell legyen, tehát a baumon a vitorla forgásponttól egyforma távolságra kell bekötni a két schottot (ezért is nem jó az előző javaslatod). Sajna a szervó karon csak egy csiga van, ezért a zsinórokat duplán kell majd átfűzni. Ez nem fogja akadályozni a működést, mert a két zsinór együtt fut. Ezért is kell a kék vonallal jelölt grószschottot keresztbe fűzni. A csőből közvetlenül nem mehet a schott a baumra, ezért vannak a kabintetőn a forgáspontok, ahogy eredetileg helyesen gondoltad.

Junior Member
    Hozzászólás
    17

Köszi a megvilágosítást

A fordítók valami spéci dolgok, vagy a kreativitás és a leleményesség termékei?

A fock alsó élének a vonalát célszerű közelíteni a fedélzethez? (zöld)
    Mekkora a jelentősége a fock hátsó sarka és az árboc távolságának? (zöld)
    A fock bumm nekem elég vastag cső, ez lehetne akár vékonyabb is?

Helyes gondolat a sárga 2-re tenni a fordítót és az egyre a csövet?

A piros karikában a fock rögzítési pontja csúszkál a csőben. Ennek mi a jelentősége? Nincs befejezve, esetleg nagyobb vitorla felszerelését is lehetővé teszi?

Oldal: 1 / 37 1234511 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva