Oldal: 2 / 37 ElsőElső 12345612 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 11 - 20 (367) összesen

Téma: Segítséget kérnék, új vagyok

Senior Member
    Hozzászólás
    1.704

Re:Segítséget kérnék, új vagyok

Hali,

A boomokat célszerű minél alacsonyabbra szerelni, amennyire csak lehet. Kisebb lesz a hajót döntő erőkar.
    A fockboom hátsó része azért állítható, nagyon helyesen, mert ezzel lehet állítani a vitorla "hasát".
    A fok hátsó éle elvileg akkor jó ha közel van az árbochoz. Ezt azért majd a vizen kell igazán beállítani.
    A grosz-boom a hajó hossztengelyéhez képest, behúzott állapotban kb. 5 fokot tér ki. A fock-boom ugyanekkor kb. 12 fokot. Teljesen kiengedett helyzetben (hátszél) a fock 92 fokot zár be, míg a grosz kb. 85 fokot. Ebből láthatod, hogy a két vitorlarúdnak közel egyformán kell mozdulnia. Ezért a forgáspontok és a shotok felkötési pontjai közel egyforma távolságra kell, hogy legyenek.
    Még egy lényeges, a vitorla mindhárom éle állítható kell, hogy legyen. Nem könnyű megoldani, de hát ez van.
    batali

Senior Member
    Hozzászólás
    1.704

hooops,

Az első feltett fotódon jól volt megoldva a grosz-boom feszítője (alba)
    A kékkel jelzett vonal az "alba" és nem jó ott a grosz-shot!
    A deck tetején a négyes körrel jelzett a grosz-shot fordítója. Valamelyik képen látszott, hogy a fock-shot fordítója is a deckre volt szerelve.
    Szerintem nagyon is értett a hajókhoz aki készítette, célszerű az eredetit állapotot visszaállítani.
    batali

Senior Member
    Hozzászólás
    530

A válasz#1-es postodban a 2-es képen pirossal jelzett rész, amit Batali mond. Úgy kéne a fock schottot vezetni. A sárga luk nem tudom, mire való, ragaszd le szigszalaggal.
    A fock minél lejjebb legyen, az alsó sarkait is jóval közelebb kell kötni a baumhoz.
    A fordító csiga alatt azokat értem, amiket külön kaptál a hajóhoz, a "forgáspont" alatt pedig a fényképeken jól látható kabintetőn lévő kötélvezetőket értettem, bocsesz.
    A fock baum csúszkáló hátsó részét állíthatóra kell hagyni, de rögzíteni kell valamivel, pl. gumigyűrűvel, vagy kis darab műanyag csővel, a becsúszás ellen.
    Javaslom egy toplift felszerelését, ami állítható módon a fock baum hátsó felét emeli az árbóc teteje (a fock bekötési pont) felé. Ez után jó lesz ez a nehezebb fock baum is. Az állítást egy kis három lukú műanyag darabbal lehet megoldani (Ún. bowsie). Ezt könnyen gyárthatsz egy kis darab NYÁK lemezből. A luk táv kb. 2,5-3 mm.

http://www.sailsetc.com/fitrig/57X.HTM

Senior Member
    Hozzászólás
    530

A schottok baum-ra való felkötéséhez egy ötlet, amit most láttam az MM EB-n:

Senior Member
    Hely
    Budapest XXII, Edelény
    Hozzászólás
    724

''Mekkora a jelentősége a fock hátsó sarka és az árboc távolságának? (zöld)''

pl. beleszól a vitorlákra ható szélerő eredő pontjának elhelyezkedésébe, másképp a vitorla súlypontnak nevezett pontba. Ha ebből a pontból húzok egy képzeletbeli függőlegest, és egybeesik a vízalatti terület súlyponttal, akkor a hajó egyenesen fog haladni. Ha a vitorlasúlypont előrébb van, elfordul szél alá. Próbáltam egy rajzot alkotni:

A függőleges vonal a keelt metszi a körrel jelzett pontban (víz alatti terület sp.). Ha most a hajót az ujjaddal megtolod oldal irányban a vitorlasúlypontban, nem fordul el a hajó a rajz szerint, de ha előrébb, vagy hátrébb helyezed az oldal irányú erőt, fordul a hajó.
    Változik a szélerő, eltolódik a vitorlasúlypont, ezért szoktuk az árbocot dönthetőre, vagy arrébb rakhatóra csinálni.
    HUN 161Hajókról gyűjtemény: https://app.box.com/shared/h9nc1uoep3

Junior Member
    Hozzászólás
    17

Köszönöm mindenkinek a hasznos tanácsokat!

Szerintem ezekkel az információkkal a vitorla bekötést és beállításokat most már el tudom végezni.

Junior Member
    Hozzászólás
    17

Sziasztok,

Lelkesen nekiálltam hétvégén a vitorlák beüzemelésének a kapott tudás segítségével. Mit mondjak, nem várt problémákba ütköztem.

Összeszereltem az elektronikát és bekapcsoltam az adót. A szervók zizegtek és beálltak alap állapotba. Hurrá Erre tolom erre mozog arra tolom arra mozog (és vissza áll alap helyzetbe. Na erre később visszatérek)

A mámorban az általatok javasolt schot kialakítást követően azonnal látni akartam mit is műveltem.

Az első csapás: A HS-805BB szervó szépen mozgott csak eredménytelenül. Szerintem +- 45 fokban mozog ami pár centi mozgást eredményez. A 90 fokos hátszél és a behúzott állapot közel 28 cm kötélmozgást kíván!!!

Második csapás: Frankó, hogy ha eltolom a kart húz a szervó, de ezt egész versenyen tartani kéne? Utánanéztem a fórumon de szerintem ennek nem így kéne működni!

Kézzel a szervó több mint 180 fokot fordul ütközéstől ütközésig. Amit olvasgattam, hogy lehet programozni, nos csak a 7-es sorozatot. Az is kiderült, hogy mindenféle ellenállással lehet állítani a mozgási szöget. Na mondjuk nem nyúlnék a szerkezethez, (önkritika) mert nem értek hozzá.
    Most akkor kuka a szervóm?
    Lehetne hosszabb, kétkarosra átalakítani de még így is kevés az elfordulás.
    Valami ötlet?

Jó volna ha elmozdul, ott is maradjon az adott pozíción, ha a távon a kart elengedem!
    Erre valami?

Szuper a hajó kialakítása, hogy a fedélzet alatt dolgoznak a kötelek, de ha összerakom, és számításba veszem a hosszú kötélutakat, már nem ilyen vidám a helyzet.
    Gondoltam majd leakasztom schot-ot a bumm-ról és semmi gond. De mivel a levehető részen van a fordító így már kissé problémás. A kifűzés nehézkes a karabiner miatt. Vagy marad a vitorlázás előtt a kötözgetés?

Szóval anno volt értelme a szakköröknek suli után.

Senior Member
    Hozzászólás
    530

Üdv Cápi,
    A szervo kitéréssel mindenki megkínlódik.
    A jó megoldás vitorlásba a csörlő, ami többször körberfordul, de kisebb hajókba meg lehet oldani a karos szervót is.
    1. A vitorla mozgatónak a 3-as (Throttle, gázkar) csatornára kell kerülnie. Ha mode2-es távod van (a legtöbbünknek ez van) akkor ez a bal oldali kar előre-hátra mozgatásával állítható. A legtöbb távban ennek a rugója nincs betéve, így nem húzza vissza alaphelyzetbe. EZ a vitorlásnál elengedhetetlen, hogy a vitorla ott maradjon, ahova állítottad. Vigyázz, mert a repülőhöz van egy gáz rögzítési funkció, ez egy kapcsoló a távon, ha ez aktív, akkor nem fog működni a vitorla állításod.
    2. A szervpo kart maximális hosszra kell készíteni, ami még a hajóba befér. Egy karnál a szervót a hajó egyik szélére kell eltolni, és a kar majdnem nekiér a másik szélének. A bordákra is figyelj, nehogy beleakadjon. Általában a gyári karok túl rövidek, erre egy lemezt kell szerelni, praktikusan NYÁK lemezből, és ennek a végre jön a csiga.
    3. Ha megdupláztad a zsinórt az én rajzom szerint, akkor a karkitéréséhez képest kb. dupla kötélmennyiségeet tudsz behúzni. Ennek majdnem elégnek kell lennie. Úgy kell beállítani a szervó kart, hogy a legnagyobb húzásnál (mikor a mozgó csiga a legtáolabb van a rögzített vezető csigától) legyen a szervó alsó véghelyzete (a táv karja ilyenkor súrolja a hasadat). Ha eltolod a kart, akkor kell kiengednejk a vitorlát, és a másik véghelyzetnél legyen a szervó kar csiga felőli vége a legközelebb a rögzített csigához. Ha keveset mozdul el a szervó, akkor a távon kell állítani (mivel ez analóg szervó, ezen nem lehet). A távon a amximűális (120%-os kitérést kell beállítani a 3-as csatornára). Ha nem állítható a távod, akkor így jártál, nem fogod tudni kiengedni a vitorlát teljes hátszél helyzetig.
    Jó lenne néhány kép a szervó környékéről és a távról is, hogy tovább tudjunk segíteni.
    Üdv, Tibu

Junior Member
    Hozzászólás
    17

Szia Tibusio,

Ezzel kéne irányítanom a szerkezetet:

Ezt az elrendezést örököltem meg.

Arra gondoltam, a kormány szervót a vitorla szervó helyére tenném a hajó tengelyére, és a gyári kétkaros kiegészítővel, kötéllel kötném össze a kormánylapáttal. Gondolom azon a részen nem lenne túl szép ha beépíteném abba a rétegelt lemezbe.

Arra is gondoltam, hogy a vitorla szervót, aksit, vevőt is a tengelyre teszem, de akkor ezt most elvetem. A NYÁK lap különböző vastagságban kapható. (nehogy bekérdezzen az eladó, milyet szeretnék ;D )

Nos, a szervó a zöld tartományban mozog

Hú, a vége kicsit irkafirkás lett

Senior Member
    Hozzászólás
    530

Abból főzünk, amink van. Ebből ne számíts Wellington bélszínre, max. rántott levesre.
    Az adó nem állítható, a szervó szintén nem, ebből adódik, hogy a kar mozgásból kell a maximumot kihozni.
    A rajzod majdnem jó, csak a sárga (fock) zsinórt kell fordítva fűzni a szervó karon lévő csigába. Úgy tudunk nagyobb zsinór utat csinálni, hogy a szervót a rövidebbik végével, ahogy most is van kitesszük jobbra (menetirány szerint), hogy a tengelye minél közelebb legyen a hajó széléhez. Ezután a meglévő karra egy olyan hosszú kart kell szerelni, ami majdnem nekiér a túloldalnak. Ennek a végére néhány 2-es lukat fúrsz, és a csigát ebbe csavarozod bele. Ha nincs NYÁK lemez kéznél (használt is jó), akkor 1,5-2 mm-es funér vagy kemény műanyag lap is megfelel. Venni nem érdemes, mert nagy darabot adnak, és az drága. Nagy ötlet pl. a műanyag vonalzó.
    A kormány szervóhoz én első körben nem nyúlnék hozzá, ha működik.
    Az adóddal még egy gond van, előre-hátra motoros szerkezethez (hajó v. autó) volt. Át kell alakítanod, a rugót ki kel venni a bal oldali karból.

Oldal: 2 / 37 ElsőElső 12345612 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva