Oldal: 2 / 87 ElsőElső 1234561252 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 11 - 20 (863) összesen

Téma: Pezsdítsük fel a hazai RC műrepülő életet!

Senior Member
    Hozzászólás
    238

Mi a cél?

Az egész felvetéssel elvileg egyetértek, azonban néhány dolgot figyelembe kell még venni, mielőtt táborokat szerveztek.

Először is az F3A valószínűleg a legdrágább repülős kategóriák közzé tartozik. Tapasztalatom szerint egy megfelelő gép, jó motorral és szervókkal legalább 4000 € kerül, és jobb ha egyből van kettő ami úgy két év alatt erkölcsileg amortizálódik. Ha magadnak akarod összehozni, akkor kb. 500€ -t meg lehet takarítani, de a minőség kérdéses. Azokat a nagyobb modelleket amelyek ma az F3A-ban használatosak, (és nem rakéta módjára repülnek) már lényegesen nehezebb beállítani, szinte mindig kell hozzá segítő, és néha a helyes beállítás csak részleges átépítéssel lehetséges. Emiatt ha valaki komolyan gondolja, akkor legjobb, ha először vesz egy kittet vagy egy kész modellt. (www.znline.com, www.plprod.com)

A másik gondom egy szemléletbeli probléma. Azt a bizonyos RC-M műsort már át kellene kicsit értékelni. Amióta léteznek a modell szimulátorok azóta ilyen alapszinten aránylag kis kockázattal hamar meg lehet tanulni műrepülni. Persze a reptéren még hozzá kell tenni egy „keveset” a valódi modellel, de a figurák elsajátítására igenis alkalmas a szimulátor. A mai FAI műsor azonban nem arról szól, hogy tudsz-e két bukfencet egyformára repülni. A mai műsorok rettenetesen bonyolult figurakombinációkat írnak elő, ahol az a kérdés, hogy egyáltalán képes vagy-e megrepülni. Na ez az ami valamennyire objektívvé teszi a kategóriát. Természetesen vízszintesen repülni háton és függőlegesen ettől még meg kell tanulni, de nem lehet az a cél, hogy ilyen figurákból álljon össze egy versenyműsor, és az legyen a vita tárgya, hogy melyik bírónak tetszik a kicsi és melyiknek a nagy bukfenc.

A bírói gárda kinevelését és felkészítését nagyon fontosnak tartom. Sajnos azt hiszem még ma sem egységesek az álláspontok abban a kérdésben, hogy hogy is kell egy dugóhúzónak kinézni, vagy pedig hány pont levonás jár egy szögtévesztésért, vagy hogyan kell a startra felkészülni. Pedig ezek mind le vannak írva a szabályzatban, csak éppen a versenyzők és a bírók is emlékezetből és reptéri beszélgetésekből dogoznak, és csak ritkán kerül elő a szabályzat.

Szerintem a dolgot ott lehetne kezdeni, hogy el kellene menni azoknak az embereknek, akiket komolyan érdekel néhány nemzetközi versenyre. Tapasztalatom szerint egy-két nap alatt több használható információt lehet szerezni, mint egy kéthetes edzőtáborban. (elkerülendő a vak vezet világtalant effektus) Ausztriában több helyen is rendeznek minden évben aránylag színvonalas F3A versenyt. (Salzburg augusztusban, Weithofen juniusban, tudomásom szerint van néhány versenyző Bécsben is akikkel érdemes lenne felvenni a kapcsolatot)

És még valami! Attól, hogy versenyszerűen műrepülünk senki ne feledkezzen meg arról, hogy ez mégiscsak egy játék, és akkor a versenyek hangulata is jó lehet.

Üdv mindenkinek

HP
    Repülőmodellezés II könyv (repulomodellezes2.com)

Senior Member mabor logója
    Hely
    Budapest
    Hozzászólás
    2.177

Igazadvan -de

KedvesH.P /phars/
    Amit leírtál azzal ezer százalékig egyet kell értenem.
    Itt van azonban a DE.
    Akiknek itt viszonylag sok pénzük van modellezésre, inkább a "játék"
    részét választják a dolognak. A tehetségesebbek pedig átnyergelnek a valódi repülésre. / ne mondd, hogy nem igaz!/
    Azok a jókezű. aranyos fickók ,akik meg tudnák tanulni a végtelenül nehéz, bonyolult figura. kombinációkat, NEM-RENDELKEZNEK. a szükséges anyagiakkal.
    Segítséget már senkitől nem kapnak, A szövetségtől a legkevésbé.
    Arra nem képes a főtitkár úr, hogy a VB. ről egy cikket írjon pedig ott volt. Mikor szóltam neki. mosolygott: " nincs rá időm" ??????

Sajnos egyelőre az a bizonyos RCM, műsor az egyetlen, amiben kissé összemérhetik a tudásukat a fiúk. Most a hisztériákról ne beszéljünk.

Komplikáltabb programot persze lehet csinálni, de ki tanítja meg?

Mi már kiöregedtünk /remélem nem sértek meg senkit!/ Én is csak játszom már, az alap-oktatás mellett.

A Mórótz család jó lenne, ha nem a körrepülő lenne a fő profiljuk.

Mást, aki vállalná is nem tudok. Javaslat? Érdemi hozzászólások?

Szervusz M.G.
    Zuhanó repülőgépen nincsenek ATEISTÁK!

Senior Member
    Hozzászólás
    238

Legalább meg kellene próbálni!

Szia Gábor

Na igen, azért nekem az a véleményem, hogy nem kellene a szövetségtől várni a segítséget. Te is tudod jól, hogy pl. az egész német modellező szövetségnek egyetlen függetlenített embere van, és senki nem kap egy fillér segítséget sem ameddig nincs eredmény, és mégis ott toporog minden második hétvégén 20-30 modell az ötfordulós német bajnokságon.

Szerintem van alternatíva. Gondolom azt az idétlen 3D-s függeszkedést mindenki orvérzésig gyakorolja a szimulátoron, hogy ne az első alkalommal verje oda a diablotinját a reptéren. Szerintem azt sem oktatja senki. Tapasztalatom szerint úgy 20-30 óra alatt a szimulátoron meg lehet tanulni az FAI műsorokat (én is ott repültem először jobbra balra orsókoszorút). Aztán ha már megy, akkor fel kell költözni kicsit magasabbra, és nyugodtan lehet gyakorolni a valódi modellel is. Aztán 4-5 start után már megy alacsonyabban is. (egyébként sem szabad 15 m alá menni versenyen) Persze ehhez fegyelem, és kitartás kell, és mivel a „közönség” nem érti mi történik a levegőben, le kell mondani az apró sikerélményekről is
    Szóval szerintem ma már nem biztos, hogy meg kell várni amíg mi „öregek” megtanítjuk. Meg tudják tanulni maguktól is és elég, ha elmondjuk az oda vezető utat, és a legnagyobb buktatókat.

Ha már felhoztad, én úgy gondolom, hogy a modellezés és főleg a műrepülés egy nagyon jó lépés a valódi repülés előtt, és nem baj, ha sokan átnyergelnek. Ebben az évben megint volt sajnos néhány baleset, amikor azt a következtetést vontam le, hogy baj, hogy néhány pilóta nem látott még modellt összetörni, akkor ui, valószínűleg kevésbé lenne bátor, és biztonságosabban repülne.
    Egyébként még minden modellem megvan, de előbb szeretnék látni egy jól megrendezett versenyt aztán lehet, hogy megint beindítom a Webra -t.

Hely
    Budapest
    Hozzászólás
    2.177

Ámen

Úgy legyen!!! /Bár nem kell Németországig menni a jó példáért./
    A Cseheket és a Szlovákokat itt a szomszédban, csak irígyelni tudom!!!
    Nem tudom nálunk miért nem működik semmi?

Senior Member
    Hozzászólás
    238

Pezsdítsük fel a hazai RC műrepülő életet!

Csak nézd meg mennyi topic van mindenki mással foglalkozik, igy mindenkinek meg kell küzdeni a kerék felfedezésével. Lehet, hogy a modellezök nállunk éppen ezt élvezik?

Senior Member
    Hozzászólás
    2.834

sziasztok

a szimulator sajnos csak a legalapabb dolgokra jo.
    en csak egy peldat tudok mondani de az le is irom:
    ez pedig a KÉSrepülés. a szimulatoron sajnos csak ki kell rakni
    az oldalkormanyt es neha a gazzal szorakozni azt szevasz gyonyoruen
    csinalja a kest. na mondom ez mar megy. mikor kiprobaltam a modellel
    kicsit meg voltam lepve mert a modell ugy fordult ki hogy orom volt nezni. aztan jott a gondolkozas majd a tapasztaltabb kollegakkal valo beszelgetes es kiderult hogy mind a 4 iranyra oda kell figyelni. oldalkormany kint csuru ellene dolgozik gaz adagolasa es meg a magassagival a fuggologes sikban valo tartasa. de ezt szerintem nektek nem kell mondanom. mar annyira megy a dolog hogy 2-3m meg tudok tenn :P de majd meg jobban is. ezt most csak azert modom hogy en inkabb bizom a tapasztalatban mint a szimulatorban. ne ertsetek felre az alapok elsajatitasara tokeletes.

udvozlettel

D
    A szél az a levegő amelyik qrvára siet...<br /><br /><br />

Hely
    Budapest
    Hozzászólás
    2.177

kés

Kedves Dascó.
    Erről beszéltem az előbb, hogy sajnos meg kell tanítani a fiatalokat a műrepülés alapjaira.
    Az RCM műsorról írott sorozatomban már írtam arról, hogy a modellt kell
    ellőször beállítani!!! / Ez a "modellező szakma" legfontosabb része! /
    Egy jól beállított műrepülő modell ugyan-úgy repül késben, mint a szimulátoron!!!
    Ne felejtsd el, hogy ott TÖKÉLETESEN beállított gépek vannak zömében.
    Az én versenymodelljeim beállítása 30 -40 startot vett igénybe és ebből
    kb. 15 éppen a késrepülésről szólt. Ezért írta H.P is, hogy egyedül nem is megy a beállítás., még a profiknak sem! /Nekem pl. Hannó Prettner a sokszoros világbajnok mutatta meg a fontosabb dolgokat./
    Természetesen van olyan modell is, amit nem lehet beállítani. Vagy nagyon nehéz.
    A 3-D gépek /pl Diablotinok/ nagyobb része ilyen! A habgépeimmel én is kínlódok, némelyik nem akarja az igazságot.
    Ezeket ügyes pilóták, sok gyakorlással elvezetik.
    Az F-3 A modell viszont nem kell korrigálni, ha jól van beállítva!!!
    Persze ha fúj az erős oldalszél az más!

Gyerekek! Kevés tapasztalattal, ne terjesszetek tév- infókat a neten!

Senior Member
    Hozzászólás
    2.834

udv tanarur

elnezest de a motoros eletbe meg csak most kezdek bele es inkabb
    jatszom mint sem komolyan veszem. de azert mint mindneki
    en is megprobalom megrepulni azokat a figurakat amik alapnak tekinthetok. mint azt gabibacsi is tudja szimulatoron mar egesz jol mennek a dolgok(en vagyok a hosszu haju srac a nagyszakallal).
    madjuk nekem nem az az elet celom hogy F3A versenyt nyerjek barhol is. de hamar van ra lehetoseg es modell akkor miert ne mennek el jo par oranyi gyakorlas utan egy versenyre "JATSZANI" egyet. mindenkinek jot tesz. tobben leszunk es meg en is szerzek tapasztalatot. a nemzetkozi verseny me megmarad a vitorlazasban(szamomra persze)

koszonoettel

D
    A szél az a levegő amelyik qrvára siet...<br /><br /><br />

Hely
    Budapest
    Hozzászólás
    2.177

nem erről beszéltem.

Dascó. Félreértetted az írásomat. Bár mindenki ilyen bátran nyilatkozna, és el is indulna néhány versenyen! Szívesen látunk ott.

Én arról beszéltem, hogy a modellek beállítása!!! a fontos és akkor ugyan úgy megy, mint a szimun!!!

Tehát nem a szimulátorral van a baj, hanem a be-nem állított modellekkel!!!

Játszani én is szeretek, azért gyakorlom a 3-D figurákat, és nem azért mert versenyezni akarok a csodás reflexű fiatalokkal. Csak tisztelem őket
    és a profi 3-D pilótákat is. /mellesleg ezek zöme régi F-3- A bajnok.!!! /
    Ahogy pl. a Vegasi Toc- névsorát olvasom.

Ettől még a komoly modellezés egy "szakma" amit meg kell tanulni.

Ezzel részemről befejetem ezt a témát!

Tábor

Tisztelt modellező társak!
    Nálunk Magyarországon csak egy dolog hiányzik az emberekből, az összetartozás érzése! Nálunk nemhogy büszke lenne valaki,hogy valahova tartozik, hanem inkább a széthúzás a jellemző. Nézzetek szét kishazánkba, vannak vidékiek és pestiek. A Pestieken belül is vannak Mátyásföldiek, meg a többiek ugye. Jönnek a beszólások, hogy én nem megyek Úrhidára mert ott a vidékiek repítenek. A vidéki nem megy Mátyásföldre mert lenézettnek érzi magát. Én egy nagyon "vékony" vitorlázópilóta növendék vagyok, de bármelyik repülőtéren cimboraként fogadnak, mert "egy mindenkiér mindenki egyért". Még a Maléves pilóták és a katonai hajózók is. A táboroknak éppen ez lenne a lényege. Egymás segítése, oktatása, és a modellező szellem erősítése. Nem az anyagiakon múlik higyétek el. Ata végigrepülte Kecskeméten az F3A műsort egy Tirmóval. Az RCM műsor szinte bármilyen repcsivel megrepülhető! Az volna a jó ha a bíráknak 20 jól repítő versenyzőből kellene kiválasztani a győztest. Végül a repülő! Egy műrepülő ami már alkalmas a versenyzésre nem a legdrágább SőT, egy Swallov vagy egy Plamenyák 10 ccm mocival röhögve kijön 150000 Ft ból.
    Összeszámoltam, egy legegyszerűbb trainer 100000 FT tokkal-vonóval,akkor meg nincs miről beszélni! Nem azzal kellene foglalkozni, hogy hogy nemlehet hanem azzal, hogy hogy lehet.
    Üdv: Oldyboy
    Skypeldyboy

Oldal: 2 / 87 ElsőElső 1234561252 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve