Oldal: 3 / 87 ElsőElső 12345671353 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 21 - 30 (870) összesen

Téma: Pezsdítsük fel a hazai RC műrepülő életet!

Senior Member
    Hozzászólás
    919

Pezsdítsük fel a hazai RC műrepülő életet!

Bocsánat, hogy fogadatlan prókátorként probálok Matyiföld mellett kiállni, de azt hiszem, hogy elmondhatjuk magunkról, hogy Mi vagyunk akik megprobálunk Mo. összes rendezvényén megjeleni. Megkeresünk minden forumot, hogy a rendezvényeinkröl mindenki értesüljön. Soha senkit nem néztünk le! Kifelé nem vitázunk inkább belső vitáink szoktak lenni, ami sajnos a forumon zajlik.
    Van még min javitani.
    Évente kétszer adunk helyet az F3A versenyeknek (köszönhetöen ezt Takács Béla bá rendezöi tevékenységének, a birákról már nem is beszélve.).

Mindezt tesszük ugy, hogy nem is vagyunk tulajdonosai a reptérnek.
    F3A téma:
    Én sokkal inkább az F3A elavultságában látom a problémát.
    Az F3A verseny során a résztvevök ugyanazt a gyakorlatsort mutatják egymást ismételve, ez egy külsö szemlélödő számára unalmasá válik, vagy még én nem láttam jó versenyt.
    Motoros kategoriában ez az egyetlen verseny ma nálunk, ezen is el kellene gondolkozni.

Üdv

Senior Member
    Hozzászólás
    2.835

hello

hiltinek ebben igaza van. egy bameszkodo inkabb megnez egy 3D vagy egy sima FREESTILE versenyt mint egy F3A-t. erdekeseb mozgalmasabb es sokszor meg zenere is repulnek (nem csak bemutaton).
    de ami teny az teny. oregszik a musorszam. ennek ellenere egy verseny ami jo hangulatban zajlik (es itt szerintem ez a lenyeg) nagyon jo tud lenni. en pl azt is imadon hogyha masok repkednek. ha csak egy kezdo ugyetlenkedik az egen akkor is megnezem mert jo latvany!!! mint elotte is irtam sosem leszek profi F3A vagy 3D pilota de egy versenyre kineznek mindenkeppen kello gyakorlassal a hatam mogott.

udv

D
    A szél az a levegő amelyik qrvára siet...<br /><br /><br />

Senior Member
    Hozzászólás
    782

Sziasztok,

előre bocsánat azért, ha túl zagyvának tűnik, amit írok, de annyi mindenre kellene reagálni...

* Phars, rögtön az elejére tettem, de szeretnék eloszlatni egy félreértést: nem kell a legmenőbb pilótákat felszerelésének megszerzésére törekedni (4000 EUR)! őket ugyanis szponzorálják azok a cégek, akik befektetésük busás megtérülését várják ettől. A lényeg: jó minőségű rádió (főleg vevő és szervók), üzembiztos motor, jól tervezett, épített, trimmelt modell, rengeteg gyakorlás.

* Nem szeretem a spanyolviaszt feltalálni, ezért kérlek benneteket osszátok meg az elképzeléseiteket, hogyan lehetne felpezsdíteni a hazai műrepülő életet! Vagy kezdjek el szabadonrepülőzni, ha versenyezni szeretnék (igaz addig még van vagy húsz évem, hogy belenőjek a mezőnybe :lol: )? A lényeg természetesen a játék, a jó csapat!

* Valóban a legdrágább kategóriák egyike az F3A, de lehet repülőgépet építeni is! Nekem teljességgel elképzelhetetlen a repülőgép vásárlás, mivel onnantól ez már nem modellezés számomra! Nagyon sok munka egy jó gépet építeni az tény, de remélem jövőre jópáran meg fogják csodálni az új gépemet. Íme egy kis ízelítő egy amerikai kollega repülőjéről, ezt építem én is:

Itt találtok képeket az építésről: http://benkoata.fw.hu/tempest1/index.html

Az érdeklődőknek ajánlom továbbá a www.rcuniverse.com fórumának megfelelő szekcióit is, RENGETEG információval, kiváló pilótákkal!

* Az RC-M műsor szerintem jó - egy négy vagy ötlépcsős műsorsorozat első lépcsőjének, a baj az, hogy a harmadik, negyedik, ötödik lépcső hiányzik, de legfőképpen a versenyzőkre lenne szükség.

* Egy kis totó: phars=Hársfalvi Pál?

* Hol lehet utánananézni a környező országokban rendezett versenyeknek, szívesen összekötném a nyaralást versenynézéssel (az asszony nem biztos). Én azon agyalok, hogy Franciaország irányába kellene az idei nyaralást szervezni http://www.world-championships-f3a.com/ ...

Ezt inkább cenzúráztam
    * Véleményem szerint aki nem tud egy RC-M műsort elfogadhatóan végigrepülni az más stílusban ....
    * Dasco: honnan tudod, hogy nem leszel profi F3A / 3D pilóta? Előtted a jövő!

BUÉK

Senior Member
    Hozzászólás
    919

Félre értés ne essék én nem azt mondom, hogy felejtsük el az F3A versenyeket! Hanem szinesitsük egy kicsit.
    Nem akarok politikusként viselkedni ezért leirom mire gondolok.
    A versenyző például maga állitaná össze a programját.
    Mindenki választhatna az F3A figurái közül modjuk 6-ot, természetesen mint eddig most is meg lenne az összesfigura nehézségiszorzoja, amivel a gyakorlat után lehetne számolni.
    Ezzel szinesebb lenne a verseny, mind az avatott szemnek, mind a nézelödönek.

Üdv

Senior Member
    Hozzászólás
    782

Szia Hilti,

az ötlet fantasztikus versenyzői oldalról, de ki pontozna minden versenyzőt más műsor alapján objektíven?

Senior Member
    Hozzászólás
    919

A figurák szigoruan az F3A-ból jönnének, és mielött felszálsz a repülési tervedet leadod a biráknak, és igy már lehetne objektiven pontozni.

Üdv

Senior Member
    Hozzászólás
    2.835

hello

ata:

en ezt onnan gondolom hogy nekem a nagy szivszerelmem a vitorlazo repules. en F3B-ben szeretnek sikereket elerni. ezert is probalkozunk a hazai F3B eletet felviragoztatni. de persze e mellett mint minden normalis modellezo (ezt ne ertsetek felre) belekostolok minden masba is. most epul a murepcsi mar a vegstadiumban vagyok es emellett az elmult masfel hetet a kis hab 3D-vel toltottem. majdnem mindennap repultem 1-2. amit viszont hilti talat ki az tenyleg jo otlet. adottak a figurak es mindenki ugy alitja ossze a musokr h neki tetszen. a figurak nehezseget pontszamban lehetne megkulonboztetni mint pl a gordeszkasoknal vagy a freestile motorosoknal. es valoszinuleg egyre nehezebb es nehezebb figurak kerulnenek elo az evek folyaman versneyrol versenyre mert azzal lehet igazan versenyt nyerni.

D
    A szél az a levegő amelyik qrvára siet...<br /><br /><br />

Senior Member
    Hozzászólás
    238

ki kicsoda?

Tisztelt Urak

Már csak azért is érdemes volt írnom, mert ennyi hozzászólást generáltam ; Egyébként Hársfalvi Pál vagyok nem titok, gondolom néhányan ismernek.

Csak néhány lényeges kérdéshez szeretnék hozzászólni.
    Valóban van különbség néhány figurában a szimulátor és a valóság között, de ez nem a késrepülés! (másfél dobott orsó késben megfogva, vagy jobbra balra dugó, hasról-hátra dugó, már nehezen tanulható csak szimulátorral). Az a gép, aminél késrepülésben ennyi kormányt kell használni más műrepülő figura megrepülésére sem alkalmas, de kalafantyúkat és látványos 3D figurákat még lehet vele repülni. Semmiképpen se gondoljátok, hogy 3D ellenes vagyok, nekem is volt és van is ilyen modellem, viszont láttam néhány komoly versenyzőt 3D-t repülni és kicsit másról szólt, mint amit itthon látok néha (tisztelet a tehetséges kivételeknek). Az alapvető különbség az, ami miatt Besenyei Peti megnyerte a Free stile világbajnokságot. Ha jobban megfigyelitek a repülését, akkor észreveszitek, hogy ő a dobott figurákat is vezeti, vagyis nem ott áll meg ahol sikerül, hanem irányban és megfelelő pozícióban, és ettől szép a repülése. Ugyan ez vonatkozik Tóth Feri repülésére is. Viszont ennek a stílusnak a kialakulásában hitem szerint nagyon sokat segít az F3A. Nem véletlen, hogy kevés TOC versenyző lépte át az F3A-t.

Több versenyzővel is beszéltem, (egy idényben sokat segített a kanadai bajnok edzője aki egyébként magyar) és mindenkinek az a véleménye, hogy ameddig egy modell nincs tökéletesen beállítva nem érdemes egy bukfencet sem végrehajtani. Ehhez sokat segít a motor-elhúzatás szekcióban közölt, http://www.palosrc.com/instructors/trim-chrt.htm ) valahol megvan magyarul is nekem) De saját tapasztalatomból tudom, hogy nem árt egy jó tapasztalt "szem" aki kívülről látja, hogyan is viselkedik a modell a különböző beállítások alatt. Nem kis munka de megéri, higgyétek el.

Nem gondolom, hogy az F3A elavult kategória lenne. Addig ameddig egy EB-n 90-100 versenyző indul, és a volt szoc országokból rajtunk kívül csak a Románok nem indulnak akkor nem-hiszen, hogy innen ezt reálisan meg lehet ítélni. Egy biztos, hogy nem a közönségnek szól, hanem a szakmának vagy inkább egymásnak. Habár a salzburgi verseny döntő napján kb. 300 néző volt kint. Ami inkább elavult az a versenyek rendezésének a módja. Egyet viszont el kell mondanom a top 10 a műrepülését élmény végignézni akár többször is. Viszont szerintem sem elég pörgősek a versenyek, jobban meg kellene szórni az első start után a mezőnyt. (persze akkor jogosan mondja a versenyző, hogy egy startért utaztam ennyit!) Az FAI-ban vannak ilyen törekvések, pl. a vitorlázó műrepülésben, a következő évtől már csökkentik a versenystartok számát.

A szabadon választott gyakorlatok a nagygépes műrepülésben már régen működnek, de csak egyet lehet repülni ebből, és azonosnak kell lennie a nehézségi faktorának (K faktor) a műsoroknak. Nem gond a pontozás mert a műrepülésben egyenlőre a figurákat pontozzák és nem az összhatást. Ennek ellenére az ismeretlen kötelező az izgalmasabb sztori. Ott lehet igazán elvérezni. Egyébként az FAI ezen is gondolkozik az F3A-ban, de egyenlőre elvetették, mert attól tartanak, hogy az utolsó versenyzőnek lényegesen könnyebb dolga lenne. Egyébként szerintem a nézők sajnos azt sem mindig ismerik fel, hogy ugyan azt a műsort repüli mindenki. Csak ezzel nem hiszem, hogy népszerűbbé lehetne tenni.

A magam részéről azt gondolom, hogy nagyon messze állunk attól, hogy az lenne az alap probléma, hogy milyen módon kellene az F3A szabályzatot megreformálni. Szerintem Magyarországon egy olyan nemzeti bajnokság is nagyon szórakoztató lenne, ahol mindenki a szabvány FAI F3A műsort repülné.

ATA-nak egyébként gratulálok a modellhez, remélem ezek a képek már a te modelledről készültek! Ha készen van feltételemül szóljál szeretném látni repülni. Azonban az árral kapcsolatban továbbra is az a véleményem, hogy nem ringassa senki magát hiú ábrándokban. Manapság megjelentek az elektromos F3A modellek és nem olcsók, de két három év és teljesen kiszorítják a robbanó motorokat, főleg a hang miatt. (Eszetlenül szigorúan veszik a versenyeken a hangnyomás mérést!)
    Szeretném felhívni néhány "apró"; árnövelő tényezőre még a figyelmet.
    Ha négyütemű motorod van akkor lehetőleg 20% nitroval hajtsál, mert akkor tudsz kellően alacsony alapjáratot állítani, és akkor fog jól harapni a motor. Egy hétvégi edzésen el lehet locsolni ilyen üzemanyagból úgy 15-20 eFt-t.
    Ha kétüteműd van, akkor jobb a helyzet, mert a rezonátor sokat segít, de hamar rájössz, hogy stabil motort ott is csak a nitroval tudsz elérni.
    Ennyi nitróhoz gyertya is kell egy pár :? ;
    Ha eljutsz egy bizonyos szintre, akkor ki fog derülni, hogy a lassú szervók miatt képtelenség pontosan vezetni a modellt. Soha nem fog ott megállni egy dobott figura ahol te szeretnéd, egyszerűen csak azért mert a terheléstől fog függeni a szervók sebessége. Kell legalább 8 kg-os digitális szervo ne feledjétek ezek már nem 2 kg-os modellek, 2 cm.-es csűrővel!
    Ha elég sokat repülsz akkor azt is észreveszed, hogy a hagyományos snappereid, gömbcsuklód, és kormányhimbáid, kikotyogósodnak, és ki kell cserélni. Lehet előröl kezdeni a beállítást. Aztán megnézed a neten mit használnak F3A-ban és meglepődsz, hogy külön nekik a kis hülye japánok gyártanak golyóscsapágyas snappert. Ez se olcsó!
    Aztén megméred a modellt, és rájössz, hogy alig jön ki az 5kg-ból, pedig az eredeti 4345gr. Na vajon miért? Szuperkönnyű 35g tank, 28g vevőakku, 3*4g kerék, 35g futószár titánbetéttel, 40gr karbon méhsejt-szerkezetű motorágy és szervó tartó, 68-70gr motorburkolat, szuperkönnyű karbon rezonátor vagy kipufogó" Egyik sem olcsó, és még sorolhatnám
    Aztán elmész egy versenyre és észreveszed, hogy a modelled úgy néz ki, mint egy lerobbant roncs, a többiekéhez képest, és még a tetejében zajos is mint az állat (még nem láttam zajmérőt egy hazai versenyen sem). Ütött kopott és ronda a festése :x ;. de ha legalább jól tudnál repülni senkit nem érdekelne! Az RCM műsoron szerintem nehéz lesz felnőni a nemzetközi mezőnyhöz.
    Persze lehet, hogy én rosszul közelítem meg a dolgot, mert ha valaki rászánja az időt, akkor magának meg tudja mindezt marni, fúrni építeni, és akkor sokkal olcsóbb. Ok és akkor mikor lesz ideje megtanulni egy rendes dugóhúzót?

Azok a bizonyos versenyzők nem igazi profik! A maximum amit kapnak, jelentős árkedvezmény egy motor vagy egy rádió vásárlásakor. Néha állják a rendezők a részvételi költséget, de csak a legjobbak esetében. Ezért van az, hogy a legtöbb profinak látszó versenyző bedolgozik modellgyártóknak, és kap fizetést, de csak akkor, ha megy a biznisz. Pl. Paysant-Le-Roux a ZNline "versenyzője", de az apja építi a modelljeit, (persze nem sok köze van a modelljének ahhoz, amit sorozatban gyártanak). Ennek ellenére van elég feladata a gyári gépekkel bemutatókkal is (persze nem ingyen). A Matt család nagyobb részt saját finanszírozásban versenyzik, pedig csak "banktisztviselők" (igaz Lichtenstein -ben). Sokáig a japánokkal csináltatták a modelljeiket, de annyira drága volt, hogy inkább átpártoltak a franciákhoz, és felhoztak egy kis üzemet, ebből lett a PLProd. Gondolom megérte nekik is. Szóval csak azt akartam mondani, hogy senki ne higgye, hogy ezt ott úgy működik, hogy a Graupner kimegy egy versenyre és azt mondja tehetségesnek látszó fiatalnak, hogy gyere vedd fel a piros trikót, és kapsz jövőre havonta xxx ezer EUR t, meg egy csomó gépet. A modellezés ott sem akkora biznisz. :cry:
    Repülőmodellezés II könyv (repulomodellezes2.com)

Senior Member
    Hozzászólás
    782

Szia Phars,

ez még nem az én modellem, de ilyet építek én is. Egy észrevételem lenne, egyenlőre sem EB sem VB részvételről nem kell gondolkodnunk, de egy szinvonalas magyar bajnokságban szeretnék résztvenni! Ehhez azért nem kell Paysant-Le-Roux vagy a Matt fivérek felszerelése! Ezt azért sokkal gazdagabb országokban sem engedik meg maguknak a modellezők.

Az is biztos, hogy az elektromos repülésnek sem csak előnyei vannak, hanem hátrányai is. Bár ezen nyilván -részben- segíteni fog az elkövetkező évek műszaki fejlődése. Egy-két akupakkal, ami súlyosan 100eFt nagyságrendű / db, nem lehet egy nap annyit repülni amennyire a gyakorláshoz szükség van, ezért a robbanómotoros gépek mindenképp maradni fognak még akkor is, ha a versenyen elektromosat használnak is.

De azt hiszem, ezek azok a kérdések amik a kategória iránt érdeklődőket legjobban elriaszthatják.

Ahhoz, hogy legyenek olyan versenyzők, akik képesek a jövőben EB-n esetleg VB-n indulni, ahhoz egy széles bázist kell teremteni, hogy legyen honnan kinőniük. Szerintem mindenképpen a versenyzői létszám emelése, az elérhető tudás közzététele lenne a legfontosabb!

Más:

A környező országokban rendezett versenyekről honnan lehet informálódni?

Senior Member
    Hozzászólás
    782

Szerintem nagyon jó lenne egy olyan fórumot létrehozni, ahol csak az MMSZ tagok kapnának azonosítót, mindenki a saját nevét használná, kategóriánként levelezőlistával, így az információáramlás lényegesen jobb lenne. Mindenki értesülne az őt érintő kérdésekről, a döntéseket megfelelően elő lehetne készíteni, megvitatni. Bár tartok tőle, hogy nálunk még nem eléggé elterjedt az internet, főleg az idősebb generáció nem tudna ebben résztvenni, pedig az ő részvételük lenne a legfontosabb. Egyébként örömmel tapasztalom, hogy egyre több tapasztalt modellező osztja meg tudását velünk. De nagyon sokan hiányoznak még.

Mindenkinek köszönöm a hozzászólásait és várom az újakat! Hársfalvi Pálnak, Masznyik Gábornak külön köszönet, hogy energiát nem sajnálva megosztják tapasztalataikat, mégha úgytűnik, hogy nem is mindennel értek egyet.

Üdv

Oldal: 3 / 87 ElsőElső 12345671353 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve