Oldal: 3 / 13 ElsőElső 1234567 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 21 - 30 (126) összesen

Téma: Két "szárazföldi" gőzgép

Member
    Hozzászólás
    90

Re:Két "szárazföldi" gőzgép

A nagyobb géppel volt egy-két kalandom. A gőzvezeték 11-es kulcsnyílású hollanderrel csatlakozik a kazánhoz és a tolattyúházhoz. Mindkét hollander betétjénél megadta magát a forrasztás. Kínomban egy gázszerelő ismerősömhöz vittem el a csövet. Ő a dohányboltja előtt egy padon egy kocsma szomszédságában forrasztotta meg. Büszkén közölte minden arra járóval: Gőzgépet javítunk! (Hát ez biztos nem hangzik túl jól egy modellező fórumon... )

A gép fűtésével apám is sokat szenvedett. Utólsó lámpája egy félbevágott szögletes konzervdoboz volt. Ebbe csak simán beleöntötte a spirituszt és meggyújtotta. Én csináltam hozzá egy fedelet 2 lámpabéllel. Ezzel aztán sikerült egy kis tűzijátékot rendeznem, ekkor lágyult ki a cemtrifugál regulátort hajtó spirál. (Merklin építőszekrény tartozék volt, nehezen pótolható.) Először lánccal próbálkoztam, az egyik előző képen látszik is. Aztán jobb ötletem támadt: Egy 85-ös szimering belső rugója.

Jelenleg 2 ilyen lámpát használok:

Az elsőhöz csináltam egy bepattintható tartót durál lemezből.

A hátsó alulról rakható be a tűztérbe.

Itt a 3 füstcső is látszik. (Hát ezt nem ártana kitakarítani... )

A füstcsövek másik vége a füstszekrény felől.

Moderátor
    Hozzászólás
    5.395

Eddig nem rossz ..... de nem is jó!

Ha spirituszos égőt szeretnél, akkor először is meg kéne határozni a szabad lángmagasságot, mert ahogy elnézem most túl magas a láng és folytásban égy az égő, ezért kormol ilyen veszettül. Ha jó az égő, akkor hoszabb üzem után is csak egy vékony korom-film lehetne a tűzszekrényben, az alatt meg szép őzbarna felkenődés.

A köröm azon kívül, hogy rusnya, nagyban lerontja a gép teljesítményt is, mivel kiváló hőszigetelő, és mind a konvektív, mind a besugárzott hőátagást erősen korlátozza. Így a kazán gőztermelő képessége leromlik, ezel az egész gép összteljesítménye is lecsökken.

Szóval először le kéne mérni, hogy mekkora a maximális lángmagasság, ami még elfér a tűzszekrényben. Ha ez megvan, akkor kell egy kanócos égőt faragni hozzá, mivel nagyon kicsi a hely, és zárt lehet még egy hőpajzs is kell, hogy ne forrjon meg az égő, és a megfutással ne legyen tűzvész a dologból. A kanóc lehet pamut (különösen ha sorégőt építessz), de ez kiég gyakran és cserélni kell, lehet réz, ami évekig jól szolgál gondozás nélkül, vagy üvegszáas, ami a kettő között van valahol üzemidőben.

Esetleg lehet forralószálas , nyutott égő is, de szerintem ahhoz kevés a helyed.

Én a játék kedvéért megpróbálnám megfűteni szénnel is, de ha nincs felszerelésed öntöttvas munkákhoz, akkor inkább ne kísérletezz ezzel, mert szétégnek a lemezek a szén alatt.

Ha segítség kell kanócos égő ügyben jelezd, és megbeszéljük.

Üdv.: SRY

Moderátor
    Hozzászólás
    5.395

Itt egy verzió:

Ez egy pamutszálas vonal égő, alig 5-6 mm magas lánggal ég, és elég nagy az égőfelület ahhoz, hogy megfelelő gőztermelés legyen a kazánban. Egy tálcára van felépítve, hogy a Wilesco gyári pellet-tartója helyére be lehessen rakni. Egyáltalán nem kormol, viszont kell hozzá a szintszabálzós alkohol tartály (kék doboz a szeleppel) ami a vezetőállásba kerül. A két alkatrész műanyag cső köti össze.

Member
    Hozzászólás
    90

Előre is kösz a segítséget. Úgy néz ki jövő szombaton a Millenárison találkozni fogok Pintér úrral, ő telefonon gázfűtést javasolt. Azt mondta egész egyszerű (mármint neki ), majd megmutatja. Utána lehet h. igénybe veszem a segítséged...

Moderátor
    Hozzászólás
    5.395

És kezdődik az örök vita :-) :-) :-)

Én nem vagyok se gázfűtés, se kanócos fűtés párti, márcsak azért se mert ilyen-olyan gépeim is vannak, de ez egyfajta hitvita. Mindenki esküszik egy megoldásra. És akkor még a szénfűtéspárti (teljesen elvakultakat) nem is emlegettük.

A gázfűtéssel az esetedben az lesz a baj, hogy elég nehéz elhelyezni úgy a gáztartályt, hogy ne zavarja az összképet. Hajóben ez nem gond, mert akárminek lehet álcázni, de ilyen lokomobilnál ez nem lesz könnyű, ha egyáltalán lehetséges.

A másik "gond" a hangja lesz. A gázfűtés zajos, jellegzetes sistergő, fújó hangja van, ezért is nem rakok ilyet egy bemutató gépbe sem. Hajóban tökmindegy, mert elmegy a parttól és pár méterről már nem hallani, de amikor ott van előtted (meg a nézük előtt) pár tíz centire a gép, akkor elég illuzióromboló a dolog. Érdekes mdon nem is a láng hangos benne, hanem az égő levegőkeverő lyukja (vagy réselése), ahol a bernoulli hatás miatt az égéshez szükséges levegőt szívja.

Azért próbáld ki, nézd meg és amelyik tetszik azt épísd be. Ilyen lokomobilokban azért mégiscsak a szénfűtés az igazi, márcsak azért is mert a szeneléssel, salakolással végzett munka is érdekes, a gép kezelésének részét képezi és bemutatókon ennek nagy sikere szokott lenni. Sajnos általában a modellkazánok nem alkalmasak szénfűtésre a felhasznált anyagok miatt.

Member
    Hozzászólás
    90

Ok, a tűztér magassága a kazán alsó pontjánál 65 mm, ebből lehet gazdálkodni. Ja és kb. 3-4 milis olajos kormos lekvár volt benne, szerintem még életében nem volt kitakarítva...

Member
    Hozzászólás
    90

Kitakarítottam, max. 1 mm vastag korom volt benne. Nézegettem a tűztér környékét. Mivel ez a szerkezet egy Hofherr-Schrantz-Clayton-Shuttleworth gőzgép ( http://magyarmegmaradasert.hu/images...nk/cseplo4.jpg )
    mintájára készülhetett, nem nagyon lehet rajta egy külső spiritusztartályt elhelyezni. Esetleg a tűztér alja és a föld között van még 45 mm, és a fenéklemez ugye kivehető. Lehet hogy itt kéne valamit kezdeni.

Most a 2 lámpába 1-1 deci szesz fér. Ez a felfűtésre és kb. fél óra üzemre elég. A gép egész kis, a saját műszere szerint kb. 0.1 atm nyomással folyamatasan működik. Ha bármelyik lámpa kialszik, azonnal megáll. A víz a felső és alsó vízállás között kb. 1 óra alatt fogy el. A lángmagaságot majd megmérem meg megpróbálom a hátsó lámpát nyitott tűztér ajtóval égetni, hátha úgy több levegőt kap.

Member
    Hozzászólás
    90

Azon agyalok hogy:
    A tűztér mérete 120(h) *100(sz) *65(m) mm. Alatta van még 45 mm hely a földig. A kihúzható fenéklemez helyére csinálnék egy olyan spirituszégőt aminek a magassága 35 mm, és a felső pontja a mostani fenéklemez síkjában van. Így az égőt be lehetne tolni a mostani fenéklemez helyére, és üzem közben is könnyen ki lehetne húzni. A szesztartály 25 mm magas lenne, 10 mm maradna az égőnek, 65 mm a lángnak. (?) A tartály mérete 120*70*25 mm lenne, ez 2,1 dl térfogatú. A 2 sín amiben a fenéklemez csúszik 5-5 mm széles, így 2 oldalt 10-10 mm maradna valamilyen szellőzőnyílásnak. Égőnek valamilyen kanócos megoldás kéne, ez lenne a legegyszerűbb. Szerintem legalább 2 soros égő lenne jó.

Ehhez most találtam apám cuccai között annyi 0.8-as vörösréz lemezt amiből meg lehetne csinálni. Találtam még ~20 centi 8-as és 30 centi 9-es vörösréz csövet is.

Azt szeretném kérdezni hogy milyen kanócot lenne érdemes használni (jelenleg 2 méretű lámpabelem van) és hogy nem túl lapos-e így a tartály?

Moderátor
    Hozzászólás
    5.395

A tartály rendben lesz. Kanócnak meg valami üvegszálas kellene. Ha tudsz szerezni üveszálas zsinórt az a legjobb, de ezt elég nehéz beszerezni. Lehet még csinálni rézszálas égőt is, az örök élet, de nehéz eltalálni. Nagyon vékony réz szálakból sodort elektromos vezeték kell hozzá (pl. riasztórendszer vezeték). Abból kell jó sokat megcsupaszítani, majd összesodorni a kívánt vastagságú köteggé. Nekem van olyan ami már vagy 6 éve üzemel, néha megbronzkefézem kicsit, mert kisósodik, de egyébként köszöni szépen jól van.

A rézsodrott égőnek az a baja, hogy elég magas a lángja, így nem mindenhova fér be. Lehet csinálni egész alacsonyat is, de akkor leviszi a hőt a tartályba , ettől felforr az alkohol, és szép nagy tűz lesz. Lényegesen nagyobb mint szeretnéd ;D Viszont ha elég magas, akkor a felszívott alkohol hűti és nem gerjed be az égő.

Moderátor
    Hozzászólás
    5.395

Itt egy jó kis üvegszálas antracitos hőálló zsinór:

http://www.internetepitoanyag.hu/zsi...egszalas_10_mm

Nagyjából ez kell a tartós égőbe.

Ez se hangzik rosszul, de ilyet még nem próbáltam:

http://www.internetepitoanyag.hu/zsi...miaszalas_6_mm

Oldal: 3 / 13 ElsőElső 1234567 ... UtolsóUtolsó