Oldal: 1 / 17 1234511 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (166) összesen

Téma: Csörlőzés, hogyan? Csörlő építés

Member
    Hozzászólás
    32

Csörlőzés, hogyan? Csörlő építés

Szervusztok,
    hetek óta olvasom a vitorlázást. Teljesen beleszerettem. Már repülök is minden nap kb. 2órát . FMS-sel . Mielőtt bármibe is belevágnék - mivel eléggé sík terepen vagyok szeretném tudni (többek között) azt is, hogy hogyan lehet "biztonságos" magasságba juttani a gépet. Esetleg ha valaki tudna tanácsot adni a csörlő építésevel kapcsolatban, akkor azt nagyom megköszönném.
    Laxi

Senior Member
    Hozzászólás
    355

Szia Laxi!

Több módszer is létezik a magasba juttatáshoz:

1. Kézi felhúzás.
    Ilyenkor egy segítő egy kötél (damil) segítségével felhúzza a modelled. Te feladod (eldobod/elereszted) a damil enyhe megfeszülése után, a segítő pedig szalad A gép a magasban leakad/leakasztható. Kombinálható több segítővel és csigával. Lásd F3J
    Előny: olcsó, egyszerű
    Hátrány: egyedül nem megy, fárasztó (a segítőnek )

2. Gumi

2.1 Csúzli
    Rövid gumival begyorsítod a gépet talajszinten és felhúzol amíg tudsz.
    Előny: olcsó, egyedül is megy
    Hátrány: kis magasság, erős sárkányt igényel

2.2 Csörlés
    Hosszú gumi+sok damillal felcsörlöd
    Előny: viszonylag olcsó, egyedül is megy, komolyabb magasság
    Hátrány: fárasztó

3. Elektromotoros csörlő (hallottam már robbanósról is )
    Előny: kényelmes, nagy magasság
    Hátrány: drága

4. Segédmotor
    Előny: nagyon kényelmes
    Hátrány: drága, nagy súlytöbblet

Persze ott van még a HLG/DLG és a lejtőstart is.

Hát én kezdetnek nem építenék csörlőt az biztos; bőven megteszi egy gumis csörlő is. Olcsóbb is.

Egy komolyabb csörlő (F3B) megépítéséhez egy rendes tervrajzra, sok pénzre, komoly fémmunkákra van szükség. Pl. egy német versenyszintű csörlő újonnan megvan akár 1000 euro is. Házilag kijöhet tán 50-60 ezer forintból egy rendesebb darab.

Üdv.
    Z

Senior Member
    Hozzászólás
    395

Hi Laxi!

Elektromos csorlot javaslok, itt egy kep is rola. Viszonylag olcson meg lehet csinalni, a lenyeg a motor. Nagyon sokan, koztuk mi is auto inditomotort hasznalunk(bontoban 3000 Ft), tokeletesen megfelel. Jobb egy 2.0-2.5-os dizel kocsi inditoja, az nagyobb teljesitmenyu. Kell egy kapcsolo lehetoleg pedal ra es kesz. Mi a teljesitmeny szabalyzasara egy 3mm-es acelrugot hasznalunk. Kell meg egy dob amire tekeredik a damil, azt esztergaltani kell.

Alfa_Hold
    Guest

elmondom az én történetemet:
    építettem egy 2m-es vitorlát, ca 1300gramm lett.
    pár start segítővel csigával. magasság o.k., de túl nagy a függőség.

gumiköteles start, ebből többet csináltam, magasság néha szar, sok idő a kötél lefektetése illetve felszedése a végén. A karod kifárad a több 10 kg húzóerővel birkózni.

ekkor döntöttem, hogy elektrora nyergelek. át. amiket láttam matyiföldön, meggyőzött. sajnos arról is, hogy a csupasz ütőképes hajtáslánc cirka 50 rugó. (ekkor 60-70fokban húz felfelé a gép.)

Senior Member
    Hozzászólás
    395

Teljesen egyetertek. Csak ez a megoldas van. Ez is olyan amit egyszer kell megvenni.

Senior Member
    Hozzászólás
    782

Sziasztok,

elektromos vitorlázóval (F5J) nem egyszerűbb az élet?

Alfa_Hold
    Guest

De egyszerűbb, és drágább.
    Ezért jövő héten veszek egy vm24/10-es mocit:-)

Senior Member
    Hozzászólás
    355

Idézet gyurmak eredeti hozzászólása
    Elektromos csorlot javaslok, itt egy kep is rola. Viszonylag olcson meg lehet csinalni, a lenyeg a motor.
    Ismerem ezt a csörlőt, ezt házilag elkészíteni azért nem piskóta. Ehhez komoly fémmegmunkáló gépek és nagy pontosság kell.

Ha jól vettem ki Laxi most szeretne elkezdeni foglalkozni RC vitorlázással. Erre ajánlotok neki egy bika csörlőt, meg F5J-t. Egy ilyen csörlőhöz gép is kell, ami kibírja. Tehát vegyen egy új/használt kompozit gépet (vagy rögtön egy F3B-J-t), egy Bosch motoros Decker csörlőt, hozzá egy rendes rádiót? Vagy egy F5J-t komoly hajtással, hozzá egy használható töltőt stb.? Hát szerintem ez azért egy kezdőnek túlzás, mégha elfelejtjük a gyakori töréseket is!

Member
    Hozzászólás
    32

Sziasztok! (nagyon örülök a válaszoknak)

z72: Sajnos nem tudom mit jelent a HLG/DLG, mivel teljesen zöldfülű vagyok. ops: A lejtőstart (ha azt jelenti, amit gondolok) a sík terep miatt nem valószínű hogy alkalmazható.
    A bungee-kiövés topicban a nem csörlős módszerekről már olvastam valamicskét.
    gyurmak: A fotó, amit küldtél egy szép darab! Amint látom a damil horgásszemmel nézve inkább kötél . Ilyet hol lehet venni? A teljesítémény szabályozó rugót egy kicsit bővebben is kifejthetnéd.

Úgy gondolom, hogy van időm a csörlésen és hasonlókon gondolkodni mire a gépet és a rádiót is kiválasztom. Nem akarok kapkodni.
    Laxi

Senior Member
    Hozzászólás
    355

HLG - Hand Launch Glider
    Simán feldobod és megpróbálsz fentmaradni.

DLG - Discus Launch Glider
    ua, de a szárnyvégen elhelyezett tüskénél fogva forogsz vele és feldobod mint egy diszkoszt. Egész komoly magasságokba fel lehet dobni.

A lejtőn csak beletolod a szélbe és kész.

Oldal: 1 / 17 1234511 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva