Oldal: 1 / 3 123 UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (26) összesen

Téma: Kütyü használat veszélyei, avagy miért zuhant le 3 m-es vitorlázóm

Senior Member
    Hozzászólás
    619

Kütyü használat veszélyei, avagy miért zuhant le 3 m-es vitorlázóm

Talán tanulságos lehet, bár fogalmam sincs mi történt, viszont ezzel modellező "karrierem" végetért.

1. Néhány éve volt egy Mephisto-m (2 m), vettem egy magasságmérőt (Eagle Tree)
    2 Kimértem, hogy 270-m -en már alíg látom a gépet (utóbb kiderült, hogy vannak köztetek, akiknek kétszer nagyobb a szem felbontása).
    3. Kimentem a "Soroksári nagy rétre" PhoeniyRC -hez panoráma képet készíteni.
    4. Reptettem egyet, nem volt 250 -m nél magasabban de belefordult a napba, azóta nem láttam, szerencsére más sem.
    5. Vettem egy másodikat, legalább egy évig hibátlanul repkedtem, amikor a FORUM-on volt egy "eszme csere"
    sebességi poláris ügyben. Vettem egy magasságmérőt meg egy logger (most fölöslegessé váltak)
    6. Polárist kimérni nem tudtam, viszont néhány esemény közben történt. A Mephistó (bár kissé megviselten) még repülés képes, bár egy hetet eltöltött a Törökbálin_Depo meletti vadrózsa erdőben.
    3. Jobb észlelés okán, múlt évben vettem egy 3 m-es vitorlázót, nem sokat de hibátlanul repültem, szerencsére legutóbb a Depo-nál nejemnek is tartottam bemutatót, ott hallottam "endre" gépének varió csipogását, ha tényleg Ő volt és tényleg varió hang volt.
    4. Nejem mondta ugyan, hogy ne költsek már pénzt kütyükre, mégis, mivel egy UK cégnél találtam egy olcsóbbat vettem egy SkyAssistantot.
    5. Nem értettem, hogy miért de, bár metrikusan mért, angolul beszélt és "foot"-ban mondta a magasságot. Ezt óvatosságból a kocsimba tett varióval mértem ki.
    6. Tegnap hajnalban Budaörsön, tejes szélcsendben, akartam kipróbálni. Most ezer kis darabban van.
    7. sajnos nem kérdeztem rá "szakértőknél", hogy ha 6 csatornás az adóm de nyolc csatornás a vevő, milyen jel van a 8. csatornán. Mért PPM értékeket.
    8. Most a Mephistóban van, még nem repült, bár nagy szükség már erre sincs.

Itt a log: 16 m-en lefordult és meredeken lezuhant.

Minden reptetés új kísérlet is egyben.

Senior Member
    Hozzászólás
    619

Re:Kütyü használat veszélyei

Nem magasság, hanem "sebesség" mérő, Pitot-Prandl csöves.

Senior Member holysmoke2045 logója
    Hely
    Törökbálint
    Telefon
    06706052370
    Hozzászólás
    864

Ahhoz a rózsa-kökény_stb dzsumbujhoz nekem is volt már szerencsém. Nagyjából ugyanoda,ahol a Mephisto is meg a talált ES is esett.
    Ott biztos valami vonzza a repcsiket
    Kisfiam, aztán csak lassan és alacsonyan repülj!

A törökbálinti depóhoz nekem kb 2003-ban egyszer volt szerencsém, a raktárak feletti területen. nem tudom, ez ugyanaz-e. A lényeg: 35Mhz-en PPM-ben brutál iszonyatos zavarás volt, gyakorlatilag mázlifaktor is kellett az azonnali landoláshoz.
    f3x(pont)hu

Természetesen soha többet nem mentem oda és másoknak sem javaslom, maximum komoly rádióval (vagy azzal sem, ki tudja, milyen a zavaróforrás) inkább más területet javasolok.
    PS. egy elektromotoros műrepülőgéppel történt ez.
    f3x(pont)hu

Senior Member Endre logója
    Hely
    Budapest XI. ker.
    Hozzászólás
    2.905

Idézet lcsaba eredeti hozzászólása
    Talán tanulságos lehet, bár fogalmam sincs mi történt, viszont ezzel modellező "karrierem" végetért.

1. Néhány éve volt egy Mephisto-m (2 m), vettem egy magasságmérőt (Eagle Tree)
    2 Kimértem, hogy 270-m -en már alíg látom a gépet (utóbb kiderült, hogy vannak köztetek, akiknek kétszer nagyobb a szem felbontása).
    3. Kimentem a "Soroksári nagy rétre" PhoeniyRC -hez panoráma képet készíteni.
    4. Reptettem egyet, nem volt 250 -m nél magasabban de belefordult a napba, azóta nem láttam, szerencsére más sem.
    5. Vettem egy másodikat, legalább egy évig hibátlanul repkedtem, amikor a FORUM-on volt egy "eszme csere"
    sebességi poláris ügyben. Vettem egy magasságmérőt meg egy logger (most fölöslegessé váltak)
    6. Polárist kimérni nem tudtam, viszont néhány esemény közben történt. A Mephistó (bár kissé megviselten) még repülés képes, bár egy hetet eltöltött a Törökbálin_Depo meletti vadrózsa erdőben.
    3. Jobb észlelés okán, múlt évben vettem egy 3 m-es vitorlázót, nem sokat de hibátlanul repültem, szerencsére legutóbb a Depo-nál nejemnek is tartottam bemutatót, ott hallottam "endre" gépének varió csipogását, ha tényleg Ő volt és tényleg varió hang volt.
    4. Nejem mondta ugyan, hogy ne költsek már pénzt kütyükre, mégis, mivel egy UK cégnél találtam egy olcsóbbat vettem egy SkyAssistantot.
    5. Nem értettem, hogy miért de, bár metrikusan mért, angolul beszélt és "foot"-ban mondta a magasságot. Ezt óvatosságból a kocsimba tett varióval mértem ki.
    6. Tegnap hajnalban Budaörsön, tejes szélcsendben, akartam kipróbálni. Most ezer kis darabban van.
    7. sajnos nem kérdeztem rá "szakértőknél", hogy ha 6 csatornás az adóm de nyolc csatornás a vevő, milyen jel van a 8. csatornán. Mért PPM értékeket.
    8. Most a Mephistóban van, még nem repült, bár nagy szükség már erre sincs.

Itt a log: 16 m-en lefordult és meredeken lezuhant.

Szia !

Ha ronda szakállas voltam és felül narancs-szürke, alul fekete kockás Spirit Pro-t láttál, mellette egy másik szürkével, akkor én voltam.
    Ellenben nem hallhattad a variom csipogását, mert az nem volt a gépben csak egy Altis V4 logger. A csipogás mást jelzett.

A Sky Assistant egy nagyon jó kütyü. Magyarul akkor fog beszélni, ha letöltöd a magyar hang file-t és rátöltöd. A mértékegységeket is tudod állítani ugyanazzal a programmal amivel a logokat kiolvasod.

A topic címe beszédes, de félreérthető.
    Nem a kütyü miatt zuhantál le. A nyolcadik csatornát nyugodtan használhatod akkor is a kütyühöz, ha csak 6 csatornás az adód. A veszteség csak annyi, hogy nem tudod inicializálás elött terepen átprogramozni a variót, illetve a hangüzeneteket nem tudod kapcsolóról aktiválni, vagy inaktiválni.

Ellenben ez a kütyü a logodon egyértelműen jelzi, hogy rendesen bekaptál valami zavart.
    Szerintem nem lesz ebből világ vége, nem szabad elkeseredni.A modellezéshez sajna néha a veszteségek is hozzátartoznak. Fogd fel úgy, hogy ez hozza a megújulást.
    A kütyük segítenek, azonban csak akkor, ha tudod használni őket, pl. csak, hogy kerek legyen a történet, ha tényleg engem láttál, akkor pont a hallott csipogás miatt van még Spirit Pro-m.
    A Sky Assystanton egyébként be lehet állítani PPM riasztást is!!!
    Az a jó, ha a ballasztot ki is lehet venni! De ez is bent felejthető....

Senior Member
    Hozzászólás
    619

Köszönöm ezt, és a többi észrevételt is.

(Ha a kocsid rendszáma LSF 383 akkor találkoztunk, és láttad is vadrózsa erdő látogató Mephistómat- eddíg gyakorló gép volt -, sajna most csak ez van)

A DEPO környékén tapasztalható zavar erre a Vitesse lezuhanásra nem vonatkozhat, ugyanis Budaörsi reptér észak-keleti sarkában történt az eset, ott pedig 2.4 Ghz-es rádiózavarról még nem hallottam.
    Többször reptettem már ott.

Ha van türelmetek olvassátok végig, kicsit hosszú lett.

A variométer nyelvének kezelésével nem tudtam megbirkózni, bár van magyar hang mappa és hang fájlok.
    Ezért átállítottam, újra futtatva a vario .exe-t, angolra és metrikusra, és kíváncsian dobtam el a gépet, de magasság közleményként az elsőt, "one hundred feet" , már nem tudta bemondani.

A logon az alsó szürke vonal a két lehetséges PPM jelzés egyike, az impulzusok közötti távolság.
    20 msec a PPM frame szinkron jelei közötti és így a csatorna impulzusok közötti idő névleges értéke.
    A log 22 msec-átlagot jelez, viszont, a repülés utolsó szakaszában, fura dolgok láthatók.
    ((Nem lenne szükséges, de megjegyzem, hogy szakmai pályám elején (nagyon régen) egy 32 csatornás PPM berendezés kódolóját és dekódolóját fejlesztettem, így oszcilloszkópon rengeteg PPM keretet láttam, de ilyet még nem))

1. A nyolcadik csatorna nincs modulálva, ezért a variónak, elvileg, 22 msec távolságban lévő, azonos szélességű, impulzusokat kellene érzékelnie.
    2. A log szerint a gépet 09.32 sec-kor dobtam el, lassan emelkedett, 20 msec érték körül ugrál a PPM távolság mért értéke.
    3. 09.35 sec-nél meredeken emelkedik, a varió 6.5 m/sec –et érzékel. Ekkor történik valami, az emelkedés csökken, gondolom átesik, majd zuhanni kezd.
    4. A PPM távolság 44 msec-re nő (van még egy „V” alak is).
    5. Közben a mért feszültség (sárga vonal) „kisimul” mintha nem járna a motor. Gondolom a szakértők tudják, mit csinál egy ESC és egy outrunner motor, ha a „vezérlés” fele kimarad.

6. Nem tudok elképzelni olyan rádió zavart, amely minden második impulzust kiveszi.

Egy PM -ben megírtam, hogy én úgy reptetek vitorlázót, hogy feltolom a gázt majd, csak a jobb bottal vezetek. Nem valószínű, hogy levettem a gázt, és ha ezt tettem keskeny impulzusok keletkeznének, de a távolság nem változna.

Emlékeim szerint a Vitesse lefordult és függőlegesen zuhant le.A log-on hiányzik a vége, most is működik a Skyassistant, hiszen a logot a PC-be betöltöttem.

A mintavétel 200 msec, a log szerint a végén 7.4 m/sec sebességgel zuhant, kb. 1 sec alatt esett le. Egy kő egy sec alatt 9.81 m/sec sebességet ér el.
    Vélhetően az utolsó mintavételkor már "állt". Ráadásul a légcsavar fékje elég erős volt, ha a gázt levettem hirtelen leáll (by the way a motor az orrkúp és a tollak épek.), mire hátra hajlottak a tollak már lent volt.

Mi történhetett?

Előző reptetésemkor a DEPO-nál, kb 50 m-el Budaörs felé állva, tartottam egy bemutatót nejemnek, el volt ámulva.
    Most azt mondta, szerencse, hogy nem jött ki, belehalt volna az ijedtségbe. Nem mondom meg neki,de lehet, hogy ha kijön, nem töröm össze a gépet, ő tartotta volna a rádiót.

Akinek nincs ilyen variója elmondom, akinek van ellenőrizheti, hogy mit csináltam.
    Volt olyan „indítás” amikora varió konfigurálni akart. Ezért levettem az akkut bekötöttem a variót a 8. csatornárba, ráadtam a feszültséget. A rádió szépen elmondta a paramétereket, majd 30 sec után közölte, hogy az inicializálás kész.
    Közben az ESC is adott hangokat, mint szokott, ezért a motort teljes gázzal elindítottam, majd levettem a gázt. Közben a varió az ingem zsebében volt.
    Megfigyeltem már, hogy a varió ad különféle jelzéseket ilyenkor is. Volt néhány hangjelzés, de a motor felől jött.

Gondoltam az ingemben lévő varió adja ezért arrébb tettem le. Nem jött több jelzés.

Sajna, bár gondoltam, hogy újból kellene indulni a „kályhától” de nem tettem.

LEHET hogy az ESC (DYMOND Smart Profi) konfigurálásra várt, de akkor miért indult el a motor, és miért állt le 3-4 sec múlva????

TANULSÁG. Ha valami gyanús haza kell menni.

Senior Member
    Hozzászólás
    619

Valami megváltozot a FORUM szoftverben, régen, mint szerző, javítani tudtam azt, amit előzőleg írtam, sőt a "Témát" is át tudtam írni,
    Ha ez most is lehetőség lenne Endre észrevételére átírtam volna így:
    "Kütyü használat veszélyei, avagy miért zuhant le 3 m-es vitorlázóm"
    .
    Ha ezt most megtehetném, kitörölném azt is, amit a
    "Mi törénhetett?" kérdés után írtam.

Ezt akkor kellett volna elmondanom, ha valaki azt válaszolta volna, hogy a PPM jeltávolság duplázódásának nem lehetnek ilyen következményei.
    A ESC beállítása a PPM jeltávolságra nem lehet hatással, talán egy speciális rádiózavar, vagy a távirányító valamely időleges, hibája?

Senior Member
    Hozzászólás
    619

Időközben az kocsimba rakott modell módszerrel ellenőriztem a variót, jó, viszont a PPM jel furcsaságát nem értem ezért írtam a szállító cégnek, mivel kérdezték, hogy boldog vagyok-e a varióval.
    Jövő hétre igértek eredményt.

Talán a rádió zavar hatására teljesen módosul a vett jel, és a varió nem tudja értékelni, ezért mutat 45 msec-et.

Budaörsi reptér reggel 7 óra É-K sarok, elég hihetetlen.

A varió még angolul beszél de méterben fejezi ki a magasságot.
    Itt teszt log:

MODERÁTOR
    Hozzászólás
    2.195

Re:Kütyü használat veszélyei, avagy miért zuhant le 3 m-es vitorlázóm

Ha ez most is lehetőség lenne Endre észrevételére átírtam volna így:
    "Kütyü használat veszélyei, avagy miért zuhant le 3 m-es vitorlázóm"
    Tessek
    A hobbit 1 hajszál választja el a betegségtől...<br />Petr Zak Edge 540 3.1m<br />Messer Bf 109

Oldal: 1 / 3 123 UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva