Oldal: 2 / 3 ElsőElső 123 UtolsóUtolsó
Eredmény: 11 - 20 (26) összesen

Téma: Kütyü használat veszélyei, avagy miért zuhant le 3 m-es vitorlázóm

Senior Member
    Hozzászólás
    619

Re:Kütyü használat veszélyei, avagy miért zuhant le 3 m-es vitorlázóm

Nagyon köszönöm.
    Minden reptetés új kísérlet is egyben.

Senior Member Endre logója
    Hely
    Budapest XI. ker.
    Hozzászólás
    2.905

Szia !

Nem tudom, mi lehet a valós probléma. A zavar valóban elég "mesterségesnek" tűnik. Nagyon egyenesek a felfuttások lefutások és minden a jelalakban.
    A környezetemben gyakorlatilag majdnem az összes Sky Assistant felhasználót "figyeltem". Na nem mondom, hogy tele az ország a kütyüvel, de eddig mindenki meg volt elégedve vele.

Én a rádió hibájára gyanakodnék, nehezen tudom elképzelni, hogy a kütyü igy hasson vissza vevőre.
    Amig én használtam és a birtokomban volt ilyen nagyon szerettem és probléma mentes volt mind 40Mhz-n mind 2,4GHz-n levö vevővel párosítva jól működött.
    Az a jó, ha a ballasztot ki is lehet venni! De ez is bent felejthető....

Senior Member sterby logója
    Hely
    Miskolc
    Hozzászólás
    1.008

Van egy dolog amire kevesen figyelnek, és nemrég találkoztam a jelenséggel, ahol a modellező tisztában volt a problémával, mégis vígan repült. Konkrétan az egyik szervó meghibásodott, és időnként annyira leterhelte a BEC-et hogy leült az egész rendszer és spirális pályán "lejött" a gép. Még szerencse hogy egy Easy Star volt.
    Persze megkérdezte hogy ez most miért történt?
    Érdemes letesztelni a zuhant gép szervóit, teljes kitérés/rángatás esetén melyik melegszik a legjobban, esetleg beragad egy pozícióba.

Hely
    Budapest XI. ker.
    Hozzászólás
    2.905

Szia!

Itt nem ez történt. A feszültség görbe egyenletes.

Senior Member
    Hozzászólás
    619

Nagyon hálás vagyok, amiért érdemben foglalkoztok a problémával.
    Most egy kicsit magamba zuhantam, hogy miért később megírom.

Bevezetés: Nem tudom ki a SkyAssistant kiagyalója, én ugyanis Angliában vettem a HyperFlight cégtől.
    Mint írtam a szakértőjük jövő héten lesz bent, akkor mondhat véleményt, az csak a kérdés ismeri-e a kütyü lelki világát.
    Abban biztosan megegyezhetünk, hogy nincs olyan rádió zavar, amely minden második PPM impulzust kitakar.

Elkezdtem gyanakodni, hogy ha rádió zavar olyan erős volt mint Endre feltételezed, miként értékeli a varió a PPM jelek teljes teljes eltünését.
    Ilyenkor az értékelő algoritmusuk miként működik.
    Ezért itt a szobámban a "veszélytelen" SkyLady-ben lévő varióval méricskéltem.

Többször kikapcsoltam az adót. Arra számítottam, hogy olyan görbét kapok mint amit láthattok.
    Nem, viszont egy dolog minden rögzítésnél azonos, mindíg egy valamely magasságban elhelyezkedő vízszintes vonal látszik.
    Sajna arra számítok, hogy a HyperFlight megkérdi, miért kapcsoltam ki az adót, mivel udvarias angol, azt írja majd, hogy nem vettem-e észre, hogy az adó kikapcsolt.

MX12-m van, egy profi kollégátok, mikor meglátta, hogy egy zsinóron lóg a nyakamban, rászerelt egy kb. 3 cm -es 45 fokban visszahajló tuskót, ez kb. 2 cm -re a kapcsoló fölött van.
    Nehezen tudom elképzelni, hogy egy nyakban lógó távirányítót, amelyet ball kézzel támogatni kell a jobb kéz a magassági-csűrő botot fogja, miként lehet kikapcsolni, de most ez van.

Végezzek(zünk) el még egy kísérletet?
    Van vállalkozó?
    Egyébként (nézzétek meg a DEPO bejegyzéseket).

Ez a 2.4 GHz-es sáv "szabad" ebben sugároznak a mikrohullámú sütők.
    Azokat szigorúan árnyékolni kell (lene).

Nem csodálkoznék, ha kidederülne, hogy a DEPO-nál adnak nagyteljesítményű 2.4 Ghz-es jeleket.

A HoobyKing nél kapható 2.4 Ghz-es fpv, az adója a modellből sugároz, de megírják, hogy ha a távirányító is 2.4 GHz es nem működik.

A kísérlet:
    A DEPO-nál leteszem az adómat a cseresznyefához, elsétálunk a SkyLady val kezemben, egy pilótával, aki viszi a távirányítóját és időnként mellettem közelebb és távolabb bekapcsolja.
    Mit mond a rádió? Milyen lesz a log?
    Ha SkyAssistant tulajdonos is olvassa: átállítottam a PPM riasztás jelhossz paraméterét 100 msec-re, a gyakoriság 6, a hang 37, fogalmam sincs, hogy az milyen. Amikor kikapcsolom, nem szól semmit???

Egyébként, ezzel a módszerrel a Depó telephelyet is fel lehetne térképezni.

Ez eddíg tekinthető közügynek, különösen a DEPO-közelében történt események tükrében.
    (A Vitesse Budaörsi reptéren zuhant le.)

Aki nem tudja, mondom, hogy az idei "történetem" a DEPO-nál vált hektikussá, beesett a MEPHISTÓ-m
    a vadrózsa erdőben, egy hétig csücsült ott (két vihar volt közbe), amikor a lelkiismeret furdalás egy metszőolló és védőruha kíséretében oda vitt, és megtaláltam a MEPHISTÓ-t meg egy EasyStart.
    Endre ezt a gépemet láttad, a javítás után, de akkor találtam egy kis hibát így nem reptettem.

Ami már magánügy, az, hogy a varió életképességi autós tesztre nejem elkísért, legalább hallota az angol hölgy csevegését, állandóan mondta, hogy "Voltage 4.9 volt", mintha a voltage más is lehetne mint "volt"
    Mondta azt is hogy altitude 50 meter, így boldog voltam, hogy a kütyü túlélt.

Azt mondta a nejem na jól van, van még egy dobásod.
    Örültem de azt mondtam, hogy új 3 m-es gépet cak akkor veszek, ha biztossá válik, hogy a zuhanás nem az én hibám.

Most már ebben nem vagyok biztos.

Nem megyek el mégsem az irányító toronyba, megkérdezni, és kinevettetni magam, hogy ha a kutyák elleni harcban vesztésre állnak, a modellező elleni harcban nem vetettek-e be egy nagyteljesítményű 2.4 GHz-es zavaró adót.
    A Vitesse az irányító toronytól 600 m-re volt.
    Van egy telephely nyugatra, de az is legaláb 300 méterre van.

Teljesen tanácstalan vagyok.

Támogató asellyei logója
    Hely
    Budapest
    Hozzászólás
    1.480

5 eve repulok a depoban. Soha, de soha nem volt zavar 2.4-en. 40 mhz-en van, es tudjuk is, hogy hol. En kizartnak tartom, hogy ott barmi plusz adas lenne.
    Udv
    A

Hely
    Budapest XI. ker.
    Hozzászólás
    2.905

Szia lcsaba!

http://www.pitlab.com/skyassistant-variometer.html

A gyártó. Piotrek nagyon rendes srác. Írjál neki, vagy küld a logot.

Senior Member
    Hozzászólás
    619

Kösz, elküldtem az e-mailt.

Senior Member
    Hozzászólás
    619

Megoldódott 3 méteres Vitesse vitorlázóm katasztrófájának oka, közzé teszem hátha más is hasznosíthatja a tapasztalatot.

A gyártó-fejlesztő kérésére és javaslatai alapján elvégeztem házunk előtt egy sor mérést.

A log-ok pont olyan PPM jeltávolság görbéket mutatnak, mint a lezuhanásnál rögzítettem.

Ezt válaszolta, kissé átfogalmazva és néhány nem fontos részletet kihagyva:

Thank you for the test. It shows the receiver is not selective enough to work in presence of other transmitter.
    It has good senstivity (-100dBm), but RF input filters are not resistant to strong signal on other frequency.

Maybe good idea is to ask local peoples flying FPV? They are flying with presence of strong video signal. Or simply ask other modellers in your region."

Lefordítom a lényegét:

"Köszönet a tesztelésért. A tesztek azt mutatják, hogy a vevő nem eléggé szelektív ahhoz, hogy másik adó jelenlétében működjék.
    Eléggé érzékeny (-100 dBm) de RF szűrői nem képesek magas szintű idegen jeleknek ellenállni.
    Talán jó ötlet FPV-t használók véleményét kikérni.
    Azok erős videó jelek jelenlétében reptetnek.
    Esetleg más modellezők véleményét lehetne meghallgatni."

Mindezek alapján Endrének igaza volt, brutális RF zavar miatt zuhant le a modell, csakhogy a zavar nem kívülről, hanem belülről származott.
    A varió rádió adójának jeleit, az általam használt 2.4 GHz es vevő, akkor ha az adóm térereje egy bizonyos távolságban már nem elég nagy, nem képes kiszűrni.

A 44 msec-os konstans PPM távolság oka pedig az, hogy a varió 183 mikro seces mintavételezett távolság étékeket egy byton rögzíti, ezért 10 - 33 msec távolságot tud mérni. Ha nincs vétel egyáltalán, a távolság érték "túlcsordul" véletlenszerű konstan értéket vesz fel.

Szomorú vagyok, hogy nem találtam meg azokat a "más modellezőket" akik figyeleztettek volna, így nem dobtam volna ki kb. 200 eFt-t.

Tanulság: ezt az esetet tekintsétek FIGYELMETETÉS-nek.

Senior Member holysmoke2045 logója
    Hely
    Törökbálint
    Telefon
    06706052370
    Hozzászólás
    864

Öröm abban a bizonyos ürömben,hogy most bebizonyosodott,hogy önhibádon kívül történt a zuhanás.
    Kisfiam, aztán csak lassan és alacsonyan repülj!

Oldal: 2 / 3 ElsőElső 123 UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva