Oldal: 1 / 2 12 UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (20) összesen

Téma: Vevő bekötése szabályzóról (kezdő kérdés)

Senior Member
    Hozzászólás
    1.420

Vevő bekötése szabályzóról (kezdő kérdés)

Sziasztok!

Van egy Futaba R136F vevőm. Ezt szeretném használni úgy, hogy a
    szabályzóról kapja a tápot. A kérdéseim:

- Gond, ha nem a táp bemeneten kapja az 5 voltot? Azaz a vevőn belül
    össze van kötve a 6+1 port két-két lába? A negatív szinte biztosan.
    - Ha gond, milyen megoldás van erre? Y kábel? Esetleg diódával védve?

Ha volt már erről szó (csak nem találom) akkor hivatkozás is jó.

Köszönöm.
    Stomi

Kiemelt fórum támogató
    Hozzászólás
    4.564

Szia Stomi,

ahhoz hogy valaszolni lehessen a kerdesedre, nem artana ha a szabalyzo müködesevel is tisztaban lennel egy picit.

A szabalyzon at vezet a motor tapegysegetöl a motorhoz ket erösebb drot. Ezeken keresztül megy a motor tapfeszültsege (6-12V es altalaban 10-40A !!)

A szabalyzobol megy meg ki egy 3-szalas (+, szignal, -) madzag, ami a vevövöz vezet (4,8-6V max.) ezen a 3-szalu vezeteken keresztül szabalyozza a vevö a szabalyzoban levö elektronikaval a vastagabb madzagokon athalado feszültseget a motorhoz, igy emelve/csökkentve a motor fordulatszamat.

Namarmost, ha motor tapvezetekeröl probalnad a vevödet taplalni, azonnal (vagy legalabbis nagyon hamar) sikeresen hazavagod a vevödet, mivel megha csak 4,8-6V -ot (a megengedett max. tapfeszültsege a vevöknek altalaban) is vezetned onnan a vevöbe, annak az ott atmenö aramerössege olyan magas, hogy pillanatok alatt sz...rra egetne a vevödet !!!

Pusztan csak egyet nem ertek, hogy mifele ötletek alapjan akarod egyaltalan a szabalyzobol taplalni a vevödet ??? Ezt valami "zseni" sugta meg neked, vagy csak öneröböl probalod egy kisse erdekesebbe tenni a modellezest ??
    Vagy csak egyszerüen megszeretnel egy akksit sporolni ezzel a zsenialis huzassal ???
    Ugy a vevöhöz (altalaban 4 cellas 4,8V), mint a motorhoz külön tapegyseg szükseges !!

Amennyiben pedig sikerülne is ez a variacio (elvileg lehetseges is lenne) a motor terhelese mellett meg a vevö es a rakötött szervok nem hiszem hogy hosszu repülesi idöt tudnanak a gepednek biztositani !! Egy-ket kis Mickey Mouse szervocska meg csak elmenne, de szerintem teljesen felesleges ilyesmibe meg energiat vagy akar csak egy gondolatot is fektetni !!

A jövöben igyekezz a leirasokhoz, rajzokhoz tartani magad es lehetöleg ne is kiserletezzel ilyesmivel !!

Elsösorban ezek az elektronikus alkatreszek mar eleve minden "tuning"-olas nelkül is ugy vannak tervezve/gyartva, hogy a legegyszerübb es a legoptimalisabb modon müködjenek !! Minden külön "barkacsolas" csak ront rajtuk, vagy a hozzajuk kötött többi komponensen.

A masik dolog pedig, hogy mar a maguk igy is nagyon magas araik miatt sem lenne ertelmes ugy a szablyzokkal mint a vevökkel szorakozni !! Hacsak nem vet fel a penz eppen !!

üdv,

cbruder

Senior Member
    Hozzászólás
    423

Szia Stomi !

Tegyük tisztába a dolgot.
    Tehát a legtöbb szabályzóban van ún. BEC (Battery Eliminator Circuit), ami az aksi feszültségét a vevő által felhasználható 5 V-ra csökkenti. A szabályzó leírásában azt is megadják, hogy ez hány szervót tud meghajtani, mekkora árammal terhelhető. Általában egy jumperral vagy programozással ki-bekapcsolható. Ha bekapcsolod, akkor nincs szükség vevőaksira, a vevőd a tápot azon a kábelen kapja, amin a vezérlés megy vissza a szabályzóba. A legtöbb vevőben szintén van ilyen BEC áramkör, ami az általad írt Futaba vevőben a +1 (szerintem mellé is van írva). Az erre köthető feszültség szintén maximalizálva van, ha jól emlékszem a Futabánál 10 cellában.
    Tehát:
    - ha külön vevőaksit használsz és nem 4 cella, akkor mindig a +1 bemenetre kell kötni, hogy a vevő BEC áramköre működjön.
    - ha 4 cellás a vevőaksi, akkor bármelyik csatira kötheted, mert belül össze van kötve (kivétel ugye a +1)
    - ha a szabályzódban be van kapcsolva a BEC, akkor szintén bármelyik csatornán keresztül táplálhatod a vevőt, kivéve a +1. A két BEC sorba kötve nem mindig szerencsés.
    - a motor aksiját a vevőre közvetlenül (nem a +1-es csatira) csak akkor kötheted, ha 4 cellás aksit használsz. De meghajtásra ez ritka, oda minimum 6-7 cellát szoktak tenni.

Remélem segített, ha van kérdésed még, írjad.

Üdv:

P.
    Egyevósészúmos !

Senior Member
    Hozzászólás
    1.831

Srácok, szerintem ti értettétek félre a kérdést!

Stomi, ha egy szabályzót simán rádugod a 3eres szervócsatlakozójával a vevő bármelyik csatornájára (tökmindegy, nem kell a külön jelöltnek lennie), akkor a vevő és a szervók onnan automatikusan megkapják a 4,8v-ot.

Ha jól gondolom, és elektromotoros gépről van szó, akkor ennyi.

Polaritásra ügyelni :wink:
    Szupermodell feleség full tuning<br />Perzsamacska full alu elox<br />Porckorongsérv V2.0 full CFK

Senior Member
    Hozzászólás
    423

Szia Dannyboy !

Nem értettem félre. Amennyiben BEC-es szabályzó, akkor úgy van, ahogy írtad. De sok BEC nélküli szabályzó van még, ott csak a vevőaksi segít.

Üdv:

P.
    Egyevósészúmos !

Senior Member Vírus logója
    Hely
    Budapest XV
    Telefon
    0620 5406464
    Hozzászólás
    2.124

Idézet dannyboy eredeti hozzászólása
    Srácok, szerintem ti értettétek félre a kérdést!

Stomi, ha egy szabályzót simán rádugod a 3eres szervócsatlakozójával a vevő bármelyik csatornájára (tökmindegy, nem kell a külön jelöltnek lennie), akkor a vevő és a szervók onnan automatikusan megkapják a 4,8v-ot.

Ha jól gondolom, és elektromotoros gépről van szó, akkor ennyi.

Polaritásra ügyelni :wink:
    Igen! Szerintem is félreértettétek...

Bármelyik csatornán használhatod... a szabályzóból már nem az akksi feszültsége jut a vevőre...

Senior Member
    Hozzászólás
    1.420

Köszönöm a válaszokat. Köztük volt ami érdekelt, illetve megerősített
    abban amit sejtettem. Hogy jobban érthető legyen, miért kérdeztem és
    miért így, leírom a körülményeket:

Adott egy meglévő vevő (Futaba R136F).
    Ugyancsak adott egy Formosa hab repcsi. (+ 3 db GWS Naro szervó + JETI JES 012 szabályzó + áttétel + motor).

Hiányzik a család jóváhagyása egy új vevőre és LiPo akksikra, töltőre.
    Ugyancsak hiányzik az összes leírás, mivel a cuccokat használtan vettem.
    Jó lenne, de nincs a közvetlen közelemben se modellező, se klub.

Az Interneten talált információkból az általatok leírtakra következtettem,
    de nem mertem kísérletezni, ugyanis az az elvem, hogy kérdezni nem
    szégyen, hülyeséget csinálni annál inkább.

És utoljára, de nem utolsó sorban, tisztában vagyok vele, hogy nem lesz
    egy erőgép és kicsit "ágyúval verébre" ez a vevő. Ellenben szeretném
    repülni látni a kicsikét akár csak néhány percig.

Senior Member
    Hozzászólás
    423

Vírus !

Megismétlem :-) Nem értettem félre. Ha nincs a szabályzóban BEC, akkor nem fog tápot kapni a vevőd. Pont.

Stomi !

Nekem is van ilyen szabályzóm, ebben van BEC, 1A-t tud leadni a vevő felé. Ezt a 3 szervót simán fogja vinni.

Üdv:

P.
    Egyevósészúmos !

Senior Member Vírus logója
    Hely
    Budapest XV
    Telefon
    0620 5406464
    Hozzászólás
    2.124

Ezt értem és minden világos...
    De mi az a BEC?

Senior Member
    Hozzászólás
    221

Az a szabályzónak az egyik része ami előállít a 7,2 V vagy amilyen akut használsz abból előááít 5V-ot a vevőnek hogy ne keljen külön akuról táplálni a vevőt!!!
    Rendet csak a kis emberek tartanak, mert mi, a zsenik átlátjuk a káoszt !!!
    <br />
    <br />-M-03-as Mini Cooper Racing! + TUNING
    <br />-Hype Hot-Shot

Oldal: 1 / 2 12 UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve