Oldal: 1 / 19 1234511 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (184) összesen

Téma: MIG-29 DF 0.82

Member
    Hozzászólás
    74

MIG-29 DF 0.82

Nos engedve az "erőszaknak" a MIG29-nek nyitottam ezt a topicot, hogy ne Pumilaci F-15ösében szakértsük meg az én dolgaimat :-)
    Néhány adat:
    méretarány: kb. 1:9
    fesztáv: 102 cm
    hossz : nemtom, nemfér rá az A0-ás tervezőasztalra :-)
    hajtómű: K&B 0.82 13,5 cm3, Ramtec ventillátorral (köszönet a barterért Cbrudernek)
    Mivel egyhajtó,műves ezért a törzs-szekciót át kellett terveznem, gyakorlatolag a kabin mögötti rész az F-16-oshoz hasonló, azzal a különbséggel hogy a dupla függőleges vezérsik és a kormánylapátok, aszárnnyal min-mind SCALE lesz. Még a magassági kormánylapát tengelye is az eredeti mása lesz.
    A futószárak alucsőből (köszönet a Praktikernek) és egyedi esztergált csomópontokkal, titánium keréktengellyel készültek. Remélem a fotókon valami látszik. Kerekek: főfutó 90 mm, orrfutó 65 mm. Futóbehúzó Aerolucca pneumatikus 9 kg súlyig.
    Sajnos a behúzási irány az orrfutónál kényszerűségből előre fog történni, mert az impeller útban lenne. Ez valszeg valamennyi trimmelési problémát is okozhat majd, mert a futómű pont 100 gram, és ez jó 15 cm-el előrébb kerül behúzáskor.
    A Tolóerő legyen Veletek!

Member
    Hozzászólás
    74

MIG-29 DF 0.82

...ez így még stabilabbá teszi majd behúzás után.
    Nos a törzs faépítésű lesz, a szárnyak, kormányfelületek pedig üvegezett styrofoam.
    A tank 600 ml-es (kipufogótúlnyomásos)a tervezett súlypontban lesz, pont ez okozta alegnagyobb tervezési malőrt, mert az eredeti Scale méretekbe nem fértem bele, hiszen a hajtómű felett helyezkedik el. Így egy kissé lejjebb kellett helyeznem a hajtóműgondolát mindenestül jó 2,5 cm-rel. A rajz szerint még 9-10 fokos állásszöget elvisel , hogy ne karcolja a betonon szét a farát...
    apropó rajz: ugyan már emlegettem, hogy a rajz a Top Gunban megjelent nézeti képek felnagyításával készült, melyet soxori nagyítgatással fénymásolón tudtam csak elérni, és az alapján rajzoltam meg pauszon tervezőasztalon a tervrajzot. Így elég jól sikerült az arányokat megőrizni, viszont ezért nem pont 1:9 a méret.
    Most a hetekben építem a kritikus törzsszekció "modelljét", ami a teljes motor-tank konfigurációt és a főfutók behuzását hivatott lemodellezni.

Member
    Hozzászólás
    74

MIG-29 DF 0.82

[img][/img]

Member
    Hozzászólás
    74

MIG-29 DF 0.82

Kiemelt fórum támogató
    Hozzászólás
    4.564

MIG-29 DF 0.82

Szia Gazso,

gratula hogy mar ilyen szepen alakulsz !!!

Azt a 600ml-t nem tudnad esetleg "szetosztani" 2x300ml-re es oldalt berakni öket a hajtomü ket oldalaba ??

A törzs ott több mint eleg szeles (lasd Pumilaci F-15) egyedül majd csak az ü.a. csövekkel kell egy picit szorakozni.
    Viszont igy a szetosztott tankok eseteben javallnam egy ü.a. pumpa hasznalatat !! A kipuffancsbol jövö tulnyomas nem eppen a legkielegitöbb a magas fordulatszamokhoz (föleg ha 2 tankra van elosztva), masreszröl pedig a pumpa megakadalyozza a motorod elarasztasat ü.a.-al ami a tulnyomasos megoldasnal sajnos nagyon sokszor elöfordul !!
    Meg ha leallitod a motorod is, a tank/ok-ban levö tulnyomas (ami ugyan nagyon hamar megszünik) eleg ahhoz, hogy a motorodat elarassza.
    A pumpanal nincs ez a jelenseg, nincs aram=nincs szaft !! A motor leallitasa is igy megoldodik egy kapcsoloval. Ha van eleg csatornad, ezt akar a távval is meg lehet oldani !!

Ami pedig az orrkereket illeti, a sulypontot behuzott futonal allitsd be (ez altalaban igy is szokas) ne pedig kieresztett futokkal !! A felszallas közben lesznek ugyis behuzva es itt kritikus majd a sulypont, nem pedig a repülesnel !! Fenn mar könnyebb kompenzalni, mint felszallas közben !!
    Ha a tankjaid nem a sulypontnal vannak elhelyezve, a sulypontod igy is mar eleve elmaszasra van itelve !! Erre is vigyazz, fogy az ü.a., maszik a sulypont !!

Egy keves orr-nehezseg nem veszes, inkabb legyen az orra nehez, mint a segge !! Az orr-nehez gepet meg mindig könnyebb trimmelni mintha a fara lenne nehezebb !!

Azt a keves orr-nehezseget nagyreszben pedig a turbina-gondolak (ebben az esetben a kifuvocsö allasa a hossztengelyhez viszonyitva) allasa is kompenzalni fogja !! Emlekszel irtam, hogy ez az allasszög egy bizonyos allando jellegü emelest ad az orrnak ??
    A felszallasnal a kifuvocsö allasa rasegit az atfordulasra (magyarul=rotation), majd a behuzott orr-futo a te esetedben ezt nagymertekben kompenzalja, ugyhogy ezzel nem is nagyon kell veszödnöd !!
    Szelcsatornaban ezt nagyon szepen lehetne kimutatni, de ebben az esetben marad a theory, vagy egy gyro !! :-)

üdv,

Charles

Member
    Hozzászólás
    74

MIG-29 DF 0.82

Nos, hála a szutyok esős időszaknak, módom volt folytatni a barkácsolást, összeraktam a törzsközépet. Volt értelme. Az derült ki számomra, hogy felesleges volt túlbonyolítani a futóbehúzást. Ahogy ezen a fotón (nem igazán jól) látszik, a hajtóműgondola mellé huztam volna be aszárat kb. 25 fokos eltéréssel a hossztengelyhez képest, emiatt a keréktengely is annyi fokkal lefelé lóg, így több felület lóg ki a törzsből, mintha párhuzamosan a tengelyhez csak simán előre húznám be. Igaz így pont a fele a keréknek kilóg a törzs szélén, dehát ezt a problémát csak egy 90 fokban elforduló futóbehúzóval lehetne korrektül megoldani. Úgyhogy marad a project párhuzamosan előre behúzva.

Member
    Hozzászólás
    74

MIG-29 DF 0.82

Az üzemanyag tartály épphogy befér a törzs púpjába, alig marad hely a hengerfejnél. Még annyit tudok javítani a helyzeten hogy 1-2 cm-el előrébb tolva a motort a konzolon több hely marad hengerfejet lezáró sipka részére. A fúvócső belső borítást kiegészítem, összeállítom a vezetékeket és egy szervót felrakok gázszabályozóhoz, és letesztelem a rendszert.

Member
    Hozzászólás
    74

MIG-29 DF 0.82

így néz ki belülről rozó nélkül. Annak a hátsó végét mivel szoktátok rögzíteni? (Én arra gondoltam, hogy egy drótdarabbal felhurkolni a belső falhoz.)

Member
    Hozzászólás
    74

MIG-29 DF 0.82

természetesen majd a bordák könnyítve lesznek, és valami korrektebb RL-ből fogom kinyírbálni, mert ez rettentő gyenge 3 réteges anyag...Charlie bátyám, az a 4 facsavar (csak a hegye látszik felül valamennyire sajna)elég lesz rögzíteni a Ramtec köpenyt a tartókonzolhoz? A rezonancia nem pörgeti ki őket? Mi a tapasztalat? Esetleg anyás megoldás rugós alátéttel???

Kiemelt fórum támogató
    Hozzászólás
    4.564

MIG-29 DF 0.82

Szia Gazso,

nagyon szep lett !!!! :-) :-) Gratula !!!

Az impeller rögzitese a tartogerendahoz:

a tartogerendat atfurod (nem tudom kapasbol a mereteit a csavaroknak M2.5 v. M3) majd egy megfelelö hosszu csavarral (10 vagy 15mm ???) es egy nylon betetes biztonsagi anyaval fogod fel az egeszet ugy, hogy a tartogerenda es az impeller alu-bakja köze teszel egy ca. 2 - 3mm-es gummicsikot a vibraciok elnyelese vegett.

A nylon betetes anya eleg jol fog, de azert egy csepp Loctite nem art neki :-)

Egy impeller lesz csak benne, vagy "ha mar lud, akkor legyen köver" jeligere 2 impelleres lesz ?? :-)

A bordakhoz (a jelenlegi gyengebbek helyett) hasznalj 3mm-es marine type (vizallo, hajoepiteshez) retegelt lemezt, ezek altalaban 4-5 retegüek es nagyon kemeny anyagbol vannak. Egy-ket lombfüreszélt el fogsz ugyan koptatni velük, de megeri !! :-)

Erre az erösebb lemezre csak az impeller-resznel es mas erösebben megterhelt reszeknel, mint az elevon-resz törzsbordai (ahol a csapagyazas is van peldaul), lesz csak szükseg. A törzs többi bordai lehetnek nyugodtan a gyengebb (feher 3 reteges juhar RL) lemezekböl is !!
    Lehetöleg a bordak rajzat (Xerox-al masolt) ha lehet ragaszd ra a RL-re spray-ragaccsal es ugy vagd ki a bordakat, igy a papir nem engedi a lemezt sem tepödni füreszeles közben.

A borda-vazat, föleg az impellerek tajan, kizarolag csak 5 perces epoxyval ragaszdd !! Amennyiben jol tudod a borda-vazat a ragasztas elött rögziteni, hasznalj inkabb 30-40 perces epoxyt, igy legalabb még tudsz is rajtuk igazgatni, korrigalni mielött megkötne az epoxy !!!

üdv,

Charles

Oldal: 1 / 19 1234511 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve