Oldal: 1 / 8 12345 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (71) összesen

Téma: "HELKA" és "Kelén" személyszállító csavargőzösök -1891, és átépített változatai.

Senior Member karcsi logója
    Hozzászólás
    2.700

"HELKA" és "Kelén" személyszállító csavargőzösök -1891, és átépített változatai.

Egy megkeresés apropóján egy korábbi munkámhoz készített "HELKA" rajzomat frissítem fel, számítógépes segédlettel.

És persze ahogy telik vele az idő, egyre erősebb kísértés is környékez, hogy jó lenne ezt a hajót újra megmodellezni. Ezúttal persze úszóképes változatban, mert korábban a Közlekedési Múzeum megrendelésére vitrinmodellként egyszer már M=1:50 léptékben "megfaragtam". Ezt az építési arányt egy működőképes modellhez ma is megtartanám, mert úsztatáshoz egy 1,6 méteres "csónakot" már nem olyan hálás szállítgatni.
    Ezért is lettem hűtlen a korábbi élethű hajómodell kategóriámhoz, váltottam át az elektromos versenyhajókra. Mert ezek az élethűekhez képest farzsebben is elférnek! Ez persze így nem igaz ám...! Már ami az okot illeti...

Szóval a "HELKA" és testvérhajója a "KELÉN" egyszerűen gyönyörűek! Ezek a legszebb balatoni hajók, ráadásul még ma is léteznek, sőt menetrendszerűen közlekednek.

A két egység testvérhajóként épültek, azonos módon és kinézettel. Modellként is legalább 4-4 különböző karakteres állapotukban lehet megjeleníteni, ahogy az eredetiek is az elmúlt 122 év alatt ilyen-olyan irányban változtak. A fekete hajótörzsű kétárbócos gőzöstől a mai fehérre festett diesel-motoros állapotáig.

Nekem legjobban a "HELKA" ezredforduló utáni első átépítése, az egyárbócos, már hosszított felső utasfedélzetes de még fekete törzsű változata tetszik.

Nehéz ellenállni az újbóli kihívásnak... :

... soha nem lehet elég gyors!

K'Models - AsA Team member - JakO Modell - SG Modellsport - KYP Modelsport

Senior Member skeleton logója
    Hozzászólás
    381

Re:"HELKA" és "KELÉN" - Balaton-tavi személyszállító csavargőzösök, 1891.

Üdv.

Ha a késztetés megvan érdemes lenne felforgatni a netet ujabb képekért. Én a fortepan-nal kezdeném balatoni hajók cim szóval, vagy helység nevekre rákeresve. Sok fotot kifog dobni.

Hozzászólás
    2.700

Idézet skeleton eredeti hozzászólása
    Üdv.

Ha a késztetés megvan érdemes lenne felforgatni a netet ujabb képekért. Én a fortepan-nal kezdeném balatoni hajók cim szóval, vagy helység nevekre rákeresve. Sok fotot kifog dobni.

Nagyon jó forrás, köszönöm! Tucatnyi nekem eddig ismeretlen HELKA és KELÉN fotót tartalmazott!

Hozzászólás
    2.700

A HELKA elkészült részletrajzai közül a horgonycsörlő/hajóharang egység.
    M=1:50 léptékben ez 35x30x21 mm. befoglaló méret.

Ezek a mütyűrök a 3D nyomtatók megjelenésével tökéletes minőségben válnak előállíthatóvá. Határai ennek csak a tervezési/rajzi előkészítés alaposságán múlik.

A kérdés már csak annyi, hogy ezt a fajta végeredményt ezután modellezői munkának vagy terméknek hívjuk? :

Hozzászólás
    381

Üdv.

Ha ebben a formában kapjuk meg a rajzokat, még modellezés.Illetve mi van ráirva, made in china akkor termék. ;D ;D

A rajzok mivel készülnek?

Senior Member
    Hozzászólás
    227

Nagyon jó a részlet, ezzel ilyen részletességgel nem foglalkozott a modellezés újság. Így igazán élethű hajót lehet építeni. Nagyon várom a következőt. Köszönöm.

Hozzászólás
    2.700

Idézet skeleton eredeti hozzászólása
    Üdv.

Ha ebben a formában kapjuk meg a rajzokat, még modellezés.Illetve mi van ráirva, made in china akkor termék. ;D ;D

A rajzok mivel készülnek?

A rajz Corelben készül, így marad a 2D, elektronikus papír+ceruzaként.
    De mivel vektoros, aki szeretné, ennek alapján a bordákat és kontúrokat tetszőleges léptékben lézervágathatja is. Ettől ez még hobby-ügy marad, hogy nem kell mindent lombfűrészelni!

Na igen, a kínaiak persze a modellezést is ipari, mennyiségi produktumként kezelik. De a HELKA maradjon csak meg az igazi hajómodellezésnek, ezért ezen semmi Made in China nem lehet. ;D

Hozzászólás
    381

Üdv.

Szeretnék én is benevezni a rajzokra,ha lehet.

Senior Member
    Hely
    Und
    Telefon
    06305811149
    Hozzászólás
    1.269

Gyönyörűek ezek a hajók, főleg a kétárbócos. Igazi gőzhajónak 1m köröli méretben. Ezért még érdemes lenne elővenni a lombfűrészt. Üdv ksanyi.

Hozzászólás
    2.700

Idézet Nagy Árpád eredeti hozzászólása
    Nagyon jó a részlet, ezzel ilyen részletességgel nem foglalkozott a modellezés újság. Így igazán élethű hajót lehet építeni. Nagyon várom a következőt. Köszönöm.

Köszönöm Árpád!

Harmadik hetébe léptem a HELKA rajzok készítésével, ennek felét eddig a vonalrajzok tették ki, amíg azok minden pontja a helyére került. Számítógépen "sajnos" a 0,01 mm pontatlanságok is látszanak, ami a 0,2 mm Rotring korszakban még fel sem merült.

Lehetne a készültség foka előrehaladottabb is, ha egyszerűen csak felülrajzolnám a korábbi HELKA munkámat. Szerencsére azóta a két hajóról elég sok olyan fotó került elő, amelyek rávilágítanak az eddig nem, vagy kevésbé pontosan ismert részletére. Ezeket fel kell dolgozni, majd 3-nézetben megrajzolni. És a legjobb eredmény érdekében előtte a neten felkutatok hozzá háttér információkat is, mint például legutóbb, a HELKA kéményén látható gőzsíppal kapcsolatban. Volt már a hajónak olyan részlete is, amit egy újabb kép előkerülésével teljesen újra kellett rajzolni.

Amit a hajómodellje építésénél mindenek előtt el kellene döntenie, hogy a HELKA-t vagy a KELÉN-t építené meg, és azt is melyik időszakra eső állapotában?

Mivel ez scale (élethű) modell lesz, erősen úgy néz ki, hogy a pontos megjelenítés érdekében a rajzokat is több változatban kell készíteni, az eredeti hajók adott átépítési szakaszai szerint.

Oldal: 1 / 8 12345 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve