Oldal: 2 / 8 ElsőElső 123456 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 11 - 20 (71) összesen

Téma: "HELKA" és "Kelén" személyszállító csavargőzösök -1891, és átépített változatai.

Senior Member karcsi logója
    Hozzászólás
    2.700

Re:"HELKA" és "KELÉN" - Balaton-tavi személyszállító csavargőzösök, 1891.

Idézet skeleton eredeti hozzászólása
    Üdv.

Szeretnék én is benevezni a rajzokra,ha lehet.

Rendben! Megéptenéd a G-5 után?
    ... soha nem lehet elég gyors!

K'Models - AsA Team member - JakO Modell - SG Modellsport - KYP Modelsport

Hozzászólás
    2.700

Idézet ksanyi eredeti hozzászólása
    Gyönyörűek ezek a hajók, főleg a kétárbócos. Igazi gőzhajónak 1m köröli méretben. Ezért még érdemes lenne elővenni a lombfűrészt. Üdv ksanyi.

Igazad van Sanyi, a HELKA egyértelműen gözhajtással lenne az igazi!

Nem ismerem ennek a hajtásnak a helyigényeit, de ez egy elég karcsú hajótest... A főborda szélessége (külső méret!) csak 196 mm.
    Ez már M=1:25-ben van, amivel a hajótest legnagyobb hossza jóval 1 méter felett lenne. A túlnyúló kormánylapáttal 1422 mm, plusz hozzájön még 70 mm, az orrárbóc is.

Elektromos hajtás esetén is némi fejtörést fog okozni, hogyen tegyem szerelhetővé (akkucsere, mechanikai szervizelés) a fedélzetet, milyen nyílások legyenek? Tekintettel az árbócokra és a kötélzetre.

A témához kapcsolódó hang-ulat a XIX. szd. végéről:
    http://www.sounddogs.com/results.asp...ryID=44&Type=1

Senior Member skeleton logója
    Hozzászólás
    381

Idézet karcsi eredeti hozzászólása
    Üdv.

G-5 után szeretném befejezni a G scale világitótornyot. Majd egy repülő következik. Visszont ha megkapom a rajzokat 3D-ben betudom rendezni a testet mi hol fér el. KB mint itt:

Senior Member
    Hozzászólás
    227

A szerelhetőségen én is törtem a fejem. Egyenlőre még ott tartok, ha a dekkről a felépítmény levehető akkor talán be lehet férni egy elektromos változatnál. A gőzgép sokkal bonyolultabb. Egy kérdés még mindig nyitva nálam, hogy az átépítések során vajon a gerinc mellett toldottak bele? Miért volt szükséges? Vagy csak a párkány szélesítette meg? De ez talán csak történeti szempontból érdekes.

Hozzászólás
    2.700

Sajnos a felépítmény sem lehet jó megoldás az akkucseréhez, mert ennek a középső része fele részben nyitott. Csak a 4 sarkában van olyan rész, ami nekünk használható lenne, de ezek már túl kicsik. 1/50 léptékben... Egyre inkább arra hajlok, hogy az egész fedélzetet egyben emelném le, és ehhez dupla mellvédet alkalmaznék. Persze kompozit hajótest esetén és szintén 1/50-ben.

Az eredeti hajókon átépítés után a korábbi 4,80 méter széles főborda 5,00 méter lett. Az oldalmagassága is megnőtt, meg 50%-ban (!!) a merülése is. A mai HELKA és KELÉN méreteikhez képest kissé sokat merülnek, ami már nem olyan szép, mint az eredeti állapot.
    http://www.hajoregiszter.hu/hajoadatlap/helka/67

Talán a diesel motor miatt, vagy a megnövekedett utasforgalom, befogadóképesség (terhelhetőség) okán növelték a vízkiszorítást.

Azon én is törtem a fejem, hogy az átépítésnél a szélesítést hogyan, melyik pontján végezhették... Amit említ, a kétoldali gerinc melletti betoldás könnyen elképzelhető.

Hozzászólás
    2.700

G-5 után szeretném befejezni a G scale világitótornyot. Majd egy repülő következik. Visszont ha megkapom a rajzokat 3D-ben betudom rendezni a testet mi hol fér el. KB mint itt:

[/quote]

Nem az akku, motor, szervó stb. elhelyezése jelent nehézséget, hanem ezek későbbi hozzáférhetősége!
    Nagyon kicsi és tagolt a felépítmény alatti nyílás. Legjobb lenne az egész fedélzetet egyben kiemelhetővé tenni, de akkor a víz-záróságot kell körben rendesen megoldani.

A motor 1/50 méretben pl. csak ekkora lenne, és 2S lipóval ez is bőven hozná a léptékarányos sebességet.
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...or_16_5g_.html

Senior Member blaskojanos logója
    Hely
    Gyomaendrőd
    Hozzászólás
    986

Üdvözöllek karcsi!
    Úgy látom azért egy kicsit csak visszahúz a szíved ehhez a kategóriához. Sajnos a régiek közül már csak Rőder Sándor szokott megjelenni a Székesfehérvári versenyekende ő is csak nézőként. Én örülök neki, hogy itt látunk legalább felélénkül ez a kategória is. Elmondanám, hogy az első RC modellem a "vizipók" volt amit te "követtél" el. Nagyszerű kis modell volt éveken keresztül használtam egy 1.5 ccm-es enya motorral.
    Sajnos ez a kategória mellőzte a magyar hajókat mivel nem tudtunk abban az időben tervrajzhoz jutni. Csak ami a modellezésben jelent meg, vagy NDK-ból és Csehszlovákiából szereztük be.
    Ezért is lenne jó egy kicsit elővenni a régi magyar hajókat. Németh Antal foglalkozik magyar hajókkal de ő nem versenyzik.
    Sok sikert kívánok!!!

Hozzászólás
    2.700

Üdv.

Skeleton, tudnál a Corel hajótest vonalrajzomból CNC maráshoz egy megfelelő anyagot szerkeszteni? Pozitívban kellene a mag...
    Így már elég hamar eljutnánk egy HELKA/KELÉN negatív sablonhoz, és az ebből kent kompozit hajótörzsre már mások is könnyebben megépíthetik maguknak saját kedvenc változatukat.

Senior Member skeleton logója
    Hozzászólás
    381

Üdv.

Elméletileg nem probléma, a gyakorlat mit fog mutatni... Az oldal rajz is kéne.

Hozzászólás
    2.700

Idézet blaskojanos eredeti hozzászólása
    Üdvözöllek karcsi!
    Úgy látom azért egy kicsit csak visszahúz a szíved ehhez a kategóriához. Sajnos a régiek közül már csak Rőder Sándor szokott megjelenni a Székesfehérvári versenyekende ő is csak nézőként. Én örülök neki, hogy itt látunk legalább felélénkül ez a kategória is. Elmondanám, hogy az első RC modellem a "vizipók" volt amit te "követtél" el. Nagyszerű kis modell volt éveken keresztül használtam egy 1.5 ccm-es enya motorral.
    Sajnos ez a kategória mellőzte a magyar hajókat mivel nem tudtunk abban az időben tervrajzhoz jutni. Csak ami a modellezésben jelent meg, vagy NDK-ból és Csehszlovákiából szereztük be.
    Ezért is lenne jó egy kicsit elővenni a régi magyar hajókat. Német Antal foglalkozik magyar hajókkal de ő nem versenyzik.
    Sok sikert kívánok!!!

Szervusz János!

Ez így van, a makett modellek ma is közel állnak hozzám, legyen az hajó vagy repülőgép.

Azt nem tudom, hogy ezzel a HELKA/KELÉN tervvel tudnánk-e lendíteni valamit a hazai F2 élethű hajómodellezés népszerűsítésén... Talán egy keveset igen. Ha mégsem, mi néhányan akkor is jól éreztük magunkat a rajzolás-tervezés, építés és úsztatások ideje alatt.

Ha sikerülne a hajótestet CNC-vel kimarni, akkor én is építenek egy 1/50-es HELKA-t, még akár egy Szfehérvári versenyre is elmennék vele. De sajnos annyi plusz időre nincs kilátásom, hogy hagyományos palánklással és ennek járulékos munkameneteivel alakítsak ki egy testet. Még egy negatív sablonhoz valót sem. Pedig fával dolgozni nagyon jó!

Ami a magyar hajókat illeti, tudtommal épültek nálunk is nagyon szép modellek az Oszták-Magyar monarchiás egységekből, mint a Szent István, Zrínyi, és a dunai monitorok. Örülök ennek a szemléletnek, ez így van rendjén! Bismarckot építsenek a német modellezők, a mi múltunkban is van szép hajóépítő iparunk, mi ápoljuk csak ezt, ilyen módon!

A Vizipók... Örülök, hogy jót játszottál vele, korábban egy másik példányról is hallottam, hogy azzal is sikeresen kergették az igazi vizipókokat.

Nekem ezzel a modellel kezdődött a távirányítás, egy 2-csatornás Kraft rádióval!!
    Nem nevetni ám!!!!
    http://www.ebay.com/itm/Vintage-RC-t...-/251393715075

Oldal: 2 / 8 ElsőElső 123456 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve