Oldal: 80 / 80 ElsőElső ... 30707677787980
Eredmény: 791 - 797 (797) összesen

Téma: ÉLETHű MOTOROS HAJÓMODELLEK építésével kapcsolatos kérdések

Senior Member blaskojanos logója
    Hely
    Gyomaendrőd
    Hozzászólás
    969
    Most folytatom a visszaemlékezést.
    Akkoriban nem lehetett tervrajzhoz sem jutni, a modellezés mellékleteként jelent meg néha 1-2 hajómodell rajz. Általában repülőmodell rajzokat közöltek. Nem véletlen, hogy egy-egy klubban hasonló modellek épültek a 80-as években. A fotón látszik, hogy kinyitottam az ajtót, a 2 ajtó 1 napi munkám volt annak idején. Sürgetett az idő mert közeledett a verseny így kivettem 1 nap szabit, hogy elkészüljenek az ajtók. Megkérdeztem az akkori szakág vezetőt, hogy én úgy olvastam a szabályzatban, hogy nem tiltják a robbanómotor használatát. Erre az volt a válasz, hogy nem,--de éppen azt nem mondta, hogy hülye vagyok. Ekkor még nem volt rádiós kategória így önjáró kategóriában indultam. Az ifjabb érdeklődőknek írom le, hogy ez miből állt. Adva van egy 50m hosszú és 10m széles pálya, ezen kellett a modellnek végigmenni minél egyenesebben irányítás nélkül, majd a pályát elhagyva le is kellett állni a modellnek. A másik tényező, hogy arányos sebességgel kellett végigmenni a pályán, ha gyorsabb az is pontlevonás ha lassabb az is pontlevonás. És természetesen ha nem középen hagyta el a pályát akkor annak a kapunak a pontszámát kapta ahol kiment. Elektromosoknál időzítőóra állította le a modellt. Én úgy oldottam meg, hogy egy injekciós spricnyibe tettem az üzemanyagot és tudtam kb mennyi üzemanyag kell a pálya végéig. Megérkeztem a versenyre 1985 07 13-án természetesen csak én voltam kis szürke egér, kezdő. Meglátták a modellt a nagyok nem is foglalkoztak velem láttak már ilyen modellt. Akkor fordultak meg mikor startra szólítottak és beindítottam a motort, gondolom mondták, hogy ki ez az őrült. A lényeg---- 5 versenyző volt és 3. lettem életem legnagyobb eredménye, igaz azóta volt már 1. helyezésem és OB-n 2. helyezés de még mindig ezt tartom a legnagyobbnak. És most a képek.
    Kép 2235.jpgKép 2236.jpgKép 2251.jpg
    Az első képen látható a 2 kipufogó csonk, a 2 képen egy direkt hajtás villanymotorral. A hajtás legalább 5 ször lett átalakítva. A hajótest akkor még hagyományosan vászonnal volt behúzva de az az idők során sajnos csúnya lett mindenhol meglátszottak a palánkoló lécek. Így a 90-es években lecsiszoltam és poliészterrel vontam be.
    Ezt az egész történetet csak azért írtam le, hogy lássa mindenki miből áll egy modell és a versenyzés és ha nem kezded el soha nem lesznek ilyen élményeid. Abban az időben még nem így volt az információ mint manapság. Mindenki titkolta ha valamit újított. Itt szeretnék köszönetet mondani a" régi nagyok" közül Rőder Sándornak aki sokat segített az indulásnál. Más szóba sem állt velünk kis vidékiekkel,--- akkor még csak Budapest létezett. Akik most kezdik a modellezést azok el sem tudják képzelni a régi időket. Nekem az első rádióm Németországból hozták és egy fél évi keresetembe került igaz akkor a legmodernebb rádió volt 1983-ban. A mai napig tökéletesen működik. Ma már 20 ezer forintért házhoz lehet rendelni egy használható 6 csatornás rádiót.
    Utoljára módosítva: blaskojanos által : 2019-11-04 17:49

Hely
    Gyomaendrőd
    Hozzászólás
    969
    És itt egy másik modell amit évekkel ezelőtt építettem.
    Kép 2237.jpgKép 2238.jpgKép 2239.jpgKép 2241.jpg
    Amint látható ez egy mocsárjáró,sajnos még nem volt kipróbálva mert a motorral volt egy kis gond de tavaszra szeretném vízre tenni. Ez úgy készült, hogy egy videót kimerevítettem és levettem az arányokat, ehhez megterveztem a bordákat és íme itt a modell. Hogy hogy fog úszni az még kérdéses de szerintem beállítás kérdése. Az építésről is vannak valahol képek de szerintem az nem érdekes. A felhasznált anyagok, bontott déli gyümölcsös láda ami a belsején látható is. A motor egy láncfűrészből lett kitermelve.

Hely
    Gyomaendrőd
    Hozzászólás
    969
    Mint mondtam nagyon sok elkezdett modellem van, itt egy gőzhajó ami szintén befejezésre vár.
    Csatolás 52671Csatolás 52672

Ez egy angol kikötői vontatógőzös. A gépet László Misi modellezőtársunk készítette , a kazán már az én művem. Megvannak az egyéb alkatrészek is csak össze kellene építeni.
    Úgy látszik nem sikerült módosítani. Ha rákattintok a módosításra ott vannak a képek de ha elmentem akkor nincsenek.
    Utoljára módosítva: blaskojanos által : 2019-11-07 17:53

Hely
    Gyomaendrőd
    Hozzászólás
    969
    Akkor újra felrakom a képeket.
    Kép 2242.jpgKép 2243.jpgKép 2244.jpgKép 2245.jpg

Junior Member
    Hozzászólás
    3
    Kedves Fórumozók!
    Rendszeresen olvasom a hozzászólásokat.Vannak nagyon hasznos ötletek, jó tanácsok-ezért szeretem.
    Eddig még egyszer sem írtam ide, de most úgy döntöttem, erősítem a hozzászólók táborát.
    Lelkesíteni, buzdítani akarom a hajómodellező társakat. Mindig van az embernek egy pici ideje, csak tudni kell beosztani.
    Én is szakítottam időt és elkészült az első hajóm. MÉG NEKEM IS SIKERÜLT !! Majd a beszámolóm végén leírom, hogy miért írtam ide ezt a mondatot.
    Kaptam egy tervrajzot, ami egyszerűnek tűnt. Gondoltam, gyerekjáték lesz "kiszabni" a bordákat, hiszen nem sok van belőle.
    Volt már a kezemben láncfűrész, keretfűrész,vasfűrész.Nos, kis lombfűrész még nem. Azt hittem, hogy ez a kicsi fűrész használata sem fog ki rajtam. Mit mondjak??? Rendesen megnöveltem a vasbolt forgalmat, mert elég sok fűrészlapot kellett vásárolnom, mire kivágtam a bordákat.
    Nagyon sajnálom, hogy ezeket a képeket nem találom sehol sem.Ezért a rajzról készült képeket teszem fel, majd fogom folytatni az írásomat.
    Csatolás 52682Csatolás 52685

Junior Member
    Hozzászólás
    3
    Elnézést kérek! Nem sikerült a kép feltöltés.
    hajó 003.JPGhajó 007.JPGhajó 004.JPG

Junior Member
    Hozzászólás
    3
    hajó.8 001.JPGhajó.8 002.JPGhajó.8 002.JPGhajó1.jpghajó.jpgMint ígértem, folytatom az írásomat.
    Sajnos a bordákat nem sikerült túl szépen kivágni, de egy kis csiszolással helyre tudtam hozni.
    Képekkel nem tudom igazolni ezt a folyamatot, mert még akkor én magam sem hittem, hogy sikerül építenem egy hajót.
    Miután elkészültek a bordák, felkerültek az építődeszkára és következett a palánkolás.
    A lehető legvékonyabb "pálcikákat " kaptam, mondván- ezzel a legkönnyebb dolgozni.
    Ekkor nagyon kilátástalannak láttam a palánkolást. Ilyen vékony lécecskékből képtelenség ezt a munkafolyamatot elvégezni.
    Annyira belejöttem , hogy két este sikerült megcsinálnom . A hajótest úgy nézett ki, mint egy süni, mert volt benne gombostű bőven.Egyébként visszagondolva, ez volt a legjobb ,legkedvencebb műveletem a hajóépítés során.
    És akkor néhány fotó, ha sikerül feltöltenem:
    Csatolás 52741
    Utoljára módosítva: Loci által : Tegnap 15:05

Oldal: 80 / 80 ElsőElső ... 30707677787980

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve