Oldal: 82 / 89 ElsőElső ... 3272787980818283848586 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 811 - 820 (883) összesen

Téma: ÉLETHű MOTOROS HAJÓMODELLEK építésével kapcsolatos kérdések

Junior Member
    Hozzászólás
    16

Penészedés

Üdv mindenkinek

Először is boldog új évet kívánok minden fórumozónak.

Másodszor viszont egy kis segítséget szeretnék kérni:

Van nekem egy fából készült hajómodellem, amit a nyáron többször úsztattam tavon, amivel semmi probléma nem volt. Eddig.
    Tegnapelőtt észrevettem, hogy sajnos a hajó orrában lévő egyik borda nagyon erősen penészes. A penészt a bordáról alkoholos (denaturált szeszes) ronggyal eltávolítottam, majd hajszárítóval nagyon forróra szárítottam az érintett területet. Valamint ma még nedves szódabikarbónával (NaHCO3) kezeltem a fát, majd hajszárítós szárítás után, porecsettel a szódabikarbónát is eltávolítottam a fáról.

A kérdésem, hogy ez így szerintetek megfelelő lesz a penész ellen, vagy tarthatok attól, hogy újra megjelenik?
    Egyébként szerencsére az egész hajóban "csak" ezen az egy helyen volt penész érdekes módon. Illetve néhány hete még biztosan nem volt ez se, pedig azóta nem volt víz közelében sem a hajó. Nem igazán értem honnan kaphatott nedvességet.

Egy dolog viszont még aggaszt: a hajóorr és a képen látható borda között üreg van, ahova nem igazán lehet belátni (csak azon a kis lyukon, így nem tudom, hogy ott is lehet-e, illetve ha igen, akkor hogyan lehetne megszabadulni tőle.
    Lehetséges lenne , hogy a horgonynál lévő lyuknál folyhatott egy kevés víz és emiatt penészedett be a fa? De érdekes, hogy csak most és nem az úsztatás után néhány nappal.

Elég kellemetlen probléma, remélem valaki tud rá valamit mondani ha esetleg más találkozott már hasonlóval.

Képek:
    20190610_232520.jpg20190929_153959.jpg20191230_192939.jpg20191230_205754.jpg20191231_164102.jpg

Senior Member Furmicheck logója
    Hely
    Kaposvár
    Hozzászólás
    143
    Először is Boldog Új Évet Kívánok!
    Arra nem gondoltál, hogy kezeld a hajó belsejét is? Én anno lekentem a hajó belsejét is gyantával pont a vízhatlanság miatt. Szépen vékonyan, a tiéden is csak max 10-20 gramm pluszt jelentene.
    Nagyon szép a hajód, gratula hozzá!
    Üdv:András

Tapatalkkal küldve az én SM-A530F eszközömről
    Because I can...

Senior Member
    Hely
    Zagyvaszántó
    Hozzászólás
    420
    Üdv.Nagyon szépen elkészített modell.Érdemes az ilyen zárt üregeket púr-habbal feltölteni,egy furaton is be lehet fújni és légmentesen kitölti.Üdv.ernő

Senior Member blaskojanos logója
    Hely
    Gyomaendrőd
    Hozzászólás
    1.062
    Üdv mindenkinek az új évben!
    Végre van egy új modellezőnk, szép hajó kár lenne érte. A penészedés több okból is lehetséges, általában egy-két víz csepp kerül a modellbe úsztatáskor. Ez az egyik eset, - a felépítményt nem szabad rajta hagyni úsztatás után mert a hőmérséklet változáskor lecsapódik a pára és az okozhat ilyen problémát. Helyesen írta András, hogy belül is impregnálni kell a hajótestet vagy lakkal vagy műgyantával. Van egy másik eset amikor a festék megreped a hajótesten és ott szivárog be a víz ez a nagyobb probléma. Ez lehet olyan hajszálrepedés, hogy nem is látható, ezt úgy lehet észrevenni, hogy úsztatás után szárazra töröljük a hajótestet és várunk vele, ahol beszivárgott ott kifele is szivárog. Én már jártam hasonlóképpen az elején mikor kezdtem a modellezést. És van még olyan eset is amikor a szállítóládában marad a modell és bedohosodik ez is szintén a nedvesség és a szellőzetlenség következménye.

Junior Member
    Hozzászólás
    16
    Köszönöm mindenkinek a tanácsát. Mindenképpen meg akarom menteni a hajót, mert bár nem én építettem (csak vettem), az elektronikát, a felépítmény teljes kivilágítását már én építettem át. Az építő eredetileg izzókat használt, amiből már néhány ki is volt égve, én pedig átalakítottam nem kis munka árán LED-esre valamint a vezetékezéssel is voltak gondok, illetve akkor már megoldottam, hogy távirányítással lehessen ki és bekapcsolni a LED-eket.

Visszatérve a penészre, most úgy néz ki, hogy sikerült eltüntetni, viszont a jellegzetes dohos szag még megvan sajnos. Remélhetőleg a szódabikarbóna elveszi majd. Egyébként most rendszeresen félnaponta-naponta hajszárítóval rásegítek a száradásra.
    Annyit kérdeznék még, hogyha teljesen kiszáradt, akkor így is fújhatok majd az üreges részbe PUR-habot? (Az ügye száradáskor nem fog még veletlenül sem penészedni? )

A lakkozás valóban jó ötlet egyébként, és ahogy nézem, az építő le is lakkozott belül mindent (a hajótestet alkotó palánkokat legalábbis) kivéve a hajó bordáit. Érdekes, hogy azokat nem.

Senior Member
    Hely
    Zagyvaszántó
    Hozzászólás
    420
    Nem fog penészedni mert a teljes üreget kitölti.Nem kell sokat fújni bele mert habosodik,és megnövekszik a térfogata csak óvatosan.

Senior Member Furmicheck logója
    Hely
    Kaposvár
    Hozzászólás
    143
    Tényleg óvatosan, mert akár szét is feszítheti! Érdemes előtte egy próbafújást is végezni, hogy mekkorára tágul. Vagy inkább többször befújni picikét napi egyszer, amíg fel nem töltődik.

Tapatalkkal küldve az én SM-A530F eszközömről
    Because I can...

Senior Member kissgergő logója
    Hozzászólás
    193
    Van olyan ami kicsit tágul! Én nem fújnám be amíg nem derül ki hogy kintről jött!

Senior Member skeleton logója
    Hozzászólás
    381
    Üdv mindenkinek.

A pur-habbal tényleg nagyon vigyázz! Még az alacsony tágulású is szétnyomhatja. Ha vizesedik a hajó dobj bele egy "önmünködő fenék szivattyút" minden Párral ellátott háztartásban van.

Junior Member
    Hozzászólás
    16
    Egyelőre akkor a pur-habos kitöltést hanyagolom, majd később egy külön deszkalapon megnézem azért, hogy mennyire tágul és abból majd legalább fogok tudni következtetni, hogy mennyi kell az üregbe.

Egyébként megnéztem és nagyon valószínű, hogy tényleg a horgonyoknál jött be néhány csepp víz. Azokat a lyukakat majd valahogy le kell zárnom, hogy ilyen ne fordulhasson elő még egyszer.

Most viszont arra gondoltam, hogy akkor már lekenném valamilyen lakkal a penészmentesített hajóbordát. Elsőre ezt néztem ki, szerintetek megfelelne? https://www.praktiker.hu/epitkezes-l...onaklakk-0-75l
    Elvileg vízhatlan és műgyanta alapú.
    Utoljára módosítva: tbalintg3 által : 2020-01-03 15:21

Oldal: 82 / 89 ElsőElső ... 3272787980818283848586 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve