Oldal: 2 / 6 ElsőElső 123456 UtolsóUtolsó
Eredmény: 11 - 20 (51) összesen

Téma: Réteges lemez kérdés

Senior Member
    Hely
    Budapest
    Hozzászólás
    2.042

Re: Réteges lemez kérdés

Valaki próbált már butórlapszabászatban árusított rétegeltlemezt használni modellezéshez? Jó lehet ez? Ezek a rétegelt lemezek álltalában 4 - 6 -8 10 -12 -16 mm vastagok. A négyes aszem 3 rétegű csak. Tehát kevesebb rétegűek mint a kifelyezetten modellező anyagok. Viszont az áruk lényegesen olcsóbb. Ha jól emlékszem 2500 - 3500 ft per négyzetméter. De van ahol még olcsóbb. 125 x 125 cm / tábla vagy 250 x 125 cm per tábla méretben kapható. Vagy vágva is. Ami kell. Nekem pl van itthon egy rakás mert régebben lapszabászatban dolgoztam és volt sok maradék amit amúgy kidobtak volna. Mondjuk szerintem hajó építéshez simán jó de nem tudom hogy repcsihez jó e?

Üdv: Viktor
    A boldogság mértéke egyenes arányban növekszik a földtől elhagyott méterek számával.

Mx 12, Blackbird, Plankwing, Telemaster, See Bee, qadrocopi.

Senior Member
    Hozzászólás
    307

Idézet Viktor eredeti hozzászólása
    Valaki próbált már butórlapszabászatban árusított rétegeltlemezt használni modellezéshez? Jó lehet ez? Ezek a rétegelt lemezek álltalában 4 - 6 -8 10 -12 -16 mm vastagok. A négyes aszem 3 rétegű csak. Tehát kevesebb rétegűek mint a kifelyezetten modellező anyagok. Viszont az áruk lényegesen olcsóbb. Ha jól emlékszem 2500 - 3500 ft per négyzetméter. De van ahol még olcsóbb. 125 x 125 cm / tábla vagy 250 x 125 cm per tábla méretben kapható. Vagy vágva is. Ami kell. Nekem pl van itthon egy rakás mert régebben lapszabászatban dolgoztam és volt sok maradék amit amúgy kidobtak volna. Mondjuk szerintem hajó építéshez simán jó de nem tudom hogy repcsihez jó e?

Szia!

kizarolag aircraft-type retegeltet hasznalj !!! Ezek nagyon kemenyek, vizhatlanok es nem deformalodnak el a szereles utan sem !!

Az olcsobb, puhabb retegelt lemezek többnyire nem vizalloak, igy mar a legkisebb levegö-nedvessegnel is megvetemednek ...
    Kyosho Calmato 40; MINItelemaster; épülő Rascal 3D /// 7C FASST<br /><br />capt.matyok@gmail.com

Senior Member
    Hozzászólás
    151
    Üdv.: RJani!

Senior Member Pistu logója
    Hozzászólás
    4.487

Egy kis info tablas retegeltrol (illetve inkabb ar):

http://87.229.73.63/~anvhu/index.php...31124a7f115680

Illetve a finnforest arai:

Minőség: Natúr
    Táblaméret: 1500x1500 mm
    Telépítés: Egymásra merőleges szálirányú nyír mikrofurnérokból
    Súly: 710 kg/m3
    Ragasztás: BFU 100 (MSZ EN 314-2/3: kültéri víz és főzésálló)

Vastagság (mm) Rétegszám Ár – Ft/m2
    0,6 3 5 327**
    0,8 3 4 817**
    1,0 3 4 363
    1,5 3 4 193
    2 5 6 857
    2,5 5 6 460
    3 6 7 083
    4 8 8 840
    5 10 10 427

** 1270x1270mm táblaméret

Az árak biatorbágyi telephelyen átadva, ÁFA nélkül értendők.

Ha valaki tud ennel kedvezobb arakat elerheto helyen az legyen kedves tegye kozze ;D

A vetemedésről.
    Én a napokban kerestem 5-ös lemezt de nem találtam. Vettem helyette 2,5-est azzal, hogy egymásra ragasztom a lapokat. (Nagyon kis darabra volt szükségem, a 2,5-esnek a felét se használtam fel, ennyi pöcsölést meg megért)

Otthon jobban megnéztem a lemezt, és bizony benne volt a 51 cm hosszú lapban kb 5-10 mm görbület.
    2 db bútorlap közé préselve összeragasztottam a kinagyolt darabokat, és fasza lett, ráadásul épp 5-ös.
    Én szembefordítottam a görbületeket egymással (úgy hogy a lemezek "hasa" érjen össze középen, nem pedig a szélei) , de ha párhuzamoszan (pl eltér a két oldal színe és pont így adja ki hogy szép legyen) ragasztod akkor is egyenes lesz ha préseled.

A finnforest pedig tényleg jó cég, nagyon ott vannak a modellező rétlemezei, de csak táblákat kell megvenni.
    Janiboy<br />H-1523

Kiemelt fórum támogató
    Hozzászólás
    4.564

Sziasztok,

Prudentbear-nek van igaza ... beepitve mar nem görbül el az anyag !!

Sokaig tarolva a könnyü retegelt (nagyon vilagos szinü, altalaban 3-5 retegü, sulyban szinte egyezik a balsa sulyaval) a levegö paratartalmara meghullamosodik ... kisse preselve, vagy sikban egymasra fektetve (es ha lehet kisse lesulyozva) a lemezeket elegge jol lehet tárolni, igy lenyegesen kevesebb lesz az elhajlasuk is ... az üzletekben altalaban a nagyobb lemezek éleikre allitva vannak tarolva, igy nagyobb az elgörbülesi lehetösegük is ...

Az itt kaphato 2-3-4mm-es lemezek neha csunyan hullamosak, de ez inkabb a legkevesbe kellemetlen tünet ...
    Amire inkabb nagyon figyelnetek kellene, hogy ezeket a lemezeket (mivel nagyon gyenge anyagbol keszülnek es a retegek lemezei hajlamosak is a szakadasra is) a retegezesi folyamatnal valami gipsz szerü trutyival glettelik/töltik ki az összeragasztaskor ... ezt ugy veheted eszre legkönnyebben, hogy a lemezt amit megvenni ohajtasz a nap vagy erösebb feny fele tartod es igy lathatova valnak benne a "kitöltött" reszek sötet foltok gyanant ....

Nem nagyon szamit epitesnel, ugyanugy tart mint a hibatlan lemez, de a füreszelesnel kisse kellemetlen amikor a lombfüresz hirtelen "megszalad" a lemez meg elkezd porzani ....

Legrosszabb eset, amikor ki sem töltik a gyarban ezeket a hibakat, hanem csak üresen hagyjak ezeket az üregeket, igy teljesen hasznalhatatlanna valik a lemez is ... ilyenkor, igy kitöltetlen üregekkel, a lemezben vilagos foltokat lehet latni ...
    Ha mar veletlenül egy ilyen hibas (kitöltött, vagy kitöltetlen üregekkel) lemezt/tablat megvettel, vagy probald meg kicsereltetni ahol vetted, vagy legalabb igyekezz ezeket a "foltokat" a bordavagasoknal kikerülni ... ceruzaval hatarold körbe a feny fele tartva a lemezeken a hibakat mielött nekiallsz bordakat kinyirbalni !!

Jelen pillanatban az 1/3 scale Piper-em epitesehez hasznalok többnyire 6mm-es könnyü retegeltet (ezek 5 retegüek) es hálistennek sikerült egy hibatlan tablat "kifognom" ... de a szarnybordak kivagasa utan (húrhossz 53cm) 1-2mm-t szinte mindegyik meghajlott a hosszaban ...
    A szarnyszekezet epitese közben ezeket az "elhajlasokat" siman lehet korrigalni, összeepitve az egeszet pedig mar semmi elhajlas sem tapasztalhato, a szerkezet egyenes es tekeredesmentes !!!
    Fontos még az is, hogy a bordakat a lemezek szaliranyaban vagd ki, igy kevesebb lesz az elhajlas es a bordak is erösebbek maradnak ...

Persze nagyon fontos a frissen megepitett (nem szabad egyetlen merevitest, vagy tartoelemet/sarokerösitest sem kihagyni !!!) szarnyszerkezetet a ragasztas teljes kiszaradasaig (min. 24 óra !!!) a szerelölapra rögzitve tartani !!!

A közneven "kemény retegelt"-kent ismert (amugy "airplane class") lemezek 5-7-11-15 retegböl vannak nagyon nagy nyomas alatt, vizhatlan enyvvel összepreselve ... nagyon kemenyek es erösek, viszont egy hatranyuk van hogy igencsak nehezek !!
    Ezert inkabb csak kisebb mennyisegben es csak ott hasznaljatok öket ahol feltetlen szüksegesek !!

üdv,

Charles

Junior Member
    Hozzászólás
    8

Re:Réteges lemez kérdés

Sziasztok!

Volna egy kérdésem amiért nem szerettem volna topicot nyitni,ezért itt teszem fel.Építek egy trainert,és nem tudom hogy milyen vastag rétegeslemez kéne a tűzfalnak? A motorja egy 2.5ccm es lenne.Előre is köszönöm!
    Akkor a jó ha füstöl...

Senior Member
    Hely
    Budapest
    Hozzászólás
    2.042

2.5 ccm. Akkor gondolom elég kis trainer. Én csak úgy érzésre mondom de talán 4 es is elég neki. De lehet hogy 5 ös vagy 6 os az igazi.

Több vélemény??

Üdv: V
    A boldogság mértéke egyenes arányban növekszik a földtől elhagyott méterek számával.

Kiemelt fórum támogató
    Hozzászólás
    4.564

4mm-es kemény rétegelt böven elegendö ....

Senior Member
    Hely
    Budapest
    Hozzászólás
    2.042

Akkor az első megérzésem volt a helyes.

Amit Charley mond szerintem fogadd el. Ha valaki tudja akkor ő biztosan.

Oldal: 2 / 6 ElsőElső 123456 UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva