Oldal: 9 / 9 ElsőElső ... 56789
Eredmény: 81 - 88 (88) összesen

Téma: Milyen profilt ?

Senior Member
    Hely
    Kecskemét
    Hozzászólás
    2.688
    Idézet styroman eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Lehet!

Egy eszrevetel csak!

Minden profil lehet ,s, profil ha az elevon meg van ívelve csak nem lesz annyira jo.....

De ra lehet eroltetni hogy repeul
    Vagyis ahogy írtad a sulypont legyen jó!!!!!!!!!
    Amúgy Dani mit szeretnel?
    Szia

Leírom, hogy miről lenne szó;

Jelenleg van egy csupám, amit 4 éve nyúzok. (mondanom sem kell, hogy Styroman vágta. ) Megszerettem, mert érdekes, hogy mennyivel "másképpen" repül egy csupa a hagyományos gépekhez képest. Kedvet kaptam hát egy újat építeni. Az erősen nyilazott szárnyú gépek közül választottam, a www.aerodesign.de oldalról. A neve Co2 - Mini90.

Nem elégedtem meg azonban annyival, hogy szolgai módon mindent lemásoljak a rendelkezésre álló tervből. Utánaolvastam, hogy minek is kell megfelelnie egy repülőnek és mikre kell odafigyelni a tervezésnél. Előkerült hát a Profili programom és elkezdtem használni az XFLR5-öt is. A polárisokól azt kaptam, hogy a javasolt EH 1.5/9 profiloknál van alkalmasabb, jobb profil is. Így jutottam el ahhoz a felvetéshez, hogy a profilokat nem 0 fokos állásszögön szokás alkalmazni, mert nem ott a legnagyobb a Cl értékük. Jött tehát a kérdés, hogy csupánál hogyan is lehet értelmezni az állásszög fogalmát? Na erre nem tudtam a választ és ezért írtam ide is.

Arra jutottam, hogy az MH-60-as profil alkalmasabbnak mutatkozik, mint a terven javasolt profil, 1,5 fokos elcsavarással a szárnyvég felé. Ha sikerül a javasolt súly alatt maradni, akkor a terveim szerint egy nagyon nyugodt, viszonylag lassú gépet kapok, ami inkább a hétvégi relaxálásra teszi alkalmassá a pilótáját, nem a féktelen adrenalin-hajkurászásra.

Eddig is voltak repülési ismereteim, de pár hete alaposan tanulmányozom a mélyebb elméletet is. Nem mondom, hogy atombiztos a tudás, de a leírt ismeretek után menve jutottam a fenti profilhoz. Ráadásul szeretnék végre a kompozitok felé elindulni, így a mostani gép is habmagos szárny + laminátum építést fogja alkalmazni. A vákuumszivattyúm lent pihen, egyszer használtam életemben, de most újra előkerül. Ha minden jól alakul, kényelmesen tudok a terven javasolt súly alatt maradni. Ha pedig sikerül megfelelő szintre fejlesztenem a kompozit-technikát házi körülmények között, akkor további gépeket is így fogok építeni. Tervek már vannak.

Hamarosan meg is kereslek téged Styroman, a vágatással. Mivel van most épülő gépem, a csupa csak 2017-re lesz repképes, terveim szerint. Nem rohanok tehát.

Üdv;
    Dani
    "Könnyű, erős, olcsó.
    Kettőt választhatsz."

Senior Member Nemes2008 logója
    Hely
    Budapest IX.ker
    Hozzászólás
    870
    Jó látni hogy vannak még emberek akiket érdekel mitől búg a búgócsiga.

Annyi észrevétel hogy csupák profiljánál sajnos egy elég káros tényező hogy ha húzod az elevont hogy növeld az állásszöget avval a céllal hogy növeld a Cl- értéket egy bizonyos szög után sajnos romlani fog a Cl érték ahelyett hogy nőne.
    Azaz minél jobban húzza az ember annál rosszabbul teljesít és ezt a profili sem mondja meg neked.

Sok sikert.
    "A felhők fölött mindig kék az ég!"

Senior Member
    Hely
    Kecskemét
    Hozzászólás
    2.688
    Idézet Nemes2008 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Jó látni hogy vannak még emberek akiket érdekel mitől búg a búgócsiga.

Annyi észrevétel hogy csupák profiljánál sajnos egy elég káros tényező hogy ha húzod az elevont hogy növeld az állásszöget avval a céllal hogy növeld a Cl- értéket egy bizonyos szög után sajnos romlani fog a Cl érték ahelyett hogy nőne.
    Azaz minél jobban húzza az ember annál rosszabbul teljesít és ezt a profili sem mondja meg neked.

Sok sikert.
    Igen, tisztában vagyok vele, hogy nem optimális, ha arra törekszünk, hogy lehetőleg a legnagyobb Cl értékhez tartozó állásszögön repüljön a repcsi. Ráadásul csupáknál azért sem ajánlatos a "nagy" állásszög, mert az átesésénél bizony kemény meglepetés tudja érni az embert. Tudom, mert én is tapasztaltam. Mivel csupánál tényleg csak a súlypont befolyásolja az állásszöget, viszonylag egyszerű a helyzet; megépül a gép és a berep után el lehet játszadozni a súlyponttal. Ha beszerzek egy loggert, talán még mérhető is lesz a siklószám és a merülősebesség. Persze nem vagyok abban biztos, hogy a csekély kis változások is mérhetőek lesznek, hiszen kint a reptéren messze nincsenek labor-körülmények. De ez benne a szép!
    "Könnyű, erős, olcsó.
    Kettőt választhatsz."

Senior Member Nemes2008 logója
    Hely
    Budapest IX.ker
    Hozzászólás
    870
    Nekem ez a kis link nagyon sokat segített (Den jóvoltából) :
    http://fwcg.3dzone.dk/?wing_span=72&...ow_mac_lines=0

Ezek konkrétan SRY Csupasz-Árny modelljének a méretei.
    Berepüléshez mindenképp a 15-17%-ot javaslom aztán majd lehet finomítani.
    Ha a "This pecific wings" feliratra nyomsz akkor elmenti az új méreteket amiket beírsz mert ha erre nem nyomsz rá akkor mindig az előző értékekre áll vissza ha frissíted a lapot.
    "A felhők fölött mindig kék az ég!"

Senior Member
    Hely
    Kecskemét
    Hozzászólás
    2.688
    Idézet Nemes2008 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Nekem ez a kis link nagyon sokat segített (Den jóvoltából) :
    http://fwcg.3dzone.dk/?wing_span=72&...ow_mac_lines=0

Ezek konkrétan SRY Csupasz-Árny modelljének a méretei.
    Berepüléshez mindenképp a 15-17%-ot javaslom aztán majd lehet finomítani.
    Ha a "This pecific wings" feliratra nyomsz akkor elmenti az új méreteket amiket beírsz mert ha erre nem nyomsz rá akkor mindig az előző értékekre áll vissza ha frissíted a lapot.
    Ismerem ezt az oldat, azonban jó, hogy felhoztad, mert kérdezni akartam már, hogy használta-e valaki és ha igen, mik a tapsztalatok? De ezek szerint működik a számítás.

Ez a tervezett repülőm: http://fwcg.3dzone.dk/?wing_span=225...ow_mac_lines=0
    "Könnyű, erős, olcsó.
    Kettőt választhatsz."

Senior Member Endre logója
    Hely
    Budapest XI. ker.
    Hozzászólás
    2.905
    Sziasztok!

Annyit hozzátennék, hogy azért ennyire nem egyértelmű, hogy a súlyponttal megoldható minden. El kell dönteni mi a csupaszárnyatok felhasználási célja, területe. Ez meghatározza milyen Cl értéken kell használni. Az adott Cl érték eléréséhez tartozik egy szárny elcsavarás érték. Ezen a Cl értéken azaz a hozzá tartozó állásszögön viszont csak akkor fog egy csupa repülni ha a súlypontja is az ehhez megfelelő helyen van. Ha máshol van az kihat a várt teljesítményre. Azaz fog repülni, de nem hozza a vártakat. A súlypont továbbá kihat a stabilitásra is. Tehát egy megfelelően tervezett csupánál ennek a 4 dolognak kell harmóniában lennie. Ha valamelyik kilóg a sorból, akkor jön a korrekció az elevonokkal. Ezzel viszont már hibát viszünk a rendszerbe. Mivel az elevonok húzásával az eredeti profilt torzítjuk, így a kiinduló cl értéket módosítjuk gyakorlatilag. Viszont ezt sem lehet korlátlanul mivel nem lehet egy profilt büntetlenül végtelenségig torzítani. Az elcsavarás mértéke pedig sebesség és tömegfüggő is. Azaz jobb lenne ha a csupákat a szárny elcsavarásával lehetne trimmelni, nem pedig az elevonok húzásával, de sajnos ezt nem tehejük meg.

Az egy paneles vágással készült habgépeknél alkalmazott lineáris elcsavarás ráadásul mindig csak kompromisszum tud lenni az indukált ellenállás rovására. Valójában az ideálishoz közeli állapotot nemlineáris elcsavarással lehetne elérni. Ez a modellek elkészítését bonyolítja. ( több paneles vágás lenne szükséges, illetve kompozitból szerszámkészítéssel megvalósítható.)
    Utoljára módosítva: Endre által : 2016-01-11 00:22
    Az a jó, ha a ballasztot ki is lehet venni! De ez is bent felejthető....

Senior Member
    Hozzászólás
    4.483
    Endre !

Baszki....

Most esett le ,hogy amikor vagtam neked azt a csupat es nem lett jo mit csesztem el.
    Na de mondegy....

Mas!!!
    Amit Endre ír az a bizonyos arany középút ....
    Ez a legnehezebb !!! Mert van az elmelet meg a gyakorlat es van ahogy mi szeretnenk vezetni erezni a modellt ... Persze megint mas ha robot stb is jatszik.
    Szerntem a csupakhoz rengeteg gyakorlat kell mikor repítjük . Maga a beallitashoz sok start es allitgatas es ez neha kudarc. De abbol tanulunk...
    06704256904

Senior Member Endre logója
    Hely
    Budapest XI. ker.
    Hozzászólás
    2.905
    Na, legalább egy szálka kihúzva....
    Akit esetleg érdekelnek a dolgok elméletben, keresen rá a neten a Panknin és a Culver féle twist formulákra. Innentől jön majd a kellemes játék az excell táblázatokkal, meg az XFLR5-el, meg a Profilival, meg a súlypont és stabilitás kalkulátorokkal. Na és amikor az egész kupaccal jól összeziláljátok az agyatokat, utána jön az, hogy ha szerencséd van kivágatsz egy jó repülőgépet.
    Az a jó, ha a ballasztot ki is lehet venni! De ez is bent felejthető....

Oldal: 9 / 9 ElsőElső ... 56789

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva