Oldal: 1 / 27 1234511 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (263) összesen

Téma: Kvarcpárokról, kvarcproblémákról.

Senior Member
    Hozzászólás
    878

Kvarcpárokról, kvarcproblémákról.

Hello Mindenkinek!

Olvasva a fórum történéseit úgy vettem észre, hogy a rádiók üzemeltetése során sok a kvarc probléma.
    Nos megpróbálok néhány hasznos instrukciót adni, hogy tisztább legyen a kép. Hátha valakinek ez jó segítség lesz.
    Helyzet az, hogy kell egy adókristály és egy vevőkristály, mert mi modellezők igen pontos rádiófrekvencián kell, hogy üzemeljünk. Ettől nincs is pontosabb frekvencia meghatározás.
    A rezgőkvarcok frekvencia tartó pontossága jelenleg a legjobb pontosság az elektronikában.
    Ez egyben a modellezőnek biztonságot is ad, mert garantálja a hibamentes működést.
    Ha már itt tartok, azért had meséljem el, hogy a digitális-proporcionális távvezérlési elvet, így működnek a modellirányító adó-vevőink, a NASA intézményében dolgozták ki anno a ’60-as évek végén. Azóta sincs ettől igazán jobb…
    A kvarcokról:
    A kristálytokban egy opálüvegszerű pici korong van, mely két vezetéklábbal van rögzítve a tokhoz, ahol folytatódik kifelé a csatlakozó lábakhoz. A tokban vákuum van, hogy egyfajta termosztátot képezzen, azaz a kristály lehetőleg ne vegye át a környezet hőmérsékletét.
    Ebből az következik, hogy finoman bánjunk a kvarc párokkal, mint a hímes tojással. E precíz kivitel miatt olyan drágák amilyenek. Ne dobáljuk, lehetőleg ne kapjanak váratlan ütéseket.
    A rezgőkvarcok alapanyaga, egy óriásira növesztett, nagyon szép és szabályos, hasábszerű egykristály. Az úgynevezett egykristályban az atomok elrendeződése teljesen szabályos struktúrát alkot. Ezt az egykristályt metszik darabokra és készítenek belőle rezgőkvarcokat.
    No és itt van a kutya elásva!
    Mert metszeni lehet hosszirányba, metszeni lehet keresztirányba, aztán lehet szög alatt, azaz ferdén. Ahány modellrádió gyártó, szinte mindegyik más-más metszéssel készített kvarcot használ a készülékeihez! Pl. a FUTABA 30 éve ugyanazt a metszésű kvarcot használja a készülékeiben.
    A dolog tovább bonyolódik az által, hogy a kvarcok tokjára rá van írva egy frekvencia, de a tokban nem olyan rezgőkvarc van belül! Csak a ráírt értéknek pont a fele értékű a kvarc, vagy pont a harmada! Aggódni nem kell, mert az adó antennájáról a megadott, azaz a kvarc tokjára írt, frekvencián fog sugározni a rádió, mert a kvarc felharmonikusát fogja az adóvégfok kierősíteni az antennára. Az, hogy éppen nekem milyen típusú kvarcom van, ránézésre nem lehet megmondani. Ha az egyik gyártó harmados kvarcot gyárt, nyílván nem lehet bedugni a felezős kvarccal dolgozó rádióadóba. A borzasztó az, hogy lehet, hogy az asztalon működni fog a modell, mert a kvarc kínjában berezeg, de kimeneti jel gyenge és a modell 50 méteren túl lezuhan, illetve össze-vissza megy.
    Miként lehet megtudni azt, hogy milyen kvarcom van? Ehhez kell egy speciális oszcillátor áramkört építeni, kell egy nagypontosságú frekvenciamérő műszer, nem árt egy oszcilloszkóp, na meg sokéves elektronikai gyakorlat. De ha tudom a kvarcom valódi frekvenciáját, akkor sem sokra megyek vele, mert azt végképp nem tudom, hogy milyen metszéssel készítették!
    Mert a különböző metszések esetén nagyon eltérő a kvarc belső ellenállása, a rezgési dinamikai mutatói. Következmény: minden okénak látszik, bedugom az adóba, de nem működik.
    Aztán jön az FM vagy AM üzemmód. Egyszer transzponált a jelátvitel vagy többször transzponált. Erre utal a felirat, főleg a vevőkön, hogy single conversation, illetve dual conversation. Nem szabad eltekinteni az adókon lévő feliratokról sem. Azaz, FMsss, SSM, PCM, stb. Ezek a készülékek nagyobb pontosságúra készített kvarcpárokkal dolgoznak.

A tanulság egyszerű és könyörtelen!
    Nem lehet, nem szabad ismeretlen kvarc párokkal használni a rádiókat!
    Ha felmerül a gyanú, hogy a meglévő kvarc másik gyártóé, ne használjuk!
    Mert az anyagi kár jelentős lesz…
    Ne szedjük szét az új vevőket! Ne tekergessünk el benne semmit sem!
    A vevőegységekre vigyázzunk, mint a hímes tojásra! Itt a fórumon sok jó tanácsot adtak a többiek is, tartsuk be! Minden kábel és csatlakozó és szervo szuper tiszta legyen!
    Minden rádióhoz csak a saját gyártó kvarcpárát használjuk, kivéve ha a másik gyártó papíron, írásban garantálja a használati kompatibilitást.
    Ja igen! Ha mégis lezuhan a modell, nem fogjuk mindig a rádióhibára…

Sanyi bátyó
    :twisted:
    Homo Sapiens Modellaricus

Member
    Hozzászólás
    75

Itt is van néhány érdekes infó:
    http://forum.rcmodell.hu/viewtopic.php?t=4895

Senior Member
    Hozzászólás
    652

Igen tisztelt Sanyi Bátyó!
    Nagyon fontos kérdést tűztél napirendre.
    Nagyon-nagyon részletesen és eérthetően írtad le.
    Nagyon-nagyon-nagyon kellett volna már ez.
    Köszönet érte!
    Istju

Senior Member
    Hozzászólás
    878

kvarcok...

Hello Mindenkinek!

Motto: a kvarc hímes tojás, vigyázz rá!
    Nos örülök, hogy tudtam némi tájékoztatást nyújtani. Van még néhány gondolat, ami kimaradt.
    Sok kvarc párom van mindenféle régi és újabb készülékcsaládtól.
    Idegesített az, hogy nagyok az eltérések. Nekiláttam hát bemérni sok-sok kvarcot. A korábban említett áramköröket megcsináltam, aztán neki a sziszifuszi munkának. Ha már megvan az a sok kvarc, ami sok pénzbe is került, ne vesszen már kárba, illetve ne porosodjanak! Gondolom nektek is van egy-két vagy több kvarc, ami csak hever a doboz alján.
    A sok mérésből néhány gyakorlati következtetés, illetve felhasználási jó tanács:

Amit otthon bárki műszerek nélkül bevizsgálhat:
    Még egyszer hangsúlyozom, hogy otthon az asztalon lehet, hogy jól működik a rendszer! De ez becsapja a modellezőt!
    Az adókban lévő oszcillátorok nem túl bonyolult elven működnek, rendszerint klasszikus alap oszcillátor típusok. Kevés alkatrészből állnak. De a beépített alkatrészek nagyon rugalmasan működnek és mint említettem az akármilyen adókvarc, ha beledugjuk, kínjában berezeg. Ezzel az adó „lelke”az oszcillátor elindul. Sok készüléken nem a tápfeszültséget mutatja a műszer, vagy az LCD kijelző, hanem okosan az antenna kimenő jelét! Ha teljesen kihúzott antennával, teljesen jól feltöltött akkumulátorokkal nem mutat a kijelző maximális kimenőjelet, akkor az, az adókvarc gyanús! Ne használjuk! Ezért javaslom is, hogy vásárláskor olyan adókészüléket keressünk, amely a kimenőjelet mutatja. Ne feledjük el, hogy az adó-vevő ilyen jellegű biztonsági vizsgálatánál vegyük kézbe az adót, mert ezek úgy vannak behangolva, hogy mi vagyunk, azaz a testünk a „földpont”. Akinek csak olyan rádiója van, amelyben a műszer csak a telepfeszültséget mutatja, azért ne keseredjen el, mert az is igen fontos információ, ha nem a legfontosabb. Ha van rá igény, akkor itt ezen a fórumon, közzéteszek egy egyszerű, de nagyon megbízható, adókimenő teljesítményt mutató műszert. Egyszerűsége miatt nem hitelesíthető, de abszolút megbízhatóan mutatja, ha az antennán van kimenő teljesítmény.
    Hibás rádió rögtön kiszűrhető vele. Világ életemben kevés pénzből modelleztem(nagyon sokat, meg még fogok is!), így ez az eszköz is, kis pénzből megoldható.
    Más:
    Az AM (Amplitúdó Moduláció) kristályokat csak és feltétlenül, csak az AM típusú rádiókban szabad üzemeltetni, használni. Rendszerint az adókristály felezős kvarc, a vevőkristály harmadolós kvarc. Azaz a kristálytokra írt érték felén rezeg az adókristály és a vevőkristályra írt érték harmadán rezeg a vevőben lévő kristály.
    De! Az AM 40MHz-en a Futaba kivétel! Az adókristály alaprezgése egyharmadon van.
    Az AM 27 MHz-es kvarc párokkal viszonylag kevesebb a probléma. Egy ideig nem lehetett modellezni a 27 MHz-es hullámhosszon, mert bezavartak a CB(Citizen Band) rádiók. Nagyobb kimenő teljesítményükkel kegyetlenül elnyomták a modellirányító adókat. Ugyanolyan kvarcpárral dolgoztak mint mi modellezők. De ez a korszak letűnt, szinte alig használ már valaki CB rádiót. De azért legyünk óvatosak! (repülősök!) Sok CB kvarcpárt bevizsgáltam, a többségük bátran használható az AM 27MHz-es típusú modellirányító adó-vevőkben. Sok modellautós pisztolyrádiója AM 27MHz-es sávon megy, itt alkalmazhatják a használaton kívüli CB rádiókból kiszedett kvarcpárokat. Garanciát nem tudok nyújtani, mert nagyon sok gyártó volt CB vonalon, de valószínűleg nem lesz gond.
    Apropó modellautó! Sok a versenyeken az induló, ami nagyon kiváló, de nagyon keserves a frekvencia egyeztetés!
    Ugyebár eleve az EFRA szabály szerint 4 pár kristályt kellene lejelenteni előre a rendezőknek.
    Aki versenyez, nem ússza meg, kell a sok kristálypár.

Ha már ismeretlen kvarc párral próbálkozunk:
    Természetesen legyen pontos egyeztetés a kvarc pár bedugása előtt! A kvarc tokján lehetőleg ugyanaz a gyártó jele(logo) legyen! De ennél még fontosabb a frekvencia szám!
    A adóra írt szám vevőpárja 455 értékkel kevesebb. Pl.: az adó:27,145Mhz = 27145kHz, ebből kivonjuk a 455-öt, marad: 26690kHz, tehát ez a vevő. Feltétlenül végezzük el ezt a számítást ha ilyen alkalmi, akárhonnan származó, kvarcpárral próbálkozunk. Mellesleg rengeteg kidobott CB rádió van, és abban ott hevernek ezek a kincsek…szinte ingyen…
    Más:
    Először a Graupner, majd később más gyártók is átvették az SSM rövídítés használatát a modellirányítóikon. Ezek AM rendszerű készülékek, amelyekben garantálják, hogy kisugárzott adójel 10 kHz-es pontosságú szűk tartományban van. A korábbi készülékek nem tudták tartani ezt a szűk sávot. De alapjában az SSM típusú rádió AM rádió. Az eltérő fantázianév ne tévesszen meg senkit sem, viszont az igaz, hogy az SSM gépek jobbak, pontosabbak.
    Sajnos a kvarcoknak van természetes öregedésük. 10 év után meg kell vizsgálni alaposan, hogy ott rezegnek-e, amire gyártották, illetve berezegnek-e az oszcillátorban.
    Az adó és vevő frekvencia különbség ugyan így számítandó a sima FM(Frekvencia Moduláció) rendszerű modellirányítókban is, 35 MHz is és 40(41)MHz is.
    Folytatása következik…az FM még koplikáltabb…
    Kérdésekre szívesen válaszolok, ha tudok…

Sanyi bátyó H-75
    Homo Sapiens Modellaricus

Senior Member
    Hozzászólás
    652

Sziasztok!
    Na sajnos ez a topic érdemtelenül kevés reagálást tartalmaz.
    Nem hiszem, hogy csak ketten szöszmötölünk el ezen az oldalon olykor-olykor és Te Tisztelt Sanyi bátyó pedig rongyosra gépeled az ujjbegyeidet cserébe.Ezért külön köszönetet mondok Neked utólag.
    Ha majd megírod nem ritkán tudományos igényességű cikke(i)det az FM-berendezésekről, akkor utána nekem az a kérdésem lesz, hogy milyen modulációt, milyen frekvenciát, milyen adásmódot javasolsz Te az a zavarások legnagyobb mértékű elkerülése érdekében.
    Eddigi írásaidat köszönve maradok Tisztelettelr. Urbán István
    Istju

Senior Member
    Hozzászólás
    192

Sziasztok!

Először is köszönet SANYI bátyónak. Fényéveket okosodtam a témakörben, kíváncsian várom az FMes folytatást.

Megerősítésül, elrettentésül írom hogy nekem egyszer képes volt az asztalon működni a JETI REX7 vevő a HITEC vevő duálos kvarcával, pedig nem sok közük van egymáshoz. Tévedésből raktam össze és kíváncsiságból teszteltem, a betolt antennás hatósugár 3m volt. A REX7 MPD már meg sem mukkan vele.

A kellemetlenségek elkerülése végett mindenkinek ajánlom feleleveníteni azt a tapasztalatom szerint kiveszőben lévő hagyományt, hogy start előtt mindig csináljunk rádió próbát betolt antennával, ismert területen ismert géppel is. Új területen vagy új géppel, kihúzott antennával is próbálkozni kell. És el ne feleggyem a gép a földön legyen, mert csak a modell boltosnak fog tecceni ha a gépünk leszállás után még vergődik kikapcsolásig.

Kérdésem:
    Azt tapasztalom, hogy az FM rádiók (én repülőzők) , vevők kvarcain csak a csatornaszámhoz tartozó frekit jelölik (praktikusan egyező csatornaszámmal próbálkozom) ugye ebben azért lehet bízni?

Üdv
    VAL
    Sima leszállást! very VAL
    <br />
    <br />Az aggódó anyuka mottója: Vigyázz magadra kisfiam, lassan repülj és alacsonyan....

Senior Member
    Hozzászólás
    652

Sziasztok!
    Nagyon örülök a topic tetszhalálból való feléledésének.
    Sanyi Bátyó publikálhatsz még sokat nekünk.
    Viszont VAL a Te hozzászólásod szerint:
    start előtt mindig csináljunk rádió próbát betolt antennával
    Én úgy halottam, hogy ez nem tesz jót az elektronikának.
    Lehet, hogy nem így van, de nézzétek el nekem repülőmérnök(gépész, tehát olajszagú-nem pedig amperszagú) vagyok, az adók-vevők szervók témakörban okosodnom kell még.
    Ha kiokosítotok itt a topic-on belül megköszönöm!
    Istju

Senior Member rcgabor logója
    Hely
    Szeged
    Hozzászólás
    1.326

hi

Érdekes,hogy a Jeti Rex7-es(40mhz)Működik 35mhz-es kvarccal.Kispórolták belőle az anyagot. :? üdv.
    Hangárban:06-30-737-50-37<br /><br />Soroljam én is a gépeket?

Senior Member mabor logója
    Hely
    Budapest
    Telefon
    06-1 3408826
    Hozzászólás
    2.184

Noná, hogy működik, pláne, ha a sáv végén vagy a csatornával!! Azért menj el néhány méterre az adóval/ mondjuk betolt antennával 3 m-4 méter, kihúzva esetleg 10- 15 m./ és máris meglepő csend lesz, ha mégsem, akkor egy gyenge szelektívitású darabot fogtál ki.

Az MPD- változatnál kevésbé fordulhat ez elő....
    Zuhanó repülőgépen nincsenek ATEISTÁK!

Senior Member
    Hozzászólás
    192

"start előtt mindig csináljunk rádió próbát betolt antennával
    Én úgy halottam, hogy ez nem tesz jót az elektronikának."

A kérdés jogos.

Ez részben igaz és képes kilőni a végfok tranzisztorfetCSÖVET vagy amit beleraktak, de ettől igazán csak nagyobb teljesítményeknél kell tartani.
    A részletekbe inkáb nem mennék bele mert nem tartom magam tejjesen ótentikus forrásnak a témakörben (talán a Sanyi bátyó).

A tapasztalatom az hogy ezt ma már talán csak a FUTABA tiltja ugyanakkor pl. a HITEC kifejezetten előírja és meg is adja a várható normális hatósugarat.

Mindamellett ha a fizika mégis beszólna akkor bukhatsz 150 FT anyag + 1500 Ft munkadíjat (lásd tranyóscere), ha viszont bezizzen a levegőben a rádiód azt inkább össze sem adom, de tuti hogy több.

Én a GWS és a HITEC rádiómmal is gyakran elkövetem, van egy barátom aki a FUTABÁVAL is megteszi, de eddig nem volt vele gondja.

Annyit azért érdemes hozzátenni, hogy ha valakinek régebbi tipusa van és a gyártója ezt tiltja akkor természetesen célszerű az előírásnak eleget tenni.!

Üdv
    VAL
    Sima leszállást! very VAL
    <br />
    <br />Az aggódó anyuka mottója: Vigyázz magadra kisfiam, lassan repülj és alacsonyan....

Oldal: 1 / 27 1234511 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva