Oldal: 2 / 27 ElsőElső 12345612 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 11 - 20 (263) összesen

Téma: Kvarcpárokról, kvarcproblémákról.

Senior Member
    Hozzászólás
    652

Kvarcpárokról, kvarcproblémákról.

Szia Val!
    Meggyőztél, ezen túl én is teszek/nem teszek egy próbát betolt antennával, az adó használati utasítás szerint.
    Istju

Junior Member
    Hozzászólás
    1

Sziasztok!
    Nekem Futaba FF9(9CHP)-m van és az eredeti, angol kézikönyv szintén előírja a betolt antennás próbát. Már számtalanszor teszteltem így és a mai napig tökéletesen működik.

"Annyit azért érdemes hozzátenni, hogy ha valakinek régebbi tipusa van és a gyártója ezt tiltja akkor természetesen célszerű az előírásnak eleget tenni.! "

Tökéletesen igaz!
    Üdv.

Moderátor APPME logója
    Hely
    Gyomaendrőd
    Telefon
    null-null-zibn
    Hozzászólás
    3.778

Behúzott antenna, kitolt szem...

Üdv!
    Paraszti eszem szerint a gyártó, amennyiben jót akar magának, elviselhetővé tesz gyártmányának a betolt antennás huzamos üzemelést...
    Nehezen tudom elképzelni, hogy a demokratikus környezetbe élő modellező generációk szó nélkül hagyták volna, (külföldre gondolok) ha az adójuk ebbe belepusztul.
    Kicsit körülményes lenne bizonyítani a gyártónak és jószívvel szemlélni a jókora piacvesztést ilyen esetekben - eldisszipáló végfok...
    Gondolom, nem nehéz biztonságosan túlméretezett eszközöket beépíteni és nincs ilyen gond.
    Volt többféle rádióm, mindegyiket üzemeltettem ilyen-olyan okból a tárgyalt módon, egyik se vette zokon.
    Ami belepusztulna, azt meg nem vesszük meg. Más kárán (is) tanul a modellező.
    Signore Membran
    Good Will Hunting
    Kis pacsirta, kedves kis pacsirta,
    Kis pacsirta, megkopasztlak én...

Senior Member
    Hely
    Budapest
    Hozzászólás
    823

Ahogy Sanyi batyo is irta, ma mar valoban nem problema olyan adot csinalni, ami elviseli az antenna illesztetlenseget. De hajdanan nem igy lehetett.

C osztalyu uzemmodban mukodo adovegok eseten ha a terhelo kor nem illesztett, a tranzisztor nem akkor kapcsol be, amikor eleg kicsi a feszultseg rajta. Emiatt elkezd melegedni, es ha nincs benne annak kepessege, hogy elviselje ezt a plusz teljesitmenyt, ami ot melegiti, tonkremegy.

Manasag persze mas a helyzet.. most is valoszinuleg jobban melegszik a tranzisztor betolt antennaval, csak nem hal meg.

Attila

Senior Member
    Hozzászólás
    878

kvarc

Hello Mindenkinek!

Ahogy többen írjátok, nem kell kétségbe esni a mai rádióknál, mert éppen üzem közben betolja valaki az adó antennáját. Nagyon jó végfoktranzisztorokat építenek manapság be. Nagy a túlméretezése beépített típusoknak. Jó ez így, ad némi biztonságot.
    De!
    Ha van rá mód kíméljük is azért azt az adót! Sok adóban meglepően egyszerű az RF fokozat. A végfok jó hatásfokú munkaponti beállítását, kihúzott antennával, valójában méretezett műterheléssel végzik. Amikor az adó dolgozik, a végfoktranzisztor nyitva van, annak rendje és módja szerint, a hasznos jel rajta és az antennán keresztül kisugárzódik. Ez nem más , mint energia kiáramlás.
    Az antenna közel ideális lambda/XXX hosszú, tehát van min létrejönni a kisugárzásnak. Ha betoljuk az antennát és közben megy az adó, akkor is nyitva van az adóvégtranzisztor, csakhogy eltünik az antenna lambda/XXX hossza. Marad egy kis csutka az antennából. Az energia viszont nem vész el, csak átalakul! Szegény adóvégtranzisztoron, mint itt előttem író kolléga szerint is, hővé disszipálódik. Azaz teát lehet rajta főzni. Nem lesz nagy baj, mert a mai tranzisztorok sokat bírnak.
    De muszáj szegényeket kínozni?
    Kivétel persze ez alól is van, mert a drágább készülékeknél van ilyen-olyan megoldású végfok kimenetét ellenőrző áramkör, ami betolt antenna esetén ezt érzékeli és optimálisabb szintre csendesíti a fölösleges hőhatásnak kitett tranzisztorokat. Ahogy gondolom sejti mindenki, hogy ez a drágább rádiókban található. Itt típusra sajnos nem tudok konkrétan semmit sem mondani, mert nagy ám a szórás! Van egy 80 ezer forintos új rádióm, de abban olyan primitív RF fokozat van, hogy nagyon csípi a szemem! Csak próbaképpen beleraktam mindenféle ismeretlen gyártású kvarcot és beindult vele a rádió, mert nagyon egyszerű az egész RF rész. Na persze hatótáv csak 10 méter volt...még szerencse...
    20 évvel ezelőtti Multiplexben sokkal elengánsabb és biztonságosabb megoldás van! Jobban is szeretem ezt a régi adómat. A kormánytengely az adón golyóscsapágyas! Semmi lötyögés...semmi holtjáték...
    Konklúzió: A döntés joga a Tiétek! Betoljátok azt a teleszkópot, vagy nem toljátok be azt a (szintén) teleszkópot!
    Mert a fizika továbbra is a tudatunktól függetlenül működik.

Sanyi bátyó
    Homo Sapiens Modellaricus

Senior Member
    Hozzászólás
    652

Sanyi Bátyó!
    Jó emberek -nemcsak én- feltámasztották tetszhalott topicodat.
    Hát ezért se aludj mackó módjára téli álmot, valamint törd meg hallgatásodat egy jó írással!
    Köszönettelr. Urbán István
    Istju

Senior Member
    Hozzászólás
    652

Bocsánat Sanyi Bátyó, látom, hogy amikor én még aludtam ma éjjel kettő felé, Te perdöntő módon válaszoltál kételyeimre.
    Folytatása következik…az FM még koplikáltabb…
    Erre várok én és még többen is.
    Istju

Senior Member
    Hozzászólás
    878

Kvarc,

Hello Mindenkinek!

Motto:
    Ígéret szép szó, ha megtartják úgy jó…
    Nem íródott ez a cikk hiradástechnikai, és egyéb profi elektromos hírközlési szakembernek. Ök ezt jobban tudják...
    Csak lelkes amatőröknek!

Akkor kezdjek bele a térerő indikátor leírásba!
    Mert ez nem műszer, csak az adó kimenő rádiófrekvenciás jelét mutató segédeszköz.
    Egy igazi barkács masina, de működik!
    Mellesleg egy rádióamatőr cimborámtól, egy igazi Nagy Öregtől, lestem el az egészet.
    Nos ez valóban csak indikátor, nem lehet hitelesíteni a mutatott értékeket.
    Nagyon egyszerű, nem kell kapcsolási rajz. Innen már gyanús az egész…..?!?
    Aggodalomra semmi ok!
    Nincs tápfeszültség, elem nélkül működik. A műszer mutatóját a vett jel energiája mozgatja.
    Aki kissé jártas, az már sejti, hogy ide egy érzékeny alapműszer kell!
    Igen, egy 100 mikroamper, esetleg 120-150mikroamper méréshatárú Deprez rendszerű mutatós műszer kell. A műszer számlapján legyen rajta a 100µA-es felirat. Ide csak egy kibontott, kopasz magában álló műszer jó. Nem jó az a megoldás, hogy van egy univerzális mérőműszerem és a megfelelő méréshatás beállításával próbálom ezt az indikátor kivitelezni.
    Ez az alapműszer egy 10cm magas, 12 centiméter széles fekete bakelit házú, régi fajta táblaműszer. Valamilyen régi kacatból mentettem ki, mert sajnáltam, hogy kidobják. Mostanában rengeteg ilyen műszer kerül szemétbe, mert lecserélnek mindent és mindenhol számkijelzésre. Élelmes rádiós-elektromos boltosok direkt begyűjtik e régi Deprez műszereket és okosan 100, vagy 200 forintért árulgatják. A Deprez műszerek méltatlanul kerülnek szemétbe, mert ezek igen pontos finommechanikai eszközök. Könnyedén meg lehet győződni róla, hogy üzemképesek-e? Kézbe véve a tengelyükkel megegyezően óvatosan(!) forgassuk meg jobbra-balra. Ha mutató döcögés nélkül kileng és az alapra való visszatéréskor fékeződik(csillapítódik) egy kicsit, akkor 90%-ban jó. Nehogy valaki úgy akarja kipróbálni, hogy a kivezetésekhez hozzákapcsol egy elemet! Azonnal tönkremegy a műszer, egy egyszer használatos villanymotor lesz belőle!
    Tehát:

1 db. 100 µA-es Deprez műszer, bontott, de működő
    1 db. Teleszkóp antenna, ami nem esik darabjaira, még használható
    1 db 5mm átmérőjű műanyag csévetest lehetőleg ferritmagos, bontott TV-ből, rádióból
    1 db 30 pikoFarad értékű kerámiakondenzátor
    1 db régi jó, de azért hibátlan OA 1161-es üvegházas, tűs germániumdióda
    1 db 100 nanoFarad értékű kondenzátor
    kb. fél méter 0,5 mm-es zománcozott rézhuzal

Aki jártas az elektronikában, már hallom, hogy hangosan röhög, hogy ugyan mit akarok én ebből a „szemétből kihozni”? Régen én is röhögtem, már nem…
    De azt ígértem, hogy ez a világ legolcsóbb „műszere”. Az is!
    Összeszerelés:
    A Deprez műszerek masszív bakelitháza az alap, nem kell semmilyen nyákot készíteni.
    A teleszkóp antennát a műszer bakelit oldalához, álló helyzetben ragasszuk hozzá, kerülve minden fémes típusú ragasztót! A Deprez műszerek hátoldalán rendszerint két méretes csavar a bemenet. Az összes „szerelvény” ezen elfér. A műanyag csévetestre 6-7 menetet csévéljünk rá a zománcozott rézhuzalból és rögzítsük, hogy ne mozogjon(viasz). Az a csévetest az igazi, amelynek a talpán forrasztási lábak vannak, 2 vagy 4 db. E tekercsre végeire forrasszuk rá a 30pF-os kondenzátort párhúzamosan! Kész a primitív „hangolt” rezgőkörünk 27MHz-40MHZ-es „sávra”. E rezgőkör egyik közös végződését forrasszuk a Deprez műszer egyik kivezetésére. A rezgőkör másik közös kivezetésére forrasszuk a dióda egyik lábát! A dióda másik lába legyen ráforrasztva a Deprez műszer másik kivezetésére.
    A Deprez műszer két kivetését kössük össze a 100nF-os kondenzátorral, mely egyfajta „puffer” szerepet játszik. A teleszkóp antenna alsó pontját kössük össze a rezgőkör és a dióda közös pontjával. Ez a forrasztási pont „lóg” levegőbe, nehogy bármi máshoz hozzáérjen!
    Lehet a ferritmagon hangolni, de kb. akkor lesz jó, ha éppen a tekercsen túl megy. Lehetőleg minden csatlakozást forrasztással oldjunk meg!
    Kész vagyunk!
    Próba:
    Veszünk egy biztosan jól működő rádiót! Telepet bele az adóba, a vevő most nem kell a kontrollhoz!
    Minden vas és fémtárgy legyen 1 méteren túl! Fa asztal közepére tegyük le indikátor műszerünket és tegyük tőle 30 cm-re a rádiónkat! Kapcsoljuk be! Ha valamilyen irányba kimozdul a műszer mutatója akkor működik! Ha rossz irányba visszafelé, akkor vegyük ki a diódát és fordítsuk meg! Általában az a jó, ha a dióda fekete csíkos felén lévő vezeték a műszerlábra van forrasztva. A bekacsolt rádió jelét az antenna begyűjti, azaz veszi a rezgőkör, indukálódik benne néhány mikroamper, ezt demodulálja a dióda, és azt a Deprez műszer kimutatja. Ilyen egyszerű. De ez csak egy érzékelés, semmi több!
    Ha az adót mozgatjuk a műszer felé oda-vissza, a műszer erre nem lineárisan, hanem exponenciálisan reagál. Kihúzott antennákkal, egymás mellett párhuzamosan egy átlagos 1 Watt kimenettel bíró adó, mindegy hogy AM vagy FM, 50 cm távolságról 50-60%-ot kell, hogy mutasson a műszer. Ekkor viszonylag oké ez a primitív rendszer. Ilyenkor más személy ne nyúlkáljon a műszer felé, ne mászkáljon senki körülöttünk.
    Állapítsunk meg saját szabványt ott az asztalon. Persze ehhez kell induláskor ama bizonyos jól működő adó. Én permanent piros filccel jelöltem be az „etalont” a műszer üvegén…
    Rossz rádióadó esetén, ha annak nincs kimenő teljesítménye, akkor a műszer meg sem moccan!
    Legyengült kimenő teljesítményű adó esetén, ha közvetlenül szorosan egymás mellé tesszük, na akkor talán egy kicsit megmoccan a mutató, de az nagyon kis érték lesz! Ebben az esetben az asztalon összerakott modell szervói még működnek, de a műszer már árulkodni fog, hogy bizony édes-kevés ez a kimenet, 10 méter után a modell valószínűleg elszabadul.
    Ha minden működik, utána jókat lehet játszani ezzel a térerő indikátorral! Olyan „szélessávú”, hogy még a mobiltelefont is lehet vele ”mérni”….
    Nem teszek be róla fényképet, mert az enyém bizony nagyon ütött-kopott és koszos. Doboza sincs, csak úgy húzgálom ide-oda. Ha valaki igényes, dobozolhatja, de csak fa vagy áttetsző műanyag dobozba. Bárhol és bármikor alkalmas „mérésre”, de 2 méteren legyen túl minden fémtárgy, ember, mobiltelefon, másik rádió, stb.
    Sok sikert a vállalkozó kedvűeknek!

Sanyi bátyó

Moderátor APPME logója
    Hely
    Gyomaendrőd
    Telefon
    null-null-zibn
    Hozzászólás
    3.778

Kedves Sanyi bátyó!
    Fenti indikátor - mely egyszerű és nagyszerű - helyett talán célszerűbb lenne egy aktív kimeneti feszültség indikátort javallani...
    A fent vázolt berendezés nem nyújtja azt a praktikumot, amit egy adóba épített, akár egy LED-el kontrollált pl. középértéknél működő visszajelzés adhat. Célszerűen az ember beállíthatná a "megszólalását" majdnem lemerült aóakkuknál leadott antennateljesítményhez.
    Külön műszerrel igazán nem "csúfítaná" el az ember az adóját, egy LED még elhelyezhető...
    Az áramkör figyelmeztethetne a néha előforduló antenna kihúzás elfelejtésére, vagy az adómodullal, kristálycserével járó esetleges"fejetlenség" következményeinek megelőzésére.
    Ha akad a "zsákodban" esetleg egy ilyen kis mérő, komparáló kapcsolás, azt bizonyára sokan szívesen után és beépítenék, azokba a rádióadókba, ahol ez gyárilag nincs megolva.
    Tisztelettel:
    Signore Membran
    Good Will Hunting
    Kis pacsirta, kedves kis pacsirta,
    Kis pacsirta, megkopasztlak én...

Senior Member
    Hozzászólás
    878

Kvarc,

Kedves APPME!

Igazat adok kérésednek, valóban jobb lenne egy aktív elemekre épülő és egyéb szolgáltatásokat nyújtó segédeszköz, ami félvezetőkkel sokkal kissebb méretben megvalósítható.
    De az már bonyolult.
    Megtervezés, élesztés, kalibrálás. független táp.
    Mert ugye ha a rádió tápjáról menne, és lemerülőben van tápfesz, eme kontrolláló áramkört becsapná, illetve nem mérne.
    Azt igértem, hogy egy megbízható működésű egyszerű indikátort bemutatok.
    De jó témát dobtál fel APPME, mert van itt sok okosság e fórumon, lehet, hogy másnak kapásból van ilyen áramköre és közzéteszi.
    Azt hiszem félreértettél, én nem gondoltam arra, hogy ezt a barkács cuccot rátegyük a rádióra. Külön kis dobozba szerelve a saját antennájával hordozható eszköz, ami nyugodtan megfér a modellező szerszámosláda alján. Ha bizonytalanság ördöge megszólal bennem, akkor előkapom és a javasolt módon vizsgálódom.
    Nem mondom azt, hogy soha, mert vannak azért egyszerű aktív eszközök ilyen a célokra, de most nem tudom megigérni, hogy ebben a témában előállok vele mostanság.
    Addig is, ha van kedvetek bütykölni, ez is megteszi.

Sanyi bátyó

Oldal: 2 / 27 ElsőElső 12345612 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve