Oldal: 3 / 27 ElsőElső 123456713 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 21 - 30 (263) összesen

Téma: Kvarcpárokról, kvarcproblémákról.

Moderátor APPME logója
    Hely
    Gyomaendrőd
    Telefon
    null-null-zibn
    Hozzászólás
    3.778

Indikáló...

Szervusz!
    Elértettem én a célműszer használatát jól, csak, mint írtam, hasznosság, praktikum szempontjából ajánlanám kedvezőnek az általam felvetett szempontok szerintit...
    Természetesen magam is utánajárhatok, készíthetek a javalltam szerinti kis kotrollert, amit igény esetén, megfelelő dokumentációval bárki utángyárthatna saját céljaira.
    Ennek feltétele, hogy legyen rá igény és legyen rá időm...
    Az idei év már nem alkalmas, de ha szükséges, szolgálatra állok, ha valakinek megnyugtató és szükséges ez a kis felügyelő, visszajelző elektronika.
    Signore Membran
    Good Will Hunting
    Kis pacsirta, kedves kis pacsirta,
    Kis pacsirta, megkopasztlak én...

Member
    Hozzászólás
    75

Kvarcpárokról, kvarcproblémákról.

A műszer szerintem nagyon jó. (Az ilyen stílusú szerkezetekre szoktam mondani, hogy "zseniálisan egyszerű".) Azért jó, mert szinte semmi nem tud elromlani benne, nem kell hozzá tápfeszültség, ami lemerülhet.
    Azért is jó, mert a valódi kisugárzott jelet mutatja, amiben már az összes változó benne van, a tápfeszültségtől a tranzisztorokon keresztül az antenna állapotáig. Az egyedüli problémája a környezet elhangoló hatása, ezt kell állandó távolsággal, fémektől távoli helyzettel megoldani, ahogy Sanyi bátyó írta.
    Vagy 10-15 éve CB kézirádiók sorozatgyártásakor használtunk ilyen műszert, fel volt szerelve egy 1,5 méteres deszka végére (ott még jól leolvasható volt a deszka másik végéről). A deszka másik végére pontosan illesztettük a kézirádiót, és az antenna hosszabbító tekercsét így hangoltuk be maximális kisugárzott térerősségre. Így biztosítva volt a mindig állandó távolság, és olyan helyre vittük, ahol nem voltak fémek (emberek), ahol nem zavarta meg semmi a teret.

Moderátor APPME logója
    Hely
    Gyomaendrőd
    Telefon
    null-null-zibn
    Hozzászólás
    3.778

Valami...

Azért nem árt megjegyezni, ne bátorítson senkit az adó hangolgatására az ellenőrző műszer...
    Természetesen a hasonlóan járatlan halandókat értem alatta, mint magam is.
    Remélem, jól gondolom.
    Signore Membran
    Good Will Hunting
    Kis pacsirta, kedves kis pacsirta,
    Kis pacsirta, megkopasztlak én...

Member
    Hozzászólás
    75

Én is maximálisan egyetértek azzal, hogy [size=18px]aki nem ért hozzá, ne hangolgassa az adót![/size].
    (Csak az előbb elfelejtettem írni.)

Senior Member
    Hozzászólás
    652

Igen tisztelt Sanyi Bátyó!
    Remélem nem veszed sértésnek, de ismételten emlékeztetlek:az FM leírás- ZH-d elmaradt, kérlek pótold....
    Ellenkező esetben nem kapod meg az aláírást és a kreditpontokat sem.
    Remélem nemcsak én várom még ezt az évközi feladatodat.
    Maradok Tisztelettelr. Urbán István
    Istju

Senior Member
    Hozzászólás
    878

Kvarcok,

Hello Mindenkinek!

FM készülékekről, a hiányzó zárthelyi…

A fórum oldalain nagyon sok pontos és hasznos információ került ismertetésre az FM rádiókról.
    Ezeket bővíteném egy pár gondolattal. De sok reményt nem tudok nyújtani.
    Hátha valakit mégis érdekel…

Az FM készülékek a legelterjedtebbek a megbízható jelátvitel miatt. Sokáig egyszer transzponált adó-vevőket gyártottak sorozatban. Jellemző, hogy 40 MHz lett a legkelendőbb sáv. A 35 MHz közel van, de sok országban ez nem engedélyezett frekvencia a modellezőknek. A 27 MHz a sokáig tömegesen használt CB rádiók miatt nem volt biztonságos. Az igen elterjedt 40 MHz-es FM rádiókban hamar megvalósították a 10 kHz-es szűk sávot, mely lehetővé tette, hogy egyszerre, egy környezetben, több adó is üzemeljen és ne zavarják egymást. Pl.: Az FSR V hajómodell kategóriában, egyszerre 12 modell versenyez.
    A gyártó cégek más-más elektronikai megoldással, de szabványos jelet sugároztak ki.
    Az egyik legelterjedtebb cég a Futaba-Robbe készülékekben, mind az adókristály, mind a vevőkristály harmados kivitelű. Azaz a rezgőkristály alapfrekvenciája az egyharmada a kristály tokjára írt frekvenciaszámnak. A Futabához csak saját gyártású eredeti adókvarcot szabad használni, minden más gyártmánnyal nagy a kockázat. Az adó szerencsére idegen kvarccal sokszor be sem rezeg, így kimeneti jel sincs. A mostanában kapható Yeti gyártmányú vevők tökéletesen használhatók a Futaba adókhoz és használható ezekbe a Yeti vevőkbe a saját gyártású Yeti vevőkvarc is. Természetesen a kvarcpárnak egyeznie kell a frekvenciában. A Futaba rendszerben a vevőkvarc 455 kilohertz-el kevesebb a középfrencia miatt, de ez nincs a vevőkvarc tokjára feltüntetve, ott az adó és vevőkvarc frekvencia száma és annak megfelelő csatornaszám ugyanaz az érték.
    Sokan most megkérdezhetik, hogy miért kisebb általában a kvarcok alapfrekvenciája a tokra írt értéknél?
    Nos ennek gyártási oka is van és az adó jelmodulációs eljárásában is egyszerűbb, ha kisebb a kvarc értéke. De a legfőbb ok a kvarcgyártás technológiájában rejlik. Igazából csak 20 MHz-ig tudnak rezgőkvarcokat készíteni. Lehet majdnem 40 MHz-ig is, bár ez már felső határ, és ezek a magasabb frekvenciájú kvarcok már túl vékonyak anyagukban és nagyon érzékenyek ezáltal a környezeti hatásokra. Ne feledjük egy kvarc működés közben a tokjában pulzál, azaz alakját változtatja a kristály a magas rezgési frekvenciáján. Ez meglehetősen igénybe veszi az igen picike kristálykorong atomi szerkezetét. Ha ez túl vékony, akkor a természetes anyagkifáradás hamar bekövetkezik.
    Folytatom az FM készülékek másik nagy gyártójának a Multiplex német cégnek a kristálytulajdonságait. Az adó felezős megoldású a vevő harmadolós kivitelű.
    A Multiplex rádió nem finnyás annyira az adókvarcra, ha tudjuk az idegen kvarc alapfrekvenciáját.Ha az felezős, akkor a Multiplex adóban valószínűleg jól fog működni.
    A Multiplex adóhoz használható a Robbe vevő és a Yeti vevő.
    Szintén felezős a Webra rádió és a Graupner gyártmány is. De itt ne kockáztassunk, sajnos nem lehet hozzájuk csak a saját kvarc párjukat használni. Hasonlóan merev rendszerek mint a Futaba. Ha valakinek van régi Microprop FM kvarcpárja, azt nyugodtan lehet a Multiplexhez használni. A Hitech rádiókhoz nem volt még eddig alapos kapcsolatom, így arról nem tudok nyilatkozni. A szervóikkal annál többet bosszankodtam, de ezt majd egy másik fórumoldalon írom meg.
    Következtetés:
    A korábban említett AM rádiók rugalmasabbak a kvarc ügyekben, de az FM készülékek nem!
    Már elhangzott itt a fórumon sok okos gondolat a kétszer transzponált (double conversation) adó-vevőkről. Ez azért született, hogy még biztonságosabb legyen a jelátvitel. Nincs kalózkodás, csak a saját gyártású kvarcpárral üzemeltethetők. A PCM rendszerű rádiók úgyszintén ilyen zárt rendszerek.
    Volt egy 433MHz-es FM rádió a Futabánál, de nem lett sikeres, háttérbe szorult.
    A jövő az lesz, ami a CB FM rádióknál már régen alkalmazott módszer. Persze máshol is, de az itt most nem téma.
    Ez a szintézeres módszer. Ez a jövő. Nem kell kvarchegyekkel rendelkezni, az „alapkvarc” fixen bent van az adóba és a vevőbe, és az igen pontos és bonyolult elektronika kikeveri az éppen használatos frekvenciát. Nagyon király megoldás. Persze itt processzor az adóba, mikrocontroller a vevőbe, stb, stb. Igen ki van találva. Többen írtak már e fórumon a kipróbálásukról. Gondolom írnak még a cimborák egyéb tapasztalataikról ez ügyben.
    Ilyen rádiót kell venni!

Mivel a nagy összfrekvenciasávon már nincs mit osztogatni és a meglévő modellezősávokon csak 20-30 freki van ami használható, bizony nagyon kevés ez. Szinte semmi számú az, ami kiosztható egy népesebb versenyen.
    Új frekvencia van a modellezőknek, a 2,4 Gigahertz tartományban. Itt természetesen nincsenek cserélhető adó-vevő kvarcok, a frekvenciastabilitást a mobiltelefonokéhoz hasonlóan oldják meg. A 2,4 GHz-nek lesz egy nagy előnye, mégpedig a csutka kis antenna. Nem kell szerencsétlenkedni a teleszkópokkal, nem szúrjuk ki egymás szemét…
    De azért van némi aggályom ezzel a magas frekvenciával. Túl közel vagyunk vele a vízmolekula frekvencia rezonanciájához! Én nem fogok ilyet venni.
    Egy kis magánvélemény:
    Van egy bosszantó dolog a processzoros rádiókkal. A verseny közben bele-bele kell nyúlni a trimmelésbe. De nekem hiába csipog a zümmer, mert akkor sem tudom a trimm pillanatnyi pontos helyzetét. Amikor 100km/h-val megy a hajóm a vízen nyolcadmagával, nem tudok ránézni az LCD kijelzőre, hogy milyen értéken áll a trimm. Kenhetem a hajamra pontos számkijelzést! Nagyon bosszantó.
    A régi potenciométeres „ricnis” trimmen volt kb. 60 fok, ami rendelkezésre állt, és ebből tudtam, hogy mindig milyen helyzetű a trimm. „Vakon” kitapogattam, ha elfelejtettem az állását a verseny alatti izgalmakban.

Sanyi bátyó
    Homo Sapiens Modellaricus

Senior Member
    Hozzászólás
    652

Félév végi aláírási feltétel:teljesítve.
    Gyakorlati jegy: beírva a NEPTUN-ba.
    Gyakorlati jegy:jeles
    Ez a zh alapja lehet a szak-és PhD dolgozatodnak is.

Sanyi Bátyó!
    Köszönöm a pótlást.
    Sokat okosodtam.
    Istju

Member
    Hozzászólás
    54

Sziasztok!

Látom, itt összegyült némi kompetencia.... SZóval 1 konkrét kérdésem lenne, hátha tudtok rá válaszolni.... SZóval lehetséges-e hogy valaha is fogja vezérelni az Eclipse 7es távirányító a Dragonfly rx 602 -es vevőt. Ha igen, hogyan, milyen kristálypárral? (van kristálypárom rx 602-höz és irányítójához és Eclipsehez és vevőjéhez)
    Amúgy pont az nem tetszik ebben az analóg technikában, hogy azt sejttetik hogy ezek ugye szabványok, és közben azért ettől elég messze állunk... Részemről alig várom a digitális technikák előretörését, ahol majd egy adott (szabványos) frekevncián digitálisan választjuk szét hogy melyik adó melyik vevőhöz szól...
    Sebi
    <br />http://repules.sebi.hu

mmormota
    Guest

Idézet Sebi eredeti hozzászólása
    Sziasztok!

Látom, itt összegyült némi kompetencia.... SZóval 1 konkrét kérdésem lenne, hátha tudtok rá válaszolni.... SZóval lehetséges-e hogy valaha is fogja vezérelni az Eclipse 7es távirányító a Dragonfly rx 602 -es vevőt. Ha igen, hogyan, milyen kristálypárral? (van kristálypárom rx 602-höz és irányítójához és Eclipsehez és vevőjéhez)
    Amúgy pont az nem tetszik ebben az analóg technikában, hogy azt sejttetik hogy ezek ugye szabványok, és közben azért ettől elég messze állunk... Részemről alig várom a digitális technikák előretörését, ahol majd egy adott (szabványos) frekevncián digitálisan választjuk szét hogy melyik adó melyik vevőhöz szól...
    Ha az adó és vevő ugyanazon a csatornán működik, és egyforma módot használ (ppm, pcm), akkor vélhetően együtt fognak működni... :wink:

Nem ismerem ezt a Dragonfly vevőt, mi ez? Ha egyszer transzponált, akkor annak megfelelő kvarc kell bele, ha kétszer transzponált akkor meg olyan. A csatorna legyen értelemszerűen ugyanaz, mint az adóban. Ha a vevő sima ppm, akkor az Eclipse is legyen ppm módban. Ennyi.

Senior Member
    Hozzászólás
    143

Nem fog vele működni.
    Az rx 602-es kétszer tranponált. Van benne egy mikrovezérlő, ami képes előállítani CCPM mixet. A hozzá adott távirányító 6 csatornás, viszont a 7. és 8. csatorna helyén is sugároz digitális jeleket, ebben van lekódolva a vevő számára, hogy képezzen-e CCPM mixet, LIN/EXP gázgörbe legyen, stb...
    Ha a vevő ezeket a paramétereket nem kapja meg, akkor letilt, rádiózavarra hivatkozva.
    Normál körülmények közt (vevő a saját adójával, heli CCPM üzemmódban) 4 csatorna irányítja a helit az 5. 6. csatornán pedig az állásszög görbét lehet kiadni a vevőnek. A 3D kapcsoló állása is digitálisan kódolt, tehát a "V" gázgörbét is a vevő állítja elő.

Régebben valahol olvastam, hogy 8 csatornás adóval 7. és 8. csatornát valamire állítva működésre lehet bírni, de gyakorlatban még nem láttam ilyet.

Oldal: 3 / 27 ElsőElső 123456713 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva