Oldal: 2 / 68 ElsőElső 1234561252 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 11 - 20 (674) összesen

Téma: Szervókról, azok karbantartásáról és javításáról

Moderátor
    Hozzászólás
    1.969

Szervókról, azok karbantartásáról és javításáról

Idézet horifaydo eredeti hozzászólása
    hali!

a szervóknál a forgató nyomatékot nem tudjátok hol mérik,vagyis milyen hosszú erőkaron? a kar legtávolabbi lyukán, vagy a tengelyéhez a legközelebbi jukán vagy a középső lyukába?
    Nem mindegy? Mivel a nyomaték dimenzióját kg*cm -ben adják meg. Ez tehát azt jelenti, hogy egy 3,5 kg*cm -es szervó tengelyétől 1 cm távol (1 cm-es erőkaron) éppen 3,5 kg-ot tud mozdítani. Ha ugyanezen a szervón a snapper 2 cm.re van, akkor 1,6 kg-ot tol :!:

Senior Member mabor logója
    Hely
    Budapest
    Telefon
    06-1 3408826
    Hozzászólás
    2.184

Valóban ez a helyes megközelítés, amit Fuhur írt. DE...
    Ne lepődjetek meg, ha a valóságban a szervók nem tudják teljesíteni a specifikációban megadott dolgokat!!!
    Egy futó-behúzó szervómra annó azt írták, hogy 7kg/cm. Gyanús volt és:
    Megmértem. Egy kilós súlyt meg sem tudott mozdítani az 1 cm. es karon.
    Ennyit a gyári adatokról!!!
    Azért mérjetek meg néhányat, kíváncsi vagyok, javult e a helyzet.
    Zuhanó repülőgépen nincsenek ATEISTÁK!

Senior Member
    Hozzászólás
    878

nyomaték

Hello Mindenkinek!

Ahogy itt az előttem szólók helyesen írták a szervok ereje, illetve forgatónyomatéka 1 cm sugárra van megadva.Csak megerősíteni tudom ezt az információt. Ezt a szervonak tudni kell, mégpedig az adataival megadott időtartamban. Azaz, ha a szervo 0,3 secumdum alatt fordul 60 fokot, akkor ezt tudnia kell a megadott súlyra is, 1 cm-es sugáron. Persze ez a maximális nyomaték minden szervónak a határterhelése, hallhatjuk is ilyen próba esetén, hogy a kis villanymotor és a mechanizmus igencsak erőlködik a szervóban. Javaslom az ilyen próbaterhelést ne vigyük túlzásba.
    Kedves Mabor! Ha a szervod nem bírta az adatlapján írt 7kg/cm-t, akkor ott valami baj van a szervóval. Ott az elektronika beteg. Igy első olvasatra azt tudom mondani, hogy a kis villanymotor meghajtó tranzisztorai nem nyitnak ki rendesen, azaz nem jut a motor kellő áramhoz. De igy látatlanba persze ez csak egy sejtés a sok közül. :shock
    Sajnos nekem is van olyan tapasztalatom, hogy gyártók többet írnak forgatónyomatékot a szervo dobozára, illetve adatlapjára, mint a valóságos teljesítmény. De ez azért rendszerint nem haladja meg a 10%-os csalást, na persze plusszba. :roll: Ebból gondolom, hogy 20-50%-os, vagy ennél drasztikusabb teljesítmény esés esetén, beteg a szervo elektronikája, vagy a kis villanymotorral van baj. Mivel ezek mind kefés motorok, így akad benne elég sok hibalehetőség.
    Hogy a vállalkozóbb kedvű modellezőknek kedvezzek, tovább folytatom majd a szervó cikkemet, belemegyek az elektronikai részletekbe is. A szervok elektronikája nem nagy hókuszpókusz, részletes magyarázattal és rajzokkal igyekszem alátámogatni a megértést. De még kell egy kis idő az anyag összeszedéséhez.

Sanyi bátyó :twisted:
    Homo Sapiens Modellaricus

Mi van a szervokkal zuhanás után. Valaki az mondja, hogy nem ajánlatos az ilyen eszközöket haználni. (Sajnos egy gépet én is összetörtem mert, a szervó zuhant amit beraktam az új gépbe és a berepüésnél összetörtem. Ugyanis a földön jól működött de a levegőbe rángatott. Ez a szervó működtette a magassági szervót. Mint utrobb kiderült a fekete szál le volt szakadva a nyákról és hol érintkezett hol nem.)

Van valami technika a szervók ilyen jellegű tesztelésére? Mert gondolom a zuhanásnál nem csak a vezeték szakadhat, hanem más is sérülhet belül.

Moderátor APPME logója
    Hely
    Gyomaendrőd
    Telefon
    null-null-zibn
    Hozzászólás
    3.778

Terhelhetőség...
    Meg kell vizsgáli a vezetékeket, kapcsolókat, csatlakozókat, hogy a terheléskor a feszültség nem esik-e le a szervónál.
    Ha van egy gyenge kontaktus, a szervó 1-2-3 V-tal leesett feszültséggel nem fogja teljesíteni a feladatát. Arról nem beszélve, hogy íly módon elszivárgott feszültség olyan hatással van a vevő működésére, ami nem kívánatos.
    Akku terhelhetőség, állapot - magától értetődően jó kondícióban legyen...
    Signore Membran
    Good Will Hunting
    Kis pacsirta, kedves kis pacsirta,
    Kis pacsirta, megkopasztlak én...

Senior Member
    Hozzászólás
    878

Szervorajzok

Hello Mindenkinek!

Régi igéretemet szeretném most teljesíteni.Hátha valakit érdekel...
    A két első rajz szervoáramkörről van visszarajzolva, remélem nem rontottam el. Van ugyan több rajzom csak tanzisztoros szervoáramkörről is, de azok kivétel nélkül telepközepes megoldásúak, amelyek fölött rég eljárt az idő. Bár ezek a tranzisztorosak is működnének mai vevőkimenetekről, mert a bemenőjelük szabványos.
    A mai modern "digitszervok", ami egy kicsit túlkapás ugyebár, no meg reklámarketing, nos olvasott-e már ki valaki, ilyen szervokba épített mikrokontroller szoftverét? Roppant kiváncsi volnék rá!
    Bandita II. már régen kérdezte tőlem, hogy vevőkről van-e kapcsolási rajzom? Nos még 20 évvel ezelőtt "passzív" elemekkel épített vevők voltak SO 41 P- és SO 42 P- illetve TAA 6xx IC-kel voltak építve és a kimenet 4 illetve 8 bites léptetőregiszterrel volt megoldva. De ennek rég vége. Manapság 1 berendezésorientált IC néhány KF tekercs, pár darab SMD morzsa és kész a 2-3 mikrovolt érzékenységű csúcsvevő. Lehetetlen kielemezni is, nemhogy javítani. Mérni ezt-azt lehet rajtuk, de változtani nem lehet. Ez a technológia üzletileg biztos kifizetődő...

A szervorajzok:

Kiváncsi-e valaki a szervok részletes eletronikus működésére?
    Hosszú még a tél, ráérek irogatni...

Sanyi bátyó

Senior Member
    Hely
    Budapest
    Telefon
    30/3062368
    Hozzászólás
    360

Szia Sanyi bátyó,

Van 2db 9gr-os Tower Pro szervom, amit már halottan kaptam. Állítólag egy hibás szabályzó miatt összevissza rángattak, majd lepihentek Motor, poti jo, tehat az egyszeru elektronika miatt gondolom az ic halhatott meg. Érdemes próbálkozni valamit vele?

Senior Member
    Hozzászólás
    878

szervojavítás

Hello Mindenkinek!

Hello DJ_US! Kár a kis szervóért! Ha a motor és a poti és a mechanika tökéletes, akkor nem kéne leírni a kis szervót. Az igazi gond az, hogy után építheted az elektronikát, de sajnos valószínű, hogy nem fog beleférni a szervo pici tokjába.
    Ha kívül van az elektronika, nos az 5 szál vezetékkel menne a tokba és gondoskodni kéne a vízhatlan szigetelésről. Az FBS és egyéb szilikonpaszták nem jók erre a célra! Nem tudom, hogy SMD technikához van-e szerszámod, mert volt forgalomban NE544-es SMD tokozásban. Az eléggé kicsi! A szervo elektronikája és „logikája” ugyanaz, mint az előbbi cikkekben leírtakban foglaltatik. Csak ez a pici elektronika, a kicsi motor alacsony áramfelvételéhez volt méretezve. Valószínűleg ezért halt bele a szabályzó rángatásába! Megbízható az építés, mert az itt megadott rajzok nagyobb motoráramhoz készültek. Csak a miniatűr kivitelezés az, ami a gondokat okozza. Próba, szerencse!

Sanyi bátyó

Moderátor APPME logója
    Hely
    Gyomaendrőd
    Telefon
    null-null-zibn
    Hozzászólás
    3.778

Hali!

Az NE544-el kapcsolatban megjegyzem, elérhetetlen, nem beszerezhető.
    A Microprop szervókban normál tokozásúval találkoztam, SMD változattal készült szervókban SAK150-et találtam, de ez az IC sem elérhető már, úgyszintén a Texas SN28604 IC-je sem...
    Nem tudom van-e elérhető, mostani IC ebből a körből - amivel szervokat tudnánk felújítani. Egyébként egy normál méretű szervoáramkört SMD alkatrészekkel megépíteni nem volna vészes - jó, nagyítós lámpát használok, de meg tudok egyszerűbb paneleket csinálni vele.
    Signore Membran
    Good Will Hunting
    Kis pacsirta, kedves kis pacsirta,
    Kis pacsirta, megkopasztlak én...

Senior Member
    Hozzászólás
    878

alkatrészellátás

Hello Mindenkinek!

Talán azért nem ilyen rossz a helyzet kedves APPME! Mert mostanság tonnaszám gyártják a szervokat! Korábbi topic-ban volt aki jelezte, hogy kapható az NE544. Még előfordul. Találtam amatőr szabályzó áramkört az Interneten, amiben javasolják ezt a TEXAS IC-t! Két típust is.
    De nem akarok ezen vitatkozni!
    A negatív vélemény nem segítség, az lelohasztja a lelkes modellező hangulatát és a kis elromlott szervók a kukában végzik...
    A gond igazán az, hogy gyártók felrúgták a korábbi tipuselnevezéseket!
    Most több szervovezérlő IC-t gyártanak, mint valaha. Inkább abban kéne az érdeklődőknek segíteni, hogy milyen katalógusban találhatók meg, na és természetesen mik az új típusszámok?

Sanyi bátyó

Oldal: 2 / 68 ElsőElső 1234561252 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve