Oldal: 1 / 6 12345 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (54) összesen

Téma: Beszélgessünk a balsa alapozásról-festésről-lakkozásról!

Senior Member
    Hozzászólás
    645

Beszélgessünk a balsa alapozásról-festésről-lakkozásról!

Szóval első modellem balsafelületét szeretném szép símára elkészíteni alapozással, festéssel, és lakkozással.

A problémám, hogy a habmagra felragasztott 1mm-es balsaborítás igencsak dús a balsa anyagából adódó pórusokkal, résekkel. Áttúrtam a fórumot, kérdezősködtem. Úgy látom másokat is érdekel a téma, hallottam ilyen-olyan jó tippet.

Szeretném ezeket itt összegyűjteni, és várnék további megjegyzéseket, "nekem ez vált be" típusú hozzászólásokat.

Törzs borítása-festése:
    http://forum.rcmodell.hu/viewtopic.php?t=166
    Innen a következő tippeket emelem ki:

1 - Vendég
    Glettelni érdemes:
    1. mikroballonos gyantával (megfelelő keverési arányra ügyelni)
    nehéz felvinni, de utána hálás anyag.
    2. Graupner pasztával (konzervben van) ez kissé zsugorodik, tehát nem tökéletes, de szintén nagyon könnyű.

Glettelésnél jobb az 1. mert nem párolog semmi, és le lehet fóliázni! így alig kell csiszolni, glatt felületet kell egy második menetben javítani max.

2 - Prudentbear
    Nos,
    én már vagy 6 éve nem csináltam ilyet, de azért pár dologra még emlékszem.
    Balsára tilos bármilyen oldószeres kittet felvinni. Halál.
    Ehelyett vékony japánpapírral vond be a felületet, és talán 1-szer(?) nitrolakkozd. Így kevés anyagot nyel el és csak minimálisan nőtt meg a súly. Ezt kittelheted, óvatosan (nedvesen is, nagyon óvatosan) csiszolhatod, és aztán festheted.

Vitorlázó feliratozása (nem scale):
    http://forum.rcmodell.hu/viewtopic.php?t=13658
    Innen a következő tippeket emelem ki:

3. sry
    Én a gletteléshez elsősorban az autókhoz használt kétkonponensű
    glettanyagot használom. Ez szép világosbarna színű, nagyon vékonyra
    el lehet húzni, nagyon sima és kiválóan csiszolható. Mivel műgyanta
    alapú nagyon kemény, de rugalmas felületet ad. Ha a felület festve
    lesz készőbb, akkor 2-3 lécsőben csiszolom. Egyszer próbáljátok ki
    és soha többet nem fogtok mást használni. Annyi trükköt azért érdemes
    elkövetni, hogy az edzőanyagot át kell tölteni egy 10 ml-es fecskendőbe
    és abból adagolni.
    ...
    Repülőgépet
    kétkomponensű glettanyaggal glettelek, hajót a Tikkurila
    fapasztáival, depront, hungarocellt és hasonlókat meg szalmiákos
    réstapasszal (nagyon bűdi, de jó, és könnyű).

Sryt megkérdeztem, pontosan mi az a "kétkomponensű glettanyag". Azt írta bármelyik festékboltban kapható. Az autófényezők viszik
    kétkomponensű tapasznak. A massza barna, az edző rózsaszín és
    külön van csomagolva. Van tiszta tapasz finom résekhez, felülethez és
    van olyan is amibe üvegrost van keverve nagyobb repedésekhez.
    Most dobta ki a dobozát, megnézi nekünk, ha megint megy venni..

4. - Atát kérdeztem priviben
    Nekem ez volt az első festett gépem, ezt így csináltam: a felületet finom csiszolópapírral átcsiszoltam (280-360-as), majd nitrólakkal lefújtam (hogy csak kevés jusson rá) két rétegben a szárnyat a pórustömítés miatt. A nagyobb hibákat kigitteltem kétkomponensű szoftkittel (autófestékbolt). Aztán az egészet beborítottam 27 g/m2-es üvegszövettel, laminálógyantával. Nagyon kell vigyázni a súllyal, mert könnyen el lehet szállni... Erre jön a töltő-alapozó a szövet mintázatának eltüntetésére. Azt vissza kell csiszolni (280-360-as papírral), majd párszor megismételni a műveletet, amíg nem tökéletes a felület. A festék hibát nem tüntet el, csak kiemeli a meglévőket! A tökéletes felületet lehet festeni.

A jelenlegi gépemnél a súlycsökkentés miatt fordítottam a technológiai sorrenden: a balzaborítást összeragasztottam, majd üveglapon kikenve a 27 g/m2-es szövetet a kész balzaborítást ráraktam és levákumoztam. Ezzel tükörsíma felületű borítólapokat kaptam, amire már egyből jöhet a töltőalapozó. Reményeim szerint kb 100 g/m2 súlycsökkenés érhető el ezzel a megoldással.

5
    Balzára egy másik felületelőkészítési módszert is hallottam, és láttam is az ereményt - meggyőző volt: purex-szel leheletfinoman átkenni a felületet, kened és mindet lehúzod. Így a résekben bennmarad az anyag, és habosodva kitölti azokat. Finoman átcsiszolod és jöhet a töltőalapozó.

6
    Amit ki lehetne próbálni: a balzát egy-két rétegben nitrólakkal lefújni a pórustömítés miatt, megcsiszolni finom papírral, a durva hibákat kigittelni, és mehet a töltőalapozó. Nitrólakkig visszacsiszolni, majd újra töltőalapozó, amíg nem tökéletes a felület.
    ...

Szóval az én tudásom ennyi a témában, szerintem ne nagyon gittelgesd, csiszold símára, lakkozd le, csisold meg újra, aztán töltőalapozó, csiszolás, festés.

A súlyra nagyon vigyázz, baromi nehéz lesz a szárnyad pillanatok alatt, ha nem vigyázol!

Kérdeztem Atát, pontosan mi az a töltő-alapozó. Azt válaszolta, festékboltban ezen a néven árulják, két komponensű alapozó, rendkívül könnyen csiszolható.

Továbbá:

Csiszoláshoz ajánlották többen a vizes csiszolószivacsot. Barkácsáruházakban lehet kapni. Csiszolóvászont is ajánlott benedvesíteni, mert így nincs por. (Ki fogom próbálni)

Senior Member
    Hozzászólás
    645

És akkor rögtön egy kérdés is:
    Én azt hittem, először festek, azután lakkozok, hogy a lakk megvédje a festést. De a fentiek alapján lakkozok, hogy a fa ne szívja be a festéket, aztán festek és kész. Vagy lakk-(csiszoo-lakk-csiszol-lakk)-festék-lakk ?

Senior Member
    Hozzászólás
    643

Azért lakkozol először, hogy ne szívja be a festéket, és ne legyen tarka, utána esetleg ipregnálás és esztétika végett. De a súly!!!
    A két komponensü glett neve amit a másik topikban emlegettetek, neoflex
    van fehér és szürke szinben,az edzőt külön kell általában kérni.
    Ha valami nem fa, és nem vetemedik, feltétlenül vizzel kell csiszolni, egy jó gumi stekni sem árt, az egyenesebb helyeken, és egy két csepp mosogatószer. Bocsi az elírásért az anyag neve neoplaszt ops:
    30 633 8115

Idézet bogrács eredeti hozzászólása
    neofelex
    Szia Bogrács!
    Neoflex
    Bocs, hogy kijavítalak, szerintem csak elírtad

Még annyit tennék hozzá, hogy az edzője viszonylag hamar bedöglik, hajlamos kikristályosodni. Érdemes több kis tubussal venni.
    Maga a kitt évekig használható, ha időnként átkevergetjük a dobozában és jól visszazárjuk.

A keverési arányra oda kell figyelni, főleg ha nagyobb mennyiséget akarunk egyszerre felhasználni, mert bemelegszik és hirtelen "húz" meg, szinte egyik pillanatról a másikra.
    SG Modellsport Team - SYLMAX Group WWW.SGMODELL.HU Facebook: https://www.facebook.com/sgmodell/

Senior Member
    Hozzászólás
    643

Hát a gépelés mindig nem az erősségem, ops: és ne feledjétek a jó öreg hintőport, olcsó, mindig olyan szinű ami kell, abba a festékbe kell keverni, amivel festessz, de próba mindenképp szükséges!!!!
    30 633 8115

Moderátor vegyész logója
    Hely
    Kispest
    Telefon
    +36 70 886 0671
    Hozzászólás
    1.368

Ha megtalálom valahol az archivumomban, akkor felteszek ide egy nagyított képet a balzáról, abból mindenkinek világos lesz, hogy miért kell a felületet előzetesen bevonni. A gyártó cég is végez ilyen bevonatolást, persze az ilyen balzát lényegesen drágábban adja. Ráadásul a legkisebb csiszolás tönkreteszi a réteget. A dolognak az a lényege, hogy a balzát a szálirányra merőlegesen szeletelik. Azért olyan könnyű, mert a hajszálcsövei nagyon vastagok. Ha ezeket a csöveket feltöltjük lakkal, gyantával, festékkel stb. akkor jó nehéz anyaghoz jutunk. Ezért az egyébként már kész felületet először térhálósítóval bekevert gyantával bepermetezzük ("ködöljük") és ennek a teljes megkötése után dolgozunk tovább a fával.
    Amiről még szó volt, az az autójavító kitt. Poliészter alapú tapasz, ami gyártmánytól függően nyersselyem, szürke, vagy barnás-rózsaszínű massza. A térhálósítója a benzoil-peroxid paszta, ami vagy fehér, vagy élénk pirosra színezett. Ha jó arányban keveritek össze, akkor húsz perc múlva csiszolható. Többféle márkanéven árusítják. Első rétegnek nem javasolom, de nem rossz megoldás. Arra feltétlenül figyeljetek, hogy ne legyen túl gyorsra keverve és sehol ne legyen túl vastag, mert képes nagyot zsugorodni és akkor meghúzza a felületet. Ezt a kittet nem szabad közvetlenül polisztirol habra kenni, mert tönkreteszi.
    Üdv
    A dzsungelben minden ehető. Te is. http://poly-matrix.hu/ FB.: https://www.facebook.com/profile.php...6%3A1545734537
    Üzlet: 1182 Budapest, Vak Bottyán u. 1.

Senior Member
    Hozzászólás
    645

Ez a Neoflex ez tuti?
    Nekem ilyen van itthon:

Neoflex javítótapasz (Tekla gyártmány)
    Fehér színű, hígító szagú. (Nálam egykomponensű)

Próbálkoztam vele, de nem sok sikerrel. Higítva valamivel jobb, de erről Sry írt bővebben a fent megjelölt topicban:

...
    Amikor még Neoflexet is használtam (ez már történelem) akkor
    nekem is nagyon sok gondom volt a felület minőségével, és a
    felhordás, eldolgozás kellemetlenségeivel. Végül rájöttem, hogy a
    Neoflexben van a hiba nem bennem. egyszerűen túl száraz, és azért
    olyan rossz vele dolgozni. Azután már egy üveglapra kinyomtam a
    pasztát és pár csepp szintetikus higítót adtam hozzá, majd jól
    elkevertem spatulával. És láss csodát, a Neoflex egészen jól
    kezdett viselkedni. Miután bevezettem, hogy a végső simításkor a
    glettelő vasat is kenegettem vékonyan szintetikus higítóval,
    tökéletes felületeket lehetett kialakítani. Igaz így tovább kell száradni
    hagyni, viszont szép a felület és alig kell csiszolni.

De mint már írtam vége a Neoflexes időknek. Repülőgépet
    kétkomponensű glettanyaggal glettelek,
    ...

Senior Member
    Hozzászólás
    645

Hintőpor? Erről szeretnék bővebben hallani. Mire jó?
    Olyan, mint a mikroballon, könnyen lehet majd csiszolni?

Egyébként köszönöm a hozzászólásokat. Máris újabb információkra és tudnivalókra tettünk szert. Vegyész, érdekelne ez a peremetezős dolog is!

Ata közben válaszolt nekem, hogy mi is pontosan az a glettanyag:
    ...
    a festékrendszer, amit használtam, az a Herberts kétkomponensű bútorlakk volt. Bármilyen színt kikevernek, kis mennyiségben is. Ennek van egy töltő-alapozója. A Herberts és a Standox egy gyártó terméke, Standox autófestékboltban fogod megtalálni. A vegyszerállósága nem teljesen tökéletes ezeknek a lakkoknak (aceton, metanol), de ez nálad nem fog számítani. A bútorlakk ára az autófesték árának kb. 20-50% -a (kb. 1000-3000 Ft/kg).
    ...

Senior Member
    Hozzászólás
    788

Idézet vegyész eredeti hozzászólása
    A dolognak az a lényege, hogy a balzát a szálirányra merőlegesen szeletelik. Azért olyan könnyű, mert a hajszálcsövei nagyon vastagok. Ha ezeket a csöveket feltöltjük lakkal, gyantával, festékkel stb. akkor jó nehéz anyaghoz jutunk.
    Szerencsére a borításhozhoz nem a bütüs metszetet használjuk , hanem az érintős/átlag metszetű lapokat. Én főtartó gerinchez szoktam a bütüs metszetén ragasztani a balzát, de tény, hogy sűrű ragasztót kell használni, mert egyébként mindent magába szív.

Teszek ide képet a balza metszeteiről.

Sorrendben bütüs metszet, érintős metszet (A grain), átlagmetszet (B grain), tükörmetszet (C grain).

Üdv

Senior Member
    Hozzászólás
    1.380

Sziasztok!

Vegyész!
    A modellépítéshez használt balza lapokban a szálak hosszirányba futnak. Úgy tudom, a szendvicsszerkezetek maganyaga főleg nyomásra van igénybevéve, ezért lamináláshoz olyan lap kell, amiben a szálak merőlegesek a lap síkjára. Ez tényleg beszív mindent, mint a szivacs. Modellezésnél esetleg a szárnyak főtartóit erősítjük így - az is szendvics (fenyő-balza-fenyő), de egyébként tudomásom szerint nem használható.

Sallala!
    Én nem szoktam nagyon igényesen elkészíteni a gépeim felületét, de szerintem a lakk-polír-lakk-polír műveletek kitartó ismétlésével is szép eredményt lehet elérni. Gletteléshez számomra a "folyékony fa" elnevezésű fa/bútor javító kencék a legszimpatikusabbak. Barkácsboltokban (pl.: OBI) rengeteg féle kapható. Ha megszáradt, szinte mint a fa.

Oldal: 1 / 6 12345 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva