Eredmény: 1 - 4 (4) összesen

Téma: Habszárny borítás balsa vs kasír

Senior Member vakrepulo logója
    Hely
    bp xv ker vagy ix ker, tel:7062kilenc133egy
    Hozzászólás
    297

Habszárny borítás balsa vs kasír

Sziasztok

építetek egy hab vitorlázó szárnyat kasírozással és most hogy a vége felé vagyok elgondolkoztam hogy a másik előre kivágott párat nem kasírozom, hanem balsa borítással teszem meg

mivel igazándiból én építeni nem szeretek csak főleg reptetni, ezért tapasztaltakat szeretném megkérdezni a két borítás közti különbségekről, nevezetesen:

1)
    A két borítás elkészítése közt van-e jelentősebb nehézségbeli különbség? Kb ugyan olyan ügyességet, időráfordítást, szerszámokat igényel? ( A kasírozást 2 este megcsináltam a konyha asztalon, mikor a család elment aludni)

2)
    A két borítás közt súlyban milyen különbség van?
    ( a kasírozott szárnyam rg15-s profilú, húrhossz tőben 22cm, szárnyvégen 15cm, fesztáv 2 méter és erre a körbe kasírozáz kb 119 gramm extra súlyt tett rá)

3)
    Melyik alkalmazása eredményez merevebb szárnyat?
    (a kasírozás úgy néztem kb megkétszerezte a fenti paraméterekkel rendelkező hab anyag + 7 mm aluminium cseszterton merevségét)

4)
    Melyik borítás ad kevésbé sérülékeny felületet?

5)
    Mi más különbség van még köztük?

köszi a tapsztalatokat

egy házi készítésű f5j-400 valahol a pest környéki kukoricásban

Kiemelt fórum támogató
    Hozzászólás
    4.564

Re:Habszárny borítás balsa vs kasír

A 2m-es fesztávhoz csak az elökészitések kissé idöigényesek ...

Legelöször is ki kell vágatnod a félszárnyakat habból, úgy hogy ca. 2cm-nyi hab maradjon alul-felül a kivágott negativ blokkból ... ezekután, a 20cm-es szárnytöt véve alapul, egymás mellé ragasztasz (fehér Express vizálló faragasztóval) két-két 1000x100x1,5mm-es keményebb balsalemezt, hagyod öket száradni másnapig, majd a kiszáradás után lehúzod róluk a masking tape-t ami segitségével egymás mellé ragasztottad a két lemezt ...

Kirajzolod és kivágod a lemezeket úgy hogy ca. 1-1cm-nyit túllógjanak a belépö/kilépö éleknél ... picit benedvesítve öket belehelyezed az alsó szárnyfelület lemezét az alsó negativ habformába, majd a habmagra ecsettel/lágy spaknival felkensz egy réteg fehér vizálló Express faragasztót a habmag mindkét oldalára és ezt ráhelyezed a habnegativba fektetett alsó lemezre ... óvatosan, hogy nehogy elcsússzanak, ráhelyezed a habmagra a felsö boritólemezt, majd a felsö habnegativot ... miután a szendvicsedet igy szépen felépitettd, lesúlyozod az egészet és hagyod reggelig száradni ...

Reggel szépen kiveszed a szárnyfeleket a negativból, levágod/lecsiszolod körbe-körbe a lemezfelesleget ... és máris készek a szárnyaid ...

A boritáshoz használt balsalemezek vastagsága 1,5mm-es legyen !! Az 1mm-es túl vékony, abból már sokat nem nagyon lehet csiszolgatni sem, a 1,5mm-en feletti balsaburkolatokat (azok is általában csak 2mm-es lemezek) inkább már csak a nagyméretü, nagy szárnyfelületü gépeknél használják ...

A balsa boritás által kapott habmagos szárnyak a laminálás által jóval erösebbek mint a kasirozással készitettek ... a csürölapokat/ivelöket is csak egyszerüen kivágod a kész szárnyakból, azaz nem kell ezeket sem külön-külön megépitgetned ... ami még szintén a balsaburkolás mellett beszél, hogy szinte egy abszolut sima felületet kapsz igy amit már csak max. felcsiszolnod kell kissé, mindenféle spaknizgatás nélkül is ...

Az igy laminált félszárnyakat akár üvegezheted is (25gr/nm-es üvegszövettel) ezáltal mégerösebb és teljesen karcolásmentes lesz a szárnyad is ... ezekután már fóliázhatod, vagy egyszerüen az üvegezésre egyböl festheted is öket ...

Az 5. pontodhoz csak annyit, hogy a fennt is leirt módon elkészitett (és üvegezett) szárnyadra akár "rá is állhatsz", annyira szilárdak, amig a kasirozott szárnyakért már nem tenném tüzbe a kezem ... súlyban is kb. megegyeznek egy kasirozott szárnnyal ...

Senior Member vakrepulo logója
    Hely
    bp xv ker vagy ix ker, tel:7062kilenc133egy
    Hozzászólás
    297

Koszi
    Leirasod alapjan nem sokkal bonyolultabb megepiteni
    (Bar ez a uvegezes mar tul sok. Mint mondtam nem vagyok nagy epito. )

Ujabb kerdesek

5)
    Az mukodik-e hogy hab-ragasto-uvegszal-ragaszto-balsa-preseles a sorrend? AZT meg talan bevallalnam

6)
    Balsa festese? Vagy lakkozni kell? Gondolom valami Kell a nedvesseg ellen
    egy házi készítésű f5j-400 valahol a pest környéki kukoricásban

Kiemelt fórum támogató
    Hozzászólás
    4.564

5. a legegyszerübb módja ahogy leírtam ... az üvegezés is pofonegyszerü, csak felfekteted az elöre méretre vágott üvegszövetet, majd 30-40 perces epoxyval (a szöveten át !!) ecsettel felhordod rá a kikevert epoxyt, majd egy lágy spaknival lehúzod a szövet felületéröl a felesleges epoxyt, aztán elteszed másnapig aludni ...

6. a balsafelületet ha fóliázod, csak a nyers balsafelültre vasald fel, igy a fólián levö ragasztó beissza magát a balsába ... ha festeni akarod, akkor elöbb le kell a balsafelületeket alapozni pórustöltö alapozógittel, újra felcsiszolni, majd festeni ... a festésre esetleg még egy vékony réteg lakkot, hogy csillogjon is mint a tücsök segge ...

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva