Oldal: 1 / 2 12 UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (14) összesen

Téma: 2 méteres hab vitorlázó szárny építése

Senior Member vakrepulo logója
    Hely
    bp xv ker vagy ix ker, tel:7062kilenc133egy
    Hozzászólás
    297

2 méteres hab vitorlázó szárny építése

sziasztok

gondoltam megosztom veletek első építgetős szárnypróbálgatásaim, hátha más ötletet merít belőle
    előzmény:
    van egy sokszor zuhant phoenixem, 2 méteres szárnnyal és val szín utoljára már azért esett le, mert annyira torzultak csavarodottak a szárnyai. Ezért elhatároztam, hogy új gépet építek. Nehéz döntés volt, mert engem a reptetés érdekel, az építés nem annyira, ezért az építés folyamán végig a legegyszerűbb módszereket választottam. Az új gép, az valójában új szárnyat jelent, mert a törzs, a meglévő vezérsíkok, a törzsben az elektronikát tartó balsa fa anyag nagyon sokat ér, azt újra fel akartam használni.

szárnyválasztás: kis netezgetés után az RG15-t választottam az eredeti - talán clark y- hab szárny helyett.
    Mivel az új szárny sokkal karcsúbb, ezért
    1) sokkal kisebb főtartó is elég
    2) a hab mellett kell még valami ami tartást ad neki és a külső sérülésektől óvja, mert az általam vágott hab sokkal puhább mint a gyári préselt vagy öntöt vagy mit tudom én hogyan csinálják kínában

döntés: kap egy kasírozást

A szárny méreteiben sem akartam nagyon eltérni, mivel a törzs hossza és a vezérsíkok nagysága már adott volt.
    Így a szárnyfesztáv és a húrhossz csak egy pár centivel nőtt. A húrhosszt már csak azért is meg kellett növelni, mert az új profil túl vékony, nagyobb húrhossznál éri csak el azt a vastagságot, hogy pl a csűrő beleférjen.

Tehát a szárny: habmag, 7mm alucső cseszterton amit végig engedtem mind a két méteren, 1 méteres 6mm-es széncső, kívülről kasír a szárnyon.

csatolt képek:
    régi és új szárny
    új szárny összerakva (némi blanyik utánérzés)
    régi és új profil oldalról (cseszterton mérete közt nagyságrandi különbség)
    csűrők kaptak egy széncső erősítást
    inul a kasír
    csűrő szervók bemarva
    még motor becsavarozás és próberepülés

egy házi készítésű f5j-400 valahol a pest környéki kukoricásban

Hely
    Hozzászólás
    297

Re:2 méteres hab vitorlázó szárny építése

remélem sikerül a képek beszúrása:

Hely
    Hozzászólás
    297

(((((((((basszus nem tudok képet beszúrni, ha lenyitom a "további opciók" részt nem jelenik meg a csatolás, pedig már máskor raktam fel így képet, vallaki PU-ben küldjöm már egy linket/leírást, hogy hogyan kell képet felrakni. olvastam a sugón belül is a leírást, de nem tudom miért nem jelenik meg a a 'csatolás' parancs ))))))

Hely
    Hozzászólás
    297

Hely
    Hozzászólás
    297

Hely
    Hozzászólás
    297

és akkor az építés:

1) Habvágás
    Ebben szerencsés vagyok, haverom akivel együtt kezdtünk modellezni, kifejezetten egy építgetős fazon, pl épített már magának egy habvágó CNC gépet is. Azzal vágtuk ki a szárnyat - egyből 2-2 párat, hogy építés közben ne remegjen az ember keze pl a csűrök kivágásánál - kb 1 óra alatt. Az 1 méteres szárnyfeleket 2 db 50-50 cm-es darabból vágtuk ki.
    200-as a habanyag sűrűsége.

2) szányprofil
    RG15. Az első 50 cm-es darab téglalap alakú és csavarásmentes, a második 50 cm-es darab trapéz és van benne 2 fok csavarás. Mivel elég vékony a profil úgy vágtuk, hogy direkt 1 cm-rel hosszabb húrú szárnyat vágtunk, majd a végén a kilépőnél az utolsó 1 cm-t lemetszettük. A végeredmény azt mondatja, hogy lehet nem is egy hanem 2 cm-t kellett volna.

3) Főtartó
    A 7 mm alu cseszterton végigfut a teljes szárnyon, mivel a CNC csak úgy tudja kivágni a cseszterton helyét, hogy végig futott a csatorna, akkor gondoltam menjen végig az alucső. Cseszterton Purexel beragasztva.

4) Kasírozás
    Sokat gondolkodtam mivel fedjem be a szárnyat, pl balsa vagy üvegszövet, de úgy döntöttem, hogy a leggyorsabb módszert választom, ezért lett kasírozott. Pausz papír és palma fa ragasztó. 2X1,5 óra volt a bruttó elfoglaltság vele. Első nap 40 cm széles és 1 méterhosszú pausz lapot raktam fel a belépő felől U alakban. Az U alak jó ötlet volt, mert kicsit sem húzta el a szárnyat, viszont a 40x100-as egyben papír nem. Ekkora méretben nem lehet szépen kasírozni. Második nap 30x25 cm-es darabokkal dolgoztam, az már jobb méret. Kasírozás előtt a csűrő helyére beragasztottam egy szénszálat, körbe kasíroztam és utána vágtam ki a csűrőt, ami sima UHU-s zsanért kapott.
    A kasírozástól kicsit többet vártam, azt hittem erősebb lesz a végeredmény, de kb azt mondhatom, hogy a hab, vékony cseszterton, kasír kb 1/3-1/3 arányban járul hozzá a végső merevséghez.
    (haverom mondta ki a tutit, habtól és papírtól ne várj csodát)

5) Elektronika berakása
    Vettem a neten egy használt gravírozó gépet (2500), azzal és egy vonalzóval belemartam. A gravírozó gép nagyon hasznosnak tűnt, sokat használtam itt-ott kisebb ragasztó folyások eltüntetésére.

6 És a végeredmény
    Az én eredeti phoenix szárnyam 466 gramm volt 4 szervóval és tippre olyan 37-38 dm2 lehet.
    Az új szárny 410 gramm és 40,5 dm2 (ebből 154 g a hab anyag, 74 g a csesztertonok és a főtartó, 110 g körül a kasírozás, még csak két szervót építettem bele, de a 410-be 4 db súlya van)
    Összességében sokkal karcsúbbnak és kicsit törékenyebbnek tűnik az új szárny. Persze ha olyan vastag lenne mint a régi, akkor nem lenne annyira törékeny, de kb 1,5-szer akkor húrhossz kellene neki, hogy ugyan azt a vastagságot elérje.

Szóval most itt tartok, a gép repülése kész, de eljött a hétvége vége, így csak következő hétvégén fogom berepülni, akkor derül ki, hogy az elméletileg profibb profil, hogy muzsikál a gépen.

Ha a berepülés pozitív lesz, akkor elsőnek megcsinálom a most elnagyolt lépéseket: kasírozás hibáinak lecsiszolása, festés, ívelőlap beépítése.
    Ha még utána is szépen muzsikál pár reptetésen keresztül, akkor a második szárnypárat balsával borítva fogom megépíteni.
    És ha még minen szép és jó akkor a két kész szárny egyike kap egy kis üvegszövetet is.

Hely
    Hozzászólás
    297

Na megvolt a berepules, vegyes eredmenyel

Ami Jo:
    Szepen siklik, legalabb ugy mint az eredeti szarny, de meg nem volt lehetoseg rendesen kiprobalni egy motorfelfogatas hiba miatt

Ami rossz:
    Nem eleg Eros a cseszter, kicsit jobban hajlik mint kene. Igy is lehetne hasznalni , de felo hogy egy erosebb forduloban osszetapsol

Megoldas: kaptam egy otletet, hogy marjak Bele egy fuggoleges lapot merolegesen a hurra

Szumma: ha sikerul stabilizalni a szarnyat val szin egy erdetinel jobb szarnyam lesz

Hely
    Hozzászólás
    297

Ujabb reptetes utan:
    Eleg szepen siklik, a siklo szama kifejezetten Jo lehet
    Meg nem kapott szarny erositest, ezert a szarnya libeg a levegoben mint as 1:1 teljesitmeny gepekert, az jo pofa

Viszonylag Jol esik is at, ha Csak finoman van elkoptatva a sebessege, akkor Csak atmerul

Azon gondolkozom, novelem kicsit az allasszoget, azert, hogy picit lassabb legyen, de mi tortenik meg akkor, milyen hatasai lesznek meg?

Hely
    Hozzászólás
    297

Tobrb repules utan ere jutottam:
    A szarny Jo
    A kasir 1 retegben keves egy ilesmi szarnyhoz)
    , tul serulekeny hosszu ta on
    2 retegben meg til nehez

Jon a gyanta is uvegszovet
    - suly: 1-2 probaragasztas utan AZT mondom biztos nem less nehezebb (50-is szovet)
    - ar: a 2 metres szarnyam gyantazasa KB 2,5 ugy hogy draga helyen vasaroltam, kasir is volt 1000, de itt eleg kevesebb cseszter, szoval alig dragabb
    - Munka: nem nehezebb mint kasirozni is nem hosszabb ido (mar Csak a fazek idol miatt stem)
    - biztosan szebb felulet
    - vegeredmeny: strapapirobb

Szoval szerintem ez a he lyes irany

Hely
    Hozzászólás
    297

Oldal: 1 / 2 12 UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai