Oldal: 149 / 150 ElsőElső ... 4999139145146147148149150 UtolsóUtolsó
Eredmény: 1.481 - 1.490 (1499) összesen

Téma: vegyésznek vagy bárkinek

Senior Member
    Hely
    Kecskemét
    Hozzászólás
    2.644
    Szia

Köszönöm a válaszod.
    Igen, igazad van, kár találgatni, ki kell próbálni. Tegnap vettem is egy tubussal, este óta köt a próba, reggel már bíztató volt a kép.

Este törésteszt.

Üdv;
    Dani
    "Könnyű, erős, olcsó.
    Kettőt választhatsz."

Senior Member
    Hozzászólás
    311
    Segítséget kérnék. cseszerton csőnek csinálok tokot. Alumínium csövet 5x bekentem formaleválasztóval felhúztam rá kör szövött üveg szövetet, be kentem gyantával megszáradt. Leakarom húzni a csőröl de nem jön le. Hogyan szedjem le, hogy ne sérüljön meg egyik se?

Senior Member
    Hozzászólás
    1.279
    Attól tartok, most már sehogy.
    A fent leírt eljárással - formaleválasztó ide vagy oda - létrehoztál egy üvegszövettel többé-kevésbé erősített alu csövet.

A magyarázat egyik része, hogy a műgyanta zsugorodása bár kicsi, de nem elhanyagolható. Kötés közben így a kompozit rázsugorodott az alu csövedre, és nem kicsi erővel szorítja.
    (ha nem epoxyt hanem poliésztert használtál, annak ráadásul még a zsugorodása is nagyobb)

A másik rész az, hogy az alu cső bár simának tűnik, a közte és a kompozit csöved közti súrlódási együttható nem nulla, és ez kombinálva a zsugorodással, nem engedi hogy tengelyirányban elcsúsztasd a kettőt egymáshoz képest.
    (még egy egyrészes, nyitott negatív szerszámnál is illik oldalferdeséget hagyni, teljesen párhuzamos oldalfalaknál nagyon nehéz kivenni a készterméket)

De hogy valami jót is mondjak, létezik a tiédhez hasonló eljárás, amivel lehet alu csőre kompozit hüvelyt készíteni.
    Bővebben:
    http://cnv.hu/kompozit-cso-keszitese

Ha kérdésed van, írj bátran, a fentit én követtem el.
    cnv.hu

Senior Member
    Hozzászólás
    1.279
    Nem kukacoskodás, csak kis korrekció:
    A két komponensű műgyanták nem száradnak, hanem kötnek avagy térhálósodnak.

Száradás: valamilyen oldószer (akár víz) távozása az oldott anyagból (pl festék, lakk) aminek következtében a visszamaradt anyag megszilárdul.
    Ez jelentős zsugorodással is jár, illetve zárt térben nem tud bekövetkezni (nem tud hova távozni az oldószer).
    (elég hosszú idő alatt azért igen, hiszen 1-2 oldószermolekula egy "légmentesen" lezárt edényből is utat talál kifele, és sok kicsi sokra megy)
    Ugyanemiatt nem lehet tetszőlegesen vastag rétegben dolgozni száradó anyagokkal, mert a külső réteg száradása után bent reked az oldószer az anyag belsejében.
    Száradás közben nem fejlődik hő, sőt a párolgáshő hűti közben az anyagot.

Térhálósodás: a két komponensű műgyanta (festék stb) bekevert komponensei között kémiai reakció zajlik le, a molekuláik összekapcsolódnak, a kialakuló hosszú molekulaláncok egymásba is "gubancolódnak" illetve köztük keresztkötések (térháló) alakulnak ki, így szilárdul meg az anyag. Ez a jelenség a felületen és az anyag belsejében is (közel egyformán) lejátszódik, akár levegőtől elzárt térben is.
    (Ha kilép is valamilyen kondenzátum az anyagból, az nem feltétele a kötésnek, csupán mellékterméke.)
    Térfogati zsugorodás itt is van, kondenzációs reakció esetében kicsit nagyobb, kondenzáció nélküli (addíciós) esetben alacsonyabb, de mindkét esetben jóval kisebb mint a száradásnál.
    (A zsugorodás magyarázata hogy a térhálósodás közben a molekulák közelebb kerülnek egymáshoz, illetve ugye kondenzáció esetén pluszban még anyag is távozik a rendszerből).
    Kötés közben hő is fejlődik, ami maga is segíti (gyorsítja) a reakciót.

A két jelenséget kombinálják is pl a 2k festékek szórásánál.
    Itt a bekevert komponenseket hígítják valamilyen oldószerrel, ami valamelyest fékezi is a festék kötését. Ám a felületre szórva (egy része még út közben a levegőben) az oldószer kipárolog, és lezajlik a kötés (térhálósodás).
    Epoxy vagy más műgyantákat viszont "nem illik" hígítani, mert az anyag belsejében kötés közben bent reked a hígító, és a későbbi (lassú) távozása nyomán hibahelyek maradnak a térhálós anyagban (vagyis gyengébb lesz).

Ezeket ugyan nem kérdezted, de időről időre azért leírja őket valaki, általános tájékoztató jelleggel.
    Most éppen én : )
    cnv.hu

Senior Member
    Hozzászólás
    1.279
    Még valami, bár ez inkább már csak elméleti okoskodás:

A műgyanták (és általában a műanyagok) hőtágulása jelentősen magasabb a fémekénél.
    Továbbá, a formaleválasztód jó eséllyel tartalmaz viaszt, ami magasabb hőmérsékleten "megolvad" és jobban csúsztat.
    Valamint, a műgyanták az üvegesedési hőmérsékletük fölé melegítve valamelyest lágyulnak. (a gyantád műszaki adatlapjában ez benne lesz, szobahőmérsékletű térhálósítás után egy átlagos epoxynál 50-60 C körül lehet).

Ez így együtt _talán_ elég lehet hogy alaposan felmelegítve, testi épségedre fokozottan ügyelve, nem kis küzdelem árán szétválaszd őket.
    Azért sok sikert nem jósolok, de ha elég elszánt vagy, minden mindegy alapon megpróbálhatod.
    Sajnos ott van az üvegszövet erősítés is, ami limitálja a hőtágulást, illetve az egész hőtágulási differenciál (vagyis a különbség az alu és a kompozit tágulása közt) lehet hogy nem éri el a gyanta kötés közbeni zsugorodásának mértékét.
    Ez esetben az egyetlen remény hogy kellően (túlzottan) vastagon kented a viaszos formaleválasztót, és az most felolvadva megoldja a problémádat.

A hőtágulási differenciált elvben növelheted, ha az alu csövön hideg vizet folyatsz át, miközben kívülről az üvegszövetre forró vizet öntesz.

A fentiekkel jó esetben is csak az alu csövet tudod majd megmenteni. Az üvegszövet cső jó eséllyel deformálódik, miután a Tg-je fölé melegítve (kilágyítva) lehúztad a sablonról.
    De ha nem is deformálódik, akkor is, mivel túl szorosra készült, nem fogod tudni az eredeti rendeltetésének megfelelően (cseszterton hüvely) használni.
    cnv.hu

Senior Member HC logója
    Hely
    Miskolc
    Telefon
    emailt írj!!!
    Hozzászólás
    5.092
    Nagyon jó a leírásod (http://cnv.hu/kompozit-cso-keszitese) is! Köszönjük!

Senior Member
    Hozzászólás
    311
    Köszönöm Szépen a segítséget.http://cnv.hu/kompozit-cso-keszitese
    Ezt próbáltam már de a celluxot nem tudtam egyenletesen feltekerni. Kádba forró vizet engedtem beletettem a csövet vártam vele még felmelegszik. Közben a fagyasztóba tetem be vizet lehűlni. Mikkor már a viz kezdet megfagyni. Akkor kivetem a forró vízből az alu csövet, belsejébe öntöttem a fagyot vizet satuba fogtam és sikerült lehúzni az alu csőröl. Köszönöm a segítséget.
    Utoljára módosítva: Bund által : 2018-07-08 16:00

Senior Member
    Hozzászólás
    1.279
    Remek kivitelezés, örülök hogy sikerült leszedned.
    Ha jól sejtem, vissza már nem megy, tehát szűkebb a hüvely mint kellene?

Cellux feltekerés:
    Az én egyik módszerem az, hogy kb 45 fokos szögben tartom a csövet, a cellux szalagot pedig függőlegesen lelógatom, úgy hogy maga a tekercs kifeszítve tartja.
    Majd, a cső forgatásával szépen feltekerem.
    A tényleges szög a cellux szélesség/cső átmérő arányában illetve a kívánt átfedés függvényében is változhat.
    Pár próbálkozás után ráérzel, hogyan tudod tekerés közben megtartani a szöget, illetve nem belengetni a tekercset, hogy ne gyűrődjön.
    Szerencsére a cellux nem drága, és azonnali vizuális visszajelzést kapsz hogy jól sikerült-e a mutatvány.
    A végén ezt is megfejelheted egy hagyományos formaleválasztóval is.
    Úgy gondolom az amit használsz, elég jól vizsgázott azzal, hogy sikerült lehúznod a hüvelyt az alu csövedről.
    cnv.hu

Moderátor vegyész logója
    Hely
    Kispest
    Hozzászólás
    1.343
    Szép volt Péter!

Én sem írhattam volna le jobban! Egyébként az iskolában - még az igazgatóságon is - máig emlegetnek mint kiváló diákot.

Egyébként a tanév végével nyugdíjba mentem, bár október 30-áig még behívhatnak helyettesíteni.

Üdv
    A dzsungelben minden ehető. Te is. http://poly-matrix.hu/

Senior Member
    Hozzászólás
    311
    Sajnos nem megy fel az alu csőre. A cellux megoldással készítettem 2db-ot az egyik merev lett ami jó, de a másik valamiért nem lett olyan merev mint a másik.

Oldal: 149 / 150 ElsőElső ... 4999139145146147148149150 UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva