Oldal: 2 / 144 ElsőElső 1234561252102 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 11 - 20 (1433) összesen

Téma: vegyésznek vagy bárkinek

Junior Member
    Hozzászólás
    8

Re: vegyésznek vagy bárkinek

Sziasztok!
    Epoxi gyantával dolgozom, és néha előfordul, hogy nem akar megkötni. Nem tudom, hogy véletlenül rossz arányban leverem az fm21i-t a T16-tal? Konyhai digitális mérleggel csinálom. Mekkora tűrése van a 4 az 1-hez aránynak? Vagy nem keverem elég sokáig? Bosszantó, hogy egyszer szépen kikeményedik, aztán meg napokig ragacsos marad. Érdekes, hogy az edényben mindig megköt, csak a munkafelület marad néha ragacsos. Számtalanszor levakartam már a ragacsos dzsuvát. Jó lenne tudni, hogy mi lehet a bibi.

Senior Member
    Hozzászólás
    1.263

Tudtommal 1-2% pontossággal illik betartani a gyártó által megadott arányt.
    DE! emlékeim szerint ennél a párosnál nem 1:4 a keverési arány!
    20% rémlik, tehát 100g gyantához 20g térhálósító.
    cnv.hu

Junior Member
    Hozzászólás
    8

Igen, lehet, hogy ez volt a baj. Most felkentem 1:5 arányban, megint nem akar kötni. Kb 7 órája kentem rá a felületre. Az edényben már rég megkötött, a munkadarab még ragad. Tudom, hogy nagy térfogatban gyorsabban köt, de ez azért túlzás.

Senior Member
    Hozzászólás
    1.263

Milyen idő van ott nálatok? Ez a gyanta (főleg vékony rétegben) nem nagyon szeret hűvös párás időben kötni, nekem is gyakran ragadós maradt ilyen vacak időben. Utólagos hőkezeléssel is lehet rajt segíteni, akár annyi is elég lehet ha kiteszed a napra ha majd újra jó idő lesz. De ugye nem térfogat szerint keverted be?
    cnv.hu

Junior Member
    Hozzászólás
    8

Itt is pára van. Súly szerint mértem. Próbáltam hőlégfúvóval melegíteni, de hasztalan. Egy nagyon pici részen kikeményedett, a többi maradt ragacsos.

Junior Member
    Hozzászólás
    8

Nem tudom, hogy meddig érdemes várni. Ha 24 óra múlva sem keményedik ki, akkor mi a teendő? Levakarás? Esetleg mi van akkor, ha rákenek mégegy réteget? Ha az megköt, nem indítja be a reakciót az alatta lévőben is?

Moderátor vegyész logója
    Hely
    Kispest
    Telefon
    +36 70 886 0671
    Hozzászólás
    1.320

Az FM-21i-nek lelke van. Nem szereti a 20 fok alatti hőmérsékletet és az 50 % feletti páratartalmat. A helyes keverési aránya - ahogy CNV irta - 100 g / 20 g. Ehhez képest fölfelé szabad hibázni 100 g / 22 g arányig. Térfogat szerint 20 fokon (!) 4,76 / 1 az arány. Ezzel együtt a legjobb a tömeg szerinti mérés. Lehet rendszeres hiba a mérlegedben is. Már találkoztam olyan mérleggel, amelyik mindig két grammal többet mutatott a helyes értéknél. Például 20 g / 4 g helyett 18 g / 2 g volt a bemérés.
    Az is kérdés, hogy hogyan kevered össze a rendszert. Én mindig a gyanta tetjére mérem a térhálósitót. Sohasem szabad ecsettel összekeverni az anyagot, mert az ecset szőrei ismeretlen mennyiségű térhálósitót szivnak magukba.
    Ha egyszer leállt a kötés, akkor nagyon nehezen indul újra. Ilyenkor a komolyabb hőkezelés (60-80 fok) szokott segiteni.
    Az sem mindegy, hogy mire kented fel az anyagot. A tölgyfában lévő csersav képes megállitani a kötést.
    Ha egyszer elhibáztál valamit, akkor azt egy újabb réteg anyag nem fogja helyre hozni. Ez a megoldás a poliésztereknél működik valamennyire, mert azok gyökös mechaniznussal térhálósodnak. Ha csak a hideg, vagy a magas páratartalom állitotta meg a reakciót, akkor melegiteni kell. Ha más nincs, akkor a napon.
    Üdv

Senior Member
    Hozzászólás
    2.010

Nem túl nagy felületet kb 20-30 cm átmérőig érdemes egy infra izzóval kb 40-50 cm távolságból a laminálás után melegíteni.
    A repülés a világ második legizgalmasabb élménye. Az első legizgalmasabb a leszállás!

Senior Member
    Hozzászólás
    1.441

Hello Uraim,

Nem lenne egyszerubb, ha ennyi gond van ezzel a gyantaval egy masikot megprobalni? A piacon van boven mibol valasztani.
    Ha valami nem mukodik tokeletesen, meg ha az egesz procedura be is van tartva, akkor lepni erdemes nem az okat keresni....az ido penz.
    udv<br /><br />Peter Kovac

Moderátor vegyész logója
    Hely
    Kispest
    Telefon
    +36 70 886 0671
    Hozzászólás
    1.320

Ennek a gyantának az eladási ára 5,49 €/Kg. Az Ikarus Egyedi Autóbusz gyárban ebből készítettük a buszok karosszériáit. Remekül lehetett használni a gyanta-szálszóró géphez is. A keverési arányra és a hőmérsékletre az epoxik általában érzékenyek, a nedvességtartalomra pedig sok epoxi érzékeny. Egyébként szokás másik fajta térhálósítóval is használni. Persze ilyenkor változnak a tulajdonságai. Az ár/érték aránya mindenesetre kitűnő.
    Üdv

Oldal: 2 / 144 ElsőElső 1234561252102 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve