Oldal: 1 / 2 12 UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (13) összesen

Téma: Mini semi scale Dreidecker Triplane / Fokker DR. 1

Senior Member Nemes2008 logója
    Hely
    Budapest IX.ker
    Hozzászólás
    871

Mini semi scale Dreidecker Triplane / Fokker DR. 1

Sziasztok!

Csak nem sikerült pihennem és nagy unalmamban azon törtem a fejem hogyan lehetne nekem is egy Dr1-em.
    Addig addig túrtam a netet amíg rá nem jöttem hogy bizony ilyet nem nagyon árulnak ami nekem jó is lenne.
    Nem mint ha venni akartam volna csak gondoltam koppintok pár ötletet.
    De koppintás híján nekem kellet kitalálni az egészet.
    Azaz nem az egészet mert 1917 közepén a javát már kitalálták helyettem nekem csak az igényeimre kellet szabni.
    A mérteket egy féloldalas kinyomtatott 3nézeti rajzról mértem és csak úgy kébé arányok oszt jóvan.
    A festés sem olyan mint a nagyokon meg pár részlet sem túl "szkéles" de azért összképben szerintem hasonlít az igazira.

A lelke az egésznek a szárnyprofil. 8)
    Magam terveztem a Göe417A profil mintájára több módosítással.
    Főbb jellemzője :max domborulata 3% magas és a húrhosz 40%-ánál van.
    Míg a Göe 417a kb 40 000Re- alatt szétesik az enyém kb 25 000Re ig bírja.
    MAx felhajtó erő olyan 1 körül van és ezt már 30 000Re-től tudja stabilan.
    20 000Re-nél 6°-on 17 a siklószáma míg 30 000Re nél 5°-on már a 30-hoz közelít (50E-nél majd 40).

És ebből a profilból 3 szárnya is van a kis rohadéknak egy 52cm-es egy 45 és 41cm mind 90mm húrhosszal!
    Az egész 3mm depronból készült némi faberakással (motortartó+pár merevítés).
    13g-os bl motor 8100Kv 4x3 proppal (80g-ot húz) 3db 1,7g-os mikroszervó meg egy 1cellás 1000mah-ás aksi.
    A felszálló tömegem (+10g ólommal) olyan 122g körül van de ezt még majd javítom (előre rakom a csűrőszervót).
    Elméletileg a konstrukció olyan 150g ig terhelhető de úgy érzem 100g alá vétek menni vele.
    Ami azt jelenti hogy ha a fullos elektronika olyan 50 és 100g közt van (enyém kb 70g) akkor szinte biztos fog vele repülni.

Teljes értékű a modell csűrővel magasságival és oldalkormánnyal.
    Azonban az óriási homlokfelület meg a 3 szárny meg a többi toldalék akkora ellenállást fejt ki hogy szinte áll a levegőben.
    A szelet nem szereti de ma olyan 10-15km/h -ás lökdösésekben egész szépen elavázott de nem élvezte.
    Szembe szélnek alig halad szinte semmit csak emelkedik mint ha dróton húznák.
    Viszont cserébe hátszélnek maxgázon is olyan lassú hogy szépen le lehet követni.

Figurákat nem nagyon mertem vele csinálni mert nem tudok egyet se kicsit nehéz lett de a loopja nagyon csúnya és a pár fokos dehidrál miatt háton sem szeret tartózkodni.
    Azonban nagyon mókás kis lassú gép lett ugyan a kitéréseket meg kellet felezni mert fullon kicsit 3D-sen lehetett csak megrepülni.
    Aztán ha lesz szélcsend jobban be tudom majd állítani és akkor remélhetőleg a szelet is jobban bírja majd meg talán egy kisebb teremben is el lehet vele repkedni.

Amint szerzek segéderőt le is filmezem és természetesen ha kéri valaki akkor szívesen átadom a terveket (dwg,pdf).

Pár fotó a félkész és a majdnem kész állapotából

https://www.dropbox.com/sh/8u8ryru0g...n4p4gekpa?dl=0

Biztos kimaradt még pár infó de kérdezzetek bátran mindent szívesen elmondok.

"A felhők fölött mindig kék az ég!"

Hely
    Budapest IX.ker
    Hozzászólás
    871

Re:Mini semi scale Dreidecker Triplane / Fokker DR. 1

Hááát ez nem az Én napom! :'(

Kamera készen állt a rendszer működik mondom repülök egy próbakört mielőtt elindul a kamera.
    2 iskola kör után már leszálláshoz helyezkedtem mire egyszer csak leállt a motor.
    A földön elindult mondom ok túráztattam ment leraktam a földre kamera elindul kb 5m repülés után a motor megint leállt.
    Már kezdtem azt hinni hogy a hideg és nem bírja a lipo de sajnos valami érintkezés van a dologban a motornál.
    Amikor megmozgattam a kábeleket onnantól kezdve el sem indult szóval ennyit a filmezésről. :'(

Mindezt csak azért írtam mert akkor evvel a lendülettel mindjárt motort is cserélek benne.
    Ugyan olyan a másik motorom is csak ez 5200Kv-s és 5x3 de lehet hogy 6x3 propival is elmegy.
    Az remélhetőleg jobban fog illeni karakterében a repülőhöz.

Egyébként most nagyon szépen repült így gyenge szélben és már nagyjából kitrimmelve.
    Ha kicsit visszavettem a gázt akkor tuti hogy 4m/s alatt volt az utazója.
    Azért biztos lesz még mit állítani főleg motorcsere után de elég biztató a dolog.

Amint megvan a film már tolom is fel.

Hely
    Budapest IX.ker
    Hozzászólás
    871

Sziasztok!

Elkészült az a bizonyos videó!
    https://www.youtube.com/watch?v=nRZbidxr1k8

Sajnos ennek alapján nem igazán a slow kategória de sajnos pont akkor fogyott el a hely mire kiőrűtköttem magam és visszavettem félgázra és utána beállítgattam pár dolgot és már csak szép komótos "szkéles" köröket mentem több mint 10 percig.
    Kb a 20. másodperctől feltoltam full gázra és próbálgattam mit bír és mire mit reagál.
    1:00-nál még a hátonrepülést is megpróbáltam több kevesebb sikerrel (legkevésbé sem a gép hibája).

Nagyon sokat javult az összes tulajdonsága a motorcserének köszönhetően.
    Igazi slowflyer lett ami még termikel is mert volt ott valami feláramlás és vagy 30m magsságig szépen felköröztem alig fél gázon.
    Egyébként 1/3 gázon csak a magasságot tartja de fordulóban azt se.

A piros szín nagyon megkönnyíti a láthatóságot még ilyen szürke időben is egész messze mertem vele menni (kb 150m).

Nagyon tetszik és így hogy most már be is állítgattam sokkal jobb lett és sokkal lassabban is tud repülni ha nem felejtem el levenni a gázt.

Hely
    Budapest IX.ker
    Hozzászólás
    871

Csak egy kis ízelítő az egyszerűségéről!
    A legtöbb időt a festés vette el (1nap kivágni meg összerakni még 1nap az elektronika és vagy 3napig csak festegettem)!

Felhívták a figyelmem hogy nagyon szép és nagyon jó az a sok szám csak nem sokan akarnak és vagy tudnak vele mit kezdeni.

Megpróbálom kevesebb számmal hátha!
    A lényeg hogy ha nagyon nehéz (150g) akkor is kb 15km/h a sebessége míg ha 100g körül van akkor simán 3m/s azaz kb 10km/h!
    És még mindig csak 52cm a fesztáv és alig 45cm a hossza.
    Igazából egy 6éves gyerek megépíti mert nincs benne semmi de semmi bonyolítás.
    Ha minden pontos akkor berepüléskor már csak a súlypont fontos bár azt vettem észre hogy farnehézen is elég erős szélben viszonylag irányítható marad kis trükközéssel csak nem halad. Viszont ha túl elöl van a súlypont akkor nagyon lomha lesz és hajlamos a dugóhúzóra amiből szinte azonnal ki is lehet szedni (lásd videó 35. másodperctől).

Nagyon kezes kis jószág főleg az ilyen méretekben megszokottakhoz képest kifejezetten lomha lassú és komótos az egész (kivéve ha 100%on marad a gázkar).
    Mondhatnám azt is elengedett botokkal addig repül míg ki nem megy a hatótávból és egyszer sem kellet belenyúlnom.

Most kapott pár aerodinamikai javítást többek közt egy orrkúpot és ez javában megdobta a siklószámot azaz 1m magasból most már olyan 20m kell neki ha van sebsség ha nincs akkor "kilebegtetéssel" pár méteren belül landol.
    A szelet is sokkal jobban tűri de a 20km/h fölöttit már nem szereti!

AMint kész a másik videjó azonnal dob is fel hátha valaki kedvet kap az építéshez és a kipróbáláshoz mert "bér építést" most nem tudok vállalni egy darabig max jövőre.

Csak azt nem tudom hogy tényleg ennyire részletesen és kimerítően leírtam mindent hogy senki nem kérdez vagy csak nem mertek kérdezni? :P

Hely
    Budapest IX.ker
    Hozzászólás
    871

Boldog Karácsonyt kívánok minden kedves fórumtársnak!

Megkaptam a legszebb karácsonyi ajándékot amit csak el tudtam képzelni:
    Gyönyörű szélcsendes időt és 2 percet az asszony életéből!
    Íme az eredmény:

https://www.youtube.com/watch?v=wxxL6BIiMrY

Szerintem igazi Slow Flyer a kicsike! ;D
    A súlypont kicsit szeles időhöz lett állítva ezért ilyen mérhetetlenül stabil.
    Kb 5 max 10g-ot tudnék rajta könnyíteni de igazából nincs rá szükség tök jó így ahogy van.
    Azaz nem de mindegy mert úgy is csinálok egy másikat (azaz mindjárt kettőt) amin kijavítom azt a pár hibát és az már tökéletes lesz!

Sajnálom hogy a futóról felszállást nem tudtam prezentálni de sajnos múltkor akkorát esett hogy az egyik kerék kicsit megnyekkent és azóta képtelen egyenesen gurulni szegény.

Kellemes ünnepeket és örömteli sikerekben gazadag modellezést kívánok mindenkinek!

Senior Member
    Hozzászólás
    205
    Hello Nemes,

Ez nagyon komoly!
    Nekem a vörös bárós újságból van meg balsa DR1. Sajnos voltam olyan marha, hogy megépítettem. Akkor még nulla tapasztalattal és hozzáértéssel.
    Jó drága lett végül és sosem repült.
    Ez a pici viszont nagyon tetszik

Gratula, szép darab!
    Nagyon magasra, Nagyon messze és Nagyon drága volt ...

Hely
    Budapest IX.ker
    Hozzászólás
    871
    Kedves dmarci köszönöm az elismerést!

Azóta kicsit módosítottam rajta de csak a súlyokkal variáltam a sárkány a régi (könnyebb lett vagy 8g-al).
    A következőnek (ha ezt javíthatatlanul összetöröm) nem lesz állásszöge a szárnynak (ennek kb 1°) és nagyobb lesz az oldalkormány meg a csűrőt is kicsit át variálom.
    De tényleg mókás kis darab lett magam is szeretem nagyon... az egyetlen gépem amelyiknek saját aksija és vevője is van (ez nálam nagy szó)!
    Az egyetlen baja hogy kevésbé tűri a szelet mint kéne.
    Ezt a részét is javítom már kész is az új profilja ami majdnem ugyan ennyi felhajtóerőt termel de kedvezőbb a nyomásközéppont vándorlása.
    A 0° állásszöggel meg az új profillal remélhetőleg javulnak a repülési tulajdonságai böködőbb szélben is.
    Persze a mostani konfiggal is ha mególmozom az elejét akkor elkavirtyol olyan 10-15km/h szélben de a 20km/h fölötti lökések nagyon elkezdik dobálni és orrkönnyűvé válik és ha nem figyelek nagyon belassul néha és ez főleg leszálláskor tud nagyon gonosz lenni.
    Sajnos a vezetési tudásom az elég szegényes de a kis "V" állásnak köszönhetően szépen tartja az egyenest viszont a kis fesztáv miatt meg elég fordulékony is tud lenni.
    Ha jól be van állítva akkor egy nagyon könnyen vezethető komótos kis sétarepülő ami tapasztalt kezekben akár komolyabb manővereket is megrepül.
    Egyébként magam a "semi scale slow fun flyer" kategóriába sorolom azaz kicsit hasonlít az igazira kicsit repül is de azért túl sokat nem szabad várni tőle hisz még sem egy műrepülő.

Örülnék ha valaki kipróbálná.
    Ha kedvet érzel az építéshez szívesen átküldöm a rajzokat hogy kipróbáld elég egyszerű kis szerkezet.
    3mm depron egy kis karbon kell hozzá meg a piros festék aminek felhordása annyi ideig tartott mint a gép kivágása összeragasztása és beelektronikázása.
    Talán még annyi a lényeg hogy 150g fölött eléggé felgyorsul és "idegessé" válik.
    De szerintem akár nagyítható is mert ezt az eredeti gép méreteit felhasználva kicsinyítettem le kb arányosan.
    Vagy ha bírod a tempót és megerősítgeted itt ott akkor lehet nehezebb is nagyobb motorral de akkor szerintem már elvesztené a hangulatát.

Köszönöm még egyszer a biztató szavakat és ha bárki kedvet kap egy 2 délután összerakható kis örömrepülőhöz akkor csak szóljon és küldöm a terveket.

Senior Member
    Hozzászólás
    205
    hello,

van tervrajzom, csak idő hiányában nem álltam neki.
    http://www.parkjets.com/fokker-dr1/
    hátha tudsz belöle ötletet meriteni
    Nagyon magasra, Nagyon messze és Nagyon drága volt ...

Hely
    Budapest IX.ker
    Hozzászólás
    871
    Köszönöm kedves vagy átnézem majd!

Mondjuk az enyém az fele ekkora és csak 130g de legalább megnyugodtam hogy nincs nagy baj vele mert kb ugyan így viselkedik.
    Ha kicsit erősebb lenne a motor és tudnék figurázni akkor a gép szerintem jól bírná.
    Bár a V állás miatt stabilabb az enyém de cserébe a hátonrepülést nagyon nem szereti.
    Viszont azt vettem észre hogy amit linkeltél az nagyon szépen reagál a csűrésre.
    Ezen kell még dolgoznom mert ha nagyobb kitérést adok az enyémnek akkor elkezd fordítottan reagálni így félkitéréssel meg nem túl fürge.
    Valószínű hogy a szárnyvégre kinyúló kis "nyúlvány" elhagyása okozta nekem a gondomat.

De mint mondtam ha csak olyan "szkélesen" repked vele az ember akkor olyan 10perc repidő fél vagy 3/4 gázon nagyon jó szórakozás.
    A múltkor amikor nagyon szép idő volt akkor annyira elkapott a "szkéles" hangulat hogy a vadkacsákat meg az arra tévedt madarakat betámadtam vele és egy komplett világháborút lezavartam ellenük.
    Lehet ugyan hogy ők észre sem vettek de én marha jót szórakoztam ahogy hős ként megvédtük a birodalmat.

Poént félretéve igazából ez a gép az egyszerűséget és a könnyen megépíthetőséget hívatott képviselni mindamellett hogy hasonlít is az eredetire.
    Azaz akár komolyabb szakértelem nélkül összerakható és komoly vezetési tudás nélkül is reptethető.
    Sajnos minden igénynek nem tud megfelelni de akár egy erősebb motorral és egy kis szakértelemmel biztos sok mindenre rá lehet venni a kicsikét.

Hely
    Budapest IX.ker
    Hozzászólás
    871
    Tegnap repkedtem kicsit és rá kellett eszmélnem hogy nem a géppel van baj hanem velem.
    A gép az tök jó csak be kéne normálisan állítani.
    Túl nagyra sikeredett a lehúzatás ezért túl hátra raktam a súlypontot és csodálkozok hogy nem úgy megy mint kéne.

Javítottam a hibát ég és föld a különbség nem áll meg nem dobálja úgy a szél és nagyon szépen reagál a kormányokra is.

Ugyan már eldobáskor éreztem hogy valami még mindig nem kerek mert elég fura hangot adott 3/4 gáznál de nem érdekelt mert szépen repült.
    Ugyan 1-2 kört mertem csak vele menni mert egyre rosszabb hangokat adott.
    Itthon megnéztem és elrepedt a tűzfal és kicsit előre tudott billenni a motor nagyobb fordulaton és el kezdett rezonálni de ezt is megjavítottam most már csak a jó idő kell.
    Alig várom hogy újra tesztelhessem mert eddig is imádtam de így biztos sokkal jobb lesz.

Oldal: 1 / 2 12 UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve