Oldal: 1 / 5 12345 UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (45) összesen

Téma: Bixler 1-2-3, Firstar, Skywalker, és a hasonló trainer/glider gépek

Senior Member smith_hun logója
    Hely
    Pécs
    Telefon
    06-húsz-négy négy 42 - nulla 52
    Hozzászólás
    2.863

Bixler 1-2-3, Firstar, Skywalker, és a hasonló trainer/glider gépek

Az eltűnt topik felélesztése...

Megérkezett az én Bixler 3-asom is...az összeépítés gyerekjáték, a beállítás érdekes volt. Az alábbi leírás szolgáljon okulásul más, hozzám hasonló kezdők érdekében...

A csomagolás a szokásos kínai megoldás volt, kifordították a doboz tetejét, és így küldték...A repülőt PNF verzióban vettem meg plusz két 9g-os szervóval, tehát elvileg csak a vevőt kell betenni a gépbe, valamint egy akkut, és lehet repülni.
    Sajnos megvámolták, így a 32eHUF-os árra rájött még 8600HUF ÁFA (vám nem volt).

Technikai adatok:
    - tömeg: 890g
    - hossz: 948mm
    - fesztávolság: 1550mm
    - 20A ESC
    - motor: 2630 - 1400KV
    - szervók: 6x9g
    - propeller: 8x4
    - akkumulátor: 11,1V lipo 1800-2200mAh 15C

A doboz tartalma:
    - 1x géptest félig összeszerelve (oldalkormány, magassági szervók, hátsó kerék beszerelve, motor és ESC beszerelve),
    - 2x fő szárny, csűrőkkel, és fékszárnnyal, szervókkal,
    - 1x függőleges vezérsík,
    - 1x vízszintes vezérsík,
    - 1x hab fülkeimitáció,
    - 1x plywood FPV platform,
    - 1x kivehető futó + hab gondola,
    - 1x központi szárnymerevítő fémcső,
    - 1x légcsavar és rögzítő szett,
    - egyéb kiegészítők (szánymechanikák, tolórudak, ragasztó, műanyag csúszólap a törzsre, Y-szervókábelek, propeller tengely-adapterek, tépőzárak).

Elsőre olvassuk el a leírást! Higyjük el, aki először épít ilyet, annak hasznos lesz...Második lépésben ne szégyelljünk tapasztalt kollégától segítséget kérni, ha valami nem tiszta! Sokkal egyszerűbb lesz minden! Ezúton köszönöm "mcelek" ötleteit, és támogatását!

A gép összerelése a leírás alapján könnyű, minden passzol a helyére...Én annyit változtattam (a lakás helyszűke miatt) kísérleti jelleggel, hogy a vízszintes szárnyat nem ragasztottam be a leírás szerint, hanem erős mágnesek sorával (összesen 6 pár pici mágnes) tartom a helyén...kézzel feszítve elég stabilnak tűnik...majd a berepülés igazolja az elképzelés helyességét...ha nem életképes, akkor még mindig beragaszthatom.

Illesszük össze a szárnyakat a leírás szerint. A hab szárnyak "dugig" vannak hosszanti merevítéssel, amik kellően mereven tartják a szárnyakat. Illesszük be a kiegészítők között található fémcsövet a szárnyba a leírás szerint! Ezután óvatosan toljuk össze a szárnyakat, ügyelve a szervókábelekre, és a szárnymerevítők kapcsolódási pontjára, a helyes illesztéskor bekattan a keresztmerevítő a másik szárnyban. Ezután a szárnyat rögzítsük a test felső részéhez a műanyag reteszekkel.

A szárnyfelületeket mozgató tolórudakat könnyedén lehet a helyére pattintani. Érdemes a szervók mozgási útját a nyugalmi helyzetébe állítani a távirányítóval, majd a tolórudakat azokba a lyukakba csatlakoztatni, amikkel szabad marad a mozgások határa...én egy darabig kínlódtam vele, mire erre rájöttem. A finombeállításra a tolórúd fejét forgassuk el a rúdon, hogy pontos legyen a távolság. Ezzel szépen be lehetett állítani a felületek helyzetét.

A futóművet viszonylag könnyedén a helyére lehet illeszteni, kicsit erősebben kell összenyomni, és passzentosan megy a helyére...aki szeretné, egyből fel is ragaszthatja rá a gondolákat...én még nem ragasztottam fel, de nem zárkózom el tőle.

Ha a szerkezeti összerakással végeztük, jöhetnek a vezetékezések...az összes szervókábelt csatlakoztatni kell a vevőhöz. Alapban 5 csatornát visz el vezérlés (gáz, rudder, elev., ail. bal, ail. jobb), plusz egyet a fékszárny. Így a teljes gép alapban 6 csatornát foglal el, marad még két csatorna a belátásunk szerint (jobb esetben, ha 8 csatornás vevőt használunk).

Én egy FRSKY X8R 8 csatornás vevőt tettem a gépbe, és az alábbiak szerint osztottam el a csatornákat:
    CH1: tolóerő,
    CH2: rudder,
    CH3: elevator,
    CH4: aileron left,
    CH5: aileron right,
    CH6: flaps,

A vevőegység a gép testében kapott helyet, az ideális antenna elhelyezést még keresem...

Az utolsó lépés már csak a propeller felszerelése volt. A tartozék propellert kiegyesúlyoztam közel tökéletesre, majd a rögzítő spinner-t a motortengelyre szereltem. A propelert illesztettem, majd a zárócsavarral rögzítettem.

Ezután következett az akku csatlakoztatása...és itt kezdődtek a gondok.

Minden kezdő ember olvashatja, hogy az ESC-k gázkar mozgását be kell tanítani. A leírás egy betűvel sem említi, hogy ezt megtették volna a HK-nél...elképzelhető, hogy megtették...így én beléptem az ESC programozási részébe, majd a gázkart tologatva igyekeztem betanítani neki a gáz mozgását...hát nem sikerült. A motor rángatózva járt, nem pörgött fel, olyan volt, mintha elment volna ez egyik fázis a motorban...

Tapasztalt segítőm sem nagyon járt így, szerinte érintkezési gondok lehettek...jött a vezetékezés ellenőrzése. Minden rendben volt. Következő lépés az "oktatóvideók" megtekintése volt a youtube-on. Mondanom sem kell, nem használt semmit...Másnap próbáltam lépésről-lépésre megérteni az ESC zenéjét, de feladtam...úgy döntöttem, hogy megpróbálom a gyári beállításokat visszaállítani. Nagy nehezen sikerült belépnek a reset menübe, és negyedszeri nekifutásra az ESC reset-elte a beállításokat.
    A próba során a motor szépen felpörgött, majd a propeller újbóli rögzítése után (tanulván a régi topikban olvasott hibákból) ellenőriztem a tolóerőt...hát mit mondjak, majdnem lefújta a festményt a falról...szerintem jó lesz.

A berepülés előtt még megkeresem a CG-t az akku tologatásával (gyárilag a gép orrától 334-344mm távolság körül van), rögzítem az ESC-t, és a vevőegységet.

A távirányítómon (Taranis X9D Plus) finomhangoltam a szervók mozgását, állását, így remélhetőleg ennyivel megúsztam az építést...

Akkuból több fajtát tudok beletenni, 2200mAh és 3200mAh áll rendelkezésre...kiderül melyikkel repül szebben...

Ami viszont nem tetszett, az a több fórumon megemlített matricázási minőség...valószínűleg valami watertranfer matrica lehet, és szépen válik le a felületről...nagyon nem is érdekfeszít, legfeljebb lekapom róla mind, és lefestem valami élénk színre...

Ha sikerül kijutnom, és berepülnöm teszek fel képeket.

A későbbiek során az alábbi kiegészítőkkel tervezem felszerelni:
    - 5,8GHz 32CH 400-600mW videóadó + 32CH diversity vevő, hangolt antennákkal,
    - LED megvilágítás,
    - vevő bővítése 12CH-ra,
    - pan-tilt kameratartó,
    - valamilyen robot/RTH rendszer (Turnigy T1000FC+OSD vagy APM 2.7 mini)

Kísérleti teszt: az FRSKY Taranis 2,4GHz-es irányításával párhuzamosan tesztelem az FC40 kamera digitális 2,4GHz wifi kommunikációját....az előzetes itthoni teszt alapján nem zavarják egymást.
    Utoljára módosítva: smith_hun által : 2015-02-05 22:56

Senior Member bakesz logója
    Hely
    Kaposvár
    Telefon
    20-388-34-29
    Hozzászólás
    1.869
    Én annyit változtattam (a lakás helyszűke miatt) kísérleti jelleggel, hogy a vízszintes szárnyat nem ragasztottam be a leírás szerint, hanem erős mágnesek sorával (összesen 6 pár pici mágnes) tartom a helyén...kézzel feszítve elég stabilnak tűnik...majd a berepülés igazolja az elképzelés helyességét...ha nem életképes, akkor még mindig beragaszthatom.

Javaslom ne vard meg a berepulest igy. Felo hogy utana mar nem erdemes a vizszintest ragasztani.
    Egy kisebb vagyont fizettel erte mire megkaptad, nehogyma hat magnes miatt tord romma.....
    Az Android billentyüzet nem a barátom.

Hely
    Pécs
    Telefon
    Hozzászólás
    2.863
    jaja...figyelni fogok rá...a manus aki adta az ötletet, összen 4 darab (tehát két pár) mágnest használt, gumirögzítéssel...ezek a neomídium mágnesek rohadtul erősek...én ezekből 12 darabot használtam...kézzel is alig tudom kihúzni...a tesztrepülést majd alacsonyan csinálom, nagy tempóval, és manőverrel....ha nem jön ki a terheléskor, akkor nem lesz gond...de lehet, hogy csinálok rá valami biztonsági gumirögzítést is...alig pár fillér lenne majd...

Senior Member laszieee logója
    Hely
    Bp, 11.ker
    Telefon
    30/233-82-hatöt
    Hozzászólás
    3.688
    most látom h az elektromis topik 5 lapról, 1,5-re redujkálódott a menüben, szrtm bk 70 topik veszett el.... közte az összes olyan amit segédletekkel feltöltöttem, matricázás, repülés-elmélet, műrepülő figurák, termikelés stb (új forum engine ... )

Member Gigigego logója
    Hely
    Budapest
    Hozzászólás
    76
    http://forum.rcmodell.hu/showthread....tulajok-IDE!!!

Nem ez az eltűnt bixleres/stb topik? Vagy másikat kerestek?

Hely
    Bp, 11.ker
    Telefon
    30/233-82-hatöt
    Hozzászólás
    3.688
    de igen, de ez most hogy? vagy mi? vagy nem értem .... akkor csak nmegvan... ez majd visszakerül vmikor?

Hely
    Pécs
    Telefon
    Hozzászólás
    2.863
    Én sem látom a sima listában...miért nem látható egy csomó topik???

Hely
    Bp, 11.ker
    Telefon
    30/233-82-hatöt
    Hozzászólás
    3.688
    PÜ -ben jött egy gyors help Gigigeo -tól

"Valahol a gyíkban leírták hogy hogy kell láthatóvá tenni minden topicot.
    Jobbra fent Kezelőpult -> baloldalon a Fiók alatt Beállítások módosítása -> Alap téma időhatár letiltás-t állítsd Összes téma megjelenítése-ére"

Hely
    Pécs
    Telefon
    Hozzászólás
    2.863
    No...hát azt már lehet is tudni, hogy a Bixler3 nem szereti a szelet...az erős szelet, széllökésekkel...15km/h-s szél volt, alkalmanként 35-42km/h-s széllökésekkel.

Erre nem készíti fel a szimulátor az embert, hiába repkedtem a gyári beállításokban elérhető legrosszabb körülmények között...

Az eredmény: kézből indítva szép felszállás, baromi gyors emelkedés, majd a széllökések miatt vezethetetlennek ítéltem a gépet, és próbáltam letenni. A motor teljes teljesítményen járt, így a szél "csak" 35-40 méterrel fújta arrébb.
    Az ereszkedések után a szél azonnal emelte is vissza...így nem maradt más, mint az irányított zuhanás...a gépet a hátára fordítottam, és irány a talaj. Szerencsére kb. csak 5-6 métert zuhant teljes erővel, így elfogadható lett a sérülés mértéke. Az egész esemény tartott kb. 5-7 másodpercig.

Az orr deformálódott, a szárny szétnyílt, az FPV platform elöl hátul reped, törött. A belső merevítések lejöttek a habról, illetve az oldalkormány szervója a gyári gyengesége után belül megadta magát.
    A motor, a test, a hátsó kormányfelületek, szárnyak szevói, a tolórugad, és a csatlakozások nem sérültek...a futóműnek kutya baja...

A habot hajszárítóval, és takonypisztollyal sikerült a helyére tenni, az újkori állapotához képest alig van 0,7-1mm hézag. A belső merevítések visszakerültek a helyükre. A szervót majd kicserélem, amint újra kapható lesz a HK EU raktárban...

Ami viszont sikeresre vizsgázott, az a mágnessel rögzített vízszintes vezérsík...állt a zuhanás után is, mint Katiban a gyerek...

Hááát...a következő próba majd szinte teljes szélcsendben.

Hely
    Pécs
    Telefon
    Hozzászólás
    2.863
    Idézet smith_hun eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    ...Ami viszont sikeresre vizsgázott, az a mágnessel rögzített vízszintes vezérsík...
    Fórumtárs kérésére csináltam pár képet a kivehető víszintes vezérsíkról:

Ide kattintva megnyílik a galéria (link)

Pár kép előzetesen:

20150224_225304.jpg 20150224_224913.jpg 20150224_225018.jpg 20150224_225111.jpg 20150224_225153.jpg

Oldal: 1 / 5 12345 UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva