Oldal: 1 / 12 1234511 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (118) összesen

Téma: KoviCustom/BorsComposite YAK55M 2,26

Senior Member
    Hely
    Lengyeltóti
    Hozzászólás
    1.404

KoviCustom (tervezés) -BorsComposite (gyártás) YAK55M 2,26

Akkor talán a legfontosabb: ez a topic egy 2,26m szárnyfesztávú YAK55M típusú semiscale 3D-s gépről fog szólni.
    A gépet Bors Attila barátommal ketten hoztuk tető alá. Persze sok, nagyon kedves barátom segítségével.

A tények és paraméterek tömören:

Fesztáv: 2260mm
    Hossz: ~2100mm orkkúppal együtt
    Tervezett felszálló tömeg szárazon: 7600g-7700g ( a prototípus most fullosan 7850g ).
    Motor : 50-70cc benzin vagy valami benga elektromos
    Konstrukció: Full Airex szendvics. Azaz full kompozit, a szerszámban maszkolt fényezéssel.
    Felületi terhelés: 80-90g/dm2 között. Természetesen a felületen csak a szárny felületét értjük, ellentétben a Krillel, aki a teljes gép felülnézetét.

A story a gép mögött ( hosszú lesz! )

Még 2013-ban keresett meg Attila azzal az ötlettel, hogy mivel neki még sosem volt ekkora és ilyen komoly gépe, oda adnám-e neki a kék 28%-os Krill Yakomat, hogy azt pozitív magnak felhasználva negatív sablont készítsem magának róla. Mivel a gép ára elég borsos, Ő pedig járatos a kompozit technológiákban, ezért neki remek lehetőség lett volna ez. Volt már ilyen a világon, és van is, de én nem támogattam a dolgot két okból sem. Egyrészt nem vagyunk pöcs kis másológép sárgák, másrészt szerintem lehetne jobb gépet építeni a Krill Yankál, ha magunkra gondolunk. Értsd ezalatt, hogy a Krill gépek mind egy irányba mutatnak. Megcéloznak egyfajta repülési tulajdonságot, ami ma a versenyeken és bemutatókon trendi. Ezt persze pár top tudású pilóta imádja, de nem feltétlenül ideálisak egy magunkfajta sokszor újrakezdő, balfék hétvégi amatőröknek. Nekünk pl sokkal fontosabbak a kissebességű paraméterek, mint a nagysebességűek. Simán lemondok egy pár általam sosem repült figuráról, ha a megbocsájtóság és a jóindulat a cél. Ergo alacsonyabb felületi terhelést szerettem volna és ideális nagy állásszögű tulajdonságokat. Ettől persze a leszállás is játék egy rövidebb, és nem annyira klassz reptéren is, mivel eleve lassabban kocog befelé a masina. Az elméletéről sokat beszélgettem Hársfalvi Pali barátommal régebben. Pl hogy miért is jobbak nekünk a sokkal keskenyebb szárnyprofilok, és hogy miért is olyan fontos a csillapító profilja és alakja. Aztán szépen lassan gyakorlatilag az összes olyan jó minőségű 2,2-es gépet megvettem, amiről jókat mondtak, írtak és még tetszett is. Ilyen volt az EF, GB, Wildhare és a Krill is. Az összehasonlítás után egyből lejött, hogy az EF és a WH közel sem repül olyan jól, mint a Krill. Ellenben a Krill sem mérhető a GB Yak55-höz, ami szerintem a fa gépek királya. Mind minőségben, mind tulajdonságaiban. Persze atom drága is ennek megfelelően a 850Eur + posta árával. Ugyanakkor a Krill mindet elhomályosította a kompozit tulajdonságaival. Merev, nem hullik szét idővel, mint a fa, és még szép is. Szóval nem volt meg az ideális madár. Volt egy rém klasszul repülő pille (7,7kg szárazon ) fa gép, amit állandóan vasalni kell, védeni, de akkor sem lesz tartós. És volt egy álomszép és kinyírhatatlan , de nehezebb ( 8,4kg szárazon ) munkagépem, ami nem repült annyira jól. A felületi terhelések is beszédesek: 85g és 110g/dm2. Persze a 85 a GB.
    Az ötletem tehát az, volt, hogy a Krill Yak55M törzsének bázisán ( 29cm motorburkolat átmérő ) hozzunk létre egy a GB YAK aerodinamikáját magáénak tudó, a szerszámban fényezett full kompozit repülőt, ami nem nehezebb, mint a fa repcsi. Volt még sok más apró cél is, de ezek voltak a legfontosabbak.
    Szóval mindezt elmeséltem Attila barátomnak ( aki nem is sejtve mekkora munka is lesz ez neki ) egyből igent mondott. Ekkor 2013 ősze volt. Leültem és visszarajzoltam a GB szárnyát, csillapítóját, majd megterveztem CAD-ben az újat. A habvágott magot már Attila barátom építette pozitív maggá és szerszámozta az egész gépet egészen az orrkúpig bezárólag. 2014 árprilisa körül lettek készen a szerszámok hála a hangya szorgalmának és kitartásának. Majd a nyári melegben a sok-sok újratervezés után kialakult lassan a szárnyak csillapítók belseje is, és az első tesztdarabok kilaminálódtak. Ami a legnagyobb szívás volt, az a festés. Rengeteg apró problémát kellett megoldani, mire a Krill minőségét elértük. Néha azt hittem már, hogy az Attila beadja kulcsot. De nem. November végén meglátogathattam Baján, és a kezembe nyomta a még hiányzó darabokat a 0-as géphez. Nekem aztán még kellett 2 hónap, hogy a halom kompozit alkatrészből egy új gépet építsek. Nem használtam fel semmilyen megoldást a Krill-ből. Minden alkatrészét újraterveztem a saját szájízemre. A cél a maximális funkcionalitás, és a súlycsökkentés volt. Öröm volt a hihetetlen precizitással legyártott alkatrészekkel dolgozni. A cél a Krill minőség volt, de szerénytelenül állíthatom, hogy pl a szárnyak csillapítók felépítése még jobb is lett. J Sokat kellett dolgozni vele a gép előtt ülve rajzolva, de még többet az Attilának manuálisan. Itt jegyzem meg, hogy minden alkatrész CAD-ban tervezett, és CNC-n lett kimarva. Még a főtartót is úgy martam ki. Ez közel sem annyira a látványos, de annál fontosabb része volt a projectnek. Ennek hála minden úgy mozog, ahogy elterveztem. Annyira fontos része a történetnek a CNC, hogy már az Attila is azzal dolgozik. Gyakorlatilag ami a szárnyak-csillapítók belsejében van, azt már mind ő marta ki.
    Visszatérve a megszakított idősíkra, a 2 hónapi agyalás és építés után január végén a gép végre repkészen várta a berepülést. A full extrás száraz tömege picit a tervezett felett van, de a második gép már biztosan megáll 7,6kg-ból! Már készen vannak az alkatrészei, és sokkal könnyebb, de sehol sem gyengébb!
    A berepre a mostani hétvégén került sor. Tegnap 2 óra motorjáratás az 50km-es szélben, ma pedig berepülés az esőben! Kicsit extrémek voltak a körülmények, de a vigyor az arcunkon elhomályosította azokat. A gép leszállt, és hozta amiért belevágtunk!
    Egyenlőre ennyi most. Habár ez is kisregény, még oldalakat töltene meg az a rengeteg újítás és ötlet, ami a gépben van. Majd apránként kivesézzük őket képekkel dokumentálva.
    Addig is köszönet elsősorban Bors Attila barátomnak, aki kezei között az egész gép megszülethetett. Aztán Gajdos Géza barátomnak ( a nullás gép gazdájának ) a sok-sok önzetlen segítségért, amit kaptam tőle. Nem utolsó sorban pedig a kaposvári örök berepülő repülős cimbiknek, Menyusnak és Varga Tomi barátomnak, akik végig áztak ma velem együtt, hogy segítsenek nekem ismét egy gép berepülésében. Tamásnak meg külön is, amiért a powerpanel ötletemet a jó gondolattól a professzionális termék szintjére vitte! Szépen dolgozott ma is a gépben!

PS:
    Elnézést a képek minőségért, de a pocsék időben ma fotózni sem tudtunk, csak tegnap a viharos szélben. Igérem jobb képek is lesznek majd.
    Az orrkúp most lemaradt, és a dekort sem tudtam befejezni még ( lásd a kabint ), de majd ez is megoldódik...

Szóval a képek...

Attila balra, én jobbra.

Utoljára módosítva: Kövi által : 2015-06-23 15:19
    Kövi

Senior Member
    Hely
    Lengyeltóti
    Hozzászólás
    1.404
    Kövi

Senior Member
    Hozzászólás
    4.474
    Azt a leborult.... Ez igen gratula. Igen szep lett.
    06704256904

Senior Member bOOmslang logója
    Hely
    Kaposvár
    Telefon
    +3620/294-58-14
    Hozzászólás
    1.149
    Hát gratula Nektek, nemsemmi! Ha ezt tudjuk kimentünk volna tegnap (tervben volt), de nem gondoltuk hogy van olyan "elvetemült" aki ilyen esőben kimerészkedik...
    BH Katana DLE30 | Heinrich Stork I | Stratair Ultegra F3K | Fliton AJ Extra330 | QAV-R FPV | QAV-X FPV | Mimi2.0 | YodaMaster 3D |

"Nembaaaj, majd kitrimmeljük!"

Senior Member feket663 logója
    Hely
    Csenger
    Hozzászólás
    3.002
    Sírni tudnék, annyira gyönyörű ez a gép, pedig eddig abszolút nem is tetszettek a Yak55-ök...

Senior Member rcgabor logója
    Hely
    Szeged
    Hozzászólás
    1.321
    Volt szerencsém a gép születését végignézni, egyszer még össze is fogdoshattam, mikor még csak a lábán állt félkészen.
    Összességében a kategória két királyából lett egy magyar császár, ami már időszerű volt.
    Az egész gép rendkívül átgondolt "gyártást" és összeépítést mutat, sok ötletes kialakítással, amit tényleg nem nevezhetünk "magyaros lenyúlásnak". Várom a GB dizájnost.

Így voltam vele én is, hogy nem tetszett az 55-ös, de aztán a GB megtörte a jeget bennem.
    Hangárban:06-30-737-50-37<br /><br />Soroljam én is a gépeket?

Senior Member
    Hely
    Lengyeltóti
    Hozzászólás
    1.404
    Pár beszédes kép az Attilától a kezdetekről, a tucatnyi szerszám születéséről. Nem mindent fotóztunk, de azért próbáltam pár hasznos képet összeválogatni, ami mutatja a szerszámépítés fázisait.
    A képeken nem látszik, de a fa-kompozit szendvics futó is saját. Az már korábban letesztelődött a kék Krillemben. Végre egy valóban működő és könnyű futó. A technológia ötlete az Attiláé. Én sok-sok startot repültem már vele, és most a 0-as gépen is az eredeti tesztdarab van beépítve.

Kövi

Senior Member
    Hely
    Lengyeltóti
    Hozzászólás
    1.404

Kövi

Senior Member
    Hely
    Lengyeltóti
    Hozzászólás
    1.404