Oldal: 1 / 5 12345 UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (48) összesen

Téma: Fedélzeti zárlatvédelem, biztosítók, szervo leválasztók!

Senior Member HC logója
    Hely
    Miskolc
    Telefon
    emailt írj!!!
    Hozzászólás
    5.268

Lightbulb Fedélzeti zárlatvédelem, biztosítók, szervo leválasztók!

Itt a nagyobb gépek fedélzeti zárlatok elleni lehetséges és költséghatékony védekezéséről szeretnék írni. Aki zuhant már le egy zárlatos szervo vagy bármilyen elektromos fogyasztó zárlata miatt, az pontosan tudja ezen veszély folyamatos fenyegetését!
    Én egy szép 1600mm-es Decathlon-t vesztettem el az egyik csűrő szervó zárlata miatt.

Tudom, használjunk Power Boardot, de ezek brutálisan drágák.

Ez után folyamatosan kerestem a hatékony, de olcsó védekezés lehetőségét. Elöszőr kifejlesztettem a PB2 olcsó és egyszerű "Power Board"-ot, de a hozzá alkalmazott öngyógyuló biztosíték nagyon lomhán olvadt ki (kb. 6s).
    http://www.rc-miskolc.emiter.hu/rc-m...b1-power-board

Majd most rátaláltam a PolySwitc nevezetű öngyogyulú SMD biztikre, amelyek nagyon gyors és határozott kiolvadási (megszakítási) karakterisztikával rendelkeznek.
    http://www.te.com/global-en/products...?tab=pgp-story

Senior Member HC logója
    Hely
    Miskolc
    Telefon
    emailt írj!!!
    Hozzászólás
    5.268
    A most épült nagy gépemen használok füstrendszert, ami a fedélzeti akkukról kapja a feszültséget. Idegesített, hogy egy esetleges zárlat esetén leülteti a vezérlést és ekkor biztos a zuhanás! Ezekből a biztikből készítettem egy olyan szervokábelt (toldást) amiben a pozitív ágba bekötöttem a biztit és vele párhuzamosan egy LED-es jelzést, ami ha kiolvadna a bizti, jelzi hol a hiba.

(az F1 biztik a képen a kábelkötegben láthatóak (2db), átlátszó zsugorban)

Az alkalmazott bizti üzemi árama (amivel korlátlan ideig kiolvadás nélkül használható) 0.75A. A fentebb linkelt weblapról letölthető a részletes adatlapja, melyből kiolvasható, hogy a kiolvadási árama kb. 1.2-1.3A körül indul meg. Ekkor igen lassan (kb. 10s) alatt kapcsolna le. Megmértem a nálam fellelhető összes Standard, analóg servők lefogási áramfelvételét (max. áramát), ezek szinte mind az 1.2-1.3A tartományba estek.
    Megmértem a teher alatti füstpumpám áramfelvételét, ami kb. 0.9A volt.
    Mérések és tesztek alapján a legoptimálisabb bizti érték nekem a 0.75A-es változaté (lásd a kiolvadási görbéjét).
    Csináltam kísérleti zárlatokat a rendszerben. Remekül szerepelnek a biztik!!! Egy akkupakkos táplálás esetén a kioldási idő kb. 0.3s!!!
    Két akkupakkos (PB2 keresztüli ) táplálás esetén ez az érték olyan gyors, hogy saccolni sem tudom!
    Mivel a kioldási idő annál rövidebb, minél nagyobb a zárlati áram, a kör hurokellenállásától és az akkupakkok belső ellenállásától függ.
    Ugyan elmegy a feszültség egy pillanatra, de a korszerű, gyors vevők (pl. FrSky) rendkívül gyorsan felállnak, mihelyt újra kapnak koktélt.

Senior Member HC logója
    Hely
    Miskolc
    Telefon
    emailt írj!!!
    Hozzászólás
    5.268
    Persze lehet filózni, hogy hol érdemes ezeket használni.
    Ami biztosan látszik:
    - gázszervók (ha elveszítjük, akkor szépen levitorlázunk motorleállás után),
    - fedélzeti füstölő (ha elmegy, nem okoz gondot),
    - kettőzött szervók esetén (tartalékkal lejövünk).

A létfontosságú, egy szervós rendszer elvesztése esetén nem biztos, hogy menthető a gép, mégha a többi vezérlés életben marad is.

Senior Member HC logója
    Hely
    Miskolc
    Telefon
    emailt írj!!!
    Hozzászólás
    5.268
    Ezeket a biztis kábeleket (F1) idővel gyártani fogom. Bővebb infók a weblapomon majd.
    Aki maga akarja megépíteni, az keresse a biztiket az eBay-en.

Senior Member HC logója
    Hely
    Miskolc
    Telefon
    emailt írj!!!
    Hozzászólás
    5.268
    Úgy látom ez a téma csak engem foglakoztat. Kár.

Senior Member amatorzoli logója
    Hely
    Törökbálint
    Hozzászólás
    1.312
    Szia István!
    Csak most vettem észre,hogy még egy jó újítást találtál ki,és építetted meg.Engem érdekel a dolog és várom is,hogy több infót olvassak róla.Gondolok itt méretekre,súlyra,kivitelezésre,árra,stb.
    Meg azon is elgondolkodtam,hogy a gépembe lévő PB-2 régi biztiket ki lehetne -e váltani ezekkel a gyorsabb F1-re.Igaz ezek smd tokozású a másik meg hagyományos.De biztos lehet valami kompromisszumot kötni.
    Vagy az F1 nem lehet (ajánlott)az irányításért felelős szervókra rakni?

Én gratulálok ezekért a kiváló ötletekért(munkákért) amiket megosztasz velünk.
    Üdv.
    Zoli.
    SU-26,Formosa l,,EPP Su-29, FX-30,

Senior Member HC logója
    Hely
    Miskolc
    Telefon
    emailt írj!!!
    Hozzászólás
    5.268

Akkor majd írok róla (hamarosan).
    PB2 polyswitch lapjait szerintem ki lehet cserélni ezekre, csak fizikailag kell jól beforrasztani (talán élével, ha nem férne el egymás mellett lapjával).
    Sokkal gyorsabb!!!!
    Mindenhova lehet használni (vezérlésnél is), csak filozofálni lehet rajta, hogy érdemes e?! Ha elmegy az egyetlen magasságid, mit lehet csinálni?

Senior Member HC logója
    Hely
    Miskolc
    Telefon
    emailt írj!!!
    Hozzászólás
    5.268
    Maga a Polyswitch így néz ki:

0.75A-es üzemi áramú.

Én tőle vettem: http://www.ebay.com/itm/170579408454...%3AMEBIDX%3AIT

Senior Member
    Hely
    Hatvan
    Hozzászólás
    298
    Szia!

Engem is érdekel az ötlet.
    Majd most rátaláltam a PolySwitc nevezetű öngyogyulú SMD biztikre, amelyek nagyon gyors és határozott kiolvadási (megszakítási) karakterisztikával rendelkeznek.
    Itt a válasz megtaláltam. bocsi
    A kapcsolási rajzot felteszed majd.

Kérdésem lenne a biztit cserélni kell ha el száll?
    Üdv Attila
    Utoljára módosítva: ati60 által : 2015-05-22 06:25
    koko<br />Aki repül az időt próbálja utolérni.

Senior Member HC logója
    Hely
    Miskolc
    Telefon
    emailt írj!!!
    Hozzászólás
    5.268
    Szia!
    Azért öngyógyuló, mert nem kell cserélni. Ez gyakorlatilag egy lavina termoellenállás. Az átfolyó áram felmelegíti és a hőmérséklet hatására hírtelen megnő az ellenállása, ami a zárlati áramot lecsökkenti egy jóval kisebb tartóáramra. Ez a tartóáram képes fentartani a folyamatos nagy ellenállás értéket ami egyenlő a zárlat leválasztásával. kikapcsolva a visszahűl (nagyon gyorsan) és újra használható (benne is van a nevében "resetable").
    A kapcsolási "rajza" nagyon egyszerű: a szervo hosszabító kábal középső erével (plusz ág) sorba kötöttem. Én tettem rá a biztivel párhuzamosan egy 470 Ohmos ellenállást, majd ezzel sorba egy SMD LED-et. Így ha kiold a Polyswitc, kigyúlad a LED (látni melyik oldott le). Az egészet bevontam átlátszó zsugorcsővel (a fenti képen látszik is).

Oldal: 1 / 5 12345 UtolsóUtolsó

A téma címkéi:

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve