Oldal: 3 / 5 ElsőElső 12345 UtolsóUtolsó
Eredmény: 21 - 30 (41) összesen

Téma: Vitorlázó repülő beállítása.

http://www.xflr5.com/xflr5.htm

jah és még 1 dolog, a minimális merülést 6-7 fokos álásszögnél kapod, a legjobb siklószámot 4 fokos álásszögnél ez kb 24-25 de ekkor a sebessg 10 m/sec

joe
    Ugyis repülni fog, vagy ha nem hát belerugok

0,7 m/sec merülés elképesztően sok, bármilyen vitorlázó modellnek. RG15-el pedig elképzelhetetlen. Valami hiba van tervezésben. Az állásszögek is túl nagynak tűnnek. Összevetésképp: nagyvitorlák merülnek ennyit, az iskolagép kategóriában, vagy a jobb siklóernyők.
    Egy nem lamináris szárny pl a régi E205 30g felületivel is egész keveset merül (saccra úgy 0,4, nem több) ehhez képest az RG15 gyorsabb lesz, de nem merül többet. A siklószám különbség a kettő közötti sebesség különbségből adódik. A merülősebességet vagy felületi minőség javításával vagy a felületi terhelés (tömeg) csökkentésével lehet tovább csökkenteni (utóbbi viszont 30g felületi terhelés körül- alatt már drasztikusan rontja a siklószámot is, az RG15-nél bizonyosan, ami nem jó).
    f3x(pont)hu

Most sikerült az ábrát kivetíteni. Azon nem 0,7 látszik, hanem lényegesen jobb minimális merülés.
    Nyugodtan építsed meg, nem lesz rossz. A húrhosszból egyébként simán levennék a tőben 1-2 cm-t. Elcsavarást kihagynám! Csinálj inkább TNT szárnyvéget (azt a bizonyos csapott megoldást) .
    http://www.aerodesign.de/aero/randbogen.htm
    nem lesz gondod vele.
    f3x(pont)hu

Senior Member vakrepulo logója
    Hely
    bp xv ker vagy ix ker, tel:7062kilenc133egy
    Hozzászólás
    297
    Hm-HM
    Nekem is kicsit soknak tunik az a 0.7, ezert is hoztam fel a temat.
    Kozben mericskeltem es ugy tunik az eddigi allasszogem kozel nulla volt, mikozben az rg15 elmeletileg kb 0-6 fok kozt szinte ugyan annyi legellenallast termel alacsony re szamnal mikozben 6nal kb 4szer nagyobb a cl ertek. AZT hiszem az allasszog novelese fele kell elindulnom es kimerni hogyan valtazik a merules merteke. Kosz min2toknek a tippeket, Jo otleteteket adtatok.
    egy házi készítésű f5j-400 valahol a pest környéki kukoricásban

Senior Member
    Hely
    Budapest
    Hozzászólás
    393
    Nagy vitorlázónál, (5 méteres modellnél) mit ajánlotok berepülés előtt, hogyan állítsak balansz magasságit? Semmi jel nincs a törzsön.
    Üdv:Repcsi

Senior Member
    Hozzászólás
    218
    Az F3B gépem egy Jaro Müller Ellipse4 Elektro (de van másik törzsem ha majd motor nélkül is meg merem próbálni)
    Sajna a Jaro gépről semmi nincs sehol de már nem is gyártja és csak ez az egy van az országban tudtommal. Tehát ha lezúzom nincs alkatrész!
    Zalaegerszegen senki nem repül vitorlázó géppel,hogy tudna segíteni ezért vagyok kénytelen itt bénázni a kérdéseimmel.

Kezdjük a rádióval!
    Milyen mixeket kell beállítani a kezdéshez? (Futaba12FG)
    A féklapot te hogyan állítod be? Az irányok rendben bal boton a féklap nekem tolásra nyit a végkitérést END POINT-ban lekorlátozod és csak utána kezdesz hozzá a Butterfly menühöz?
    Differenciál kitérés kezdésnek 100-50.

Köszi[/QUOTE]

Hello.
    Zalaegerszegen van egy kollegám, aki vitorlázik. Sőt klubbjuk is van. Igaz a srác csak szabadon repülőkkel foglalkozik de a klubban van RC-s is közöttük ha jól tudom.
    Max irj rám ha még aktuális a dolog.

Támogató Air.Wolf logója
    Hely
    Zalaegerszeg
    Hozzászólás
    2.541
    Szia dMarci!

A klubbot ismerem jó magam is tag vagyok és lehet, hogy én vagyok az aki RC modellekkel foglalkozik!
    A beállítás már nem aktuális eladtam a Jarót nem tudtunk összebarátkozni nem tetszett nekem gyors volt.
    Az alapbeállításokkal nincs bajom az adott típushoz tartozó spécibb dolgok érdekeltek pl. különböző szélviszonyokhoz tartozó kitérések, ballasztolás, csűrő-ivelő mix mikor mennyi lapos fordulóhoz vagy döntött behelyezkedéshez, felszálló mixek, féklap-ívelő arány görbéje stb.
    Egy jó teljesítmény vitorlázó beállítása nem egyszerű folyamat, láttam néhány komoly versenyző rádióját mit mondjak elmebeteg mikszeket használnak.

Én a beállításoknál a spéci finomságokra kérdeztem de nem nagyon kaptam választ így elmentem egy versenyre és kérdezősködtem.

Most itt van egy vadi új full karbon F5J400 azt építgetem tavaszra meg is lesz.

Üdv Zozo
    Utoljára módosítva: Air.Wolf által : 2016-01-22 12:08
    "Mindig kész vagyok tanulni, de azt nem szeretem, ha kioktatnak" -S.W. Churchill-

Hely
    Hozzászólás
    297
    üdv 3 dologban is töröm a fejem kiváncsi vagyok a véleményetekre, tapasztalatokra

1)
    a szárnyak amivel repülök, teljesen egyenesek nincs V állásuk, illetve nincsenek a szárnyvégek felé fülek rajta. Az az érzésem hogy fordulóban túl nagyot merül vele a gép, lehetséges-e hogy azért, mert a V állás illetve fülek hiányában kicsit megcsúszik befelé és az az ok? Vagy az az ok, hogy rosszul vezetem, értsd rosszul adagolom neki az oldalkormányt? vagy lehet más ok is?

2)
    tegyük fel az egyes pontra igaz, hogy ha fülek lennének rajta akkor kevésbé csúszna meg befelé, azaz kevésbé merülne meg. Ebben az esetben nagyon ördögtől való lenne, ha a mostani pl 2 méteres fesztávú szárnyra raknék fület két oldalra pl 25-25 cm-t, olyan közepes meredekséggel pl 5-10 fok közt. (a füleknek ugyan olyan profiljuk lenne mint a szárny többi részének)
    Ebben az lenne a nem szokványos, hogy így a csűrők nem a szárnyvégeken lennének, hanem azoknál kicsit beljebb.

3)
    működik-e a gyakorlatban olyan mix, ami automatikusan a termikben/stabil forduloban tartja a gépet, ha a szárnynak van V állása?
    Itt arra gondolok, hogy a V állás miatt a gép ugye automatikusan vízszintes állásba visszaállna a bedöntésből, de ha adok neki egy nagyon halovány csűrő, akkor az pont egyensúlyozza, illetve még egy halovány oldalkormányt, hogy a csúszást megelőzze, illetve egy még-még haloványabb magasságit, hogy a fordulóban lévő bolintást visszaemelje?
    Vagy ennek már annyira precíz beállításnak kellene lennie, hogy a gyakorlatban kivitelezhetetlen?

Beírtam alulra:

1)
    a szárnyak amivel repülök, teljesen egyenesek nincs V állásuk, illetve nincsenek a szárnyvégek felé fülek rajta. Az az érzésem hogy fordulóban túl nagyot merül vele a gép, lehetséges-e hogy azért, mert a V állás illetve fülek hiányában kicsit megcsúszik befelé és az az ok? Vagy az az ok, hogy rosszul vezetem, értsd rosszul adagolom neki az oldalkormányt? vagy lehet más ok is?

Lehet pontosan vezetni. Igen, mindkettő lehet kiváltó ok.

2)
    tegyük fel az egyes pontra igaz, hogy ha fülek lennének rajta akkor kevésbé csúszna meg befelé, azaz kevésbé merülne meg. Ebben az esetben nagyon ördögtől való lenne, ha a mostani pl 2 méteres fesztávú szárnyra raknék fület két oldalra pl 25-25 cm-t, olyan közepes meredekséggel pl 5-10 fok közt. (a füleknek ugyan olyan profiljuk lenne mint a szárny többi részének)
    Ebben az lenne a nem szokványos, hogy így a csűrők nem a szárnyvégeken lennének, hanem azoknál kicsit beljebb.

Nem attól nem csúszik meg befelé, hogy van füle. Ez valami félreértés. Attól nem csúszik meg, hogy megfelelően van vezetve. A fül miatt pusztán egyszerűbb a vezetése, cserébe le lehet mondani a szuverén manőverezésről. Onnantól befolyásolod a gépet, nem vezeted. Azért van kezdő gépeken ilyen, hogy mikor még alkalmatlan a gép megfelelő elvezetésére a pilóta (még ha elméletben tudja is, mit kéne tenni, a 3 dimenziós helyzet egyszerre túl sok) pszichikai terhet vegyen le róla.
    A belső csűrő teljesen előnytelen, ne csináld meg. Egymás ellen dolgoznak a füllel, és rossz erőkaron is.

3)
    működik-e a gyakorlatban olyan mix, ami automatikusan a termikben/stabil forduloban tartja a gépet, ha a szárnynak van V állása?
    Itt arra gondolok, hogy a V állás miatt a gép ugye automatikusan vízszintes állásba visszaállna a bedöntésből, de ha adok neki egy nagyon halovány csűrő, akkor az pont egyensúlyozza, illetve még egy halovány oldalkormányt, hogy a csúszást megelőzze, illetve egy még-még haloványabb magasságit, hogy a fordulóban lévő bolintást visszaemelje?
    Vagy ennek már annyira precíz beállításnak kellene lennie, hogy a gyakorlatban kivitelezhetetlen?

Nem működik. Laboratóriumban talán, élő időben nem. Állandóan vezetni kell, változó mértékben kitérítve tartani, kontracsűrőt, oldalkormányt belépve, magasságit picit húzva, és mindhárommal tartani a célzott bedőlést, sebességet, csúszásmentesen.

Legegyszerűbben, a tőben kellene neki oldalanként 3 vagy akár 3,5 fokot és helyreáll a rend, lehet vele szépen körözni, kevés gyakorlattal is.
    f3x(pont)hu

Hely
    Hozzászólás
    297
    köszi a véleményed

azért az egyik mondatoddal vitatkoznék: "...Azért van kezdő gépeken ilyen, hogy mikor még alkalmatlan a gép megfelelő elvezetésére a pilóta ......." (itt a fülről írsz)

viszont ha megnézek hasraütve 1-2 ismert gépet, pl stork 2
    https://www.google.hu/search?q=stroc...wU2T5ZbJMQM%3A

akkor azért ott is fül szerűen hajlik fel a gép szárnyának a vége

illetve azon is el lehetne lementálni, hogy mi a különbség pl egy 3,5 fokos V állás
    és egy olyan szárny közt, ami nagyrészt egyenes, de pl a külső 30% az felhajlik 3,5 fokban (csak nehogy elbeszéljünk egymás mellett, én ezt értem fül-nek, nem olyat mint pl a tracy 25 szárnyvége, ahol a vég szinte már függőleges)
    https://www.google.hu/search?q=svor+...0lBxcQ_AUIBigB

Oldal: 3 / 5 ElsőElső 12345 UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve