Oldal: 1 / 5 12345 UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (43) összesen

Téma: Cavalloni F3B modell

Senior Member Ikarosz logója
    Hozzászólás
    269

Cavalloni F3B modell

Egy öreg – meglehetôsen romos állapotú – modellt találtam valamelyik hirdetési portálon még valamikor február végén.
    Így nézett ki látszólagosan összeállítva:

Mivel kíváncsi voltam az eredetére és a típusára, infót kértem róla itt a fórumon:
    „258 cm fesztávú, s úgy hiszem eredendôen motor nélküli modell, mivel ovális a levágott orr rész. A csûrôk szervó aknái Robbe jellegûek (kör alakúak).
    Úgy hiszem ez is egy antiknak mondható üvegszálas törzsû modell, amirôl nem találtam a neten még képet sem.”

Anno Xtra kolléga ezt írta válaszként:
    „Cavalloniban készítették ezt is 1989–92 között, volt egy sorozat próbálkozás. Csak nyers modell volt, mindenki egyénileg fejezte be. Nem tudom Pinkert Gyuri bácsi merre adogatta el, F3B utánpótlás kineveléshez alap modellnek szánta, HQ profillal.
    Jó kis gép az, én szerettem a hasonlókat bár a fóliának sosem voltam a híve.”

Ha ez igaz, akkor úgy vélem már csak tiszteletbôl is érdemes megmutatnom ezt a modellt és beszámolnom a további sorsáról. Ha nem veszitek rossz néven, akkor pár fotóval illusztrálva leírom, hogy mire is jutok vele.

Vételkori állapot
    Ahogy Xtra is írta, a fóliázott szárny kinézete elég botrányos volt. Teljesen felhullámosodott rajta a fólia, no meg „csodálatos” dekort kapott a szervóaknák eltakarására:

Meglepôdtem azon, hogy a csûrôket gyakorlatilag kiiktatták, méghozzá úgy, hogy egy öntapi alu szalaggal fixen rögzítették ôket. Ezért takarták le a szervóaknákat is ezzel a különleges dekorral…

A gép esztétikájában erôs kivánnivalókat hagyott maga maga után, de ezt leszámítva tulajdonképpen ép és sérülésmentes volt. Csak a tûzfal és a magassági, illetve az oldalkormány bowdenjei voltak benne (bár ezeket cserélnem kellett). Szerencsére megkaptam az acéllapból készített fôtartót, és késöbb külön postával az elôkeresett kabintetôt is. Így gyakorlatilag repképessé tehetônek bizonyult a modell!

Motiváció…
    Aki ismer, az tudja, hogy nem vagyok kapkodós típus… Nagyon kevés a szabadidôm, így a modellezésre sem tudok sokat szánni. Ez a kis vitorlázó viszont nagyon piszkálta a fantáziámat több dolog miatt is. Egyrészt még sohasem volt üzemképes vitorlázó modellem, másrészt kíváncsi voltam, hogy az 1970–80-as években szerzett 1:1-es vitorlázórepülôs emlékeimbôl mi is használható az RC világában.

A teljességhez tartozik az is, hogy korábban vettem egy 3,5 m fesztávú scale motoros vitorlázó modellt is, aminek a teljes átépítése folyamatban van. A „big brader” berepülése elôtt úgy véltem kifejezetten jónak mondható egy kisebb modellen megszerezni a típusismeretet…

Utoljára módosítva: Ikarosz által : 2015-07-27 20:48
    A repülés sikeressége a kilebegtetés szakszerűségén múlik.

Hozzászólás
    269
    No, de térjünk vissza a Cavalloni modellre!
    Elsô körben a fôtartót kellett megbízható módon rögzítenem a törzsben. Kihúzhatónak akartam építeni, mert így kisebb helyet igényel a törzs a szállítás során. Egyértelmû volt, hogy egy hüvelyt kell készítenem, ami átveszi az üvegszálas héjról az erôhatásokat. (nem tetszett ui. hogy a törzsön csak a két hasíték tart mindent, ráadásul az egyik oldalon meg is repedezett az üvegszövet…)

Elsô körben egy rétegelt lemez+nyák kombinációjó hüvelyt készítettem, amit egy vitorlázós barátom javaslatára megerôsítettem és üvegszövetbe tekertem. Teljesen biztos vagyok abban, hogy túlméretezett lett, de elfért és elegendô tapadási felületet biztosított a beragasztáshoz.
    Íme:

Hozzászólás
    269
    Úgy hiszem a ragasztás is atombiztosra sikerült:

Háttérben látszódik a törzsközépbe ragasztott méretre csiszolt rózsaszín hab is.

Szükség volt egy szervótálcára is. Vitorlázós barátom felhívta a figyelmemet arra, hogy hol a legsérülékenyebb a törzs, pontosabban hol érdemes megerôsíteni az esetleges törések elkerülésére.
    Ezért a biztonság kedvéért megterveztem és papíron le is modelleztem a beépítendô 3mm-es RL tálcát, ami a kabintetô elôtti résztôl indulva majdnem a fôtartóig benyúlik a törzsbe:

A végleges tálca verziót pusztán az esztétika oltárán áldozva, fehérre festve építem be a modellbe. (ez még egy köztes állapot)

Utoljára módosítva: Ikarosz által : 2015-07-27 21:12

Hozzászólás
    269
    Apropó festés!
    Anno fehérre festették és lelakkozták a törzset, ami persze dícséretes, de meglehetôsen karcos, besárgult és több helyen kifurkált volt. Úgy döntöttem, új festést kap a gép. A szükségtelen furatokat beragasztottam, a felületet lecsiszoltam és lefüllereztem. Ahogy az (nálam) lenni szokott, találtam olyan felületrészeket, melyeken összefutott a festék, mintha zsíros lett volna a felület. Persze nem volt az, mert erre ügyeltem. Több lépcsôben sikerült megoldanom a problémát, ami azért volt kifejezetten kellemetlen, mert csak foltokban jelentkezett. Ha mindenhol gond lett volna, akkor a festékek összeférhetetlenségére gyanakodtam volna elsôdlegesen. Persze így is ezt tettem, de ettôl még nem éreztem jobban magam. Annyit azért kikövetkeztettem, hogy ha valóban az 1990-es évek hajnalán festették a modellt, akkor a fehér alapfesték csak kis valószínûséggel lehetett vizes bázisú…
    Végül is ma már mindegy, mert sikerült szép felületet készítenem, amit kemény színtelen lakkrétegekkel fújtam le, majd felpolíroztam. A 2000-es polírpapír után már joggal várhattam el a vakítóan csillogó felületet.

Szia!
    Ez egy nagyon régi típus. 1988-1993 között használták a Cavalloniban. A törzs szerintem gelcoat-ozott, vagyis "gél"-borítású, nem festett. Ez egy 2K-bevonat volt, amit előre a sablonba volt szokás kenni, és nagyjábóli kikeményedése után jöhetett a szövet+gyanta. Manapság kevéssé használatos a modellezésben, tán a scale gépeknél még igen.
    1996-ban, mikor nekem volt egy ilyen (leharcolt, sérült) törzsem, alig sikerült pótot találni. A profilja HQ 2,5/9, és asszem 250mm hosszú. Fontos, hogy ne legyen gyenge a spicc: ne lehessen csavargatni. Anno a póttörzset utólag kívülről kellett megerősítenem. Ilyen törzzsel volt szerelve az első F3B gépem (a szárny teljesen más alakú volt). Ha találok képet, felrakom.
    f3x(pont)hu

Megnéztem a képeidet, szerintem megfelelőek az erősítések.

Amit még érdemes elkövetned, az a két félhéj hasonló összekötése a két oldali szárnyprofil belépő vonalában. Ha durván orrabukik a gép, akkor az előretapsoló szárnyak örömmel csapják össze a törzset...ennek oka az, hogy a kicsúszó félszárnyak szabaddá válnak, és simán előrehajlítják az I-profilt, és adnak egy jó kis sallert a belépélnél.

A szárnyösszekötőt illetően: nekem az I-profil 3mm acél volt, hasonlóan beépítve. Ez vékonyabbnak tűnik, de ha nem csőrölöd elektromos csőrlővel, akkor nyilván elég.
    f3x(pont)hu

Member
    Telefon
    20/9407715
    Hozzászólás
    84
    Szia! Levélben kerestél meg egy kérdéssel, hogyan tudod kilassítani, lefékezni a madárkát...
    Annak idején egyszerű rádiónk és szervónk volt, így az ívelővel spóroltunk, részben egyszerűbb kivitelezést és vezetés technikát igényelt. Ha féklapszerűen kinyitod az ívelőt, ahhoz magasságit nyomni kell, hogy ne dobbja el magát és lassítsa kritikus alá a sebességet. Az arányos mix lehetőség a középszinten versenyzőknek sem volt még a nyolcvanas évek vége felé. Sokáig magassági csűrővel versenyeztem és mégis lehet pontosan behelyezkedni és célra szállni. Ha valami oknál fogva hosszúnak tűnt, akkor ismételve a magasságival nagyállásszögre rakva, majd átnyomva rontottam a siklószöget. Rondán nézett ki de működött
    Ha javasolhatom, akkor vágd le a kilépőt és tegyél rá ívelőt. A mai mix lehetőséggel szinte minden rádió bír, így jelentősen javíthatod a használhati értékét.
    Üdv. Zsolt
    Sose repülj "na még egy utolsót..."

Hozzászólás
    269
    Szervusztok!

Mindkettôtöknek nagyon köszönöm a tanácsokat és az infókat!
    Elsô körben a csûrôk minél nagyobb felnyitásával próbálom meg a fékezést és kilassítást. (persze úgy, hogy még maradjon egy pici mozgástér felfelé a csûrôknek.)
    Utoljára módosítva: Ikarosz által : 2015-07-29 10:44

Hozzászólás
    269
    Korábban már utaltam arra, hogy ki kellett cserélnem a bowdeneket. Nagyon szorultak és a nyomvonaluk sem tetszett. A bowdenhüvely végek rögzítését a törzsben elöl az oldalfalhoz ragasztással, hátul pedig egy sima hunarocell dugóval oldották meg. Volt még egy ilyen dugó a törzs közepén is a belengések kivédésére. Mindegyiket eltávolítottam és lecseréltem homogén habra, amit Purex tart a helyén.
    Ha már szervótálcát terveztem, akkor ésszerûnek láttam a szervókarokhoz képest pozícionálni az elsô bowdenvégeket. A tálca hátsó felébe egy függôlegesen álló becsapolt RL lap került.

Megtörtént a szervók beforrasztása és a csatlakozók is felkerültek a törzs felôli oldalra.
    Ideje volt kiszabadítani az alu csíkok alól a lefixált csûrôlapokat, hiszen el kellett készíteni a rudazatot is. A nyomokból ítélve valaki már szerelt a modellre kormányemelôket, de ezeket késôbb levették. Úgy döntöttem, hogy magam készítem el az újakat. A teljes csûrôt átérô hasítékot készítettem és ebbe ragasztottam bele Epoxival a forgáspont alá benyúló kormányemelôket. Az elôdömmel ellentétben én igyekeztem egy síkba illeszteni a szervókart és a kormányemelôt.

(Ez még egy beragasztás elôtti próbaösszeállítás)

Az egyértelmû volt, hogy át kell fóliáznom az egész szárnyat, mert a fólia felhullámosodott rajta és – mivel a rétegei is elváltak egymástól – még visszavasalni sem lehet. Gondoltam itt az alkalom, a maradék anyagaimból az elkészült csûrôt éppen meg tudom szépíteni.

Már csak az oldalkormány kormányemelôjét kellett legyártanom a jól bevált 0,8 mm-es nyákból. Tudatosan nagyobbra méreteztem, mint amire várhatóan szükségem lesz, de hát lefûrészelni mindig könnyebb…

A „eredeti” szárnydekor alá rejtett szervóaknákba mini szervók dukáltak volna, de nem volt kedvem venni újakat, így minimális átalakítással két meglévô HITEC szervót építettem be a foglalatba. Stabil rögzítésüket egy fenyô közdarabbal és nyák lappal oldottam meg. Szomorúan konstatáltam, hogy a szárny gyári vezetékezése be van ragasztva. Nem állítom, hogy nyugodt vagyok a minôségét illetôen, de elsô körben – jobb híjján – bizalmat szavazok neki.

Hozzászólás
    269
    Mindketten írtátok, hogy ez a modell egy nagyon régi típus. Ami azt illeti, ennek én kifejezetten örülök, mert legalább nem „tucatgépem” lesz!

A topic olvasottságából ítélve egyértelmû, hogy nem ez az a gép, ami lázba hozza a modellezôk széles táborát, így inkább egyfajta kordokumentumként írom le és adom közre az építés fázisait.

Hiszem, hogy a modell sok örömet okoz majd, ha szépen repül, és a legkevésbé sem érdekel, hogy nem egy full extrás hitech típus.

Oldal: 1 / 5 12345 UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva