Oldal: 2 / 5 ElsőElső 12345 UtolsóUtolsó
Eredmény: 11 - 20 (43) összesen

Téma: Cavalloni F3B modell

Jók a megoldások!
    A nyákot 1,5-ösből szoktam, több a hús, lassabban kopik el és a snapper is arra vagy a 2mm-esre van kitalálva. A vezeték miatt tényleg aggódhatsz, de multiméterrel ki lehet tesztelni - nagyobb áramot átzavarva rajta megvizsgálni, hogy viselkedik. Régi gépekben már láttam nagyon hitványat és egészen időtállót is.
    f3x(pont)hu

Senior Member Ikarosz logója
    Hozzászólás
    269
    A sárkány már kész, mindössze a modell orrába kellett valami erôforrás. Jó elôre informálódtam és úgy hiszem megtaláltam az ideális konfigot.

Motor: Turnigy D2836/8 1100 KV
    Prop: 10x6 hátrahajló kéttollú
    Szabályzó: 30 A

Egyre fontosabbá vált a korábbi tulaj által beépített tûzfal „állása”. Nem volt nehéz megállapítanom, hogy nem megfelelô az el- és lehúzatás sem a szitává fúrkált 3 mm-es rétegelt lemezen. Szerencsésnek mondhatom magam, mert sikerült kölcsönbe kapnom egyet a kiszemelt motorból és légcsavarból is. Ez kiváló lehetôséget teremtett a pillanatnyi és a majdani ideális súlypont meghatározására. Amit lehetett bepakoltam a modellbe és már láttam is, hogy bármennyire is a tûzfal elé építem be a motort, bizony így is ólom kell még az orrába!
    Mivel korrigálni kellett a motor elhúzatást, úgy döntöttem, hogy olyan méretû és vastagságú ólmot öntök, amivel a súlypont beállítás mellett ezt a problémát is megoldom. A megfelelô dôlésszögbe állított ólom olvasztó tégely (egy fém Atrixes doboz) tökéletes volt erre a célra. A méretre vágott és síkba csiszolt ólom betétet Purex és egy M4-es bútor csavar is rögzíti a tûzfalhoz:

Már csak azt egy szépséghibát kellett megoldanom: a motor eltüntetését. Úgy gondolom, hogy sem esztétikailag, sem pedig a mechanikus védelem szempontjából sem elônyös, hogy a motor csupaszon álljon ki a modell orrából… Már jó elôre elkezdtem építeni egy motorburkolatot ami – ha eljön az ideje – méretre szabható. Habból kifaragtam a formát amire formaleválasztó után több rétegben 30 g-os üvegszövetet tekertem. A végén egy kb. 1,5 mm falvastagságú atomerôs héjszerkezetet sikerült gyártanom, ami pontosan illeszkedik az orrkúphoz és hátul belepasszol a levágott orrba is. Ha már lúd, legyen kövér, így a tetejére készítettem egy légbeömlô nyílást is, hiszen a szabályzó és az akku is melegedhet munka közben… A beömlôt egy 12 V-os távirányítóba való elem PET borításából készítettem. Belülrôl festettem, így szépen csillogó lett. A burkolat gittelése és füllerezése után került fel a helyére.

A repülés sikeressége a kilebegtetés szakszerűségén múlik.

Hozzászólás
    269
    Idézet F3X.hu2 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Amit még érdemes elkövetned, az a két félhéj hasonló összekötése a két oldali szárnyprofil belépő vonalában.
    Köszönöm a tanácsodat! Bár nem erre a lehetôségre gondolva, de készítettem egy megerôsítést. Nagyon furcsa volt nekem, hogy az acéllap fôtartó és egy 3 mm-es acéldrót hátsó segédtartó van csak a szárnyban. Elöl – ahol nyilvánvalóan nagyobb erôk lépnek fel, mint hátul – nem fogja semmi sem a szárnyat. Nem akartam túllihegni a dolgot, de egy 2,5 mm-es békebeli Csepel kerékpárküllôt beépítettem a belépôél mögötti részbe. Hogy megfelelô ragasztási felület is legyen (ne csak a vékony törzs), belülrôl 3 mm-es RL-bôl kapott egy flekket. Úgy hiszem ez a megoldás pont jó lesz az általad leírt szituáció kivédésére. Nem?

Nem egészen. Ez arra jó, hogy a beállítási szög pontosabb és biztosabb legyen. A két félhéj (jobb-bal) összekötése volna célszerű, pl egy nagyobb átmérőjű csővel, vagy egy olyan réteges lemez egységgel, mint a főtartónál. A küllőn lévő ragasztó bevonat simán leválhat és megcsúszhat, az nem tapad erősen.
    f3x(pont)hu

Hozzászólás
    269
    OK, megcsinálom.
    A két – már beragasztott – RL flekk pont alkalmas lesz a két végpont szerepére.

Hozzászólás
    269
    Ez nem volt nagy feladat, már meg is csináltam.
    Elôször RL-ben gondolkodtam, de egy 5x5 mm-es fenyô léc praktukusabbnak tûnt.

Egy kis mikroballont kevertem az Epoxiba, hogy ne legyen túl híg. Nem lett volna jó, ha végigfolyik a törzs belsejében. (még tehettem volna hozzá egy kicsit...)
    Utoljára módosítva: Ikarosz által : 2015-07-30 23:29

Hozzászólás
    269
    Eszembe jutott, hogy megkérdezzem: Van esetleg valaki, akinek van ilyen típusú modellje egyben vagy darabokban?
    Jó lenne egy – a gépet ismerô – modellezôvel beszélni privátban.

Hozzászólás
    269
    Minden együtt áll végre a modell életre keltéséhez!

Itt az alkalom, hogy a jó öreg Graupner rádiómat feledve élesben is beüzemeljem az új feltuningolt Turnigy ER9X rádiómat. Az elsô lépésekhez még szükségem volt segítségre, de szép lassan kezdtem kiismerni programozásának rejtelmeit. Sokan mondták, hogy ez a nyílt forráskódú FrSky modul felér bármelyik csúcskategóriás rádióval. Lassan kezdem hinni, hogy igazat állítanak a benfentesek!

Minden mûködik, a kitérések a javasolt értékekre állítva, azaz jöhet a berepülés!

Hozzászólás
    269
    Pár apróságról még nem tettem említést.
    Súlypont, praktikum és esztétikai szempontból is normálisan el kellett helyeznem az elektronikát a törzsben, ráadásul úgy, hogy némi hûtô légáram is cirkulálhasson körülötte. Az ólmozott tûzfalon erre a célra két furatot is hagytam, az egyiket közvetlenül a felsô beömlônyílás mögötti részen.
    Eredendôen egy elválasztótálcát terveztem (és készítettem el) az orr rész vízszintes kettéválasztására. Alul az akku, felül a szabályzó lett volna, de végül ezt az elemet helyszûke miatt nem építettem be. A vevô viszont egy önálló tálcát kapott, ami – ha kell – egy csavarral kivehetô.

A hárompontos alátámasztás:
    [url=http://www.rcpilot.hu] url]

Helyén a vevô is:

Minden szépen befér a kabintetô alá! Apropó kabintetô…
    Bevallom nem szívesen nézegettem a magyar mûgyantából készült kabintetô kék színét, ezért gyorsan kapott egy 3D-s ezüst színû fólia borítást. Így már piacképesebbnek néz ki.

Már csak egy nagy levegô kell és repülhet a modell!

Hozzászólás
    269
    Minden úgy történt, ahogy azt a gondosan kiválasztott legszebb felszállásokról készített „eredeti és természetesen vágatlan” berepülés videókon látni: A modellt eldobva, az indulási magasságát megtartva és sebességet gyûjtve szép emelkedési szögben elstartolt. Minimális trimmelés kellett csak ami valóban meglepett. A motor elegendô (sôt talán még kicsit több is, mint kellene), a repülési stabilitás várakozáson felüli.

Az elsô start:

Nem gondoltam volna, hogy egy ilyen modell ennyire kilassítható, illetve felgyorsítható! Kifejezetten jóindulatúnak éreztem a levegôben.
    Mint általában, most is a leszállás volt a legizgalmasabb. Motoros modellekhez szokott pilótának szokatlan a motor nélküli hosszas körözgetés, a kis magasságban végzett fordulók és a végtelen hosszúnak tûnô siklás végén a várva várt lágy földetérés. Ez a gép alig akar leszállni! Szinte hihetetlen, hogy milyen hosszan kell koptatni a magasságát és a sebességét.

OK, akik a „vitorlázórepülés” témakörben jártasak, most mosolyoghatnak magukban…, de – mint azt az elején is írtam – nekem ez (legalábbis modellezôként) egy új terület, amit fel kell fedeznem és meg kell tanulnom.

Még korábban Xtra írta, hogy vágjak ki a szárnyból egy féklapnak (is) használható ívelôt. Hát ezen határozottan elgondolkodtam, mert az elsô startoknál szerzett tapasztalatok alapján kiderült: nem könnyû feladat célra szállni!
    Mindössze az izgat egy kicsit, hogy nem „látok bele” a szárnyba. Elviekben egy abashi borítású habnak kell lennie és az ívelôk helyén nem lehet semmi sem, ami miatt ne lehetne megbontani. Az egyetlen valós problémát a szervóakna kivágása jelentheti majd, hiszen annak a helyén halad át nagy valószínûséggel a csûrôszervó „gyárilag” beragasztott vezetéke…
    Utoljára módosítva: Ikarosz által : 2015-08-06 23:05

Oldal: 2 / 5 ElsőElső 12345 UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva