Oldal: 1 / 3 123 UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (26) összesen

Téma: 1:5 Peterbilt 359 kamion építése

Senior Member blaskojanos logója
    Hely
    Gyomaendrőd
    Hozzászólás
    992

1:5 Peterbilt 359 kamion építése

Üdvözlök minden modellezőt és érdeklődőt aki ide téved!
    Először bemutatkozom így egy sor kérdést megspórolhatunk az idők során.
    Blaskó János vagyok és Gyomaendrődön élek, 1977-óta foglalkozom hajómodellezéssel. 25 éve tervezem, hogy egyszer kamiont építek, és most jött el az ideje, hogy ezt megvalósítsam. Évek óta próbálok társakat szerezni ehhez az elképzeléshez itt a fórumon de mind hiába. Egyszerűbb és gyorsabb lett volna az építés ha egy-egy modellező részegységeket csinált volna. Egyedül vagyok de így is megoldom. Az elképzelésem elején még 1:8 méretben gondolkoztam, meg is van a gépeshez a gumi. Az idők során meggondoltam, láttam egy -két videót, a Hollandoknál már 2009-ben működtek 1:5 és 1:4 méretű gépek. Ennyit bevezetőül.

Látványosan gyors építésre ne számítson senki mivel nem vagyok"aranyásó" a honlapomon árulom az összes feleslegessé vált modellezési anyagomat és félkész modellemet mert minden pénzre szükségem lesz.
    Az építésről majd teszek ide is fotókat de a honlapomon lehet majd a többit megtekinteni mert nem szeretném itt terhelni a fórumot a fotókkal.

A végleges elképzelés: Peterbilt 359-es kamion, hogy miért ez annak több oka is van.
    Számomra tetszetős
    Ilyen rajzot tudtam akkoriban szerezni
    És mivel nagy a hálófülke rész így kényelmesen elfér benne a motor
    Ezek voltak a főbb szempontok.
    Az energiaforrás már megvan:
    A motor adatai:
    A HONDA GX-25 beépíthető motor OHC felül szelepelt felül vezérelt motor.
    Vízszintes kihajtás. Acél henger és acél dugattyú. Léghűtéses.

Műszaki adatok
    Lökettérfogat: 25 cm3
    Nettó teljesítmény: 0,7 kW; 1 LE; 7000 ford/perc
    Max. nettó nyomaték: 1 Nm; 5000 ford/perc
    Fogyasztás: 0,54 liter/óra; 7000 ford/perc
    Méret: 192 X 221 X 230 mm
    Súly: 2,7 kg
    A tervezett erőátvitel: hidromotor, ezt az egyszerű kezelhetőség miatt gondoltam.
    A modell méretei: a gépes 156 cm hosszú és 48 cm széles
    a pótkocsi 245 cm hosszú és a teljes magasság 82 cm
    a kerék átmérő 21.5 cm /ilyet sikerült szerezni/
    A cél: viszonylag élethűre építeni de szem előtt tartva a működőképességet, így néha majd kompromisszumot kell kötnöm, de bízom benne, hogy ez majd nem megy a látvány rovására.
    Egyenlőre a tervkészítésnél tartok. Segítségem egy 1:8 tervrajz és egy makett, a kettőt összevetve készül a terv.
    A részletek és a fotók itt lesznek majd láthatók:
    http://www.modellezes-nap-szel-energ...odell-epitese/
    Természetesen várom majd az észrevételeket és az építő jellegű kritikákat is. Egyenlőre ennyi.Kép 002.jpgKép 004.jpgKép 007.jpg
    Az első fotón az arányok láthatók, a másodikon a rajz és a motor, a harmadikon látható, hogy a motor átalakítás nélkül befér a hálófülkébe.
    Egyenlőre ennyit
    Utoljára módosítva: blaskojanos által : 2015-08-07 16:31

Hely
    Gyomaendrőd
    Hozzászólás
    992
    Lehet sokan furcsának tartják majd az építési sorrendet de nekem az a szisztémám, hogy amilyen alkatrészt tudok szerezni és amire lesz pénz éppen azzal fogok haladni. Természetesen szívesen veszem a segítséget ha valami alkatrészre lesz szükségem és ha valakinek a környezetében az fellelhető. A tervezés során derülnek ki, hogy miket kell még átgondolni. Például a rugózás még egy homályos folt, az biztos, hogy az első lépésben nem fogok görcsölni a légrugókkal /gumiharang és abba teszek egy megfelelő erősségű rugót. Ha működik majd a gép akkor lehet finomítani a részleteket. Első megvalósítandó rész az alváz lesz, amit még le kell hajtatnom. A második a felnik leöntése alumíniumból.

Hely
    Gyomaendrőd
    Hozzászólás
    992
    Azért, hogy nem írok minden nap és nem teszek fel képeket halad az építés. A hálófülkével kezdtem mert ehhez volt anyagom. Rétegelt lemezből készül és poliészter borítást kap 1 réteg üvegpaplannal.

Hely
    Gyomaendrőd
    Hozzászólás
    992
    A vezetőfülke és a motortér méretezésénél tartok, ehhez először egy pozitív sablont kell készíteni mivel ez poliészterből készül. Közben tájékozódok a lehetőségekről és az árakról, hogy a fényes felületek /kipufogó, levegőszűrő, lépcsők, üzemanyagtartály/ milyen anyagból készüljenek. -- nevezetesen
    1 -- rézből és utána krómozás
    2 -- rozsdamentes anyagból és polírozás
    3 -- műanyagból és fémgőzölés
    sajnos mindhárom megoldáshoz külső segítséget kell igénybe vennem /házilag nem tudom megoldani. Mindegyik megoldásnak vannak előnyei és hátrányai.
    Az egyes megoldásnál házilag el tudom készíteni az alkatrészt csak a krómozásra kell elküldeni. A másodiknál van a településen aki ilyen anyaggal foglalkozik és talán ez lenne a legtartósabb is. A harmadik megoldásnál szintén el tudom készíteni és talán itt valósítható meg legjobban az élethűség de fémgőzölésre el kell küldeni a dunán túlra.
    Mikor még csak nagy vonalakban tervezgettem még nem sejtettem, hogy ilyen dolgokon is el kell gondolkozni.
    Elkezdtem egy naplót vezetni a munkákról és az anyagok értékéről. Nem mint ha sok jelentősége lenne de a végén legalább el tudok majd szörnyedni a munkaórákon és a ráfordított összegen.
    Látom azért elég sokan nézegetik az oldalt itt a fórumon és a honlapomon is. Nyugodtan hozzá lehet szólni, lehet kritizálni is persze a negatív hozzászólásokat csak azoktól fogadom el akik már letettek valamit az asztalra /akik már önerőből építettek modellt , ----nem a kittre gondolok.
    Utoljára módosítva: blaskojanos által : 2015-08-14 23:31

Hely
    Gyomaendrőd
    Hozzászólás
    992
    Ma egy kicsit megint alkottam, előkészítettem a hálófülkét műanyagozáshoz.Kép 1156.jpg

Senior Member drag4 logója
    Hozzászólás
    238
    Jó ezt látni, hogy más is "őrült" ! Szurkolok ! Ha bármibe tudok segíteni keress nyugodtan !

Hely
    Gyomaendrőd
    Hozzászólás
    992
    Köszi!
    Most még nagy a lendület mert még nem kell sok pénz, de remélem majd csak kialakul.
    Tavaszra rendezhetnénk egy találkozót, van már egy pár épített modell. Április végén úgy is rendezem a gőzös találkozót, valószínűleg 2 napos lesz. Még nincsenek olyan sokan így ez is beleférne. Addig megpróbálok mindenkit felkutatni. Jó lenne olyan emberkéket összehozni akik alkotnak és főleg, hogy nem kittből. Ha valaki betéved ide és jelentkezne az kérem keressen meg. A gőzös találkozó is nehezen indult de már jövőre vannak jelentkezők. Ez egy kötetlen eszmecsere ami manapság kevés van, sajnos a versenyeken nincs idő mert reggel rohanás oda , versenyzés és utána rohanás haza.

A hálófülke és a motorháztető sablonja. Meg volt a" hálófülke terheléspróbája"
    Kép 1179.jpg
    Utoljára módosítva: blaskojanos által : 2015-08-24 07:59

Hely
    Gyomaendrőd
    Hozzászólás
    992
    Üdv mindenkinek!
    A háttérben ha lassan is de azért haladok, 21-én meglátogattam a kamionos találkozót Hajdúszoboszlón. Sok hasznos részletfotót készítettem a pótkocsikról. És itt egy fotó az 1:1 gépről.Kép 1273.jpg
    A modell is halad, készül az üzemanyagtartály sablonja. A végső döntés, hogy műanyagból készül.

Hely
    Gyomaendrőd
    Hozzászólás
    992
    A tegnapi nap termése.
    A hálófülkét műanyagoztam és az üzemanyagtartály negatív sablonja készül.
    Kép 1321.jpgKép 1320.jpg

Oldal: 1 / 3 123 UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve