Oldal: 1 / 15 1234511 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (144) összesen

Téma: Nagy Vick DLG 1000, mint első Fecske

Senior Member sanyi1959 logója
    Hely
    Budapest, VII.ker
    Hozzászólás
    2.091

Nagy Vick DLG 1000, mint első Fecske

Már legalább egy negyed éve befutott ez a szépvonalú egyméteres fesztávú DLG. Csodálom, hogy még senki sem tesztelte, és csak itt-ott láttam róla pár sor véleményt leírva. és összeállítást sem közölt még senki.
    Őszintén szólva én is nagy izgalommal vártam ennek az egyméteresnek a jöttét. Ami hirtelenjében rá lett írva névként BIG VICK inkább valami hamburgerre emlékeztetett. Először is valami szebb nevet szerettem volna neki találni. Így lett számomra Fecske.
    Bemutatnom nem kell a gépet, mert a hírneve megelőzte. A tervező, Köszegi Csaba, nagyon precíz, lelkiismeretes munkát végzett a gép remdszerbe állítása alkalmával.
    Verseny is lett rendezve egyméteres kétszervós kategóriában nemrég, augusztus 09.-én. Meglepően sokan indultak Fecskével a versenyen, de ez várható is volt. Az ember óhatatlanul összehasonlítgat gépeket. Ebben a méretben kittként nagyon barátinak mondom az árát, és az elkészítéshez szükséges tudás alig több mint egy kezdőnek kell legyen.
    A modellt az összeállítási leírással megegyegyezően készítettem el. Kíváncsi voltam, mit tudok kihozni, minél kevesebb súlyból. Végül 118 gramm lett a felszállósúly ami nagyon csábító bár berepüléskor még 10gramm kellett bele a helyes súlypont miatt. A versenyen én is indultam ezzel a géppel és hatodik helyet sikerült megszerezni.
    Szivesen megépítem a gépet megint és a tapasztalatokból okulva leírom mi lesz más, mit csinálok másképp.

Senior Member elhárítás logója
    Hely
    Piliscsév
    Telefon
    06 70 540 54 40
    Hozzászólás
    441
    Szép összegzés Sanyi.
    Én is vágyok egy méteres Vick-re.
    Remélem a jövő héten meg szerzem.amúgy sajnos ma nem tudtam menni a gödörbe,de azért rongyosra repültem a mini szárnyát.megérett a cserére.cél a méteres Vick.

Üdv:Sanyi.
    megöregszünk,de sose növünk fel.

Hely
    Budapest, VII.ker
    Hozzászólás
    2.091
    Köszönöm Sanyi, örülök ha nem csak olvassák amit írok hanem aktívan közre is működnek!

Nos! A kis Vicknél is és ennél a gépnél is nagyon könnyű az elektronika( most már így 2,4 gigán! bezzeg amikor még 35 Megát használtam! ! ). Ennek következtében súly kell az orrészbe amit ennél a kategóriánál nem veszek jónéven. holtsúlyt cipelni a legrosszabb. Amivel számolnom kell az a fizikában ismeretes. Erő X Erőkar =Teher X Teherkar.
    Nagyjából két lehetőségem van.

1., Megrövidítem a svancot, bejelölöm a 65mm-es súlypont helyét,bedugom a kész farokrészt a helyére és kicsinként annyit vagdosok le belőle amikor már a súlypontmérő tüskéjén állva a gép megállapodik a 65mm-nél. Namost! A szentséges tervező ahogy SZRÍPÍÓ is mondaná, számolt egy oldalviszonyhoz tartozó törzshosszal amivel jó a kereszttengely körüli csillapítás. Ha ezt rövidítgetjük akkor nehezebben csillapodik a modellünk mondjuk egy termikbe való berepülés alkalmával és lehet pont ezért esünk ki belőle. Az is lehet a nem kellő csillapítottság miatt folyamatosan vezetgetni kényszerülünk a modellünket. Ez roppant kellemetlen!

2., Meghosszabbítjuk z orrészt, no nem nagyon, csak annyival, hogy az erőkar adta hossz miatt kevesebb, netán egyáltalán nem kell pótsúly azaz ólom az orrba. (Egyszámmal nagyobb akkumulátor is jó eredményt hozhat, de ezzel a súlycsokkentésért még mindig nem tettünk semmit. A gyakorlat azt mutatja, a helyes konfig( még nem is írtam!) 4 csatornás 3.5 grammos vevő és egycellás 300mAh-s Nanotech akksi. Ezzel érhetünk el kis felszállósúlyt.
    Az orrész hosszabítgatásnak is vannak veszélyei! A hosszabb orrész növeti a teherkar hosszát, ezzel arányosan a lassúbb csillapodást. Most már láthatjátok, semmit nem csinálhatunk büntetlenül és mindennek van vonzata.

Mérlegelve a két lehetőséget én mégis az utóbbi megoldást választom. Az orrész hosszabítás legfeljebb 1-másfél gramm többlettel jár, de a vevőt és az akksit előrébb helyezve így ellensúlyozhatjuk a farokrész súlyát és nem kell az orrészbe ólom.
    Folyt. köv.
    Utoljára módosítva: sanyi1959 által : 2015-08-23 10:40

Senior Member csaron logója
    Hely
    Budapest XI. - Zsámbék
    Telefon
    +36204551506
    Hozzászólás
    648
    Szia!
    Én még a kis Vicknél tartok, de arra gondoltam, hogy a szervókat hozom előbbre. A 2 g-os vevő marad a helyén de a szervókat egészen alá hozom.
    Á.

Hely
    Budapest, VII.ker
    Hozzászólás
    2.091
    Nos folytatnám. Régebben nem kellett figyelni hány karaktert és fényképet csatolt az ember sajnos most már ebben a rendszerben IGEN!
    Először is kellet valami erősítés az orrészre mert egy hegyesebb leszálláskor az orrész behorpadt, vagy nevezhetjük holkerosnak is. Ezt kivédhetjük ha egy kis fenyő betétet készítünk. ebbe dramellel egy hornyot marunk pont olyan szélességben, hogy a 300-as akksit belepróbálva elég helyünk legyen. Ezt ráragasztjuk Purexel az orrészre. Az orrészt XPS habból vágtam ki. Nem volt másom csak 4mm-es padlóalátét. Simán Pattex faragasztóval ragasztottam őket össze. Szeretem mert rugalmas és viszonylag gyorsan köt.
    A képet az RcPilot.hu tárolja.
    A felfekvő lap itt is 2mm-es rétegelt lemez, és készítettem rá könnyítéseket. A könnyítések berajzolva az egyik sarkában kifúrtam, majd lombfűrésszel kivágtam. Sok minusz súlyt itt nem képvisel, inkább szépészeti beavatkozás. Nem szabad túlzásba vinni!
    A farokrésznél többször is úgy jártam, hogy a függőleges vezérsík hosszában elhasadt leszállásnál a kórók miatt, a vízszintes vezérsík belépőéle meg "kiszőrösödött" úgyszintén a növényi vegetáció miatt. Erősen javaslom mindenkinek, valami vékony vasalós fólia védelemmel lássa el ezeket. Amiket bevontam még mindenféle használati nyom és jel nélkül olyanok mint újkorukban. Ráadásul a reptéren sem szembesül azzal, hogy ragasztgatni kelljen.
    A fólia nyilván súlyt képvisel és ennek ellensúlyozásaképpen könnyítéseket kell csinálni a vezérsíkokra, kormányfelületekre. Ez már nem csak szépészet hanem haszna is van! A körök berajzolásához fémpénzeket használtam és ezeket tűhegyü filctollal rajzoltam körbe. A nagyobbak 10Ft-os, a kissebbek 5, és fiók mélyén rejtőző 2 és 1 Forintossal lettek kirajzolva.
    Ezután elővettem a 10mm-es kisSnitzet és a rajzon belül 1-2 mm-rel kivágtam őket óvatosan. Ezután az ujjamra csavart csiszolóvászonnal körkörös forgatással kitisztáztam a könnyítéseket.
    Folyt. köv.

Hely
    Budapest, VII.ker
    Hozzászólás
    2.091
    Idézet csaron eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Szia!
    Én még a kis Vicknél tartok, de arra gondoltam, hogy a szervókat hozom előbbre. A 2 g-os vevő marad a helyén de a szervókat egészen alá hozom.
    Á.
    Szia Áron! Ez is egy jó problémamegoldás lehet! Egy a lényeg, ne kelljen ólmozni! Ezzel egy statikai problémát is megoldassz, nevezetesen az eltörött törzsek jórésze a szárny belépő előtt törtek el eddig, ( vagy a svanc tört ki a terhelés miatt.) A szárny belépőnél vannak kivágva a szervófészkek is, ezzel gyengítve a törzs ezen részét. Azt tudjuk, minden sarok egy feszültségpont!

Az általam készített üj törzset 20mm-rel rajzoltam nagyobbra mégpedig a szárnybelépőnél kapta ezt a 20mm-t ott hosszabítottam meg. Először azon is gondolkoztam, hogy a készrecsiszolt orrészre Celluxszal rögzítem ideiglenesen a vevőt, szervókat és az akksit. A sülypontbeállításnál pedig ezeket eéőrébb vagy hátrébb ragasztgatom amig jó nem lesz eztán vágom ki a végleges helyüket. Többszürös változtatásokat nem akartam csinálni, így aztán az előbbi megoldásnál maradtam. Az akksi XPS-ben levő helyét majd ezután fogom kimarni vagy kivágni. Az akksi helyénél lényeges, hogy feszesen álljon benne és eldobásnál az akksi ne repüljön ki! Ezen felül a helyén levő akksit egy törzzsel egyező színű szigszallaggal lefedve rögzítek. Nagyon foltos a DLG-nél, hogy SEMMI NE ÁLLJON KI A FELÜLETBŐL! Minnél simább legyen, hiszen itt nagyon tág sebességitartományban dolgozik a repülőnk! Nem tartom kizártnak, hogy egy törzs felületéből kilógó akksivezeték miatt 1- másfél méterrel is alacsonyabbra sikeredik a feldobási magasság! Lehet emiatt végzünk hátrébb az élmezőnyben, pedig orvosolni tudtuk volna!

Visszatérve a kormányokhoz én vékony fóliákat javaslok Oralight és egyéb. Ezekben a transzparensek a legvékonyabbak, szépek, és ad egy olyan védelmet amitől nem kezdi ki ezeket a növényzet.
    Erre még rásegíthetünk, ha az oldalkormány alsó részét betét balzával ragasztjuk be. Kivágtam egy 10mm-es darabot majd ejt hosszanti szálirányra rajzoltam be egy darab 2-es balzára majd finom csiszolás után faragasztóval rögzítettem.
    A nyers oldalkormányt és magasságit lapban kapjuk, ezt nekünk kell alakítani profilosra. Láttam pár gépnél, hogy ezzel nem foglalkoztak, mert nem is volt igány nagyobb teljesítményre vagy csak tudomás nem volt arról, hogy jobbá lehet tennia modellünket. Így néz ki felülről profilozás nélkül.
    Ezt a jobb oldalára fektetjük és a baloldalát profilozással látjuk el. Ez az oldala fog majd felénk nézni. Így eldobásnál nem kell akkora "jobbra belépés"mix, ezzel együtt kissebb lesz a légellenállása és magasabbra megy a feldobásnál a modell.
    A következő a magassági tuningolása. Több kisérletet végeztek arra, hogy milyen profillal lássák el a magasságit. A síklap nem ad elég teljesítményt. A felül domború azaz ívelt magassági itt nem jó. Mark Drelától jött a megoldás, fordítsuk meg a magasságit. Felül egyenes és alul domboró profil adta a legjobb teljesítményt. Így aztán a felső oldalával fektessük az asztalra és az alját képezzük ki profilosra.
    Folytatom ahogy tovább haladok.

Sziasztok, Sanyi 1 kérdés lenne: miért ad jobb teljesitményt forditott profil? ha igy rakod fel, akkor a rajta keletkező felhajtóerő lefele hat, tehát egy olyan irányu nyomatékot ad ami miatt mégtöbb suly kell az orrába.. legalábbis én igy érzem Drela bácsi pont azért alkalmazta a ht22 es profilt, mert a gépei rendkivül rövid orruak, és ezzel a megoldással hátrébb lehet tolni a sulypontot.

joe
    Utoljára módosítva: joetheboiss által : 2015-08-23 12:23
    Ugyis repülni fog, vagy ha nem hát belerugok

Hely
    Budapest, VII.ker
    Hozzászólás
    2.091
    Drela rövidorrú Apogee pillangós HLGjén én is meglepődtem először. A DLG-nél pillangós vezérsíknak viszont nincs keresnivalőja. Az eldobási mix miatt és a dobás különböző jellege miatt. A DLGknél nem az állásszöggel manipulálunk hanem a súlyponttal és az aeodinamikával! Egy DLG elég kis állásszöggel repül és ez azért van, hogy minél kissebb legyen a légellenállása, homlokellenállása stb és ezért egy pörgő dobással minél magasabbra lehessen feldobni. Az állásszög többnyire nemigen éri el az 1 fokot, de inkább alatta van.(0.6 - 0.8 fok) Minél hátrább kerül az állásszög, annál könnyebben vezethető, nem rohanja át-keresztül a repteret, és kellően kilassítható ahhoz, hogy betermikeljünk vele.
    Azt se felejtsük el, hogy berepítéskor el kell találjuk a semleges súlypontot, vagy ahhoz a legoptimálisabb helyzetet. A beépített állásszöggel nagyon keveset szoktunk variálni mert az adott. legfeljebb egy két tized, század a szárny kilépő alá vagy el, amit ezen változtatunk. Nem volt tervemben semmiféle aerodinamikai magyarázat mert az más fórum threadeken már oda-vissza ki vannak vesézve. Én csupán az ezekből adódó szerkezeti kialakításokra akartam szorítkozni.

Ami még az előző szerkezeti képekhez tartozik az az, hogy mivel a kikönnyítésekkel elgyengítettük a vízszintest és a függőlegest is, vissza kéne erősíteni anélkül, hogy a súly minél minimálisabb módon növekedjen. ezért 0.02 X 3mm-es karbon lappal erősítettem vékony ciánakriláttal. Csak a függőleges bal oldalát erősítettem, az íveset.
    A vízszintes vezérsík már "erősebb" karbont kapott. Ez 1mm-es karbon rúd csaknem végigragasztva. Előtte snitzerrel hosszában nútot vágtam, és ebbe a vályuba ragasztottam a karbont 30 perces gyantával, majd celluxszal lezártam. Kötés után síkbacsiszoltam, políroztam.
    Azt még nemírtam megéri, mert a sima lakkozott Vízsz. és Függ. vezérsík olyan súlyú mint a kikönnyített és fóliázott. Viszont így már ellenáll a vegetációnak és nem szőrösödnek ki.
    Utoljára módosítva: sanyi1959 által : 2015-08-23 19:03

Senior Member elhárítás logója
    Hely
    Piliscsév
    Telefon
    06 70 540 54 40
    Hozzászólás
    441
    Szia Sanyi.

Igazán jó és tartalmas az eddigi leírásod,várom a folytatást.
    Sok hasznos infót írtál eddig ,nem fogok értetlenül pislogni ,mikor elkezdem építeni a méteres Vick-em.
    Szerintem elektronikailag egyenlőre maradok a V911 heli alaplapnál 6 gramm(vevő szervók egyben)aksi 1 cella 14 gramm.
    a nyújtott orr megoldás mellett szavaznék,előre lehessen rakni az aksit szükség szerint.

Üdv :Sanyi.
    megöregszünk,de sose növünk fel.

Hely
    Budapest, VII.ker
    Hozzászólás
    2.091
    Elnézést, gondom van a számítógéppel, ezért állt meg a topik. Nemsoká folytatom. A gép kész lett és 130gramm. Kevesebbre szerettem volna kihozni, de szükséges erősítéseket be kellragasztani, ez pedig súly.
    Sanyi az a 14 grammos akksi kicsit soknak tűnik mert amit mi használunk az egy cellás 300mAh akksi és csak 9gramm. Ezzel 4-5órán át dobálom a gépet túlmerítés nélkül. Holnap kiviszem a Fecskét a Gödörbe. Állitólag DLGs idő lesz.
    Üdv mindenkinek.

Oldal: 1 / 15 1234511 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve