Oldal: 2 / 2 ElsőElső 12
Eredmény: 11 - 19 (19) összesen

Téma: Pulse jet - rezgőszelepes sugárhajtómű

Senior Member KozmaBalázs logója
    Hozzászólás
    1.029
    Aláírom amit Gyr modellező pajtás állít, tényleg szép munka. Tapasztalt modellezőknek is tört már bele a bicskája, csak hogy kettőt említsek "ThatHPI GUY" és a "RCModelReviews" youtube bloggerek is csak megvásárolták a hajtóművet, de 2013 óta repülőt nem láttunk belőle. A Budakeszi Modell Klub se csapta össze a munkát, ott is 2 éve megy a meló a témában, de ott már idénre lett eredmény, valamint dolgozó családos embernek egyáltalán nem róható fel az hogy miért készül egy repcsi 1-2 éven át.
    -
    Ha az atkári rendezvény valóban
    október 3-4-én lesz megtartva, akkor van rá esély hogy megjelenek jet nélkül.

Rezgőszelepes sugárhajtómű volt a jelem az oviban.

Senior Member
    Hozzászólás
    215
    Sziasztok!

Nézzük sorban! Igyekszem a legjobb tudásom szerint:

Az én gépemben az üzemanyagszint kb. 5-6 centire van a hajtómű közepétől. Ez nem lehet tökéletesen egzakt érték, mert az üzemanyag sajnos fogyni kezd, ha az eszköz beindul. Ez az 5-6 cm egészen addig jó, amíg a cucc az asztalon áll. (Majd mondom, hogy mi történik repülés közben.) Továbbá az is tudnivaló, hogy ha sárga lángot fúj, akkor dús a keverék, tehát kicsit sokat kap. ekkor a szintet csökkenteni kell, amíg a láng kék nem lesz. Ez azonban verőfényes napsütésben nem látszik sajna, csak napnyugtától.

Van súly a gép orrában, de nem olyan sok. A hajtómű súlypontja a fejéhez közel esik, A fej pedig a CG-hez esik közel. Ezért nem kell annyira félni a hátrahelyezéstől. Igaz, a gép hosszához képest a szárny szándékosan jól hátra lett tolva, ami egy hosszú orr-részt eredményezett. Így a helyes súlypontot nem téglákkal, hanem inkább erőkarral igyekeztem a helyére tenni. A legtöbb (nem delta) vadászjet aránya nem véletlenül hasonló. Egy négy cellás 2650-es LiPo van benne amúgy, ami nem csinál semmit. Van az orrában továbbá 4 cella AA NiMh, meg két standard méretű szervo. Ennyi. Ja azért célszerű hátra tenni, mert így kevesebb felületet nyal végig a gépen a szúróláng, ami hátul nem hideg.

Ami a gépen ezüst színű, és hőálló, az nagyrészt pontosan u.a. mint nálad. A már említett szúróláng környékén ez azonban nem volt elég. Sok kísérletezés után kiderült, hogy ha a balzafát CA -val kvázi belakkozom, és utána kerül rá az aluragasztó, akkor a hőállóság némiképp javul. Rövid ideig közvetlen lángot is kibír. Az alucsík ragasztója azonban egy idő után megolvad, elenged. Ezeken a helyeken (a pillagóvezérsíkok hónajában) az eddigi rétegrend bővül egy réteg üvegszövettel, (gyanta nélkül) amit sörösdobozból kinyert alumínium lemez tart a helyén, amit pedig beleszúrkodott gombostű "szegecsek" tartanak a helyén. Na ez már hőálló.

A rossz irányba fúvásra a legegyszerűbb, ha nem a segédpöcök bizgentyűn kereszül fújsz (nem tudom mi a tisztes elnevezése). A videón látható hajtóműről pl. az egész miskulancia le van törve. Egy másikon sosem volt, gyárilag sem. Fordítsd azt lefelé, és a kompresszor fúvókáját támszd a dűzni és a cső közé. Kicsit mozgatod, állítgatod, és közben figyeld, mely helyzetben szív legtöbbet. Az a tapasztalatom, hogy -ha a jó szög megvan- akkor elsőként rövid lövéseket fújj bele nagyobb erővel. Ne túl sűrűn. Ekkor néha böffen egyet, láng kíséretében. Ez gyorsan növeli a cső hőmérsékletét. Néhányszor ismételd meg. Majd kezd folyamatosan, de pici erővel fújni. Lassan kezdd húzni a ravaszt. Ekkor elkezd züzmögni, de még nem jár. Ez már izzásig tudja hevíteni. Ha megvan, akkor ismét csak lövöldözz bele ne túl nagy erővel, ekkor szokott beindulni. Könnyen észre fogod venni, mert megjön a thrust, és vesétrázó, pánikkeltő hangja van. Fülvédő javasolt, mert közel állva fájdalmas. Nem vicc! (Később pedig a szomszédoktól kell majd óvakodni, mert hordákba verődve kiegyenesített kaszákkal fognak nyomozni utánad!)

Rezgőszelepet ha minden jól megy mi is gyárttatni fogunk, csak kicsit elköltözött az emberünk, akit közvetve ismerünk. Nyomozunk utána, AutoCAD -ben már minden fellelhető tipushoz ki van rajzolva a margaréta. Sorjamentes szikraforgácsolással készül majd, 0.2 mm-es rugóacélból. Ha előkerül az úriember, gondolunk majd rád, és rendelünk pár szatyorral. Nem drága, viszont fogyóeszköz. 20 - 40 üzempercnél többet nem fog kibírni soha egyik sem.

Visszatérve kicsit az üzemanyagszintre:

Statikus helyzetben, ahogy írtam 5-6 cm. Ezzel beindul, megy. Egy körrepülőnél ezt beállítod, esetleg lángszín alapján finomhangolod, beleszámítod a fogyás miatti szintcsökkenést. Körbe-körbe megy, a centrifugális erő mindegy, hiszen oldalirányban tengelyben van a tank és a hajtómú. Eleinte kicsit sokall, aztán mielőtt kifogy kicsit kevesel. Kibírja, ha hűti a menetszél.

Én sajnos arra jutottam, hogy ebből RC modell viszont nem lesz. Mert a gép elindul, az 5. másodpercben enyhe hegymenetben is eléri a kb. 150 km/h -t, egyre kisebbnek látod. Meg kell vele fordulni. Megpróbálkozol egy kb. 10 fokos bedöntéssel, de rájössz, hogy a gép már karcolja a 200 km/h-t ez nem lesz elég, mert a megyehatáron még mindig csak távolodni fog. Mit teszel? Bedöntöd 89 fokra, és belehúzol 6 G-t, hogy ne veszítsd szem elől. Nem nehéz kiszámolni, hogy az 5 cm hidroszatikai nyomás (azaz szívás) amire olyan kényesek vagyunk, az ilyenkor mennyi. A hajtómű leáll, a játéknak vége.

Na mi most itt tartunk pontosan. A megoldás véleményem szerint egy olyan üzemanyagpumpa, amit nagyon finoman lehet hangolni. Ugyanis roppant kicsi nyomáskülönbségekről beszélünk "pumpa viszonylatban". Ha erre ráteszel egy ablakmosó pumpát, akkor az nyivánvalóan összehorpasztja a tankot, és a hat percre elegendő kb. 2,5 dl benzint szétfröcsköli az izzó vasra kb. 3 sec alatt. Most annak próbálok majd utánanézni, hogy egy gázturbinához való By-Pass pumpa alkalmas-e arra, hogy ezt a finom 50 "benzinmiliméter" nyomást egyátalán beállítsuk rajta, majd hogy ezt a parányi értéket G terheléstől függetlenül szolgáltassa.
    Rajta vagyok. Ha tudok valamit idevésem.!
    Üdv: Csab
    A felszállás opcionális, de a leszállás kötelező.

Senior Member
    Hozzászólás
    215
    Kedves gyr!

A repítések a Farkashegyi reptéren történnek, a reptérparancsnok engedélyével. Valóban van ott egy út, ami okot ad az aggodalomra. Ráadásul a légiforgalommal is össze kell magunkat hangolni. Igyekszünk maximálisan körültekintőek lenni. Lekopogom, az elmúlt öt évben, annak ellenére, hogy napi rendszerességgel tartózkodunk ott a bérelt helyiségekben, és sokat repítünk, a baleseti statisztikánk jobb, mint a nagygépeké. Ígérem továbbra is erőfelett vigyázunk mindenre és mindenkire, de az igényeinknek megfelelőbbet nem találtunk a környéken.
    Az atkári halasztásról én is ma értesültem. Ígyhát találkozunk 3. -án.

Senior Member gyr logója
    Hozzászólás
    341
    Kedves Cheyenne!

Nem haragszom a megszólításért! Azért annyira nem vagyok idős. Életkoromat jelenleg két ötössel lehet leírni, és negyvenötödik éve modellezek. Amikor születtem, éppen akkor gondolkodott a FAI, hogy a rezgőszepes modellek hivatalos versenyeit törli. Három éves koromban, 1963-ban az olasz Elio Zanin megfutotta a 306 km/h-s világrekordját, amit a következő évben 327-re javított. Nagyjából ez volt az a fájdalom küszöb, amikor a FAI levette a kezét a kategóriáról. ( A rekordokat azóta is elismeri.) Ennek ellenére számos országban jelenleg is foglakoznak a hivatalos néven rezgőszelepes gázsugár hajtóművekkel. A hajtómű nagy korszaka az 1950-es évek voltak. Aki ezzel foglalkozott, arra úgy tekintettek, mint ma a modell gázturbinásokra. Ez jelentette a modellezés csúcsát, de szigorúan körrepülőbe szerelve. Én ebből életkoromat tekintve is kimaradtam, de a modellezés történetét kutatva még módomban állt személyesen találkozni a kategória két nagy magyar művelőjével, Horváth Györgygel, és dr Benedek Györggyel. Utóbbi a magyar rezgőszelepes sebességi rekorder is. Tehát az "öreg" róka rezgőszepeles vonalon rám nézve nem igaz .Vannak ilyen szerkezeteim, egyet készítek is -lassan készülget- és addig jutottam, hogy" deszka lapon" beindítottam egyet. A hatását itt most nem részletezem.
    Kedves Csabnet!
    Az RC-sített rezgőszelepes modell 100%-os nem gagyi RC technikát, és mentálisan is rendben lévő modellezőt kíván. Küszködtök az üzemanyag ellátással. Számtalan videó van az interneten ilyen modellekről, de úgy tűnik, hogy a legtöbbnél egy jól elhelyezett búvárcső, és megfelelő torlónyomást biztosító szellőzőn kívül nincs más. Zanin mester céget alapított, honlapjuk itt található: www.z-jet.it . A klasszikus rezgőszelepes hajtóművek mellett gázturbinát is készítenek. A Z-26RC és Z-27RC rezgőszelepes hajtóművük a típusjelzésből is láthatóan arra való, amivel Ti is foglalkouztok. Ezeknél valami trükk van az üzemanyag ellátásban, de számomra nem derül ki igazán a honlapon lévő információkból, hogy ez mit takar. Talán fel kellene venni a kapcsolatot velük, mert az alap elv, hogy amit már kitaláltak, az nem szükséges újra feltalálni. Amúgy itt egy videó egy RC rezgőszelepes modelljükről, ami ráadásul saját futóművéről szál fel. https://www.youtube.com/watch?v=46SLGOgcR8Y#t=58
    Utoljára módosítva: gyr által : 2015-09-18 17:30

Senior Member
    Hozzászólás
    215
    És amire végül gyanús, hogy nem tudott leszállni.
    Bocsánatot kérek mindenkitől, akinek megzavartam a nyugalmát, a videó hátterében lévő úttal. Többé nem fordul elő. Fogom a gagyi technikámat, és a mentális zavaraimmal együtt visszavonulok. Már eszembe jutott, hogy miért nem fórumozok évek óta. További kellemes szájjalmodellezést mindenkinek. Én erre nem érek rá.

Senior Member gyr logója
    Hozzászólás
    341
    Kedves Csabnet!

Már mi gyanús, és ki hol nem tudott leszállni? A belinkelt videóra gondolsz? Igaz, hogy a talajfogásnál ér véget, de találhatsz ettől a csapattól több videót is, ahol a modell leszállás után még gurul. Ha megnézed a regisztrációm idejét, és a hozzászólásaim számát, akkor megállapítható, hogy nem "lógok" naphosszat itt, és igazán akkor szólok hozzá, ha úgy gondolom, hogy az adott ügyet vihetem előre. Sok kedves ismerősre tettem szert így, s jó párral személyes kapcsolatot is tartok, és néhány közös projektet is levezényltünk, vagy éppen folyamatban van ilyen. Azzal tisztában kell lenni, hogy ez a fórum nyilvános. Sokan olvashatják, és esetleg az eddigiek alapján most pattan ki valakinek az ötlet, hogy ő is készít RC hőlégsugaras modellt. Van egy hajtóműve, és mondjuk egy 300 méter hatótávolságú játék rádiója. A modellbe pedig 9 grammos műanyag fogaskerekes szervók kerülnek. Vezetési tudása alig van, csak hatalmas önbizalma. Egyébként kapkodó, bestresszelő típus, és mondjuk mind ezt tetézi azzal, hogy nem lát jól távolra. Az egyik videótok elején van egy beszólás ami nyilván vicc volt, de lehet olyan, akinél ez képletesen valós is lehet, de azért ettől függetlenül elindítaná a modellt. Természetesen ti nem ez a kategória vagytok, és én úgy érzem, hogy a legnagyobb rosszindulattal sem lehet az általam leírtakat úgy értrelmezni, hogy rólatok írtam. Ez a fórumot olvasóknak szóló figyelmeztetés volt. A belinkelt céggel pedig vegyed fel a kapcsolatot. Lehet, hogy több hónap vakvágányon futást spóroltok meg.

Senior Member rcgabor logója
    Hely
    Szeged
    Hozzászólás
    1.320
    Sziasztok!

Sajnos ebből a HK hajtóműből én még nem láttam működőképeset, csak olyat,amin már annyit szereltek, hogy vehettek volna egy jó német cuccot helyette. Kár vele küzdenetek. Ha mégsem adnátok fel akkor jobb, ha írtok az Austria Pulso Team oldalára, az Urak nagyon segítőkészek. Volt szerncsém a gépeiket látni a cseh EXFC-n 2 éven keresztül. Azokkal nem volt küzdelem, felnyomták levegővel és már ment is. Igazi profik, biztos találnak orvosságot a problémátokra. Általában ezeknek a hajtóműveknek a súly/ erő aránya elég rossz, pont ezért emeli el magát a gép olyan nehezen felszállásnál. Nagy csodát azért nem kell tőlük várni......
    Hangárban:06-30-737-50-37<br /><br />Soroljam én is a gépeket?

Hozzászólás
    1.029
    https://www.youtube.com/watch?v=rzdS...youtu.be&t=109

Ma először sikeresen beindult a hajtómű, üzembiztosan indul a motor, kicsit köhögve de óriási erővel és hanggal, a videó után is próbálgattuk és teljesen elégedettek vagyunk. Megy a repcsire még egy ejtőtartály,pár csavar és a nyaralás után megkezdjük a berepülést. 1perc 50-től lehet hallgatni!
    Nem akarom feltenni a nagy tankot a duda fölé súlypont és biztonsági okokból, szóval kell rá egy mini ejtőtartály amit az AC tölt fel, és a felesleg a túlfolyón visszatávozik a tankba.
    Egy kindertojásra gondoltam, amit szétfurkálok 3 helyen, epoxi a csőkivezetéseknél és kész. A kék cső a túlfolyó, remélem érthető a rajz. Jobb ötlet?

mini ejtőtartály.jpg
    Utoljára módosítva: KozmaBalázs által : 2016-05-20 10:02

Hozzászólás
    1.029
    Ma újabb sikeres modellező napot zártunk a két modellező pajtásommal itt Angliában. Feri haverom már korábban is segédkezett a JET hajtómű indításában, de Imi haverom most látta először a lábazati szigetelésből született szörnyet. A mai nap folyamán az állványról való kilövést gyakoroltuk álló motorral kb 3 órán át. Az első leszállásnál az első futómű szakadt ki, majd később a hátsó kerekek tartója se bírta a gyűrődést, tovább folytatva a kilövéseket rájöttünk, hogy ezen alkatrészek csak útban vannak, mint kiderült nélkülük jobb, nőtt a siklószám, javult a a leszállás minősége, csökkent a tömeg és a légellenállás. Kezdetben a modellező pajtások nem sok bizalmat szavaztak a hab szörnynek, de hamar fellelkesedtek amikor szembesültünk a jó repülési képességeivel.
    Remélem legközelebb már azzal a jelentkezhetek hogy a JET elrajtolt és csodásan repül. Szurkoljatok!

külső nézeti videó:
    https://www.youtube.com/watch?v=DbmPJH2gGRY
    fedélzeti kamera:
    https://www.youtube.com/watch?v=Mwof0tB9zYE

Oldal: 2 / 2 ElsőElső 12

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva