Oldal: 2 / 16 ElsőElső 12345612 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 11 - 20 (154) összesen

Téma: F1Q

Senior Member
    Hozzászólás
    348

Re:F1Q

A motorjárat legyen 10-12s max. Ebben nagyon ötletes az amerikai és mostani hazai mézőnyt nézve ez lenne a legjobb.
    Csak bátran!!

Senior Member
    Hozzászólás
    398

Köszönjük a híreket,de betudnád linkelni az angol nyelvű oldalt is ahonnan az infót szerezted.

TEL:06205616447

Senior Member
    Hozzászólás
    298

..
    Szenya.

Senior Member
    Hozzászólás
    298

Iratkozzál fel a Kéri Lacinál a levelező oldalra és te is megkapod az angol változatot, vagy küldjél 1 E-mail címet és átküldöm.
    Üdv szenya.

keryl@freemail.hu
    Szenya.

Senior Member
    Hozzászólás
    398

Köszi Szenya.

Ide küld légyci:

uramtomi@gmail.com

Senior Member
    Hozzászólás
    298

Jancsó András, és Uram Tamás levelei.

Banditól megkaptuk a benyújtott javaslatokat a szabálymódosításra. Gondolom, mindenki megnézte és azonmód félre is tette, míg egy fordítása meg nem születik.

Nem vállalkozom a fordításra, de megkísérlem áttekinteni az összeállítást. A javaslatok a következőkkel foglalkoznak:

1. A motor által felvett energiát méri és valamiképpen a motorjárati idő és a modell súlya figyelembevételével arra jut, hogy egy szabályos starttal mindenki modellje elérheti a 115-135 m-es magasságot.

2. Az akku átlátszó borítás alatti elhelyezése kifejezést zsugorfólia csomagolásra váltja és kötelezővé teszi a balanszelcsatlakozó használatát.

3. Ez is a motor által felhasználható energiát maximalizálná. Ő is a modell súlya arányában, egyben törölné az akku súlykorlátozását.

4. A motorleállítás és/vagy leidőzítés a földről rádiójelre változna úgy hogy a modellt le lehet rádióval időzíteni, ami egyben motorleállítást is eredményezne, ha az akkor még jár.

5. A LiPo elemnek a gyári kivitelében való alkalmazását köti ki – változtatás nincs. Energiamérést szorgalmaz és az energiafelhasználást maximalizálja , egyben a max.. motorjárat 20”.

6. Javasolja, hogy a max.. motorjárat 20”.

7. Az eddigiekkel szemben az akku cellaszámát limitálja, max 3-ra LiPo akkuknál. A motorsúlyt a modell súlyának 8%-ában maximálja, de legfeljebb 45 g lehet

8. Ezt a javaslatot nem értem

Hozzáfűznivalóim az alábbiak:

Az 1, 3, 5,javaslat szerintem kiválasztott, avatottak élsportjává tenné az F1Q-t, akik értik az energiagazdálkodást, valamint a verseny ezután nem modellező verseny lesz, hanem azon tudások összemérése, hogy ki milyen elektronikai fondorlattal tudja majd becsapni az energiakorlátozót.

Annyi bizonyos, hogy innentől kezdve az egyszerű modellező lemarad a versenyeken, persze, ha pénze van, megveheti az energiakorlátozót, de ha több pénze van, megcsináltathatja hozzá az energia korlátozóbecsapó elektronikát is. Nem feltételezek semmi ilyen szándékot a javaslat benyújtóiról, de azt elkerülhetetlennek tartom, hogy e változtatás ilyen irányba fordítsa a kategóriát.

A start érvényességének bizonyos matematikai összefüggések mentén történő elismerése (mérjük a motorjárati időt, a modell súlyát és ellenőrizzük _előre vagy/és utólag az energiafogyasztást) olyan komplikálttá tesz a sportbírók munkáját, hogy többet senki nem jön majd időmérőnek, s ha igen, állandósulnak majd a viták az értékelés körül.

A 2. javaslattal semmi baj nincs, szó nélkül támogatható.

A 4. javaslat szívemből szól. Az a gyakorlat alakult ugyanis ki, hogy akkor és ott állítja le a versenyző a motort, amikor neki tetszik, és hozza egyben működésbe az állásszög változtatót és az oldalkormányálltót is. Egyébként ez a dolog már eddig is szabályellenesen folyt mind több modellezőnél, épp csak kényelemből senki se emelt szót ellene, no meg hogy maga is használhassa a módszert. Ezzel azonban már inkább rádiós modellé tesszük a repülőt mint szabadon repülővé. Tulajdonképpen nincs a régi gyakorlat ellen kifogásom, de tudva hogy az szabályellenes, vagy le kéne tiltani, vagy bele kell foglalni a szabályba, hogy mindezt szabad. A nem mindenesetre járja, hogy aki szabályosan épít és repít, az hátrányba kerüljön a versenyen a szabály félremagyarázókkal szemben.

A 6. javaslat kivitelezésének eddig sem volt akadálya.

A 7. javaslat második fele elfogadható, ez az egyetlen olyan módja az energiakorlátozásnak, ami egyszerű eszközökkel követhető és nem lehet csibészkedni. A motorok súlyai katalogizálva vannak, mindössze láthatóvá kell tenni a motort és ellenőrizhetővé a fő méreteit, hogy egy át cimkézéssel ne lehessen csalni. A cellaszám maximalizálását fölöslegesnek találom, mert a nagyobb feszültségű akku amúgy is kisebb kapacitású kell legyen, tehát arányosan alacsonyabb áramerősség hozható ki ugyanakkora súlyból. E kettő együtt pedig állandó teljesítményre vezet
    Most pedig tekintek a heves vita elébe.
    Üdvözlettel

Jancsó András
    Szenya.

Senior Member
    Hozzászólás
    398

Köszönjük Szenya.

De a fordítás az András igyekezete ;D ;D ;D

Üdv

Senior Member
    Hozzászólás
    348

Köszönjük Andrásnak a fordítást, ezek alapján már könnyebb lesz talán mindenkinek.
    Tegnap elővettem a Fai kodexet és meló közben olvasgattam, főleg ami a Q-ra vonatkozik. Össze hasonlítva a kettőt Nekem az jött le, hogy nagyon nem tér el egymástól. Igazából csak az energia felhasználást és a motorjárat idejét szeretné korlátozni a javaslat. Ez mind szép és jó elgondolás csak nem igazából kivitelezhető, már ami utal az energia felhasználásra.
    Szerintem a legegyszerűbb módja, ha korlátoznánk az akksi max kapacitását 1000mA. Csak eredeti gyári csomagolásban és ballanszer csatival, meg Li-Po legyen.
    A motort nem súlyra hanem teljesítményre kellene korlátozni max 400W. E kettő együttes alkalmazása már elégé behatárolná az energia felhasználást és ezek a dolgok, könnyen ellenőrizhetőek verseny körülmények közt is.
    A motorjárat ideje max 15". Szerintem, ez elég lenne és az elért magasságban még könnyen megfigyelhető, lenne a motorleállás.
    Ami a rádiós vezérlést illeti csak leidőzítésre és vész esetén motorleállítás, és azonnali leidőzítésre lenne alkalmas. Ezt kötelezővé tenném biztonsági okokból is a motoros gépeknél.
    Számomra furcsa, hogy egyik javaslat sem foglalkozik konkrétan magával a modellel.
    Gondolok itt a minimális súlyra és a max felületre. Minden más kategóriánál van mindkettőre meg határozás.
    A hazai mezőnyt nézve és egy-két külföldi kép alapján lehetne a min súly 600-650g.
    Az össz felület max 30-35 ndm lenne.
    A javaslataim az elmúlt évben tapasztaltak és a befolyt információk alapján születtek meg.
    Esetleg az pár ember aki műveli ezt a formátumot össze jöhetne valahol egy szombaton, és végleges formába önthetné a javaslatot. Ezt azután lehetne tálalni a Bandi felé. Lenne egy hasznos oldala is, hogy amit beleöltünk ebbe az ágazatba azt ne kelljen kidobni az ablakon, mert nem kevés pénzekről van szó. A pénz pedig kevés a mai világban, ami ilyenre fordítható.
    Főleg, hogy vannak nyugdíjas modellezők is.
    Azt jöhet a többi ötlet!
    Üdv: Henrik

Senior Member
    Hozzászólás
    398

Szia Henrik.

Szerintem az energia korlátozó nem rossz ötlet csak sajnos én sem értettem az elején.
    Megpróbálom elmondani hogy mit is jelent hozzáteszem ahogy én felfogtam.
    Tehát az energia korlátozó beállítható egy bizonyos energia menyiségre tételezzük fel,hogy ez 2000kwatt max egy másodpercig.Innentől kezdve kitudjuk számolni hogy a mi gépünk meddig repül motorral.
    Pl.500W 4másodperc
    Pl.400W 5másodperc
    Pl 200w 10 másodperc
    STb......
    Én legalább is így értelmeztem.
    De ha nem ez lesz akkor sem jó az 1000mah lipo kapacitás mert itt is vannak 25C-től a 70Cakkuig csak pénztárca kérdés az egész.
    A 400W szerintem megint nem korrekt mivel mi rövid ideig használjuk ezért bőven túl lehet hajtani a mocit mielőtt túlmelegedne ill. károsodna és nem igazán mérhető.Ha már használtál Wattmérőt akkor tudnod kell nincs állandó érték indítástól leállásig.És itt még az is közbeszól hogy ki mennyi ideig járatta kézben a modellt.
    A többi dologgal egyet értek.

Senior Member
    Hozzászólás
    398

Sziasztok ezt a levelet most kaptam az f1q szakágvezetőétől Jancsó Andrástól .Remélem nem baj ha bemásolom.
    :
    Kedves Mindenki, Akit az F1Q Sorsa Érdekel, Kedves Szaffibetti!
    Köszi a hozzászólást, szeretnék árnyalni egy kicsit rajta.
    A tőlem származó anyag távol áll a fordítástól, hiszen egy-egy szövegrészt magam sem értek. Csak érzékelteni akartam mindenki számára, miről van szó.

Valóban úgy túnik, mindenki a teljesítménykorlátozóval van elfoglalva. Aki csinálni akarja, az azért, mert szép kihívás megoldani (aztán meg jó üzlet is lesz), aki meg nem, az azért, hogy elegendő ellenérvet hozzon össze ellene.

Ezen összefüggésben nem tartom kielégítő alternatív korlátnak az aksi kapacitásának a limitálását (főként mert hozzá kellene venni az üzemi feszültséget is pl. a cellaszám limitálásával), főképpen nem 1000 mAh értékben. Láttuk elegen, hogy mit hoz ki a finn az 1000 mAh-s aksijával a repülőből leginkább is azzal, hogy méregdrága hajtóműves motort használ. Amúgy sem lenne egészséges még a feszültséget is limitálni, merthogy ugye éppen arról van szó, hogy ugyan, ne kelljen már eldobnunk az eddigi repülőinket és tök újakat gyaártani az új szabályhoz.

Ezek tükrében a következő renitens gondolatom van:
    (Háttér: annyian dolgoznak már a teljesítnykorlátozón, és úgy el vannak telve az okosságukkal, hogy bizonyára nem lehet őket egyszerűen lesöpörni a pályáról.)

Én elfogahatónak tartom a teljesítménykorlátozót, ha az NEM teljesítménykorlátozó, hanem energiakorlátozó.

Vagyis: Nem fogadom el, hogy megmondják nekem, mekkora teljesítményű motort üzemeltetek a repülőben (pl.: max. 400 W), annál is kevésbé, mert az sosem annyi.

A teljesítmény annyi, amennyi az áramkör (főleg a motor) ellenállása - ez megintcsak annyi, amennyire lefogja a motort a légcsavar, valamint annyi, amennyi feszültség esik a mororon. (A kisdiákokkal építtetett kisrepülőben egy 25 W-os motor forog, de amikor az enyémre ráakasztom a műszert, az bizony 150 W, merthogy akkora a légcsavar rajta. - Már az mégse lehet, hogy ne a tanárúré menjen a legjobban! - Persze tudom, kicsi motorokban még több a tartalék, de azért ez elég illusztráció ahhoz, hogy lássátok, a motor névleges teljesítménye nem mértékadó.) Másrészről mindenki is azt szeretné, hogy az eddigi gépei repülhessenek, olyan motorral, amilyennel eddig. Szerintem mindez megoldható éppen azáltal, hogy "nem teljesítménykorlátozó, hanem energiakorlátozó" technikát fejlesszenek ki az okosok (akik már annyira fejleszteni akarnak).

A teljesítmény az energia és az idő hányadosa, tehát az energia (amit szerintem limitálni lehetne) teljesítmény és az idő szorzata. A lényeg ebből tehát annyi, hogy ha valakinek kétszerakkora teljesítményű motorja (volt eddig és) van, a korlátozó mérje az energiafogyasztást az akkuból és állítsa le a motort fele annyi idő után. Így mindenki megtarthatná a már megszokott repülési stílusát, éppen csak a motorjárati időt nem az óra adná, hanem az energialimiter. (Persze, ettől még lehet időkorlát is, pl.20 mp, de ez lényegtelen, hiszen valószínűtlen, hogy akar majd bárki is CO2-s mintájú modellel fejmagasságban libegni 180 mp-ig , amit végigjár egy elegendően apró motor.)

Van a javaslatok között az is, hogy mindezt vonatkoztassuk a repülő súlyára. Vagyis kétszerakkora repülő használhassn kétszerannyi energiát.

Nem helyeslem. Vegyünk egy hasonló esetet! Az F1B-ben, ha elvileg szabadna, biztosan mégsem akarna senki ugyanakkora gumihoz kétszerakkora vagy éppen feleakkora modellt építeni, mert nem lenne ettől jobb a repülő. Vagyis azok a modellparaméterek, amik évek alatt kialakultak, közel optimálisak. Az F1B energiakorlátozója a gumi súlya. Netán jobban menne a repülő kétszerannyi gumival ca. A2-es méretben? Dehogy is. Akkor pedig nyugodtan hagyhatjuk a modellezőre annak eldöntését, mekkora modellt is akar vitetni a szabály adta energiamennyiséggel. Sőt, ezzel még az ellenőrizendő modellparaméterek számát se gyarapítottuk. (v.ö. első levelem sportbírókról írt részével.)

Ha a jeles műszakiak megoldják az energiakorlátozás ilyen módját, akkor még az aksival sem kéne foglalkozni. Pedig mennyit küzdünk, hogy bent maradjunk a 90 grammban, és most mennyien javasolnak erre is mi minden tiltást. Egyik se kéne, mind okafogyottá válna!

Fölöttébb fontos: Csak olyan szabályt hozzunk, aminek a betartását ellenőrizni tudjuk. Azt , hogy az energiakorlátozóba miként van betáplálva a modell súlya, ugyan ki és mikor ellenőrizze? Hogy az aksi milyen súlyú? Hány cellás? Van- e rajta balanszercsatlakozó, meg zsugortömlő? Ugyan ki nézi meg? Hogy a motor hány wattos? Ugyan már! Akkor is kegfeljebb a motor cimkéjét, amit bármikor át lehet ragasztani. Ha már energiakorlátozó, legyen fixre beleégetve az energialimit, és amikor a start ezt az értéket eléri , szakítsa meg az áramellátást (és persze még egy sor apróságot is tudjon). És innentől kezdve hadd legyen az én gépem akármilyen, meg főleg, olyan, mint volt. Meg a Tietek is!

Üdv:
    Jancsó András

Oldal: 2 / 16 ElsőElső 12345612 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve