Oldal: 3 / 16 ElsőElső 123456713 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 21 - 30 (154) összesen

Téma: F1Q

Member
    Hozzászólás
    32

Re:F1Q

Sziasztok!

Szerintem az F1Q-t az teszi sokkal szinesebbé a többi szabadonrepülős kategórióhoz képest, hogy a használható modellek skálája sokkal szélesebb.
    Viszont éppen ezért van szükség egy olyan szabály megalkotására amely a sokféle modelleknek lehetőleg egyenlő esélyt biztosít, és emellett pénztárca kímélő.
    Mint ahogy nem szeretné az aki 600 gr-os 2,40m -es modellt épített idáig, lecserélni a már meglévő modelljét, úgy nem szeretné az sem aki mondjuk F1B jellegű modellel próbálkozott.
    És nehogy azt gondoljátok, hogy ezt jómagam miatt írom, hiszen talán én vagyok az akinek a legkevesebb problémát jelent teljesen új, más méretű modellt építeni.
    Elég sok véleményt, javaslatot ,érvelést olvastam az utóbbi időben a szabályzat módosítással, vagy nevezzük úgy véglegesítésével kapcsolatban.
    Ezek hatására kicsit változott a véleményem ezzel kapcsolatban.

Korábban amellett voltam, hogy a motor súlyát, a modell bizonyos százalékában kellene megadni. De olvastam olyan érvelést, aminek igazat kell adjak.
    Ez pedig a következő:
    A súlykorlátozás arra ösztönözné a versenyzőket, hogy minél könnyebb motorokból a lehető legnagyobb teljesítményt hozzák ki. Ennek egyenes következménye lenne az akkumulátor végletekig terhelése is,
    így drasztikusan lecsökkenne mind a motor mind az akkumulátor élettartalma.
    Nem kell mondani milyen költséges dolog versenyenként új motort, és új akkumulátorokat venni, és valószínűleg ez hosszú távon sokkal költségesebb mint az energia limiter használata.
    Energia limiter nélkül a motorok és az akkumulátorok harca lesz a kategóriából.
    Olvastam olyan véleményt is , hogy az energia limiter várható ára kb. 40 EUR.

Éppen a fentiek miatt hajlok afelé, hogy az energia limiter nem rossz dolog, de ezzel kapcsolatban felvetődik az a kérdés, hogy a döntő startokat hogyan lehet igazságosan lebonyolítani.
    Szerintem ez csak úgy lehetséges, ha az energia limiter programozható , és a döntő startokban a felhasználható energia mennyiségét kell csökkenteni.
    A modellen pedig biztosítani kellene egy szabványos 3,5-ös csatlakozást egy külső energia mérő számára, hogy a kontroll lehetősége megoldott legyen.
    Energia limiter használata esetében a motorjárat hosszának csökkentése nem megoldás a döntő startokban úgy, hogy azt másodpercben adjuk meg.
    Viszont energia limiter esetében is meg kellene határozni a motorjárat maximális hosszát aminek 20 mp-nek kellene lennie. Valamint az akksi nem lehetne nagyobb 90 gr-nál a csatlakozókkal együtt.
    Ez behatárolná a használható motort is és ez pedig a modell méreteire lenne hatással.
    Ezzel el lehetne érni, hogy normálisan emelkedő modellekkel jelenjenek meg a versenyzők, ne pedig 180 mp-ig 10-15 méteren vergődővel.
    Az energia limiter bizosíték lenne arra, hogy nem kellene szét spécizett és könnyített motorokat használni, és nem kellene az akksit agyon terhelni.
    Sajnos ezért cserébe költeni kellene az energia limiterre, de ez hosszú távon talán meg is térülne.
    Remélhetően lesz olyan, aki emberi áron készít energia limitert a hozzá való programozóval együtt.
    Természetesen ezeken felül kitartok a véleményemmel abban, hogy a flapper , a folder és a motor áttétel tiltott legyen.
    Így elég változatos modellekkel lehetne indulni, akár gumis vagy akár mechás méretű modellekkel aránylag igazságos feltételekkel, de ennek az is feltétele, hogy a felhasználható energia igazodjon az adott modellhez. Ennek legkézenfekvőbb megoldása az, hogy a modell súlyához viszonyítsuk az energia mennyiséget, hiszen ez ami a legegyszerűbb eszközökkel ellenőrizhető.
    Például, ha mondjuk 5 Ws-ot lehet felhasználni a modell minden gr-ja után akkor egy 500 gr-os modell 2500 Ws-ot haszálhat el a motorjárat alatt. Ha pedig a modell súly csak 250 gr , akkor a motorjárat alatt
    1250 Ws-ot használhat el. Ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy egy 250 W-os motor 10 mp-ig foroghatna egy 500 gr-os modellel, és 5 mp-ig egy 250 gr-os modellel.
    A fenti példák is szükségessé teszik azt, hogy az energia limiter programozható legyen. Hogy a versenyző jól állítja-e be az energia limiterét, azt a már fentebb leírt 3,5 -es csatlakozón keresztül lehetne
    ellenőrizni. Az 5 Ws / gr -ot csak példának írtam.

Szerintem csak a fent leírtak alapján lehet a legkisebb költségek mellett egyenlő feltételeket biztosítani mindenki számára.
    Bár az energia limiter ijesztő lehet sokak számára, talán többen lesznek akik úgy gondolják, hogy az egyenlő feltétek, és a használható modellek sokszínűége miatt érdemes foglalkozni a kategóriával.

Üdv mindenkinek

Senior Member
    Hozzászólás
    398

Szia Misi.

Szimpatikus dolgokat írtál.
    Én személy szerint ezt is támogatnám.
    De azért jó lenne ha valaki már kipróbálná ezt a limitert és így írna egy beszámolót.
    Azt már tudjuk ,hogy kb 40 euro ez a kütyü és a hozzá való kontroller vajon menyi lesz?
    üdv

TEL:06205616447

Senior Member
    Hozzászólás
    348

Sziasztok!
    Jó látni, hogy sikerült az állóvízet felkavarni egy kicsit.Nekem is szimpatikus Misi javaslata, mivel már az elején is irtam, hogy az amcsi javaslat szerintem emberbarát megoldás. Igy nem kellene a régi technikát kidobni csak kiegészíteni evvel a kütyüvel.
    Különben ez a limiter már használatban van egy másik kategóribán. Rákerestem a kukliban a limiterre és dobot pár oldalt. Lás csodát az F5B-en már használják pár éve. Ha nekik jó, akkor nekünk is jó lehet. Csak nem olcsó! Meg kellene kérdezni Buddha kollégát, hogy mi a véleménye egy ilyen kütyü kifejlesztéséről és, hogy mennyiből tudná össze hozni. Azért gondoltam rá, mert elég jól kitalálta a vezérlőt is amit páran használunk.
    Egyet azért nem értek. Mi alapján javasólják, hogy mekkora legyen Ws értéke? Azt ,hogy számolták ki vagy csak úgy jött! Még ezt tudnom kell!!!!!! Ja, hogy mért? Csak! Szeretem tudni az ilyen dolgokat meg, hogy honnét származnak és akkor már meg értem.
    Két napig agyaltam, hogy miképpen számolták a mostani javaslatokat azt elolvastam még egyszer, azt jött az atomvillanás. Itt van az orrom előtt és nem látom. Öregszem!
    Üdv

Senior Member
    Hozzászólás
    398

Sziasztok.

1 Nos engem már meggyőztetek,hogy ne legyen hajtómű.
    2 Legyen limiter

A limiterrel kapcsolatba még annyit fűznék hozzá hogy szerintem baj lesz összehozni a órával mivel elég nagy zseninek kell lenni valakinek aki majd kiszámolja a földön hogy mikor áll le a motor.
    Mert ugye az óra csak időt mér nem Wattot.
    Megint csak kétséges az ,hogy honnan mér majd a limiter mert?
    Onnan ,hogy beindítottuk a mocit vagy onnan ,hogy elengedtük a gépet?
    Akkor megint kell majd egy új óra amit a limiter még külön vezérel mivel nem az óra állítja le a mocit!

Senior Member
    Hozzászólás
    912

A limiter az F5B gépeken a szabályzó és a vevő közé van kötve. Ennek analógiájára itt az óra és a szabályzó közé kell tenni.
    Az óra vezérli a motort a szabályzón keresztül mindaddig, míg a beállított energiamennyiséget el nem éri, mert akkor a limiter megállítja a motort. Akármilyen állásszöggel repül a gép abban a pillanatban. Szóval lesz még ebből baj.
    Futaba FF9 Super
    Frsky telemetry
    Windy
    Pike Perfect Electric
    MMSZ 4098

Senior Member
    Hozzászólás
    398

Hát igen én is erre utaltam.

Buddha te össze tudnál hozni ilyen limitert,
    Van egy gondolatmenetem ,hogy-hogyan lehetne összehozni az órával.

Senior Member
    Hozzászólás
    348

Ez motoszkált a fejemben nekem is amit leirtatok. Mitörténik azután, hogy a limiter lekapcsolja a motort? Átvált normál siklásra vagy.....
    Kölcsönösen tudná a limiter és az óra egymást figyelni? Ha a limiter lekapcsol, akkor onnét az óra átvehetné a vezérlést. Ellenkező esetben, pedig az óra vezérelne mindent.
    Szerintem az elengedés pillanatától kellene a limiternek figyelni a rendszert, addig minek. Ehhez már nem értek, mivel nem vagyok villanyász. Ezt a részt meg hagyom a hozzáértőknek.

Senior Member
    Hozzászólás
    398

Hát igen.
    A limiter működik csak sajnos rc verzióban ott nem probléma mikor áll meg a motor.
    Nálunk ez már probléma mivel nem lehet időt számolni mivel nincs két egyforma akku és nyáron a dög melegben is más mint mondjuk egy egy tél kupán az akku viselkedése.
    Szerintem akik ezt kitalálták még nem gondoltak rendesen bele ebbe az egészbe.
    Egy biztos ha ezt a szabályzatot bevezetik akkor a mostani óráink a kukában végzik!!!!!!
    Támadt egy ötletem:

Mi lenne ha mindenki bemutatná a modelljét egy fotóval és egy tömör műszaki leírással?
    Már csak azért is hogy népszerűsítjük ezt a kategóriát.

Senior Member
    Hozzászólás
    912

Idézet Turbo eredeti hozzászólása
    Hát igen.
    A limiter működik csak sajnos rc verzióban ott nem probléma mikor áll meg a motor.
    Nálunk ez már probléma mivel nem lehet időt számolni mivel nincs két egyforma akku és nyáron a dög melegben is más mint mondjuk egy egy tél kupán az akku viselkedése.
    Szerintem akik ezt kitalálták még nem gondoltak rendesen bele ebbe az egészbe.
    Egy biztos ha ezt a szabályzatot bevezetik akkor a mostani óráink a kukában végzik!!!!!!
    Támadt egy ötletem:

Mi lenne ha mindenki bemutatná a modelljét egy fotóval és egy tömör műszaki leírással?
    Már csak azért is hogy népszerűsítjük ezt a kategóriát.

Nem kell, hogy a kukában végezzék az óráim, mert módosítani lehet a firmware-jüket. Az ötlet a következő: az óra figyeli a limitertől a szabályzóba menő jelet a motorjárat ideje alatt, miközben tudja, hogy ő milyen jelet ad a szabályzónak. Ha a mindkét jel bekapcsolt motornak felel meg, akkor minden OK. Ha a limiter utáni jel hirtelen hirtelen átvált kikapcsolt motornak megfelelő jellé, akkor gáz van, mert a limiter kapcsolta ki a motrot. Ekkor az óra észbe kap, és a beállított sémának megfelelően lejátsza a beállított programot. Szerintetek?
    Futaba FF9 Super
    Frsky telemetry
    Windy
    Pike Perfect Electric
    MMSZ 4098

Senior Member
    Hozzászólás
    398

Igen lehet.
    De nekem a motor leállás előtt rá kéne nyomni és ez az intervallum még változó értékű is kell hogy legyen.
    Na erre lenne valami ötleted?

Oldal: 3 / 16 ElsőElső 123456713 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve