Oldal: 1 / 24 1234511 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (236) összesen

Téma: DeHavilland DH82a Tiger Moth 60" - építési napló

Senior Member
    Hozzászólás
    192

DeHavilland DH82a Tiger Moth 60" - építési napló

Egy ARF Pelikan Beta 1600-as gépet vettem életem első gépeként és zéró szimulátorozás után, szűz kézzel kivittem repülni. Mi lehet ebben olyan nehéz? Hiszen már Commodore C64-en is kitűnően ment a Tomcat szimulátor, szóval minimum egy félprofi pilóta vagyok, vagy nem? Majdnem. Hihetetlenül profin berepültem a gépet, állati jól ment mind a 4 másodperc, amit a levegőben töltött, mielőtt egy látványos fordulóval belecsaptam a földbe. Megjavítottam, majd ismét kivittem. Ekkor már majdnem 15 másodperc is összejött, mielőtt ismét - ezúttal menthetetlenül - összetört a törzs. Készült vadonat új, a szárnyakat meg átmentettem. Ez viszont nem volt hajlandó értelmesen repülni: rossz volt a geometria, kicsi az állásszög, túl nehéz volt az egész, stb...

Nagyjából ekkor jöttem rá, hogy bár pilótának tök béna vagyok, az építgetést nagyon élvezem. Eltelt azóta egypár év, épült pár új gép és kipróbáltam jópár építési technikát és közben igyekeztem mindent megtanulni, ami csak a repüléshez kellhet. A leghasznosabbak mégis azok az építési naplók, bulid log-ok voltak, ahol részletesen, fényképekkel dokumentáltan leírta valaki, hogy mit hogyan és miért csinált. Na valami ilyesmit próbálok most én is összehozni.

Bár egy jó KIT megépítése is rengeteg tudást, időt, ügyességet kíván, de azt nagyon elrontani nem lehet. Fotó és eredeti nézeti rajzok alapján - scratch build - viszont kicsit túl nagy a kihívás, túl sok idő kell hozzá és túl sok a buktató útközben, ráadásul annál nagyobb szívfájdalom nincs, mint amikor a 12 hónapja építgetett gép főtartója elreccsen a berepüléskor egy tervezési hiba miatt (nyugodj békében drága PO-2-esem...). Szóval - ami engem illet - maradok a bevált terveknél, legfeljebb itt-ott belenyúlok.

Ennyi bevezető után jöjjön a lényeg: Markus Horn 1999-es Tiger Moth terve alapján építek gépet. Maga a rajz több helyen fent van a neten (pl.: http://aviationshoppe.com/airplane_p...d.php?file=635) de azért ide is csatolom. Hagyományos balsa szerkezet, 60"-as fesztáv (pontosan 1519mm), elektromotoros gép, csűrők, magassági, oldalkormányzás. Egy Graupner Ultra 1600-as, kefés motor a tervben, de ezt valami okosabb - brushless- megoldással fogom helyettesíteni, hogy pontosan mivel azt majd kiderül, ha ott tartunk, persze ehhez át kell majd tervezni az egész motor-felfogatást. Nem valami bődületes erőforrásra gondolok, hiszen nem 3D gépet építek és egyébként is, az eredeti Tiger Moth sem tudott függőlegesen emelkedni, ezért nem gondolom, hogy a modellnek kellene tudnia. Elég, ha repül! Szóval a motorválasztást majd a kész szerkezet súlyának ismeretében fogom megtenni.

A terv szép, részletes. Ahol csak lehet, maradok is a rajz szerint, nehogy elkövessem azt a hibát, hogy túlizgulom a dolgot, ahogy azt már a múltban párszor megtettem (pl. 6x6-os balsa főtartó van a rajzon én viszont inkább 8x8-as fenyőt építettem be a biztonság kedvéért, aztán pislogtam a végén a súly miatt...)

Senior Member
    Hozzászólás
    192

Szárnybordák

Mivel nincs lézervágó CNC-m, ezért kénytelen vagyok kézzel vagdosni. Egyszer valaki azt kérdezte tőlem, hogy nem tart-e így túl sokáig. De igen. De mihez képest? Ha rászánok egy gépre 3 hónapot, akkor plusz egy nap a kézzel vágott bordák miatt nem oszt nem szoroz, ráadásul nagyon zen tevékenység, főleg a 36.-ik borda táján - úgy értem teljesen bele lehet hülyülni.

Persze ahhoz, hogy ki tudjam vágni, először nem ártana felrajzolni valahogy a borda alakját a balsa lapra. Az én módszerem a következő: az autocad-ben megnyitott rajzból kiemelem a bordát, majd szépen egymás mellé másolom többször úgy, hogy kiadja a balsalap méretét és jöhet a nyomtatás, méghozzá sima A4-es (vagy A5-ös) etikettre. Majd minden papírboltban lehet kapni, olcsó, tök jó.A nyomtatott matricáról a felesleget ollóval levágom és egyszerűen felragasztom a balsa lapra.A vágás a matricával együtt történik. Elvileg nem gond a fűrészlapnak a papírmatrica átvágása, de ha mégis, akkor szerintem nem megfelelő fűrészlapot használunk. A kivágott bordáról a végén egyszerűen lehúzom a matricát. Simán lejön, nem hagy ragasztót maga után, nem roncsolja a balsát, szóval tökéletes.

A borda kivágás egyszerű, mint az ágybamorzsázás. Az ember fogja a kézi lombfűrészt a legfinomabb létező lappal és nekiáll fűrészelni. Vagy beruház. Mondjuk ezt a lépést egy modellező sem tudja megúszni, mármint, hogy időnként nagyobb-kisebb összegeket költ különböző egzotikus szerszámokra. Mert nagyon meg tudja könnyíteni az életet. Nekem ilyen a Dremel Moto Saw, ami pillanatnyilag a legkedvesebb barátom. A finom-lapjával (0,2mm) és nem remegős kézzel 0,5mm-es tűréssel tudok vágni, ami bőven jó. Ráadásul a porszívót is rá lehet csatlakoztatni, így a fűrészelés végén nem nézek ki hóembernek, szóval nagyon lakás és asszonybarát egy berendezés. Egy borda nyers kivágása kb. 1 perc.De most befejezem, mert a kép kedvéért kivágtam ugyan egyet, de vissza van még pont 40db főborda és 72 segéd...
    Utoljára módosítva: babocsai által : 2015-11-20 20:24 Oka: képszerkesztés

Senior Member HC logója
    Hely
    Miskolc
    Hozzászólás
    4.885
    Gratula a kitartásodhoz! Én is figyelemmel kísérem a munkádat (ez a géptípus mindig is érdekelt és külön élvezettel olvasok műhelyfogásokról)!

Senior Member HC logója
    Hely
    Miskolc
    Hozzászólás
    4.885
    Egyből egy kérdésem lenne. A hozzá való anyagokra (balza, fenyőléc, rétegelt lemezek, st.) tudsz ajánlani valami jó beszerzési forrást?

Senior Member
    Hozzászólás
    192
    Kösz a gratulációt a kitartáshoz, de azért nyugtával dicsérjük a napot! Majd a végén, ha már repül!

- Balsát itt a fórumon vettem TrainerTomi-tól. Ár és minőség tekintetében is szuper!
    - fenyőléceket obi/praktiker vonalon szoktam beszerezni (csak válogatni kell köztük...)
    - a rétegest modellboltban veszem drágáért, de szerencsére nem kell sok (nekem)
    - motor/csavar/BEC/szervó/zsanérok/fólia/csatlakozó/bizbaszok kínából (aliexpress.com, hobbyking.com)

De ha már a gratulációknál tartunk, pontosabban a köszönetnél: a te cikkeid alapján építettem meg CNC habvágómat, az FPV szemüvegemet, alakítottam át a Turnigy 9X-rádiómat és még sorolhatnám...szeretem az írásaidat!

Senior Member HC logója
    Hely
    Miskolc
    Hozzászólás
    4.885
    Kösz mindent!

Senior Member
    Hozzászólás
    192

Szárnybordák elkészültek

Elkészültek a bordák.Ahogy a képen is látszik egész pontos eredményt lehet elérni, bár ez még csak a nyers vágás. Ilyenkor megremeg az ember keze, hogy előkapja a csiszolófát és kisimítsa őket, hogy minden borda szép egyforma és sima legyen. De ezt inkább ne. Egyrészt felesleges munka, mert a szárny összeállításakor így-is úgy is lesz pár tized erre-arra, meg egy kis tekeredés is. Másrészt, ha most elveszünk 0,5mm-t a csiszolással, aztán összeragasztás után megint 0,5mm-t, az az alsó és a felső élen összesen már 2mm lenne. Tekintve, hogy a legnagyobb profilmagasság 31mm, elég sokat jelent az a 2mm.

A rezgőnyelves fűrész használatához pár tipp:
    - ha sok ugyanolyan munkadarabot (pl bordát) kell kivágni, akkor érdemesebb ugyanazt a fogást (mondjuk az alsó ívet) végigvágni az összes munkadarabon, aztán jöhet a következő. Így a kezünk "megszokja" a szöget/erőt/sebességet, hogy hogyan érdemes előtolni és pontosabbak leszünk.
    - mivel nagyon kell fókuszálni (hogy a vonalon maradjunk) a fűrészlapra - ami viszont rezeg - könnyen elfárad a szem. Sűrűn kell pihenni.
    - a rezgőnyelves (szalag, kör) fűrész nem játék, vigyázzunk az ujjunkra!
    - legyen otthon kóla és jég! (ha levágtuk az ujjunkat, alkalmazzunk nyomókötést, a levágott ujjat tegyük jégre és igyunk egy kólát, mert a cukor csökkenti a sokkot és ájulás előtt még talán lesz időnk mentőt hívni!)
    Utoljára módosítva: babocsai által : 2015-11-20 20:27 Oka: képszerkesztés

Senior Member Lobo logója
    Hely
    Budapest
    Hozzászólás
    1.207
    Üdv. Babocsai!
    Ma már nem sokan épitenek hagyományos módon, ezért külön tisztelet. Ugyan a szárnybordák már készen vannak, de azért leirom, hogy régen miként csináltuk.
    5-ös rétegelt lemezből, vagy aluból csináltunk két mesterbordát. Azokba furtunk 2 lukat bordamérethez igazodó mérettel. ( 3-6 ) mm. Utána a balsából sniccerrel vágtunk akkora téglalapokat, amire a borda ráfért. Azokra is felfurtuk a két lukat. Utána méretes csavarra felfűz mesterborda, megfelelő db balsa tégla, mesterborda. Anyával rögzit, ezzel,azzal nagyolva farag, utána fára ragasztott csiszoló papirral (MINT A RESZELŐ) A két bordához hozzá csiszoljuk á balsát. Eredmény: nincs fűrészelés, nem szál a por mint a gépnél, és nem utolsó sorban tökéletesen egyforma bordák, ami ekkora munkánál már miért ne legyen? Ja! És a mesterbordán természetesen a tartók helyei is ki vannak alakitva, igy az is pont oda esik minden bordán. A két luk meg néha hasznos is lehet, mert a vitorlázónál bele toltam két 3-as szenet, had legyen jó erős!.
    Utoljára módosítva: Lobo által : 2015-11-18 20:55

Senior Member
    Hozzászólás
    192
    Üdv!
    Nem ismeretlen a leírt módszer, sőt már próbáltam is, de nekem macerásabb volt - és sokkal-sokkal porosabb.
    Azt hiszem, ez inkább Ízlés kérdése, hogy ki, hogyan szereti. Én próbálom minimalizálni a csiszolásokat, mert azt nem tudom irányítani, azt inkább érezni kell. Olyan ez, amint a késélezés, ami nekem például sohasem ment. Nem mindegy, hogy 1 vagy 1,5 fokban áll a penge...
    Nekem a fűrész precízebb(nek tűnő) eszköz. Ha a vonalon vágok, méreten vagyok és kész...

Senior Member
    Hozzászólás
    192

Balsa léc hasítás

Mivel a szárnybordák már készen vannak, jöhet a szárny összeállítása, de ehhez még szükségem van főtartókra. A rajz szerint 6x6-os balsa főtartókra és 6x10-es balsa segédtartóra lesz szükségem. Ilyenkor vagy bemegy az ember a modellboltba és vesz megfelelő méretű léceket, vagy hasít magának. Én az utóbbit preferálom, mert ahányszor csak "gyári" léceket vettem, előbb-utóbb mindegyik vetemedett, csavarodott tároláskor és utána már kicsit nehéz vele dolgozni. Jobbnak tartom megfelelő méretű lapból, azaz jelen esetben 6mm vastag lapból, lehasítani 2db 6-os és egy 10-es csíkot és már meg is vagyunk. A balsafa könnyen hasad szálirányban, egy jó éles késsel, sniccerrel egyszerűen megoldható a feladat.Még könnyebb, ha csinálunk magunknak szerszámot vagy veszünk egyet kínából 5 dolcsiért. (balsa stripper néven kell keresni)
    Utoljára módosítva: babocsai által : 2015-11-20 20:31 Oka: képszerkesztés

Oldal: 1 / 24 1234511 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve