Oldal: 12 / 24 ElsőElső ... 2891011121314151622 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 111 - 120 (236) összesen

Téma: DeHavilland DH82a Tiger Moth 60" - építési napló

Senior Member
    Hozzászólás
    193
    Idézet petyma eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Csak egy ötlet!

De mi lenne ha a palánkolás alá készítenél egy tartó konzolt amibe a bovdeneket kötöd be, majd jó sok ráhagyással, mint amit gondolsz hogy kell, levágod a kábeleket.
    Ezután be tudod palánkolni a törzs ezen részét is. Miután végeztél vágsz a bovdeneknek egy keresztirányú rést, épp olyan vékonyat,hogy könnyen mozogjon benne a kábel.
    majd amikor fixen a helyén van minden és beállítottad a kábelek feszességét és ezzel megkaptad azoknak a szögben állását is ki tudod kenni a kis rést gittel a kábelek között és ezek után már ha a fólia is rajta lesz senki meg nem mondja, hogy nem te másztál be egy miniatűr villáskulccsal a törzsbe
    Megvettem!
    Sőt, továbbgondoltam az ötletet! De erről, majd ha odaértem...

Senior Member
    Hozzászólás
    184
    Örülök,hogy bele tudtál kapaszkodni kicsit

Senior Member
    Hozzászólás
    193

Hézagok eltüntetése

Ma inkább csak esztétikai aprómunkákat csinálok, de abból legalább jó sokat. Ezzel kapcsolatban megosztanék egy jó kis technikát - persze én is valahonnan a netről tanultam.

Előfordul, hogy két alkatrész nem ér össze, ha a fene fenét eszik is. Esetleg, mint nálam, a szárnyfelek összeragasztásánál fontosabb a geometriai beállítás, mint az esztétikai, azaz hézagok maradtak itt-ott. Ezekkel jó esetben nem kell törődni, mert a fóliázás ápol és eltakar. Néha a hézag akkora, hogy 1-2mm vastag kis balsa lapokat lehet beletuszkolni, amit aztán simán visszacsiszolunk és kész is.
    A legrosszabb - nekem legalábbis - mikor olyan 0,5 mm-es hézag marad. Utálat.De tök egyszerűen eltüntethető, sőt még mellette baromi kötést is ad. Két komponens kell: az egyik a folyékony CA (a gél nem jó!) és a szódabikarbóna (nátrium-hidrogénkarbonát). Először a szódát beleszórjuk a résbe, a felesleget lehúzzuk (pl. egy bankkártyával v. kártyalappal - azért ad egy fílinget! ).Végül óvatosan rácseppentünk egy kis CA-t, ami felitatódik a porban és azonnal köt! Nem is lehet 1-2 mm-nél vastagabb rétegben alkalmazni, mert csak a felületen fog megkötni, nincs ideje mélyebbre lefolyni a ragasztónak. A kötés kémiai lesz - elég sok hőt is fejleszt közben, ami 1-2 másodperc.
    Az eredmény kőkemény és csiszolható. Hogy mennyire az: láttam már ezzel a technikával javítani-kiépíteni elektromos gitár nyakán azt a húrfelfogó izét.

Senior Member
    Hozzászólás
    193

Szárnyösszekötő rudazat bekötési pontjai 1.

Hát ennél kacifántosabb címet nehéz lenne kitalálni. Az a baj, hogy nem tudom, pontosan és hivatalosan mi a neve a rudaknak vagy konzoloknak, amik két szárnyat összekötik. Próbáltam az eredeti Tiger Moth rajzok alapján cikkszám szerint kikeresni az angol megfelelőket, gondoltam legalább lefordítom. "Poles" azaz rudak. Hát köszi! ......Szóljon, ha tudja valaki!

Az eredeti gép rúdjai - és általában azokon a gépeken, amiket mérnökök terveznek - a főtartókra vannak bekötve. Ez nagyon helyes, hiszen itt adódik át a terhelés. Furcsa lenne ezt az egyik bordára bízni. Sajnos az én tervrajzom pont ezt teszi. Én meg jól áttervezem, mert megtehetem. Rajz csatolva.
    Szóval én inkább 3 mm rétegeslemezre bízom a terhelést (sajnos a főtartót már nem tudom arrébb rakni, ezért köztes megoldás kell...)Ezek különböző alakúak a felső és alsó szárnyon, és három dologért felelnek egyszerre. Egyrészt rátámaszkodnak a főtartókra, így remélhetőleg bírni fogja a terhelést. Másrészt kiáll belőlük egy kis fül, ami kapott egy 3 mm-es furatot,ez lesz a rudazat bekötő pontja, harmadrészt ide fogom rögzíteni a kábelezést is, aminek a furatait előre kifúrtam (1 mm-es pici csigával), mivel magát a kábelezést csak a fóliázás után tervezem elvégezni.
    Ide tartozik még, hogy a szárnytőbe is kerültek a főtartóba ilyen furatok ( a felső szárnyba), míg az alsóba kellett egy kis betétet ragasztanom a főtartóhoz, hogy azt is fúrhassam.
    Minden beragasztott rétegeslemez darabot, még a beragasztás előtt gondosan a helyére próbáltam és kézzel lecsiszoltam a profilból esetlegesen kiálló részeket. Nem szeretném, ha látszanának a fólia alatt. Remélem azért a furatokat majd megtalálom.
    Csatolt f Csatolt f

Senior Member Lobo logója
    Hely
    Tata
    Hozzászólás
    1.306
    Szia! Mik azok a fekete foltok a szárnyon? A hézagkitöltést meg a szódabikarbónás megoldásnál nem értem, hogy mi szükség van rá? Ez régen lehet, hogy jó volt, de ma már egyszerűbb és célravezetőbb, ha a hÍg ca-t beküldöd a résbe, és utána fújsz rá egy kis aktÍvátort! A hÍg ca mélyebbre hatol a résben, és mivel nincs nyomás alatt fojékony marad, jobban tud helyezkedni. Ha aktÍvátorral befújod, akkor köt meg. Itt is keletkezik hő és beton kemény lesz.

Senior Member Nagy Sándor logója
    Hely
    Vásárosnamény
    Telefon
    06-30-5786901
    Hozzászólás
    616
    Szia!
    Szerintem túlzásokba estél, azok a rudak nem sok mindent tartanak, szerintem csak minimális szerep jut neki.
    Ha nem lenne ott semmi, akkor is repülne, mivelhogy a főtartóknak kellene a terhelést elviselni.
    Amúgy nagyon szép lesz, gratulálok!
    Üdv.S.

Senior Member
    Hozzászólás
    193

Szárnyösszekötő rudazat bekötési pontjai 2.

Jöhet a beragasztás. Ez úgy történik, hogy...na jó, ezt azért már mégsem írom le.A két segédborda kivágása az eredeti rajzon szerepel. Tervezőnk ide álmodta meg azt a balsa(?) lécet, amit - szerinte - átfúrva lehet rögzíteni a rudazatot.

Az én rétegeslemez darabkáim már egész szépen felveszik majd a rudazat terhelését függőleges irányban, de mi lesz a kötélzettel? - gondoltam - és ezen a ponton jöttem rá, hogy miért is nem valami masszívabb az eredeti terven a felfogatás. Hát, mert a jóember egyáltalán nem tervezett merevítő kötélzetet, azaz neki nem lesz kötélirányú terhelése. Hát ez remek.
    Nekem viszont igen és a kötél már csak olyan, hogy csak húzni lehet. Szóval pont egy ilyen (kötél)irányú erő fogja nekem majd cibálni ezt a pontját a szárnyamnak. Szóval meg kell erősítenem.
    A kilépő felőli lemezek szerencsére elég masszívak, ezért oda elég két kis háromszög, de a belépőélnél alig valami erősíti a bordát. A felső szárnyon egy 6x6-os rúddal kitámasztottam a borda csúcsát, így a kötél okozta oldalirányú terhelést remélhetőleg átvezeti a főtartóra. Az alsó szárnyon egyrészt ott az eredeti felfogási pontból megmaradt egy kis merevítés, másrészt rövidebb a rétegeslemez darabkám is, ide csak három balsa háromszöget ragasztottam be.

Hát ennyit a mérnökösködésről. Azt hiszem ennél többet nem tehetek, mint remélem, hogy ennyi elég lesz.

Senior Member
    Hozzászólás
    193
    Idézet Lobo eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Szia! Mik azok a fekete foltok a szárnyon? A hézagkitöltést meg a szódabikarbónás megoldásnál nem értem, hogy mi szükség van rá? Ez régen lehet, hogy jó volt, de ma már egyszerűbb és célravezetőbb, ha a hÍg ca-t beküldöd a résbe, és utána fújsz rá egy kis aktÍvátort! A hÍg ca mélyebbre hatol a résben, és mivel nincs nyomás alatt fojékony marad, jobban tud helyezkedni. Ha aktÍvátorral befújod, akkor köt meg. Itt is keletkezik hő és beton kemény lesz.
    Szia!

Foltok: maradék epoxi, amivel hézagot töltöttem ki (pár bejegyzéssel korábban írtam róla)

Hézagkitöltés: Célom nem volt vele, csak bántotta a szemem a rés.

CA + szóda: Az aktivátor és a szóda nem ugyanazt a kötést adja. Próbáld ki! Illetve a szódás módszerrel van bőven időd tökölődni a rés kitöltésével, igazgatni az anyagot, aztán fixálod a port a CA-val egy pillanat alatt. Aktivátor használatánál a CA folyik jobbra balra, összeken mindent, mire sikerül fixálni (ráadásul az aktivátor spray még ki is fújja a résből, ha bénázok)
    Aztán kinek mi a módszere...én a szódabikarbonátra esküszöm, mert szokott égni a gyomrom is, szóval jó kis szer!

Senior Member
    Hozzászólás
    193
    Idézet Nagy Sándor eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Szia!
    Szerintem túlzásokba estél, azok a rudak nem sok mindent tartanak, szerintem csak minimális szerep jut neki.
    Ha nem lenne ott semmi, akkor is repülne, mivelhogy a főtartóknak kellene a terhelést elviselni.
    Amúgy nagyon szép lesz, gratulálok!
    Üdv.S.
    Hehe. Szerintem is! Mármint, hogy túlizgultam egy kicsit. De sajnos nincs elég kontrollom és lelki szemeim előtt állandóan repülés közben "összetapsoló" szárnyak lebegnek.

Senior Member Nagy Sándor logója
    Hely
    Vásárosnamény
    Telefon
    06-30-5786901
    Hozzászólás
    616
    Egy ilyen pille könnyű gép nem hiszem hogy tapsikolni fog, amúgy én is mindig ebbe a hibába szoktam esni.

Oldal: 12 / 24 ElsőElső ... 2891011121314151622 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •  
  • BB code : engedélyezve
  • Pofik engedélyezve
  • Az [IMG] kód engedélyezve
  • [VIDEO] code is engedélyezve
  • A HTML kód kikapcsolva