Oldal: 2 / 24 ElsőElső 12345612 ... UtolsóUtolsó
Eredmény: 11 - 20 (236) összesen

Téma: DeHavilland DH82a Tiger Moth 60" - építési napló

Senior Member
    Hozzászólás
    193

Munkaasztal és a tervrajz

Mielőtt nekiállunk ragasztgatni a különböző fadarabjainkat, érdemes egy pár szót ejteni arról, hogy hol dolgozunk, azaz először is kell egy deszka, mint referencia pont, azaz referencia sík. A szárnynak - meg a törzsnek is - elég lényeges tulajdonsága, hogy egyenes. Mármint általában. Ha csak úgy a levegőben állunk neki összeállítani, akkor sok minden lesz, csak olyan nem, amit szeretnénk.
    Én a szép vastag, sima fenyődeszkát szeretem, lehetőleg jó vastagot. Ez lesz a munkalapom, erre kerül felragasztásra az aktuális tervrajz-darab, amin dolgozom, vagyis most épp a szárny. Mivel nincs itthon most éppen A0-ás plotter - majd ha nyertem a lottón - ezért kénytelen vagyok A4-es lapra kinyomtatni részletekben a rajzot, aztán felragasztom sima cellux-al a munkalapra a darabokat és összeáll a teljes rajz.
    Persze itt jön rá majd mindenki, hogy a sima, olcsó nyomtatók valójában mennyire torzítanak. Érdemes beszerezni valami jó minőségű, 1m-es alumínium vonalzót. Egyrészt kell a rajzok össze passzintásához, másrészt remekül lehet mellette vágni sniccerrel.A felragasztott tervrajzon fogunk ragasztani. Namost a ragasztó már csak olyan, hogy ragad, ezért nem baj, ha száradás után fel tudjuk venni a kész munkadarabot a rajzról. Van aki nylonnal védi a rajzot, láttam már üveglap alá is betéve. Mivel az én tervrajzom bármikor újranyomtatható ezért egyszer használatosnak tekintem és cellux csíkkal védekezek ott, ahol a ragasztó lecsoroghat (és le fog).Ragasztó: én sima fehér faragasztót használok (pl. Bison, Palma, stb) van belőle egy csomó fajta vagy ritkán CA-t (pillanatragasztót). Egyrészt a CA túl gyorsan köt, nincs idő korrigálni, másrészt utálok kesztyűben dolgozni. A faragasztó is kiköt 20 perc alatt, simán lejön a kézről és baromi erős. Bőven erősebb, mint a balsa, amit megragasztottunk vele. Csiszolni kicsit nehezebb ugyan, mert "gumis" lesz csiszoláskor, de azért nem lehetetlen.
    Utoljára módosítva: babocsai által : 2015-11-20 19:40

Senior Member
    Hozzászólás
    193

Főtartó és bordaragasztás

A főtartókat lerögzítem a munkalaphoz. Itt jön képbe, hogy miért javaslom a fenyő munkalapot: könnyű beleszúrni a rajzszöget (vagy hogy a fenébe hívják ezeket a színes bigyókat).Arra azért vigyázzunk, hogy ne sértsük meg a balsát, nem kell eszetlenül belenyomni. A lényeg, hogy nem mozduljon el, illetve, hogy szorosan illeszkedjen, rásimuljon a munkalapunkra. Így lesz szép egyenes a szárny alsó íve, ami szerencsére sík ennél a modellnél. Nem egyenes aljú profiloknál szívás van, mindenféle segédtámaszok kellenek, ami nem kicsit macerás. A segédtartó, mivel 10mm magas már sok volt a rövid tűimnek, ezért egy kis gumizás kellett segítségnek. ha valahol végre sikerül hosszú gombostűket (T-pin) beszereznem, az sokat fog segíteni a jövőben.Ezután szépen egyesével a rajzra pontosan illeszkedve felragasztom a tartókra a bordákat.Mivel pontosan vágtam, azért jó szorosan illeszkednek és minden extra megtámasztás felesleges, főleg, mivel a felső főtartó nagyon szépen rögzíti a bordák pozícióját.
    Ügyeljünk a derékszögekre! Érdemes minden egyes bordát "vinklibe" rakni, azaz valami pontosan derékszögű valamivel függőlegesbe állítani.
    Fontos, hogy a bordák alja szintén simuljon rá a munkalapunkra, ne a levegőben lógjanak. Nézzünk bele oldalról is, a bordáknak szépen vonalban kell futni!
    Ezután legalább egy fél óráig ne piszkáljuk a művünket, de még jobb, ha hagyjuk a ragasztót dolgozni egész éjszaka, mert holnap is lesz nap.
    Utoljára módosítva: babocsai által : 2015-11-20 19:46

Senior Member
    Hozzászólás
    193

Csiszolófa

Tudom, sok triviális dolgot írok le össze-vissza, de az a célom, hogy részletesen elmeséljem az egész építési történetet, hátha segítek vele olyannak is, aki még soha nem csinált ilyet. Én például nagyon örültem volna annak idején, ha valaki elmagyarázza nekem, hogyan kell fát csiszolni. Sok időt és bosszúságot megspórolt volna.

Szóval ezt még a léc-hasításnál kellett volna elmondani, hogy a lécet nem árt egy kicsit túlméretesre hagyni, azaz 6mm helyett inkáb 7-re hasítani, mert utána meg kell csiszolni, azaz le kell síkolni pontosan. Ehhez kell a csiszolófa. A kezdők fognak egy darab csiszolóvásznat (dörzspapírt, smirglit, ahogy tetszik) és hajrá. Na ez nem lesz jó. Így csak simának tűnő felületet lehet csinálni, de valójában szép dimbes-dombos lesz az egész.
    Helyette fogunk egy darab fát, az egyik felét teljesen leragasztjuk kétoldalas ragasztóval, aztán rásimítunk egy darab smirglit és a végén sniccerrel szépen körbevágjuk. Kész. Készítsünk több méretben, többfajta finomságút (én 80, 120 és 240-est használok), hogy mindig az aktuális feladatnak megfelelő legyen a kezünk ügyében. Aztán, ha megkopott a dörzsfelület, csak ragasztunk egy újat és kész.

Így az általam hasított léceket egy 120-as papírral és egy kb. 100x200mm-es csiszolófával szó szerint 3-4 húzással tökéletesen síkba csiszoltam és kiegyenlítettem a hasítóval hagyott kisebb görbületeket ( a fa erezete megvezeti a pengét ide-oda egy kicsit, hullámos lesz a vágott felület).
    Utoljára módosítva: babocsai által : 2015-11-20 19:50

Senior Member
    Hozzászólás
    193

Belépőél ragasztás

Miután megkötött a bordák ragasztása, óvatosan kihúzogatom a rögzítő tűket és felveszem a munkadarabot a rajzról. A cellux csíknak köszönhetően nem ragadt le sehol és nem kell elszaggatni a rajzot.
    Megkenem ragasztóval a bordák csúcsát, ahova a belépőélként szolgáló 6x6-os léc fog beülni, ráfektetem a lécet és rögzítem egy szép hosszú gumival spirálisan feltekerve. Mivel nincs most éppen itthon több méter vékony, hengeres gumi (kb. 1mm átmérőjű, ruhákba szokták belevarrni, amúgy filléres dolog), ezért gyorsan rögtönöztem befőttes gumiból. A gumi végét egy csipesszel odafogatom a főtartóhoz és kész is.
    Arra kell figyelni, hogy a gumit nem kell eszetlenül megspannolni, bőven elég, ha finoman odahúzza a belépő-lécet a bordákhoz, ellenkező esetben fasza kis csavarodásokat okozhatunk a szárnyszerkezetnek. Szóval csak finoman és ellenőrizzünk: "nézzünk bele" a belépőélbe, hogy egyenes, nem tekeredett. Ha igen, inkább szedjük szét, kezdjük elölről, mert ha kikötött a ragasztó, már késő.

Mivel előrelátó módon építkezünk, ügyeltünk, hogy a felső főtartót ne nyomjuk bele túlságosan a bordák hornyaiba, inkább lógjon ki egy kicsit a síkból, így azt majd együtt csiszoljuk le a belépőéllel és kapunk szép sima szárnyprofilt. Persze ez még odébb lesz.
    Utoljára módosítva: babocsai által : 2015-11-20 19:53

Senior Member
    Hozzászólás
    193

Segédbordák ragasztása

Most, hogy már van belépőél, van mihez rögzíteni a segédbordáinkat. Itt két dologra kell figyelni. Az első, hogy nehéz eltalálni a pozíciókat, mivel a rajzhoz képest eléggé a "levegőben" vannak, azért a pontos pozíciót nehéz belőni. Vagy át kell rajzolni a belépőélre és a felső főtartóra is a helyzeteket, vagy szemre dolgozunk. Én az utóbbit választottam, mivel szerkezetileg mindegy, hogy egy -egy segédborda 1-2mm-re jobbra, vagy balra kerül a rajz szerinti helyzetétől, inkább az az érdekes, hogy esztétikus legyen. Az pedig megy szemre is.

A másik szempont, hogy ne feszüljön meg, ne deformálódjon a szerkezet. A segédbordákat ezért úgy vágtam ki, hogy azokon az éleken, ahol felfekszik majd a belépőélre, egy kicsit túlméretesre hagytam, majd a ragasztás előtt minden bordát egyesével felpakoltam a végleges helyükre és csiszolófával addig-addig vettem el belőle, míg tökéletesen nem illeszkedtek, feszülés nélkül.
    Aztán ragasztás után oldalról belenézve a profilba ellenőrizhető, hogy szépen együtt futnak az ívek és a belépőélt sem domborítottam ki sehol.
    Észrevehető, hogy nem a belépőél felső éle a referencia-vonal a bordák illesztéséhez, hanem a főbordák íve, hiszen a belépőél léc még csiszolatlan, onnan majd még lejön pár milliméter.

Senior Member
    Hozzászólás
    193

Kilépőél ragasztása

A kilépőél két darab 2mm-es balsa lapból áll, amit először felrajzolok a lapra, majd kivágom. sniccerrel a hosszú egyenes részt, majd a lekerekítéseket fűrésszel.A bordákat megkenem ragasztóval, majd a rajzon pozicionálva összeillesztem őket. Azért, hogy a kilépőél párhuzamos legyen a referencia-síkkal, mindenféle gombostű és gumi machinációkat alkalmazok.
    Száradás után már meg is van a rajz első hibája (sok lesz még!). Persze lehet, hogy ez nem hiba, mert a tervező feltételezte, hogy szükségtelen kirajzolni ezt az apró kis részletet, de én igényes ember vagyok, nekem ez hiba. (...és persze az lett volna gépelemek vizsgán is, mert ilyenkor általában kapával honorálták az ilyet és persze úja kellett rajzolni...)
    Nincs kirajzolva, hogyan találkozik a felső és alsó kilépőél-takaró. Ha csak simán összeragasztanánk őket, torzulna a profil. Persze lehet utólag is csiszolni, de az sem lesz tökéletes.
    Sokkal jobb, ha még a ragasztás előtt a bordák adta síkon lecsiszoljuk az alsó borító lapot. A csiszolásnál ügyeljünk, hogy jó nagy csiszolófát használjunk és tartsuk a síkot és lehetőleg ne a bordákat csiszoljuk le. Mindig a bordákkal párhuzamosan húzzuk a csiszolófát a szárnyprofil ívén mozgatva.
    Aztán már csak fel kell ragasztani a kilépőél felső borítását.
    A ragasztás rögzítéséhez megint csak gombostűzök, gumizgatok.

Senior Member
    Hozzászólás
    193

Szárnyhegy készítés

Sajnos megint beleütköztem a hibás rajz okozta problémába. De most ez nem csak amolyan kekeckedős a hiba, hanem ténylegesen rosszul és értelmezhetetlenül van megcsinálva a szárnyhegy, hiányzik egy nézet. Ezért kénytelen vagyok módosítani, kitalálni, hogyan csináljam meg logikusabban és szebben.
    Ha már scale gépet építek, legyen a kiindulási alap az eredeti gép, nem?A képen szépen látszik, hogy a szárnyvég egyetlen éllé keskenyedik le az utolsó borda után, ez az él a szárnyhúr síkjában van és mindössze egyetlen kisebb borda tartja a szövetborítást a szárnyvégen. Hát akkor legyen így a modell is.
    Ezért először is levágom a kilógó főtartókat és a kilépő él túlnyúlását is (a következő szárnyon már eleve nem is kell majd ez az íves rész), majd lecsiszolom az utolsó bordával párhuzamosan, de a belépő élet egyelőre nem bántom, az lesz a referencia!
    A szárnyhegyet egy 2mm-es balsa lap képezi, amit bebordázok. Túl nagy terhelést nem fog kapni a repülés során, ennyi bőven elég lesz, hogy ne törjön le, a súlya pedig minimális lesz, ami nagyon lényeges itt a szárnyvégeken. Fontos, hogy a szárnyvég-lap nem a szárny alsó síkjára, hanem a szárnyprofil húrjának síkjára fog illeszkedni. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a lapunk végét a kilépőhöz igazítjuk, míg az elejét a meghagyott belépőléchez.
    A kisebb borda, ami az eredeti képen látszik, ide is felkerült, míg a rá merőleges támasztók nem fognak látszani a modell végleges borítása alatt. A szárnyvég bordát az eredeti profil arányos kicsinyítésével kaptam, míg a támasztók pontos méreteit kiszerkesztettem. Így utólag teljesen felesleges munka volt, bőven elég lett volna egy sniccer, csiszolófa és némi szemmérték is. Mindenesetre ha valakit érdekel, itt a szerkesztett rajz is.
    Csatolt f Csatolt f
    Utoljára módosítva: babocsai által : 2015-11-22 18:08

Senior Member Nagy Sándor logója
    Hely
    Vásárosnamény
    Telefon
    06-30-5786901
    Hozzászólás
    615
    Szia!
    Árgus szemekkel figyelünk a munkádra gratula hozzá,
    de egy aprócska hibát vettem észre, még javítható, a szárnyvég fordítva került fel azt hiszem.
    http://www.kephost.com/image/S4ml
    Vagyis a keskenyedő része a belépő felé, a széles a kilépő felé.
    Üdv.Sanyi
    Utoljára módosítva: Nagy Sándor által : 2015-11-22 19:05

Senior Member
    Hozzászólás
    193
    Nagyon köszönöm az észrevételt, amihez lenne egy észrevételem nekem is: egyrészt nem került fel fordítva, pontosan úgy került fel, ahogy Markus Horn a tervrajzot készítette. Másrészt teljesen fordítva került fel, mert Markus Horn rosszul rajzolta meg!

Vajon hova tettem a szemem? No nem baj, levág, csiszol, újat rajzol, ledarabol, ragaszt...mert egy kicsit előrébb tartok, mint ahogy naplózom a dolgokat, úgyhogy már késő!

Senior Member
    Hely
    Nagykovácsi
    Hozzászólás
    202
    Hali!

Úgy néz ki, másnak sem tűnt fel:

http://pt.aliexpress.com/store/produ...storeId=405150

Pis

Oldal: 2 / 24 ElsőElső 12345612 ... UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

• Új témákat nem hozhatsz létre